eusden heeft J.O.V.D. oor liberale jongeren ototentoonstelling Tweede Wereldoorlog bibliotheek aan Hamersveldseweg ftMENGESTELD DOOR ANNE FRANK STICHTING llNSDAG 13 ME11980 loep op Leusden USDEN - Vorige week donder- rond in de grote zaal van restau- „Ros Beyaart" de oprichtings- idering plaats van de afdeling den van de liberale jongerenor- latie JOVD. De afdeling gaat van met zo'n dertig leden, de ver- iting is dat dit aantal nog wel zal n. Als gastspreekster voerde weede kamerlid mevrouw Erika er-Terpstra het woord. Zij advi- le de aanwezige jongeren „het Ie omhoog te houden" en zoveel slijk „kleur te bekennen", e jaar geleden is al vanuit de selijke afdeling van de VVD ge el te komen tot een eigen afde- van de jongerenorganisatie neid en Democratie" (JOVD) de gemeente Leusden. Pas in legin van dit jaar is het er werke- an gekomen Een aantal jonge- >nder leiding van Hans Klijn jr it het tot stand komen van een dense liberale jongerenorgani- wat dichterbij. De initiatief- 3 voerde gesprekken met onder het hoofdbestuur van de JOVD iet de afdeling Amersfoort van jongerenorganisatie Probleem dat overwonnen moest worden was dat formeel gezien Leusdense jonge ren zich zouden moeten aansluiten bij de afdeling Amersfoort Met steun van „promotor" R.C. Goudswaard, penningmeester van de Leusdense VVD, ging de initiatief groep met vaart door, met als eindre sultaat dat vorige week de oprich tingsvergadering kon plaatsvinden van de Leusdense afdeling van de JOVD De JOVD is een onafhankelijke politieke jongerenorganisatie die zich bezighoudt met politieke vor ming in de ruimste zin van het woord Hieronder wordt verstaan: verkrijgen van politieke kennis, leren discussi eren, leren naar andere mensen te luisteren, opdoen van mensenken nis, sociale contacten en gezellig heid. Verder wil de JOVD meningvor mend werken, onder meer door con tacten met politici van allerlei richtin gen. De JOVD is een organisatie van en voor liberale jongeren welke tracht te komen tot een duidelijke en vooruitstrevende visie, uitgaande van de liberale beginselen De JOVD is onafhankelijk van welke andere or ganisatie dan ook, toch zal het duide lijk zijn dat men verwantschap voelt met de VVD Ook bij de oprichtings vergadering van de Leusdense JOVD was dit duidelijk te merken Niet al leen werd het woord gevoerd door het VVD tweede kamerlid mevrouw Erika Verkerk-Terpstra, ook een flink aantal Leusdense VVD bestuurderen en belangstellenden woonde de ver gadering bij De eerste spreker die de aanwezige jongeren veel succes toewenste was de voorzitter van de VVD-afd. Leus den, de heer J. Sunderman. Hij ver geleek het hele proces wat had geleid tot het tot stand komen van een JOVD-afdeling met het produceren van een goede fles wijn „Hoe de ontwikkeling op fles van de wijn ver der zal verlopen houdt de toekomst nog verborgen", aldus dhr Sunder man. die verder ging met te stellen dat omgevingstemperatuur en stabi liteit in deze erg belangrijk is De afdeling VVD-Leusden wil daar graag - zonder de jonge wijn te beroeren - een bijdrage aan leveren. De VVD-voorzitter hoopte dat de JOVD in Leusden vooral aan plaatse Verkerk-Terpstra gaf een Inleiding tijdens de oprichtingsvergadering van de JOVD afdeling Leusden. lijke problemen aandacht zou gaan schenken ..Probeer de problematiek van je leeftijdsgenoten politiek te ver talen en ga kijken wat daarvan in Leusden haalbaar is", suggereerde de heer Sunderman de aanwezigen Voor de voorzitter had de heer Sun derman een geschenk meegenomen Geen fles wijn, zoals iedereen ver wachtte, na het uitvoerige wijnver- haal, maar een heuse