I DRAAGPUNTEN STRUKTUURNOTA LEUSDEN Beslissing valt in 1982 ii M leusder krant: Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? VRIJDAG 16 ME11980 ruimtelijke ordening touwen na 1985: keuze uit drie gebieden: ïoord, zuid of beide .EUSDEN - Eén dezer dagen verscheen (in ontwerp) devraagpuntennota uktuurplan Leusdenin opdracht van het gemeentebestuur van Leusden gesteld door het adviesbureau „Arnhem'' bv. Het is de eerste belangrijke nzet tot het sturktuurplan Leusden. De raad zal - na uitvoerig overleg met bevolking - een keuze moeten doen uit verschillende mogelijkheden ten nzien o.m. van verdere uitbouw na 1985, voorzieningen op het terrein van dzijn, onderwijs, winkels e.d. en de verkeersstruktuur binnen het gebied. Bzien de in de nota naar voren gebrachte knelpunten en problemen, zal dat en gemakkelijke klus worden, integendeel. Hoewel na 1985 Leusden zich- |f niet meer als provinciale groeikern beschouwt, zal er wel voor de „na- jrlijke behoefte van Leusden" verder gebouwd moeten worden. Daarvoor )et ruimte gevonden worden. Ruimte, die er eigenlijk maar in beperkte mate Volgens de provincie zullen na 1985 ongeveer 100 woningen per jaar bouwd mogen worden. De gemeente Leusden houdt een slag om de arm wil dit af laten hangen van de „natuurlijke behoefte" van dat moment, iarbij ze aantekent (en dat zal op zich al voldoende problemen opleveren) t het begrip „eigen behoefte" volgens de provinciale vijfvingertheorie niet ereen hoeft te komen met wat de gemeente noemt „natuurlijke behoefte Indien inderdaad na 1985 de door de provincie gestelde honderd woningen per o oo tr moeten worden gebouwd voor ..eigen" of ..natuurlijke behoefte", dan betekent t in konkrete. gebaseerd op de huidige plannen, dat in drie jaar tijd een wijk als Ikerhoeve gerealiseerd dient te worden. Daarvoor moet ruimte worden gevon- m Ruimte ten zuiden of ten noorden van de huidige bebouwing, omdat bouwen ar het oosten en naar het westen is uitgesloten Die keus zal de raad uiteindelijk jeten maken Tenzij de raad kiest voor een volledige stopzetting van de bouw na 85 als gezegd: geen benijdenswaardige klus. Daar komt nog bij, dat de woning- uw op zich niet alleen het probleem is voor de toekomst. Ook andere sectoren >nen grondig in ogenschouw genomen te worden, zoals de onderwijsvoorzienin- n. sociaal-culturele voorzieningen, sport en niet in de laatste plaaa's de ver- ersstruktuur. die enkele bela ngrijke knelpunten op zal kunnen leveren in de bije toekomst. In dit artikel gaan wij uitgebreid in op de in de nota genoemde pagpunten en enkele ovenwegingen, die hierbij een plaats hebben gekregen, als |n bijdrage tot de straks van start gaan de diskussie. die rond 1982 afgerond dient Izijn vj DE oordof zuid leeds in 1973 bestonden er plan- i voor woningbouw (in de tweede e) ten oosten van het Valleikanaal ten zuiden van de Schoolsteeg- sjes. De Schoolsteegbosjes zelf iden worden bestemd tot stads- k. Fel protesterende agrariërs, >teund door onder meer de toe- alige aktiegroep Kaalgroen, leid- er toe. dat een grootscheepse ïdtekenaktie op touw werd gezet, ar het grootste deel van de bevol- g achter bleek te staan. Ruim eduizend handtekeningen werden het toenmalige gemeentebe- ur aangeboden. De plannen ver enen definitief in de ijskast. Leus- zou niet naar het oosten noch ir het zuiden voorbij de School- legbosjes uitbreiden, terwijl de >jes zelf van zoveel waarde bleken ijn, dat conservering ervan werd ibevolen. De Hamershof verhuis- naar noordelijke richting. Dat is in kort de voorgeschiedenis. Nau- ijks tien jaar later staat men op- iuw voor dezelfde problemen. De tede fase is vergaand ontwikkeld zal in 1985 voltooid zijn. De vraag jaarom: wat dan? Noord of zuid? tuurlijke groei 1985 - zo heeft de raad nadruk- jk vastgesteld - zal Leusden zich meer beschouwen als provinciale eikern. maar nog louter voor eigen uurlijke groei bouwen. Leusden- ntrum zal dan uiteindelijk ruim 000 inwoners krijgen. Die „eigen loefte" wordt