Leusdense I.K.V. organiseerde discussie-avond kernbewapening Gospelgroep Reformation viert 10-jarig bestaan Bewoners Groenhouten komen met wensen voor ontmoetingscentrum I MAJOOR A.A. ANDRIESE: „INTERNATIONAAL WANTROUWEN DOORBREKEN" DERTIEN HECTARE BOS- EN HEIDEGEBIED VERWOEST Cie. R.O. vergadert Leusder Krant Tijdens jaarvergadering Wijkorgaan FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 13 ME11980 plaatselijk nieuws LEUSDEN - ,,Hoe kun je in een sfeer van vertrouwen praten als je elkaar met totale vernietiging be dreigt?" Die vraag hield majoor A A. Andriese uit Oirschot zijn gehoor voor op de door de Leusdense I.K V - groep georganiseerde discussie avond over de kernbewapening Ongeveer zestig mensen waren op 8 mei voor dat onderwerp naar ,,De Hakhorst" gekomen. De heer Andriese schetste in zijn inleiding een uit de hand gelopen ontwikkeling ,,Een teveel aan wa pens in de wereld Als ze gebruikt worden gaat de wereld er aan De techniek", aldus de heer Andriese. „zorgt ervoor dat er steeds nieuwe atoomwapens bij komen Pas nadat ze gemaakt zijn worden ze aan de man gebracht. En dat lukt omdat en zolang wij denken met die wapens veiligheid te kopen NAAR ONSZELF WIJZEN ..Wij moeten", volgens majoor An driese. ..niet in de eerste plaats naar de Russen of de Amerikanen als de schuldigen wijzen, maar naar ons zelf. De hele uit de hand gelopen ontwikkeling heeft te maken met on ze manier van leven Met de macht van de door ons ontwikkelde tech niek. Met de manier waarop wij te genover de rest van de wereld onze westerse welvaart willen handhaven Met de wijze waarop wij ons geld besteden De bewapening verslindt miljarden Alleen wanneer wij kans zien van meer naar minder atoomwapens te gaan is er misschien een mogelijk heid de ontwikkeling weer in de hand te krijgen." De heer Andriese vroeg zich af hoe Oost en West in een sfeer van ver trouwen over vermindering van kern wapens kunnen praten als ze elkaar bedreigen met totale vernietiging? In verband met die vraag vroeg hij aan dacht voor de campagne van het Interkerkelijk Vredesberaad (I K.V tegen de kernwapens ..Help de kern wapens de wereld uit. om te begin nen uit Nederland". Hij betoogde dat het nodig kan zijn eenzijdige stappen te doen om een klimaat voor echt overleg te scheppen ..Als je wan trouwen wilt doorbreken zul je daar wat voor over moeten hebben. Dan zul je wat prijs moeten geven Dat geldt in het klein Dat geldt ook in het groot, in de wereldpolitiek GEEN VERANT WOORDELIJKHEID Na de heer Andriese kregen ach tereenvolgens de heren R van der Kolk (D'66) en P M. Arts (PvdA) de gelegenheid het een en ander te zeg gen over de opvattingen binnen hun partijen Beide Leusdenaren bleken het te betreuren dat de besturen van de plaatselijke afdelingen van het C D A en de V V D. niet waren inge gaan op de uitnodiging van het I K V om aan deze diskussieavond mee te doen De heer Van der Kolk wees er op dat zijn partij in december 1979 geen verantwoordelijkheid wenste te ne men voor de modernisering van het Europese kernwapenarsenaal Hij vertelde voorts dat het denken over het kernwapenvraagstuk binnen D'66 nog niet is uitgekristalliseerd. Persoonlijk bleek de heer Van der Kolk zich wel te kunnen vinden in de benadering waarvoor het IKV heeft gekozen. De heer Arts betoogde o.m dat de besluitvorming over het af schrikkingssysteem in teite buiten de samenleving omgaat Het is voor ge wone mensen moeilijk om het mili tair-technische denken over atoom wapens te volgen. De heer Arts zag het I K V als het begin van een maat schappelijke beweging om een ande re wijze van denken over kernbewa pening bij de mensen ingang te laten vinden EVEN GROTE VERANT WOORDELIJKHEID Na de pauze konden de aanwezi gen in gesprek gaan met de heren Andriese. Arts en Van der Kolk, die als een forum fungeerden Gespreks leider hierbij was pastor Jan ter Laak uit Amersfoort. Sommigen bleken