voorzittersha mer Mevrouw Verkerk-Terpstra bleek het niet eens te zijn met de woorden van de afdelingsvoorzitter Zij hoopte dat de „wijn zou borrelen en brui sen" Landelijk gezien heeft de JOVD een „horzelfunctie", aldus de spreek ster. Waar nodig deelt de JOVD prik ken uit naar de landelijke politiek, af en toe komt het zelfs wel eens tot „schoppen" De wereld in binnen-en buitenland heeft behoefte aan libera lisme, stelde het tweede kamerlid, die vond dat we maar in een wereld leven, waarin de basis voor samen werking en dialoog dreigt weg te vallen. De basis van het liberalisme, verdraagzaamheid en respect voor elkaar is meer dan ooit noodzakelijk, aldus de spreekster „We moeten af van het etiket van de VVD als zijnde de club van „hebben, houwen en halen" Te lang hebben liberalen zich als de zwijgende meerderheid in een hoek laten drukken, we moeten met het „koppie omhoog" meer kleur gaan bekennen vond het tweede ka merlid Verder sprak mevr Verkerk over de buitenlandse politiek van de VVD, met name over de boycot van de Olympische spelen Zelf had ze twee maal aan Olympische spelen deelgenomen, zodat ze als beste in de Kamer beseft wat het voor sport mensen betekent niet te gaan Toch bepleit ook zij een boycot van de spelen, omdat er niets meer is tussen „boycot en militair ingrijpen" Ook de rellen in Amsterdam op koninginne dag kwamen nog ter sprake Tot een echte discussie met de zaal kwam het niet omdat de aanwezigen het aardig met elkaar eens bleken te zijn Na het tweede kamerlid werd het woord gevoerd door mej. A. Schrijve- naar, lid van het hoofdbestuur van de landelijke JOVD. Zij gaf een verhan deling overdestructuurvan de JOVD en de zaken waarmee de organisatie landelijk gezien zich zo al mee bezig houdt. Evenals mevr Verkerk dat eer der had gedaan, sprak het hoofdsbe- stuurslid haar verbazing uit over het feit dat het bestuur van de Leusdense JOVD geheel uit jongens bestond. Met een klap van de (nieuwe) voor zittershamer installeerde de promo tor, de heer R. C. Goudswaard ver volgens het eerste bestuur van de afd. Leusden van de liberale jonge renorganisatie. De voorzitter van de initiatiefgroep, Hans Klijn jr. zal ook het definitieve bestuur leiden, daarbij gesteund door Ludovic Hoytema als vice-voorzitter. Rob Engel is secreta ris, Mark Bannink penningmeester. Yerdej kent het bestuur nog twee zogenaamde propagandaleden, Niels Heijting en Peter Haag. BURGERLIJKE STAND Uit het bevolingsregister van Leusden blijkt dat in de periode tot en met 9 mei 1980 zijn: GEBOREN: 23 apr. 1980 Dirk Jan, z.v LAM Koch en M C M van der Ven. 2 mei 1980 Estella Maria Wilhelmina, d.v T A. van Bekkum en M C Heij- denrijk. 8 mei 1980 Elisabeth, d v H Davelaar en G van Heil. OVERLEDEN: 5 mei 1980 Kuijpers, Cornelis Jacob Petrus geh. met E. Johanns. oud 77 jaar 7 mei 1980 Leijenhorst, Albert geh met E. H. Helms, oud 54 jaar GEHUWD: geen DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Woensdag 14 mei, 9.00 uur: hand- werkhobbyclub Moespot. Woensdag 14 mei, 13.30 uur: bejaar- densoos Ons Gebouw Donderdag 15 mei: dauwtrappen vanaf 5.30 uur start de Moespot Donderdag 15 mei, 20.00 uur: Bebo discodansen Ons Gebouw LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Woensdag 14 mei, 20.00 uur: verga dering commissie Financiën in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha- mersveldseweg 2. Donderdag 15 mei, 05.00 tot 06.00 uur: vertrek dauwtrappen bij De Til, Hamersveldseweg 30 Onze redaktionele mede- werk(st)ers: Frits van Breda, Asschatterweg 63 Leusden-centrum, tel. 033-941757 (alg Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp, Finnmark 