Schilderijen en keramiek in het Ploeghhuis Wijn- en Tabakshandel Gall n Gall opende Slagerij Van Kooten EE H4/HEESECE GRCEIT SIETSE GOVERTS EN MARIJE LAMEIJER „Mijn baby", een praktisch en nuttig naslagwerk droom te verdedigen. De droom ebt weg die herrieschoppers gooien zó maar met stenen: dat stuk ónvrede moet onderzocht worden. Wat zit hen dwars Waarom kunnen ze in deze struktuur niet funktioneren als de ón deren Een betere beveiliging van de mobiele eenheid geeft daar geen in zicht in! Sietse Goverts schildert een kom- binatie van wat de mens kan dromen, van wat de mens tussen de oogharen dóór ziet. met het ideaal dat aan de mens voor ogen staat Hij gebruikt daarbij de schilderkunst met hier en daar een rudiment van een keramische achtergrond Het fascinerende voor hem daaraan is. dat hij door die kom- binatie het driedimensionale van de keramiek kan verenigen met het twee dimensionale van de schilderkunst. Welke kombmatie hij opvangt met ge schilderde nevels en fragmenten van reliëfs. De enige mensen, die nog normaal recht op lijken te zitten, zijn een groepje negers. Het lijkt of ze de wereldbol aan hun voeten hebben Voor hèn lopen er nog draden naar boven. De ene neger heeft een driehoek op Verderop in het maanlandschap staat een bordje met een driehoek. Die man hóórt daar ken nelijk Bij Sietse Goverts is de droom tast baar geworden In een sobere ver- fopdracht in stille kleuren geeft hij.die grens tussen dag en nacht weer ANCO MALI De nieuwe Gall en Gall vestiging in Leusden. De slagerij van de gebroeders Van Kooten. Of een boek zo compleet is als het lijkt, kan pas worden gezegd wanneer je er daadwer kelijk mee werkt en daarb.j alles kunt vinden wat je wilt weten of wat je bezighoudt In vergelijking tot veel boeken op dit gebied geeft ,.mijn baby" per onderwerp zeer uitge breide informatie De kleine praktische tips die onmisbaar zijn. worden regelmatig voor de kantlijn be schreven Achterin het boek is een uitge breid register te vinden om de onderwerpen nog eens na te slaan Naar mijn idee is het boek de moeite waard om aan te schaffen Tea Middelkoop Mi|n baby Van de bevruchting tot de eerste glimlach door dr J P Cohen en dr R Goirand Uit het trans vertaaJd door Reina van Capelle Adviezen van mevrouw A M Drost-Driessen gynaecologe Uitgave van de Centrale Uitge- venj te Harderwijk Gebonden 254 blz prijs 39.50 In de kleinere tabakzaak. met een oppervlakte van ongeveer 50 vierkante meter, worden naast een breed as sortiment tabakswaren ook lektuur en wenskaarten verkocht Deze nieuwe vestiging van Gall en Gall maakt deel uit van een keten van meer dan 100 zaken door het hele land verspreid Mijn baby geschreven door dr J P Co- hen en dr R Goirand is. zoals de ondertitel al vermeldt praktisch een naslagwerk Alle onderwerpen op het gebied van zwanger schap. bevalling en lichaamsverzorging, zowel voor het kind als de moeder worden uitgebreid behandeld De onderwerpen zijn in goed begrijpelijke taal geschreven en geïllustreerd met vele zwart-wit foto's teke ningen en schema's. Hoewel de titel ..Mijn baby" zou kunnen duiden op de ervaringen en gevoelens van alleen de moeder, wordt een groot deel van het boek gewijd aan het vaderschap, de eventuele andere kinderen en de groot ouders. een wezenlijk onderdeel van het ge zin Ook de ongehuwde moeder wordt be sproken De pijnloze bevalling ook wel de psycho- prophylactische methode genoemd, wordt uitgebreid beschreven met daarbij de diver se oefeningen LEUSDEN - Tot de zaken die deze week hun deuren openden in de Ha mershof behoort ook de firma Blokker Moest er voor de zaak nog wel wat werk worden verzet aan de bestrating, zoals onze foto toont, binnen werd deze week de laatste hand aan inrichting en as sortiment gelegd De nieuwe Blokker-vestiging heeft een oppervlakte van ongeveer 200 vierkante meter, achter de verkoop ruimte bevindt zich een ruim magaziin Opvallend is de moderne wijze waarop men de verschillende etalages heeft in gericht: de uitgestalde artikelen liggen op smalle glazen platen, zodat zij zowel van buiten als vanuit de zaak zelf kun nen worden bekeken Ongeveer in het midden van de modern en functioneel opgezette zaak bevindt zich de met veel hout omklede centrale kassa Ook deze zaak kan gezien worden als een wel kome aanvulling op het Leusdense winkelbestand. verschillend gekleurde banen zijn zo aangebracht dat het lijkt alsof er reliëf in het plafond aanwezig is. In de drankenafdeling zijn houten rekken langs de wanden en standaards midden in de zaak aangebracht, waar op het assortiment overzichtelijk voor de kopers ligt uitgestald Deze afdeling heeft een oppervlakte van ongeveer 70 vierKante meier De voorgevel van het pand van de firma Blokker in de