En tenslotte „Onderverdeling in capaciteiten kinderen erg belangrijk" ,Bc AVKNS hl Kijn WERK' Balletlerares Els Loot: Kantlijn -RAPPORT KOOKHOEKJE VRIJDAG 16 ME11980 loep opJLeusden 13 ENCYCLOPEDIE Hot wil maar niet vlotten met mijn Leusdense ABC. De klus Is aanzienlijk omvangrijker dan Ik gedacht had. Ik had mij voorge steld achter Iedere letter van het alfabet één woord in te vullen dat karakteristiek voor Leusden ge noemd zou kunnen worden. Na tuurlijk verwachtte Ik wel op moeilijkheden te stuiten. Zou ik bijvoorbeeld achter de letter „z" het beste „zemelen„zeiken" of „zeuren" in kunnen vullen? Een kwestie van kiezen tussen equi valenten en dat is nog niet zo moeilijk. Maar dan duikt daar in eens. als uit het niets, het begrip „zoekroute" op. Dat is dan, niet in de laatste plaats dankzij Jan Wa genaar, binnen de kortste keren een term die in het Leusdense t meer is weg te denken en dus In spelling van het lokale taalge bruik niet meer zou mogen ont breken. Maar de letter „z" was al gereserveerd Moeilijk, moeilijk, moeilijk. Zegt mijn uitgever: je zou er een encyclopedie of iets dergelijks van moeten maken. Dan heb je niet alleen de mogelijkheid om meer dan één woord per letter te vermelden, maar kan je ook nog een toelichting erop geven. Afge zien van het feit dat ik mijn toch al zo omvangrijke werkzaamheden weer verder zag toenemen, vond ik het wel een aardig idee. Heeft mijn uitgever ook gezegd, dat ik vooral regelmatig voor-pu- blikaties van mijn standaardwerk moet geven, want dat wekt de leeslust op en zal voor een onge kend succes van mijn Leusdense encyclopedie gaan zorgen. Voorbeeld dus: Hamershof - winkelcentrum waar zelfs wind stilte uit het oosten waait. Ja, zo leuk wordt het echt, dus bestel dal boek nou maar vast. Alleen valt nog niet te zeggen, wanneer het uitkomt. Want er moet nog veel gebeuren en wel licht zal ik zelfs het adviesburo Arnhem in moeten schakelen om enigszins op tijd deze taak vol bracht te hebben. Of zou ik beter Berenschot in de arm kunnen nemen? Of zou het toch nog beter DHV kunnen worden? Ik wil in ieder geval wat rug dekking hebben van iets Deskun digs. Oordeel zelf maar eens over enkele van de problemen waar voor Ik mij gesteld zie. Leefbaarheid, hoe kunnen we dat het best omschrijven? „Dat waar Dijkstra zich voor inspant". Is het niet helemaal, hè? Ik be doel, Dijkstra heeft op bevrij dingsdag nu wel tot vervelens toe in een microfoon staan roepen, dat zijn Oranjevereniging de leef baarheid in dit dorp bevordert, maar daarmee is toch nog niet alles gezegd. En bovendien is ook nu weer niet alles waar Dijkstra zijn energie aan besteedt altijd een regelrechte bevordering van de leefbaarheid van deze ge meenschap. Ik wil hem niet recht streeks aansprakelijk stellen voor dat triplex zuiltje waarop 5 mei een Bevrijdingsvlam. maar dan wordt toch heftige twijfel weer mijn deel. Zoals ik ook nog niet uit de de finitie van het woord „Welzijn" ben, al heb ik het gevoelen dat ik daar niet alleen in sta. Meteen flit ste „Corri Verduin" door mijn ge dachten, maar bij nadere ge dachte vond ik toch dat dat niet geheel synoniemen waren. En zo tobben we voort. Over de meerjarenanalyse, de planad viesgroep, de vijfvingertheorie, het structuurplan, Heijdenrljk, Bloemhof, grasvliesvelden, Paardenmaat, Het College, de ta- baksschuur en sleutelpaaltjes. U ziet het: daar waar de ge meente een gans radarwerk kan inzetten, pruts ik op mijn eentje. Dus het kan even duren. Maar ja, het open jongeren centrum en het buurthuis Leus- den-Zuld zijn ook niet op één dag gebouwd. V. KERKDIENSTEN/ EGEN BOOM Dinsdagochtend omstreeks 02 15 jr reed de heer De B. uit Zeist op de oornseweg door onbekende oorzaak gen een boom Onderzoek door de ilitie wees uit dat er geen drank in het el was, waarschijnlijk werd de heer j B. door slaap overmand. De B im met de schrik vrij, zijn auto werd raar beschadigd. HVERSE BRANDEN Dinsdag 13 mei raakte