Een milligram olie maakt duizend liter grondwater ondrinkbaar" Aktie leverde tot nu toe al half miljoen olie op Melkveehouderijbedrijf tot in detail in beeld leu sd en knnn Is AKTIE „TANKSLAG" VAN START IN DEZE REGIO Melkveehouderij 99 VRIJDAG 9 ME11980 regio 99 LEUSDEN/AMERSFOORT - onder de naam .Tankslag" gaat begin volgende week een pro vinciale aktie van start in Amersfoort, Leusden en Ach terveld om niet meer gebruikte ingegraven olietanks leeg te krijgen. De olie levert een groot gevaar op voor de kwaliteit van het grondwater, en omdat alle olietanks na verloop van tijd gaan lekken is het zaak de olie tijdig uit de oude tanks te laten pompen, ledereen die een oude ingegraven olietank heeft kan zich via een huis-aan-huis ver spreide folder voor de aktie op geven. In de delen van de provincie waar de aktie al is afgesloten kan de Tankslag een groot suc ces worden genoemd. Enkele weken geleden werd door de firma Eshuis. die het karwei voor de provincie opknapt, in Soest de 500.000-ste liter uit de grond gehaald. Deelname kost niets! Bij een opbrengst van meer dan hon derd liter betaalt de firma zelfs vijftien tot twintig procent per liter. Voor wie het nut van de aktie nog niet helemaal duidelijk is, vertoont de provincie op ver schillende plaatsen een video film over de aktie. Dat gebeurt in Leusden op dinsdag 13 mei van negen uur 's morgens tot een uur 's middags en op vrijdag 16 mei op de markt bij het win kelcentrum Bieshaar op dezelf de uren. In Achterveld staat de provinciale afdeling voorlich ting op dezelfde vrijdag 's mid dags van drie tot vijf bij het postkantoor. Daar kunnen eventuele vragen ook worden beantwoord. Voor de stad Amersfoort staan de data van de filmvertoning nog niet vast. LEUSDEN/AMERSFOORT - Een half jaar nadat in Bilthoven, onder een spervuur van fotografen en ver slaggevers, de eerste 49 liter oude huisbrandolie uit een niet meer ge bruikte ingegraven tank werden ge haald, kan de provinciale aktie „Tankslag" een onverwacht groot succes worden genoemd. Ongeveer vijfhonderduizend liter olie vonden via de firma Eshuis hun weg naar de Aalsmeerse kassen. Volgens Ir A Broek, hoofd van de dienst milieubeheer van Provinciale Waterstaat, is daarmee een groot ge vaar op de Utrechtse Heuvelrug al voor een belangrijk deel bezworen De Heuvelrug loopt als Utrechts water wingebied nummer één namelijk de grootste risico's bij olievervuiling. Ir. Broek: ..De mensen kunnen niet ge noeg beseffen hoe gevaarlijk die oude ingegraven tanks voor ons drinkwater zijn Als je bedenkt dat één milligram olie in staat is om duizend liter grond water ondrinkbaar te maken, dan kun je wel nagaan hoeveel schade zo n lek kende tank in een waterwingebied kan veroorzaken Tot nu toe is de provincie voor dat jQDfyeil gespaard gebleven. Er zijn wel 'lekkende tanks geweest, maar die wer- ^prj steeds net op tijd ontdekt. Maar het gevaar wordt voortdurend groter Broek ..Het probleem is, dat de laatste jaren veel mensen van oliestook zijn overgegaan op gasverwarming Dan wordt de oude olietank snel vergeten. Zo n tank heeft over het algemeen maar een levensduur van tien tot vijfentwintig jaar Daarna lopen ze de kans te gaan lekken. Op die manier komen er dus alsmaar meer gevaarlijke olietanks." Niet alleen voor het drinkwater is de lekkende olie schadelijk Ook bomen en planten met wat dieper liggende wortels worden onherroepelijk het slachtoffer ,,De lekkende olie", verduidelijkt Broek, .wordt voor een deel in de grond afge broken. De bacteriën die dat doen heb ben zuurstof nodig, zodat bomen en planten sterven door zuurstofgebrek Als ze al niet door de olie zelf dodelijk aangetast worden Het is zeker ook niet