door de provincie ge ld op 100 woningen per jaar na 1986. ar de gemeente Leusden is niet van n dit cijfer strikt te hanteren. Zij gaat uit van een „eigen behoefte" maar een „natuurlijke groei" en dat kan 1 verschil opleveren Maar gesteld, men uitgaat van die honderd wonin- i per jaar. dan nóg betekent dat men |aat van die honderd woningen per r, dan nóg betekent dit voor Leus- dat in zo n drie tot vier jaar tijd een ledige wijk als bijvoorbeeld Zwanen- pg of Akkerhoeve gebouwd dient te 'den En daar is ruimte voor nodig, mte. die maar in beperkte mate irhanden is, gebonden als de ge- ente is aan de oostelijke en westelij- grens van de bebouwing Bouwen oosten van het Valleikanaal zal door provincie niet worden geaccepteerd, iwen naar het westen is vrijwel niet gelijk, afgezien nog van de gewen- groenbuffer tussen Leusden en ersfoort Ruige veld >e voorkeur van de provincie gaat uit >'gens het streekplan Utrecht-Oost - woningbouw in noordelijke rich- De enige plaats hiervoor is 't Ruige d, door de gemeente Leusden be nd voor de werkgelegenheid Totale tervlakte rond de 13 hectare Leus- is het niet eens met de provincie, dit gebied niet nodig zal zijn voor kgelegenheid Wordt het Ruige door Bert Vos Veld benut voor de woningbouw, dan zal elders vervangende ruimte voor de werkgelegenheid moeten worden ge zocht. zo wordt in de vtaégpuntennota struktuurplan Leusden gesteld Leus den streeft naar een eigen beroepsbe volking van vijftig procent of hoger Blijft de werkgelegenheid daarbij achter, dan zal het forensendom van Leusden al leen maar groter worden met de nodige konsekwenties voor de verkeersstruk tuur Aangezien de zogenaamde Pon driehoek (12 hectare) na bezwaren is geschrapt als werkgelegenheidster- rein, kloppen de werkgelegenheidscij fers van de provincie ten aanzien van Leusden niet meer. richting stoutenburg Kiest de raad toch voor woning bouw in noordelijke richting en wordt daarbij het zuiden geheel on gemoeid gelaten, dan heeft dit wel tot gevolg, dat na het volbouwen van „Ruige Veld, verder in de rich ting van Stoutenburg gebouwd dient te worden om te kunnen vol doen aan de eigen behoefte c.q. natuurlijke groei. De 13 hectare van 't Ruige Veld is immers niet vol doende en zal na drie. vier jaar (bij 100 woningen per jaar) opgebruikt zijn. Wat dit voor konsekwenties heeft voor het rekreatie-plan in dit ge bied. dient daarbij ook te worden bezien, ook al is dit plan nog slechts in een ontwerp stadium. Gezien de bezwaren die er zijn tegen een der gelijk rekreatieplan tussen Leus den-Zuid en Schutterhoeflaan, lijkt het niet uitgesloten, dat daarvoor elders (misschien tussen centrum en Stoutenburg) een plaats gezocht dient te worden. naar het zuiden Een andere mogelijkheid voor verdere woningbouw blijft - volgens de kringpuntennota struktuurplan Leusden - het zuiden, het zoge naamde Centraal Buitengebied Zuid. het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes tot aan de Arn- hemseweg of een deel hiervan. In het streekplan Utrecht-oost wordt dit gebied aangeduid éls „te hand haven agrarisch gebied' Het „aandachtsgebied'' van de ge meente gaat volgens de nota niet tot aan de Arnhemseweg, maar blijft voor een belangrijk deel noordelijker, ongeveer op de lijn in dustriegebied richting Valleikanaal. Een gebied ongeveer drie tot viermaal 't Ruige Veld. Door het zuidelijkste deel voorlopig onge moeid te laten, blijven de belang rijkste agrarische gronden èn het landgoed De Boom buiten schot. De Schoolsteegbosjes zullen dan geheel ingeklemd worden door wo ningen. keuze De raad zal straks dus (eind 1980-1981) moeten kiezen uit de mogelijkheden: a. 