op een tweetal aatsen de heide door droogte en armte in brand. De eerste melding vam omstreeks 13 00 uur. toen de Bide langs de Appelweg in brand bleek staan De snel ter plaatse zijnde andweer had het vuur toen spoedig ider controle Later in de middag, om ongeveer f 15 uur werd gemeld dat de berm Jngs de Ooievaarshorsterweg over Jen lengte van ongeveer 20 meter had ■amgevat Ook hier kon het vuur poedig worden geblust HBRAKEN i Woensdag 14 mei werd gemeld dat in jet weekend een viertal bouwketen in a Hamershof was opengebroken Een lantal sleutels, rookwaren en con- jumptiegoederen bleek bij nader on- |erzoek uit de keten te zijn verdwenen IJFTIEN UTOMOBILISTEN >OOR ROOD LICHT Tijdens een woensdagochtend ge- )uden rood-licht controle op de krui- ng Noorderinslag-Rossenberglaan erden in ongeveer drie kwartier vijftien utomobilisten betrapt op het rijden oor rood licht Een aantal automobi- sten maakte het zelfs zo bont dat, nota ene voor de ogen van de controleren- e politiemannen, de verkeersbriga- ers met kinderen van het zebrapad toesten springen om niet aangereden i worden. Alle bekeurde automobilis- m bleken afkomstig te zijn uit Leusden Donkerbruine meisjesfiets; zilveren mband. zwart-wit vogeltje; bnl met letalen montuur, zwarte handschoen, ouden oorbel met steentje, sleutel in wart étui. EVONDEN Giropas, soort ventilator; bos eutels; bundeltje dameskleding. 2 eutels in een rood hoesje ERLOREN/WEGGEVLO- EN Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63, Leusden-centrum, tel 033-941757 (a'g). Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18, Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp, Finnmark 32 Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport). Alex Fieseler, Lindenlaan 34 Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg Anco de Knijff-Mali, v Har- denbroek v. Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid. tel 033940273 (kunst algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20. Leusden-centrum, tel 033-943724 (alg). Verder werken regelmatig mee: C Ph Spaans en W Boelhouwer LEUSDEN-ZUID Geref. Kerk (Vrljgem.): Niet ontvangen ACHTERVELD Ned. Herv. kerk Zondag 18 mei aanvang 9 00 uur: Kan didaat Smelt uit Utrecht R.K. Kerk zaterdag 17 mei aanvang 19 00 uur H. Mis Zondag 18 mei aanvang 8.30 uur. H. Mis Aanvang 10.30 uur: Hoog Mis LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: za 19 00 uur Voorg A Goes, pred H van Hallum, m.m.v. dameskoor; zo 09 00 en 11 00 uur: Dienst m m v he ren- en jongerenkoor Herv./Geref. Marcuskerk: 09 00 uur: Herv woorddienst, ds J J Kooman; 10 30 uur Geref woorddienst, dhr K Petter, 19 00 uur: Geref Herv Jeugddienst, ds M G Boeschoten Don Bosco-Kapel: za. 19.15 uur: Voorg. B. ter Bekke; zo. 10 00 uur Volkszang Dorpskerk: 09 00 uur Geref Woorddienst dhr K Petter, 10 30 uur: Herv Woorddienst ds J Weernekers; 18 30 uur (G.B herv woorddienst, Ds. G. Westland ACHTERVELD Ned. Herv. kerk: Zondag 18 mei aanvang 9.00 uur Kandidaat Smelt uit Utrecht R.K. kerk: zaterdag 17 mei aanvang 19 00 uur H Mis zondag 18 mei aanvang 8 30 uur H Mis; aanvang 10.30 uur. Hoog Mis LEUSDEN Volgend jaar be staat de balletschool van Els Loot 10 jaar. Zelf woont zij (nog niet zo lang) in Nijkerk war ik het gesprek met haar voer. ,,De balletschool bestond al in Leusden Ton Wakelkamp wilde er mee stoppen en vroeg of ik het wilde overnemen. Ik zat bij haar op les in Amersfoort en woonde toen ook nog in Amersfoort Ik startte met zo'n 40 leerlingen Nu zijn het er minstens 150 tot 180" Els geeft 's woensdags voor de kleintjes 2 uur klassiek ballet en 5 uur jazzballet voor kinderen vanaf 10 jaar en volwassenen Vrijdags nog eens 3 uur klassiek ballet. Els ..Ik timmer eigenlijk niet zo aan de weg Aan het begin van het seizoen plaats ik een advertentie en dan heb ik voldoende aanloop Toen wij vorig jaar een grote uit voering geven zat het toch al stampvol met familie en kennis sen Wat mijn