32 Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport) Alex Fieseler, Lindenlaan 34. Leusden-centrum, tel. 033-942553 (alg) Anco de Knijff-Mali, v Har- denbroek v. Lockhorstlaan 30 Leusden-zuid, tel 033940273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20 Leusden-centrum, tel 033-943724 (alg) Verder werken regelmatig mee: C Ph Spaans en W Boelhouwer VOOR HET EERST IN TOGA Sedert vorige week heeft de gemeente Leusden de beschikking over een aantal toga's ten behoeve van de ambtenaren van de burgerlijke stand De toga's worden gebruikt bij huwelijksvoltrekkingen en vorige week gebeurde dat voor de eerste keer Op de foto het bruidspaar Giesen-Meijer. dat vrijdagmiddag om half vier voor de feestelijk geklede ambtenaar verscheen expositie ten Er vielen in de Sovjet-Unie meer dan één miljoen slachtoffers onder de Joden In januari 1942 had in Berlijn de beruchte bespreking plaats, waarop de hoogste nazi-autoriteiten de mas samoord, die nu officiële politiek werd. organiseerden. In de zomer van 1942 werd in Auschwitz een begin gemaakt met de bouw van gaskamers De isolering van de Joden in Neder land, hun registratie, hun ontslag uit openbare ambten, het stelsel van rege lingen waardoor het de Joodse onder nemers onmogelijk werd gemaakt hun bedrijf voort te zetten en de onteigening die volgde, de beperking van hun be wegingsvrijheid, de gedwongen verhui zing naar Amsterdam (waar rond het daar ontstane ghetto de bruggen wer den opgehaald, zodat de Joden als ratten in de val zaten) heeft niet geleid tot aktief verzet van werkelijke beteke nis noch tot hervorming van de accommodatiepolitiek gevoerd door het nationale bestuur en het bedrijfsleven. In november 1940 ontstond er enige onrust in het hoger onderwijs toen de Joodse docenten werden ontslagen. Aan de TH gingen de studenten in sta king In Leiden kreeg de onrust de vorm van een openlijk protest dankzij de re de, die Prof Cleveringa eraan wijdde Zolang de Jodenvervolging echter een administratief karakter had en al leen Zichtbaar werd in verordeningen, ontslagen en verboden, legde het pu bliek zich er, weliswaar met afkeer, bij neer Toen de Duitsers, de NSB en de WA de gelegenheid gaven straatge weld tegen de Joden te organiseren, keerde de opinie zich daar heftiger te gen. In februari 1941 werd deze provo- katie met geweld beantwoord Duitse politie-agenten ranselden honderden Joden bij elkaar en voerden ze af naar Buchenwald of Mauthausen, waar ze werden vermoord Op 25 februari 1941 reageerde de Amsterdamse bevolking met een sta king. Duitse troepen verrichtten arresta ties en op 27 februari was de staking voorbij. De Joodse Raad werd ingesteld, die dezelfde accommodatiepolitiek ging voeren als de bestuursorganen en het bedrijfsleven De Joodse Raad regi streerde de Joodse bevolking, spoorde hen aan zich te melden voor transport naar de werkkampen, reikte de Davids ster uit Na de Joden-deportatie voltooid in 1943, begon het verzet in Nederland tegen de accommodatiepolitiek uitge breide vormen te krijgen Hoofddoel was mannen en vrouwen, die voor de arbeidsdienst naar Duitsland werden opgeroepen, de gelegenheid te bieden om onder te duiken. Toen de bevolking voor het probleem van de arbeidsinzet werd gesteld, kreeg het verzet aanslui ting bij de angsten en noden van de massa, en kon het voor zijn aktie een basis vinden. Op 29 april 1943 werden de neder- landse militairen die na de nederlaag van 1940 niet in krijgsgevangenschap werden afgevoerd, opgeroepen zich te melden Op de dag van de afkondiging begonnen arbeiders in Twente te sta ken Op 30 april breidde