't Ruige Veld en het gebied ten noorden hiervan. b. Het Ruige Veld en het gebied ten noorden hiervan en Centraal Buitengebied Zuid of een deel hier van. c. Centraal Buitengebied zuid of een deel hiervan. winkelvoorzieningen Het eerste deel van het hoofd winkelcentrum De Hamershof is reeds voor het grootste deel ge realiseerd wat de winkels betreft. Het wachten is nog op het ge meentehuis. warenhuis en evene mentenhal. Ten zuiden van de huidige Ha mershof (aansluitend) is een uit breiding van het hoofdwinkelcen trum gepland. De provincie heeft hieraan haar goedkeuring onthou den. Zij wil zich nog niet vastleggen op deze plaats, temeer daar de pro vincie duidelijk heeft gekozen voor uitbreiding van de woningbouw naar het noorden. Ook voor de raad doet zich nu een dilemma voor, want kiest zij voor woningbouw in noordelijke richting, dan zal de Ha mershof ten opzichte van die nieuwe wijken duidelijk a-centraal komen te liggen en is het de vraag of het niet verstandiger1 zou zijn het tweede deel van het hoofdwin kelcentrum elders te bouwen (meer naar het noorden bijvoorbeeld). Ook het buurtsteunpunten (B2 en Claeverenblad) dient hierbij te wor den betrokken Men zal zich moe ten afvragen of dit buurtcentrum nu wel of niet gebouwd dient te worden op grond van de gedane keuze werkgelegenheid Hetzelfde geldt voor de werkge- legenheidsterreinen. Indien de raad kiest voor een bepaalde groei en blijft vasthouden aan een woon- werkbalans van 50% of meer (vijftig procent van de beroepsbevolking dient dan werk te hebben in eigen gemeente), dan zal zij indien 't Ruige Veldwordt gebruikt voor woningbouw, naar andere lokaties voor werkgelegenheid dienen uit te zien Veel mogelijkheden biedt de nota niet: a. ten noorden van Prin- cenhof en gedeelte Ruige Veld en b. ten noorden van Princenhof en elders. Waar elders terreinen zou den kunnen worden gevonden, geeft de nota echter niet aan. verkeersstruktuur Erg belangrijk is de toekomstige verkeersstruktuur Het beleid hiertoe dient in het nog op te stellen verkeers plan te zijn verwerkt Een duidelijk knel punt kan in de toekomst de Groene Zoom worden Zoals bekend wil de pro vincie (zie het streekplan) de Groene Zoom bestemmen voor interlokaal ver keer Volgens de inzichten van de pro vincie dient de Groene Zoom een deel van de verkeersdruk rond Leusden- Zuid op te vangen, met name ten aan zien van het interlokale verkeer in noordelijke richting (Asterdam. Zwolle). De gemeente Leusden verzet zich hef tig tegen dit voor hen onaanvaardbare standpunt. De aanleg van de S10 (Woudenberg-Rijksweg 28-Amers- foort) wordt door de gemeente èn door talrijke milieu-instanties onaanvaard baar geacht vanwege de zeer sterke aantasting van het waardevolle land schap Bovendien kan door aanleg van de S10 de druk op de Groene Zoom nog groter worden In de knelpunten-nota wordt nadrukkelijk gewezen op de ge varen van een Groene Zoom voor doorgaand (interlokaal) verkeer. .Als ter zijner tijd de Noorderrandweg aan sluit op rijksweg 28, de Groene Zoom volgens plan gereed is gekomen en aansluit op de Noorderrandweg en de Maanweg buiten de kom van Leusden- zuid aansluit op de Arnhemseweg. dan is de kans groot dat de druk op de cor ridor tussen rijksweg 28 en de rijksweg 12 (bij Woudenberg) zijn weg zoekt via de route van de Groene Zoom. waar door verdubbeling van de rijbanen wel licht onontkoombaar wordt Dit zal een sterk scheldende werking hebben tus sen het gebied van Leusden-centrum bij de kaart Het gebied dat bij het struktuurplan be trokken zal worden De dikke puntenlijn geeft de grens aan. waarbinnen vol gens de provincie gebouwd mag wor den (streekplan Buitengebied-Oost), de zogenaamde „streekplan-drempel landbouw" De vette lijn rondom het hele gebied (ten noorden tot aan Stoutenburg) en ten zuiden tot de hoogte van het industriegebied, geeft het gebied aan. dat bij de ontwikkeling van het struktuurplan wordt betrokken en het Centraal Buitengebied west De belasting van de Groene Zoom leidt er dan onder meer toe dat het bur gemeester Buiningpark minder toegan kelijk wordt Het gebruik van de Groene Zoom voor interlokaal verkeer zal in tegen stelling niet alleen meer gevaar ople veren dan lokaal verkeer, maar ook een toenemende geluidsoverlast veroorza ken voor oostelijk aan deze weg gele gen en nog te situeren woonwijken