opleiding betreft, zelf heb ik niet gedanst, wel geleerd In Den Haag heb ik klassiek ged aan, voornamelijk bij mijn zus. die ook een balletschool heeft Jazz heb ik bij verschillende leraren gedaan, onder andere in Amster dam bij Benjamin Feliksdal. Ik train zelf nog steeds klassiek in Naarden en zoek eigenlijk een nieuwe jazzschool om weer wat ideetjes op te doen en me wat bij te scholen Opleidingen voor het geven van balletles zijn er wel. maar het is niet verplicht om het staatsdiplo- ma te hebben Zelf ben ik wel bezig met mijn erkenning Je hoort wel eens van mensen die zelf een paar lessen jazzballet hebben genomen en dan maar meteen starten met een klasje jazzballet. ledereen kan en mag zo maar les geven Ik denk wel dat daar eerdaags verande- rina in komt De kinderen die pas op ballet komen, deel ik in naar leeftijd Vrijdags werk ik met de groepen die er al langer opzitten Die groe pen heb ik naar capaciteiten inge deeld De hele kleintjes krijgen les in spelvorm zoals klappen op de mu ziek, dieren uitbeelden en een paar grondoefeningetjes Al naar gelang de leeftijd bouw je het langzaam op De groepen begin nen aan de bar met opwarmoefe- ningetjes, dan doe je er een paar pasjes in het midden bij en het gekke is. dat het bij de ene groep vanzelf gaat en een andere groep er drie maanden over doet Het leukst voor mij is. wanneer de kinderen er wat langer opblij ven Wat wel heel jammer is, is dat er geen enkele jongen of meneer op les is, maar ik blijf hopen Ik heb een gevorderde klas voor volwassenen Daar zitten ook meisjes van 11 en 12 jaar in Dat loopt gewoon een beetje doorel- kaar maar het gaat goed Die onderverdeling in capacitei ten is toch wel belangrijk Zou ik dit niet doen. dan voelt de een zich opgejut en de ander zich tegenge houden Zo'n gevorderde groep stimuleert mij ook Ik heb nu twee klassen die goed kunnen dansen. In de leeftijd van 15 tot 18 en de gevorderde damesgroep Er zijn zelfs mensen die dubbel op les komen klassiek en jazz of twee uur jazz Bij voldoende belangstelling hoop ik in het nieuwe seizoen een nieuwe cursus tapdansen te ge ven. Ik ben daar in september mee gestart met een klein groepje van op een na eigen leerlingen, die graag wilden tappen Ik doe dat in De Til want op tapschoenen mag je niet in de gymzaal Het geluid op dat linoleum in de Til is erg goed. maar het is wel glad Eigen lijk zijn verschillende uren overbe zet. maar ik heb geen uren meer, ik krijg ze gewoon niet. Het beste zou voor mij een eigen ruimtezijn. Op vrijdagavond kun je wel wat huren in Leusden. maar dan willen de mensen niet Verschillende verenigingen zitten te springen om sportruimte Ik heb in feite geen echte sportruim te nodig Misschien is er iets te regelen in de toekomst in dat soci aal culturele centrum. Een eigen ruimte is erg belangrijk Automa tisch kan ik dan meer uren les geven voor kleinere groepen Dan krijgt iedereen ook meer aan dacht De administratie die bij mijn bal letschool hoort, valt eigenlijk wel mee Je schrijft de leerlingen in en vooral om hun namen te leren, lees ik dit voor de les op. Vorig jaar hebben wij voor de tweede keer een uitvoering ge houden Dat was in De Flint. Het was een groot succes Toch kun je zoiets niet ieder jaar doen Ten eerste is het te kostbaar en bovendien re peteer je het hele jaar. Voor de rest kun je weinig anders doen Dat is niet zo nuttig Als hobbie speel ik toneel en geef vrijdagsmiddags les op een school in Nijkerk. Op vrijdag is daar een creatieve middag, waarbij een groepje bal let doet Vier weken heb ik een groepje, jongens en meisjes door elkaar Aan het eind van die vier weken geven de kinderen een voorstel- linkje, dat vinden ze prachtig Er wordt wel eens gezegd dat ballet slecht is voor kinderen. Maar ik draai bijvoorbeeld nooit uit. Inten sief ballet voor jonge kinderen is inderdaad niet goed Maar zo'n uurtje lichaamsbeweging in de week is altijd goed. Ook kun je correcties