de staking zich in het land uit, maar niet in Amsterdam. Op 3 mei was de staking ten einde De Duitsers voltrokken 80 doodvonnissen, 95 mensen werden op straat doodge schoten, 400 werden ernstig gewond. Duizenden werden voor korte tijd gearresteerd, honderden werden lan ger vastgehouden, een gedeelte ging naar de konsentratiekampen. De Duitsers onderdrukten de sta kingsbeweging, maar ze bereikten er niet mee. dat de ex-militairen aan het op komstbevel gehoor gaven. Van de 300.000 man werden slechts 11.000 in krijgsgevangenschap afgevoerd. Een vorm van oorlogsvoering was de indrukwekkende staking van de Ne derlandse Spoorwegen in 1944. Op 2 september 1944 trokken de geallieer den de Frans-Belgische grens over en op 4 september bereikten zij Antwer pen Op 12 september waren zij in het zuiden van Nederland. De slag bij Arn hem van 17 tot 25 september 1944 werd een Duitse overwinning. Op 17 september beval Gerbrandy, de Ne derlandse premier in Londen, de spoorwegen het werk stil te leggen. In de overtuiging, dat voor de Duitse be zetting het einde nabij was. volgden verreweg de meeste spoorwegmensen het Londense bevel op. Maar wat een korte en beslissende aktie had moeten zijn, werd als gevolg van de Duitse overwinning bij Arnhem een totaal an dere zaak. Londen wilde deze zaak tot het bittere einde voortzetten. De Duitse reaktie hierop was de hongersnood in Holland, die tienduizenden slachtoffers maakte. De staking belemmerde de Duitse oorlogsvoering in héél geringe mate In april 1945 veroverden de gealli eerden oost en midden Nederland, en op 5 mei 1945 capituleerde vesting Holland. Uitgehongerd, verpauperd, in haveloze kleren tussen vuilnishopen, opengebroken tramrails en ruïnes be leefde het gros van de bevolking van Holland zijn bevrijding Deze tentoonstelling is te zien tij dens de openingsuren van de bi bliotheek: - dinsdag en vrijdag van 14.00 tot 17.30 en van 18.30 tot 21.00 uur; - woensdag van 10.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.30 uur; - donderdag van 18.30 tot 21.00 uur; - en zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. |USDEN - Tot en met zaterdag 24 ift u in de hal van de openbare taal en bibliotheek aan de Ha- veldseweg een kleine fototen- stelling aan, die werd samen- eld door de Anne Frank Stich- ongeveer tweehonderd foto's ont- het grimmig aanzien van het en naar en het zich afspelen van feede wereldoorlog plaats crisissituatie, die zich in de jaren ontwikkelt, de grote werkeloos- t de ellende der kwetsbare massa, tgst van de bezittende klasse om jrworvenheden kwijt te raken De tgevechten in diverse landen, de den op de gematigde sociaal-de- atische politici in verschillende )ese landen I te koop lopen van de conserva- groeperingen. die gedreven door ten niet bereid tot herstructurering ïen ineenstortende samenleving, i pkomend fascisme de wind in de i blazen. spoedig rukt Mussolini op naar e en sluit de paus een concordaat hem. Al spoedig marcheren de de bruin- en de groenhemden fitler en zijn vele trawanten in op- achtige terreurbenden door land. Terwijl reeds inde30erjaren concentratiekampen worden end, en sociaal-demokraten en willende Christenen (priesterar ts, ds. Niemöller) daarin verdwij- kijkt de wereld veinzend niets te en te begrijpen, ongeïnteresseerd stenrijk heeft zich reeds zonder of stoot aangesloten bij Hitler- 'and, nadat Dollfuss daar de situa- >voor had gemaakt. In 1932 kreeg Oostenrijkse bondskanselier een 'ationale lening om de grote moei den, waarin het land ekonomisch lekomen, het hoofd te bieden On- oorwaarde dat er in de eerstvol- e 10 jaar geen sprake zou zijn