niet goed te kun nen begrijpen dat majoor Andriese als beroepsmilitair kritische geluiden laat horen over het denken binnen het militaire systeem waarvan hij zelf deel uitmaakt. In zijn reaktie bena drukte de majoor dat burgers ten aanzien van de kernbewapening een even grote verantwoordelijkheid dra gen als militairen Militairen voeren de opdrachten uit van de door de burgers gekozen politici met behulp van door de burgers via de belasting dienst opgebrac'r/te gelden Een van de vragenstellers maakte verschil tussen aanvalswapens en verdedi gingswapens. De heer Andriese en Arts meenden dat dit onderscheid achterhaald is ..Als in een kernoor log twee sterke legers tegenover el kaar staan is er vrijwel geen verschil in tijdstip meer tussen aanval en ver dediging Naar aanleiding van een opmerking van de heer Van der Kolk over solidariteit met andere Navo- landen merkte majoor Andriese op dat solidariteit ook kan betekenen dat je je partners op hun fouten wijst Hij stelde dat de Navo een ongekon- troleerde macht is geworden die in feite geen kritiek meer accepteert en waar alle informatie over het War- schaupakt via militairen binnenkomt. IN LEUSDEN Het kwam niet meer tot een ge- dachtenwisseling over de vraag hoe men in Leusden met het vraagstuk van de kernbewapening bezig kan zijn Eén van de aanwezigen noemde het zelfoverschatting, te denken dat het zich in Leusden er drukt ovtr maken iets zou uithalen Er was oo een optimistischer geluid een dis kussie over kernwapens als in de cember 1979 gevoerd was tot voor kort ondenkbaar. Dat het nu mogelijk was geeft de burger moed. vervolg van voorpag. Imet alle beschikbare materieel uit. (zoals te doen gebruikelijk als het gaat (om bos- en heidebranden bij weersom standigheden zoals de afgelopen da lgen Bos en hei zijn kurkdroog en vuur (grijpt snel om zich heen Bij de brand aangekomen werd ge- |constateerd dat het hier ging om een (klus die men niet alleen zou kunnen klaren. Assistentie werd ingeroepen van de brandweer van Achterveld en Soester- Iberg Leusdens brandweercomman- (dant. de heer J Upperman, die de lei- |dmg van de hele ..operatie" had. vroeg look het leger om assistentie. De ge- I vraagde hulp liet even op zich wachten, ■maar uiteindelijk verschenen een ze- Iventigtal militairen die, gewapend met Ivuurzwepen en boomtakken, zij aan zij ■met grote aantallen burgers het vuur te |lijf ging Ook kinderen hielpen mee. het vuur Jdat snel om zich heen greep te bestrij- |den. Een brandweerauto van de tank werkplaats werd opgehaald door een lid [van dé vrijwillige brandweer van Soesterberg, een manschappen wagen en een bluswagen uit Woudenberg en en blusauto uit Maarn verschenen ook uop het toneel. Na vijf kwartier hard wer- fken had men de brand onder controle. BELANGSTELLING Over gebrek aan belangstelling had- Iden de vuurbestrijders niet te klagen Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakleur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 B'j geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe- taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro 871441 f-n v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. °E LEUSDER KRANT is een uil- gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. De brandende heide. Omdat de brand goed zichtbaar was vanaf de druk bereden Doornseweg kwamen veel mensen op de rook af De meesten bleven kijken hoe brandweer auto's af en aan reden om hun tank weer met 2 a 3000 liter water te vullen op de tankwerkplaats, om daarna weer aan het blussen te gaan deelnemen Niet iedereen bleef werkeloos toekij ken Er werd ergens een tak van een boom gerukt en men ging daadwerkelijk het vuur te lijf Toen al lang het sein ..brand mees ter" gegeven was verschenen er nog drie zogenaamde tankdozers op het to neel Dit zijn populair gezegd, lege- rtanks zonder kanon maar aan de voor kant voorzien van een laadschop. zoals