uitgesloten, dat de eigenaar van een lekkende tank pijn krijgt in zijn portemonnee. Broek: ,,Met olie verontreinigde grond moet op kos ten van de eigenaar worden weg- gehaalkd Als dat niet vrijwillig gebeurt, treedt de provincie op met politiedwang, Ir. A. Broek: ook andere vormen van bodemverontreining aanpakken en dat kost nog weer meer. En het is lang niet zeker dat de verzekering de schade dekt De provincie heeft pas nog twee rekeningen de deur uitge daan, maar mensen die weigerden het karwei zelf op te knappen. In Leusden heeft iemand daarvoor een rekening van 40 000 gulden gepresenteerd ge kregen, en in Cothen kwam een boer er met 10 000 gulden relatief nog goedkoop van af." Aan de aktie .Tankslag" kan ieder een op vrijwillige basis meedoen. Dat verandert als de provinciale verorde ning bodem- en grondwater-be scherming van kracht wordt. Ir. Broek: ..ledereen die dan een ingegraven tank heeft, is verplicht dat binnen zes maan den te melden bij de provincie. Mensen die dat doen krijgen automatisch een ontheffing voor zon tank. We ver wachten dat de verordening dit voorjaar in werking treedt." Met de verordening wil de provincie ook andere vormen van bodem verontreiniging aanpakken Broek: „Denk maar eens aan benzinestations. Iemand heeft ooit eens uitgerekend, dat bij tien keer tanken één liter benzine weglekt En niet te vergeten de giftige stoffen. Misschien is daar niet zoveel van. maar wel gevaarlijker dan bijvoor beeld olie. Trichloorethyleen wordt bij voorbeeld nog regelmatig in de land bouw gebruikt Dat mag beslist met in het grondwater terecht komen De nieuwe verordening komt in de plaats van twee oude een gemeentelij ke en een provinciale. De provincie is dus op het ogenblik niet helemaal machteloos bij bodemverontreiniging Voor klachten maar ook vragen over bijvoorbeeld de afvoer van lastige en gevaarlijke stoffen heeft de provincie de zogenaamde milieutelefoon in het le ven geroepen. Het nummer daarvan is 030-515500 „TANKSLAG" LEVERT AL 500.000 LITER OLIE OP Voor Pieter Vos en Jan Eshuis bete kent de familie Van Engelen aan de Zeister Torenlaan niet meer dan olietank nummer zevenhonderd en nog wat. Ze hebben het juiste aantal niet precies bijgehouden Voor mevrouw Van Engelen wordt het een geluksdag- je Ze had de folder, die ze een paar maanden geleden had opgestuurd, eigenlijk al helemaal vergeten Een vlotte klus Iets meer dan 500 liter huis brandolie komt er uit de oude olietank in het achtertuintje. Een paar minuten la ter incasseert mevrouw Van Engelen glunderend de onverwachte financiële opkikker van 77 gulden „Dat is nou de eerste keer dat een tankwagen bij mij geld komt brengen in plaats van halen,' grapt ze tegen de bemanning van de tankwagen Mevrouw Van Engelen is één van de duizenden inwoners van de provincie Utrecht, die hebben gereageerd op de oproep om alle olie uit niet meer in ge bruik zijnde ingegraven tanks te laten wegpompen. Onder de flitsende naam Tankslag" begon de provincie Utrecht in augustus van het vorig jaar die operatie, omdat het gevaar van bodem en grondwatervervulling door weg lekkende olie met de dag groter werd Inmiddels heeft de Uithoornse firma Eshuis al meer dan 500.000 liter oude huisbrandolie uit de grond gehaald. De vijfhonderd liter van mevrouw Van Engelen is geen abnormale vangst. Ze zit daarmee ongeveer op het gemiddel de Vos en Eshuis hebben op de Utrechtse Heuvelrug al eens 8.000 liter uit een tank gepompt. Mevrouw Van Engelen is met haar aandeel best te- Pieter Vos en Jan Eshuis (links) controleren met een maatstok of er olie in de tank zit. .i vreden „Ik had totaal geen idee hoeveel er nog in de tank zat We zijn hier vijf jaar geleden komen