Het bovengenoemde gevaar zal bovendien nog toenemen, als de voorgenomen uitbreidingen van het sportpark gereali seerd zullen worden, aldus de nota In het algemeen dient de raad zich te bezinnen of de nu voor verschillende wegen binnen Leusden-centrum gereserveerde tweede rijbaan gehand haafd dient te blijven of kan vervallen. In nauwe relatie met het verkeersplan zal dit onderzocht moeten worden, aldus de nota Daarbij dienen uiteraard ook de toekomstige woningbouwgebieden in de overweging te worden betrokken, omdat bijvoorbeeld woningbouw naar het noorden andere gevolgen heeft voor de wegenstruktuur. dan woning bouw in het zuiden aantasting gebieden waardevolle Tenslotte - en ook dat is niet het minst belangrijke - zal de raad zich die nen af te vragen wat de gevolgen van hun uiteindelijke keuze zullen zijn voor de landschappelijk waardevolle natuurgebieden Hoe groot zal de re- kreatieve druk worden op de School steegbosjes Liniedijk, landgoed De Boom etc in relatie met de gekozen bouwlokaties9 Eveneens belangrijke vragen, die de uiteindelijke keuze voor de raad het er niet gemakkelijker op zullen maken inspraak en overleg De nu gereedgekomen „Verkenning van de vraagpunten" in het kader van het struktuurplan is een voor-ontwerp Dat betekent, dat er nog allerlei wijzi gingen en aanvullingen mogelijk zijn In de commissie-vergadering van Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken (waarvoor alle raadsleden zul len worden uitgenodigd) en ook iedere Leusdenaar uiteraard van harte wel kom is. zal de verdere procedure nader worden toegelicht Het gemeente bestuur stelt zich ongeveer het volgen de voor Nadat de commissie R O en OW (samen met alle andere raadsleden en belangstellenden) kennis van het voor ontwerp heeft kunnen nemen, is het de bedoeling de nota voor te leggen aan een groot aantal instanties, vereni gingen en groepen binnen en buiten Leusden. Tevens zal er een thema nummer van Info" verschijnen en zal er een expositie worden gehouden met de mogelijkheid tot inspraak Bin nenkort zal via de krant worden aange kondigd. dat de nota voor iedereen verkrijgbaar is en waar. Na het verza melen en verwerken van de reakties zal het voor-ontwerp worden omgevormd tot een ontwerp-vraagpuntennota Als alles volgens planning verloopt zal dit ontwerp in de Commissie RO en OW van augustus ter diskussie komen, waarna in de daaropvolgende verga dering van de raad vaststelling zal plaatsvinden en een krediet voor de volgende fase(n) van het struktuurplan worden gevraagd Daarna pas worden de vraagpunten (al dan niet aangevuld en/of gewijzigd) punt voor punt nader onderzocht, waarna een uitgebreidere formulering plaats zal vinden van de keuze mogelijkheden Als dit door alle instan ties. groeperingen èn bevolking van commentaar is voorzien wordt pas ge werkt aan het formuleren van beleids alternatieven Begin 1982 (we zijn dan bijna twee jaar verder) zal de raad alles op een rijtje moeten zetten en een keuze moeten doen via een zoge naamde keuze-nota. De door de raad gekozen uitgangspunten zullen in een ontwerp-struktuurplan worden neer gelegd. waarna begin 1983 te tervisie- legging van het ontwerp plaats vindt met de mogelijkheid tot het indienen van bezwaarschriften Na goedkeuring van de raad zal het struktuurplan op nieuw in al dan met gewijzigde vorm ter visie worden gelegd, waarna het plan (met of zonder bezwaarschriften) naar Gedeputeerde Staten zal worden ge zonden ter beoordeling Dan is het me dio 1983 geworden. nog alle tijd Bovenstaande procedure bete kent dus, dat de Leusdenaren vanaf het allereerste begin bij de proce dure worden betrokken en hun aan deel in de inspraak kunnen leveren, maar dat pas begin 1982 door de raad een definitieve keuze wordt ge daan. Uiteraard zal de Leusder Krant de gehele ontwikkeling nauwgezet blijven volgen en u op de hoogte blij ven houden. U hebt de tijd om u op deze materie te bezinnen. Rozendaailaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5