aanbren gen op lichaamshouding, wan neer de kinderen er tenminste op blijven letten Om een voorbeeld te noemen, rechtop lopen Het is jammer dat ik geen spiegel heb, dan kunnen de kindeen zelf zien MEDISCHE WEEKEINDDIENSTEN HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leus den, voor de praktijken van de artsen Van den Berg, Binkhorst/Du Boeuff, Boersema/ Koch. Lantink/Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar (van vrijdag 16 mei 18.00 uur tot maandag 19 mei 08.00 uur): Huisartsenpraktijk J Boersema en L Koch, Kon Julianaweg 5, Achterveld, tel 03425- 1222 Voor spoedgevallen spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 00 uur Visi tes graag voor 10 uur s morgens aanvragen APOTHEEK Apotheek Leusden, winkelcentrum De Biezenkamp Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur en uit sluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 tot 20 00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14 00 tot 14 30 uur en van 17 30 tot 18 00 uur WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr C Dignum. W van Amersfoortstraat38, Achterveld, tel 03425- 1333 dienst Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 16 mei tot en met woensdagavond 21 mei VERLOSKUNDIGE Mej. R Dijkhuizen, H van Viandenstraat 2. Amersfoort, tel. 19200 b g g 722000 TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde Dok terscentrale Amersfoort, tel 033-722000 MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINSVERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsmsit)Leusden en Achterveld zijn als volgt Leusden-Centrum: In de boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18, tel 945618 Maatschappelijk werk woensdag 10.00- 11 00 uur Gemeente Leusden, donderdag 14 00-15 00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC) Gezinsverzorging en bejaardenhulp maan dag 14 00-15 00 uur Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE). dinsdag 14 00-15 00 uur: Gezamenlijke Kruisver eniging (AIMD), donderdag 14 00-15 00uur PSC Leusden-Zuid: In Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13, tel 940818 Maatschappelijk werk: maandag 10 00- 1100 uur Gemeente Leusden, vrijdag 14 00-15 00 uur PSC Gezinsverzorging en bejaardenhulp maan dag 13.30-14 30 uur AIMD. vrijdag 14 00- 15 00 uur: PSC Achterveld: Kruisgebouw. Walter van Amersfoortstraat 30. tel 03425-1333 Maatschappelijk werk: vrijdag 9 00-10 00 uur: Gemeente Leusden Gezinsverzorging en bejaardenhulp vrijdag 9 00-10 00 uur MDE Tijdens het weekeinde kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland. tel 035-45555 Moeders voor moeders: mevrouw M L. Rozendaal-Doucet. Jan van Arkelweg 47, Achterveld, tel 03425-1853 Werkgroep „Laat Leven te Leusden. hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap, tel 033-944151 en 033- 940541 (Leusden). 033-12627 (Bureau Laat Leven, Amersfoort) Dierenartsen: Gelieve uw eigen dierenarts te bellen Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgeval len te bereiken is Tel. Hulpdienst: Werkgroep Homosexuali- teit Amersfoort (WHAM) Iedere vrijdag avond van 20 00-24 00 uur. tel. 03495- 5672 Pastorale hulp: Van 16 tot 23 mei is be reikbaar Pastor H van Hattum, pastorie Achterveld, tel 03425-1420 of privé tel. 15696 Rutgerhuls Amersfoort: (bureaus voor geboorteregeling en seksualiteitsvragen). Zonnehof 10. in het GG en GD gebouw, tel 033-18931 Spreekuren volgens afspraak DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Vrijdag 16 mei 20.00 uur Klont spelavond De Moespot Zaterdag 17 mei 19 30 uur Klont Soos De Moespot 14 jaar Zondag 18 mei. 13 30 uur Klont Soos, leeftijd vanaf 14 jaar De Moespot Zondag 18 mei, 14 00 uur Disco dansen Ons Gebouw Zondag 18 mei, 11 30 uur Fruh- schoppen, D'Ouwe Peerdestal Zondag 18 mei 14 00 uur Gezel- ligheidsrit AMBC start Hotel de Rb*am,. Dinsdag 20 mei, 9 00 uur Welfa reclub. Zonnebloem, Ons Ge bouw LEUSDEN-CENTRUM EN -ZUID Maandag 19 mei, 20.00 uur: ver