wonen, en toen wilden we de oliekachels gaan ge bruiken Maar de hele installatie werd mooi afgekeurd. Maanden lang hebben we ons moeten behelpen met straalka cheltjes De gemeente kwam pas tegen de lente gas aanleggen Die extra stroomkosten hebben ons handen vol geld gekost Het is aardig, dat we daar nu nog wat van terug zien. Maar daar voor heb ik het foldertje niet ingestuurd Waarom zou je niet een beetje helpen om het milieu schoon te houden. Zeker als het zo'n simpel karweitje is. VEERTIG KROKETTEN De tankwagen is intussen al weer naar het volgende adres vertrokken de firma Kreon, één straat verder De man van de receptie begrijpt aanvankelijk niet wat Eshuis en Vos nou eigenlijk van hem willen. „Komtu soms voor de oude fixeer'?. Van olie weet ik niksEven boven vragen dan maar Een paar tel len later galmt er al iemand door de gang „op naar de tankslag" Die weet er meer van Hij blijkt de folder inder daad opgestuurd te hebben „Haal er maar flink wat uit, jongens, want de op brengst is voor de personeelspot," roept hij Vos en Eshuis achterna, als zij de wagen in stelling brengen Het resultaat valt een beetje tegen: 130 liter. „Ik kon me al niet voorstellen dat de baas er veel in had laten zitten, voordat-ie er vandoor ging," roept de man van het foldertje Een schamele aanvulling voor de personeelspot. maar dat mag de pret niet drukken „Je komt vannacht zeker de rest ophalen," roept iemand uit de fabriekshal, nadat hij te horen heeft gekregen dat het personeel er ongeveer veertig kroketten rijker op is geworden. „Was het maar fixeer ge weest Met de zilverprijzen van tegen woordig krijg je daar kapitalen voor Eshuis en Vos lachen hartelijk mee. Aan zulke grappen zijn ze langzamer hand gewend Serieus reageren op twijfels aan de oliemeter van de auto doen ze al lang niet meer. Pieter Vos, wijzend op de meter: „Kijk maar me neer. de loodjes zijn gloednieuw. Die heb ik er vanmorgen hoogstpersoonlijk op gezet Het blijft die middag in Zeist vlot lo pen. Ook bij het derde adres is er iemand thuis, en opnieuw is de tank snel gevonden In het begin maakte Eshuis van tevoren met iedereen een afspraak Dat doet hij niet meer. „Er is geen peil op te trekken hoe lang het duurt voor een tank leeg is. Dan zitten de mensen soms een dag lang hele maal voor niets te wachten. „Het is bij voorbeeld regelmatig voorgekomen, dat de tank niet meer terug te vinden is, In zo'n geval pakken we de metaalde tector erbij Meestal komt de tank dan snel tevoorschijn, maar soms speur je ook helemaal voor niets. Dan blijkt ie ai te zijn weggehaald. Of hij is al gevuld met water Het is Eshuis ook al eens overkomen dat de tank onder een nieuw huis zat Dan wordt het breken, en daar waagt hij zich niet aan. Mensen gebruiken hun tank ook wel voor andere doeleinden Vos: „Nog niet zo lang geleden hebben we 3.000 liter benzine uit een tank ge haald. Die man was aan het hamsteren geslagen toen we met de olieboycot zaten." Intussen is ook de derde tank leeg: driehonderd liter Genoeg reden voor de bewoonster van het huis om het tweetal op de koffie te vragen. „Niet te lang." zegt Vos, „want de lijst wachten den wordt iedere dag groter. Jan Es huis: „Als het even kan zetten we twee wagens in. Maar we zitten natuurlijk ook met klussen die regelmatig terugkeren Die kunnen we niet laten schieten.' Het eind van de aktie is dus nog lang niet in zicht. De broers Eshuis verwachten nog minstens een jaar nodig te hebben om de provincie „olievrij" te maken. Jan Eshuis en Pieter Vos zullen er niet om treuren. „We zien tegenwoordig alleen maar vrolijke gezichten om ons heea Tenslotte komen we steeds bij de mensen geld brengen. Om de een ol andere reden worden