een bulldozer Toen de meeste brand weerkorpsen al huiswaarts keerden gingen de drie rupsvoertuigen aan het werk om grote wallen op te werpen rond het verbrande gebied, om te voorko men dat het vuur zich kan uitbreiden als het toch. weet .zou oplaaien. Alleen de brandweer van Leusden bleef uiteinde lijk over mét de militairen op de lege- rtanks. waarvan er één panne had ge kregen Pas toen men er geheel zeker van was dat de brand uit was keerden ook de Leusdense vrijwilligers om zeven uur naar huis terug OORZAAK Over de oorzaak van de brand zijn de meningen verdeeld. Dr rijkspolitie zegt de indruk te hebben dat de brand is aangestoken De koninklijke mare chaussee die omdat het hier om militair terrein gaat. de zaak in onderzoek heeft, vindt deze conclusie wat te voor barig ,,Er zijn altijd wel mensen op de hei en altijd ziet er wel iemand, iemand anders weglopen", zo zegt een woordvoerder van de militaire politie. Overigens wijst de marechaussee er nogmaals op dat de Leusderheide mi litair oefengebied is, niet toegankelijk voor het publiek Het is niet denkbeeldig dat op het terrein nog niet gesprongen munitie ligt, wat extra risico's met zich meebrengt Ook bij de bluswerkzaam heden zijn twee knallen gehoord, niet Ter gelegenheid van het feit dat de Gospelgroep Reformation dit jaar haar 10-jarig bestaan viert, werd er op zaterdagmiddag 10 mei in de Mar- cuskerk een reunie/openhuis gehou den De bijeenkomst, die begon om 15.00 uur. werd bezocht door een 60-tal oudleden en belangstellenden De gospelgroep bracht diverse oude en nieuwe liederen uit het oude ten gehore Vooral bij het zingen van de liederen uit het oude repertoire wer den koor en combo enthousiast on dersteund door de aanwezige oud leden Vervolgens brachten de oud koor- en en comboleden spontaan enige oude nummers ten gehore, waarbij al snel bleek, dat men het musiceren niet verleerd was Tevens werden er dia's vertoond van de diverse optredens en kampweek enden die het koor in de afgelopen jaren heeft meeqemaakt. duidelijk is of hier sprake was van muni tie. AL EERDER Ook vrijdagnacht is de brandweer naar de Leusderheide geweest omdat er vermelding was van een brand De twee uitgerukte brandweerwagens van Soesterberg konden niet in de buurt van de brand komen doordat men steeds weer op niet te nemen greppels en kui len stuitte. Uiteindelijk heeft men de brandweerwagens achtergelaten en kon men met te hulp gesnelde militairen met jeeps de brand bereiken Met be hulp van vuurzwepen kon de brand toen snel bedwongen worden Bij deze gele genheid ging ca 1 ha natuurgebied verloren. MANDAG OPNIEUW Maandagmiddag om 12 uur moest de Leusdense brandweer nogmaals uit rukken voor een brandmelding op de Leusderheide Nabij wat genoemd wordt ..het Springpuntde plaats waar militairen niet-gesprongen munitie tot ontploffing brengen, stond een bossage met boompjes van zo n 1 a 1 V2 meter in brand. De Leusdense vrijwilligers die met drie auto's snel ter plaatse waren gingen het vuur te lijf, daarbij geassi steerd door twee bluseenheden van defensie en een groep militairen Niet voorkomen kon worden dat ca dne ha bos en hei ten prooi viel aan de vlam men. Alleen de oorzaak van deze laatste brand lijkt duidelijk. Aanwezige militairen verklaarden dat de brand veroorzaakt werd door het feit dat men ter plaatse aan het schieten was. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - Deze jaarvergadering, die donderdag. 