gadering commissie Op^nhnrp werken en ruimtelijke ordening in het gemeentelijk voorlich tingscentrum. Zwarteweg 16a. Dinsdag 20 mei, 20.00 uur: ver gadering werkgroep Verkeers- aangelegenheden in het ge meentelijk voorlichtingscentrum. Zwarteweg 16a Dinsdag 10 mei, 20.00 uur: le denvergadering D'66 in Groot Krakhorst, Bolderikhof 18 Dinsdag 20 mei, 20.00 uur: ver gadering werkgroep en commissie Onderwijs in het Gereformeerd Dienstencentrum, Burgemeester De Beaufortweg 18 Dinsdag 20 mei, 20.00 uur: op richtingsvergadering Communica tievereniging Leusden en Omstre ken, in Groot Krakhorst. Bolderik hof 18 Woensdag 21 mei, 20.00 uur: vergadering commissie Financiën in de raadszaal van het gemeen tehuis, Hamersveldseweg 2 Donderdag 22 mei, 20.00 uur: vergadering Schoolraad Donderdag 22 mei, 20.00 uur: vergadering werkgroep Midden- en Kleinbedrijf in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamers veldseweg 2 PINKSTER PUDDING U hebt nodig 1 pot kersen zonder pit (720 gram) halve liter melk 40 gram suiker 2 pakjes vanillesuiker 1 ei 15 gram maizena 6 plakjes cake Breng de melk met de vanil lesuiker aan de kook Klop het ei met de suiker goed door elkaar, en voeg de maïzena toe Blijf goed roeren en voeg de kokende melk toe zet de vla even op het vuur en laat het plus minus 3 minuten ko ken (goed roeren). Laat de kersen goed uitlekken Leg onder in de schaak 3 plakjes verkruimelde ca ke en daar boven op een gedeelte van de kersen, ga zo door tot alles op is en giet dan de nog warme vanillevla erover. Bewaar een paar kersen om te garneren Het lek kerste is deze pudding als u een paar lepels sherry over de cake giet. enop het laatst garneren met slagroom Prettige Pinksterdagen, Japieja De slijtlaag zit er op, nu nog de lijnen en dan kunnen de bewoners van de Hessenweg eindelijk hun beloofde feestje gaan vieren De werkgroep Agrarische aangelegenheden komt er rond voor uit dat ze vierkant tegen zijn Boerenhulp voor de weide vogels.Konijntje in De Wete ring: „En hoe zit dat met ons?" De Leusdense agrariërs in de buurl van Bruinhorst gaan in ieder geval niet in juni of augustus met vakantie Groenhouten wil een ont moetingscentrum. Hebben ze er nou nóg niet tabak van? „Zebravinken gestolen" lees ik in de politieberichten. Ik zag gisteren een vink ver geefs zoeken naar het zebra pad op de hoek Noorderinslag Centrumweg. Was ie dat? ie dat?" Die broedende duif in die halt afgebroken ereboog in Ach terveld heeft het goed beke ken: het dorp heeft immers een vredes-monument? Er kan niks misgaan Na 1200 jaar Leusden heeft Reier van Gooi natuurlijk de meeste ervaring met deze lastige gemeente En bovendien is het een Lan- genbeker, dat scheelt ook, natuurlijk. Het CML praat nog steeds over de „uitgangspunten voor inspraak". Het wachten is nu al jaren op een defini tieve uitspraak. De raadsleden willen graag vrijblijvend (in beslotenheid) brainstormen in de commis sievergaderingen. Is het dan nu niet vrijblijvend? Het is in ieder geval wel vaak een storm in een glas water en of er brains aan te pas ko men De zomervakantie nadert: het wordt straks weer de hoogste tijd voor de moeilijke ge meentelijke problemen Tip voer onze ruimtelijke wet houder: „Wie het eerst kwaad wordt heeft meestal ongelijk". Nog een tip ..Voorkomen is beter dan te subsidiëren". V. OUD PAPIER De openbare scholengemeenschap „De Bongerd" houdt aanstaande za terdag een oud papier-aktie Voor wie oud papier kwijt wil staat er zaterdag tussen 8 en 16 uur een container op de parkeerplaats aan de Asschatterweg, tussen de gymzaal en de scholen hoe ze hun houding kunnen ver beteren Veel kindeen hebben een holle rug of zetten hun voeten verkeerd De meningen van artsen over bal- onmiddellijk moeten stoppen met let lopen sterk uiteen Jekrijgtwel ballet" eens doorverwijzingen, maar er zijn ook wel eens kinderen die Tea Middelkoop-van Maanen

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13