mensen daar nooit sjacherijnig van." LEUSDEN Voor wie weieens pre cies zou willen weten wat er allemaal te zien en te doen is op een boerderij waar melkkoeien worden gehouden, is er een zeer bijzondere kleuren- wandplaat beschikbaar. Tot in de geringste details staat op dit 82 cm brede en 60 cm hoge affiche een bestaand melkveehouderijbedrijf (van J.J. van Santen te Voorschoten) afgebeeld. Het is een werkstuk van de tekenaar Rudolf Das Hij biedt de toeschouwer een complete inkijk en doorkijk „van uit de lucht". Men ziet de koeien in hun ligboxenstal. Dit type stal heeft een enorme opmars gemaakt in ons land. De dieren kunnen hierin vrijelijk rondlopen en wanneer ze daaraan behoefte hebben, kunnen ze gaan EVALUATIE NIEUWE COMMISSIESTRUCTUUR Eind 1978 heeft de gemeenteraad een nieuwe „Verordening op de com missies van advies en bijstand' vast gesteld Ten opzichte van de oude ver ordening onderscheidt de nieuwe zich vooral op het gebied van de openbaar heid van de vergaderingen, het invoe ren van het spreek- en vragenrecht en het openen van de mogelijkheid om voor deelonderwerpen werkgroepen in te stellen Overeenkomstig de door b. en w ge dane toezegging bij de vaststelling van de nieuwe commissiestructuur is thans een notitie opgesteld waarin de erva ringen die met de nieuwe structuur zijn opgedaan, worden samengevat. Be langrijkste conclusie is dat de nieuwe commissiestructuur als positief wordt ervaren, met name waar het gaat om de openbaarheid van de vergaderingen en het vragenrecht van de burgers. Wel wordt geconstateerd, dat de openbaar heid tot gevolg heeft dat de raadsleden minder detail- en achtergrondinforma tie wordt verstrekt Naar het oordeel van de commissie algemene bestuursza ken, die hierover reeds in een eerder stadium van gedachten heeft gewisseld kan dit ondervangen worden door op de agenda van elke commissie- en werk groepvergadering de mogelijkheid op te nemen in beslotenheid informatie te verstrekken die (nog) niet voor openbaarmaking in aanmerking komt. Gelet op de bij de raadsleden aanwezi ge behoefte om vrijblijvend over be langrijke beleidsvoornemens te kunnen brainstormen, zal in de toekomst waarschijnlijk ook vaker dan tot nu toe gebruik worden gemaakt van de moge lijkheid om in beslotenheid te vergade ren. liggen in de daartoe bestemde lig plaats (ligbox) 'Zomers verblijven de koeien overdag in de wei Gren zend aan de stal ziet men twee be langrijke ruimten In de ene worden de koeien gemolken Hier kunnen acht koeien tegelijk worden bediend In de tweede ruimte bevindt zich een grote koeltank Daarin komt de melk rechtstreeks van de koe terecht. Ver scheidene interessante onderdelen van het bedrijf staan nog eens extra en vergroot op de plaat afgebeeld Zo kan men precies zien hoe de boer de koeien melkt, hoe een ligbox er uit ziet. hoe de dieren eten door een zelfsluitend voerhek, wat een koeka lender (met data voor bevruchting en drachtigheid van de koeien) is en hoe die werkt en men kan zelfs een kijkje nemen in de kofferruimte van deauto van de inseminator Op de plaat is ook te zien hoe een hooiberg precies in elkaar zit, hoe een grasopraapwagen werkt, wat er in de verschillende schuren en ande re gebouwen te vinden is en zelfs hoe de boer en boerin hun moestuintje hebben ingericht Bij alleonderdelen staan cijfers Onderaan de plaat wordt alles verklaard Dit kleurenaffi- che is een uitgave van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw te Den Haag Het is (tegen kostprijs) verkrijgbaar door 5,—(vijf gulden) over te maken op postgiro 536616 m.v.v. Melkveehouderijplaat". Men krijgt de wandplaat dan opgerold in een koker thuisgestuurd

Leusder Krant | 1980 | | pagina 8