8 mei in De Til werd gehouden verliep geheel volgens de agenda en met genoegen kan hierop worden teruggezien Het jaarverslag was reeds opgeno men in ..De Klaroen", die in degehele wijk was bezorgd Vandaar dat de secretaris zich bij zijn overzicht be perkte tot het gemeenteraadsbesluit van 31 januari, waarbij de voorwaar den werden vastgesteld, om als ge sprekspartner met de gemeente te worden erkend en voorts de conse quenties. die daaruit voor Groenhou ten voortvloeien Al kan het bestuur uit de materiele representativiteit met bijna 50% do nateurs niet ontevreden zijn, de daadwerkelijke medewerking door. de wijkbewoners is van veel groter waarde Immers zonder deze heeft het wijkorgaan geen reden van be staan. ook al heeft het een sluitend budget, zonder subsidie Bij punt 5 van de agenda ..Toe komstplannen". werd dit nog eens onderstreept Plannen voor aktivitei- ten zijn er wel. maar de uitvoerbaar heid hangt volledig af van de mede werkers. en de bereidheid van de bewoners om hieraan mee te doen Uiteraard werd nog eens met na druk betoogd, dat voor alle zaken de vertegenwoordiging van de wijk door middel van een pleinvertegenwoordi- ger in het bestuur, noodzakelijk en wenselijk zijn. In een voltallig bestuur begint de aanzet tot de aktiviteiten en komt de informatie uit de wijk pas goed tot haar recht Tot de plannen behoort mede een regelmatig doen verschijnen van het wijkblad ,,De Klaroen" Uiteraard hangt de inhoud voor een niet onbe langrijk deel af van de informatie vanuit de wijk Wensen en verlangens van de wijkbe woners was punt 6 van de agenda Hierover werd druk geconverseerd en de wens kwam naar voren, dat de pleinvertegenwoordiger meer per soonlijk kontakt dient te hebben met de bewoners Of het wijkorgaan meer aktiviteiten kan ontplooien met het verkrijgen van een algemene ruimte binnen de wijk, ten dienste van alle wijkbewoners is een vraag, waarmee vele aanwezigen instemden Het bestuur werd verzocht eens na te gaan. wat er gaat gebeuren met de twee stukken braak liggende grond aan de Centrumweg De houding van de gemeente tegen over het wijkorgaan met betrekking tot informatie, zowel vooraf als ach teraf. was ook een doorn in het oog van een groot deel van de bewoners Volledige inspraak blijft een groot vraagteken. De vergadering doet ook een beroep op alle wijkbewoners van Groenhou ten het enquêteformulier - sociaal- cultureel - plan van de Planadvies groep Welzijnsplanning vooral goed te lezen en hieraan mee te werken, mede in verband met de door de wijkbewoners zo vurig begeerde al gemene ruimte binnen de wijk Zij stelt zich voor over een gelegenheid te kunnen beschikken, waarin aktivi teiten als knutselclubs, kaart- en schaakclubs ook vergaderingen kun nen worden belegd, kortom een ont moetingscentrum Met de opwekking ..Wijkbewoners van Groenhouten, maakt door aller medewerking het gemeentebestuur via dit enquêteformulier goed duide lijk. wat uw wensen in dit opzicht zijn", sloot de voorzitter deze jaarver gadering Door de voorzitter van de Geref./ Herv Jeugdraad werd een ..speel goed-gitaartje met inhoud" aangebo den, hetgeen door de voorzitter van Reformation onder luid applaus in ontvangst werd genomen Ook ont ving het koor nog diverse giften Om 17.00 uur werd de bijeenkomst afgesloten met het optreden van Re formation op deze middag De groep ziet terug op een zeer plezierige en geslaagde reünie! Reformation anno 1980 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Aanstaande maan dag (19 mei) vergadert de raadscom missie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening. De vergadering be gint om 20 uur en wordt gehouden in de raadszaal. De agenda bevat de volgende punten: 1. Opening 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders 3. Verslag 1-4-1980 4. Informatie betreffende: nieuwbouw gemeentehuis huisvesting één- en twee per- soons huishoudens (ontwerp- bestemmingsplan) verkeersbeleldsplan bouwplan „Holland Partners" structuurplan verbouw Loysden/De Woeli ge Hoek 5. Voorbereidingsbesluit natuur gebieden 6. Doortrekking Groen Zoom/Zui- derinslag/Maanweg 7. Aanleg sportvelden nabij het Valleikanaal Aanleg Ijsbaan 8. Plaatsbepaling jeugd- en jonge rencentrum 9. Rondvraag 10. Sluiting De Marcuskerk zaterdagmiddag: oude en nieuwe Reformation leden ontmoeten elkaar.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3