van Anschluss bij Duitsland. In maart 1933 maakte de overtuigde katholieke Dollguss van een stemmingskwestie gebruik om de parlementaire demokra- tie uit te schakelen en door een autoritair regime te vervangen, waarbij het voor beeld van Mussolini in ruime mate werd gevolgd, maar waarbij tevens werd te ruggegrepen naar de inhoud van de pauselijke encyclieken van Leo XIII en Pius XI In februari 1934 riepen de sociaal-de mocraten en de republikeinse Schutz- bund tot algemene staking op. De so- ciaalpdemokraten werden in een korte maar bloedige burgeroorlog door het le ger, gesteund door de Heimwehr, ver slagen De sociaal-democratische partij werd daarop ontbonden Op 1 mei 1934 werd een nieuwe Oostenrijkse grondwet afgekondigd, waarbij de „christelijke corporatieve staat" een feit werd. De principes, uit eengezet in de encycliek „Quadrage- simo anno" 1931, werden daarbij in aanzienlijke mate gerespekteerd. De enige partij, die mocht blijven, was het door Dollfuss opgerichte Vaterlandi- sche Front. Bij een mislukte staatsgreep van de Nazi's werd Dollfuss in juli 1934 ver moord. De conservatieve eerste minister Chamberlain van Engeland legde het aksent op de dwingende noodzaak van de 'bewapeningsinspanning, maar poogde de vrede zo lang mogelijk te bewaren door Hitiers eisen, die hem het meest redelijk voorkwamen, in te willi gen Toen in september 1938 de Duits- Tsjechische krisis uitbrak, deed hij alle mogelijke moeite om een verzoening te - Een overzicht van de tentoonstelling in de bibliotheek. bereiken. Daarvoor ging hij naar Hitier toe in Berchtesgaden (15 september 1938) en Godesberg (22 september 1938), en tekende hij de akkoorden van München (29-30 september 1938). De bezetting van Tsjechoslowakije door de Duitsers in maart 1939 bete kende de totale mislukking van de westerse conservatieve politiek Sindsdien versnelde Chamberlain de voorbereidingen ter verdediging tegen de Duitse ekspansiepolitiek, en sloot hij onmiddellijk een waarborgverdrag met Polen, dat evenwel door een niet be staan van eenovereenkomst met Rus land, volkomen nutteloos was De Duitse troepen vielen daarop Po len binnen, en op 3 september 1939 verklaarde Chamberlain Duitsland de (tweede wereld)oorlog De eerste Duit se krijgsverrichtingen waren grote „suksessen In het voorjaar van 1940 liep Hitier Duitsland in enkele weken tijds Holland. Frankrijk, Belgié, Denemarken, Noor wegen enzovoort onder de voet En dan vertonen de fotobeelden op de tentoonstelling in de Leusdense bi bliotheek het trieste aanzien van alles wat er tijdens de Duitse bezetting ge beurde. Het volle geweld van het Duitse apparaat en zijn duizenden helpers is neergekomen op de joden, die in de lage landen woonden In Nederland woonde van oudsher een betrekkelijk grote groep Joden, die sinds vele ge neraties vooral in Amsterdam leefde, en die nooit aan ernstige bedreiging was blootgesteld De vervolging der Joden heeft drie jaar geduurd. Deze begon in juli 1940 in Nederland met het verbod van ritueel slachten. Deze eindigde in september 1943 met de laatste deportaties naar de vernietigingskampen De Nazi's hadden al sinds vele jaren de joden tot hun vreselijkste vijanden uitgeroepen om een zondebok te kun nen aanwijzen voor de verschrikkelijke crisissituatie, waarin Duitsland zich be vond. In mei 1942 werden alle Joden ver plicht de gele Davidsster op hun kleren te dragen het teken dat hun uitbanning uit de samenleving bijna voltooid was Toen de Duitsers Rusland bin nentrokken in 1941 begonnen ze daar de Joden systematisch dood te schie

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13