Hamershof. plaatst. Die toonbank heeft een lengte van twaalf meter en is de trots van de eigenaars De winkel heeft een opper vlakte van ongeveer 60 vierkante me ter. daarachter zijn nog eens 100 vierkante meter gereserveerd voor de eigen ambachtelijke slagerij, waar een groot deel van de te verkopen produk- ten worden vervaardigd. Beide broers willen in hun artikelenpakket naast de gebruikelijke waren een flinke plaats inruimen voor vleeswaren, speciaal bereid voor dieetpatiënten. Ook ver wachten zij veel van de verkoop van zogenaamde ..vlug klare" artikelen AMERSFOORT - Op vrijdag 16 mei van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag 17 mei van 11.00 tot 17.00 uur en zon dag 18 mei van 14.00 tot 17.00 uur kunt u in de benedenzaal van het Ploeghhuis, Muurhuizen 159, het mooie schilderwerk van Sietse Go verts en het ingetogen keramische werk van Marije Lameyer zien. Marije Lameyer toont keramisch werk van een grote intimiteit Het heeft te maken met bescherming, veiligheid, geborgen zijn 't Zijn een soort huisjes, heel eigen wereldjes, waarin zij haar mensen opstelt. Twee mensen in een I ledikant, afgedekt door een vogel die er zijn brede verenvleugels over uitstrekt. Een moeder en vader met kinderen in een soort ouderwetse strandstoel, die een huiverende bescherming biedt aan die kwetsbare kleine gemeenschap i Marije plaatst haar mensen in bouwsels, waar ze veiligheid vinden, waar ze wel uit weg kunnen, als ze dat willen. De mensen bekijken de wereld vanuit hun eigen vertrouwde plek, en zijn dan in staat om die wereld aèn te kunnen Zonder die veilige ommuring, waarbinnen de mens zich geestelijk kan verschansen lijkt hij verloren te zijn in een jungle van geweld en chaos Eén figuur zit genesteld in een soort hoekbank, met vogels in zijn zij. Marije heeft bouwsels gemaakt, waarbij zij j vaag traptreden heeft aangegeven Gezichten zijn daar in gekerfd, met even gekleurde haardossen. Bovenop die bouwsels staan wat sprietjes. Er is wat begroeiing. Uit een tempelachtig bouwseltje I steekt een koppetje In een grotere tempel wordt een figuur zichtbaar, i waarachter een orgelachtig element te onderscheiden valt Soms voert zij al leen het huis, in mastabavorm, in witte keramiek uit. Soms zet zij drie figuren bij elkaar, met een vogelkop, met vleugels en met een bizondere hoofdtooi Marije Lameyer is duidelijk bezig met mensen en strukturen, en zij doet dat op een innemende wijze Zij gebruikt grove charmotteklei, omdat daar steentjes in zitten en dat zo n lekker ruig oppervlak geeft Fijn afgewerkt zijnde gezichtjes, waarvoor zij een héél fijn gestruk- tureerde chamotte toepast Zij gebruikt zoveel mogelijk ijzeroxy- de. en daaroverheen glazuur met ti- noxyde. dat zij bakt tot 1140; zodat het een beetje melkachtig van kleur wordt Hoofdzakelijk houdt zij haar keramiek in dit wit en in aardkleurtjes. Hier en daar geeft zij soms wat groen en blauwgroen aan. Zij glazuurt haar keramiek zeer spaarzaam zodat de struktuur van de grove chamotte niet wordt bedekt, maar goed tot zijn recht komt De schilderkunst van Sietse Goverts valt op door zijn knappe portretten en zijn zachte harmonieuze kleuren Erzijn prachtige portretten van vrouwen, bij wie de kleding overgaat in kraagvorm, die van gesteente is. Er is een fraai mensenportret tussen steenmassa's, die deel uitmaken van ravijnen, en er gens zweeft een heel klem rose stek- kertje De mens weet niet meer op welke planeet hij leeft Op alles is een ingreep gedaan Niets is meer héél of volmaakt; alles is gescheurd of uiteengespat Groeisels hebben niets plantaardigs meer. Korsetten zijn als steenruines in de ruimte gezet Een blikopener scheurt de wereld open Figuren staan in steenwoestijnen op gesteld Twee karnavalsfiguren kijken met indringende blik de ruimte in De mobiele eenheid staat zich onder hel men en achter schilden als in een LEUSDEN - Woensdagochtend pende Wijn- en Tabakhandel Gall en all de deuren van een tweetal panden winkelcentrum De Hamershof Beide zaken zijn te vinden aan de Grutterij 5 en 7 De avond voor de opening werd er een receptie gegeven voor een groot aantal qenodiqden Bij het betreden van beide zaken, die wat de inrichting betreft grotendeels ge- li|k zijn. valt direkt het in blauw-witte banen geschilderde plafond op Die i vijf personeelsleden de volgende ochtend vanaf negen uur alweer in die zelfde zaak aanwezig zijn om een stroom (nieuwsgierige?) klanten te helpen. Wie de zaak van de heer Van Kooten binnenstapt zal het direkt opvallen dat er een enorme koeltoonbank is ge- LEUSDEN - Met wat een korte re ceptie had moeten worden van 19.00 tot 21.00 uur maar die uitliep tot na middernacht vierden de gebroeders Johan en Bep van Kooten dinsdag avond de officiële opening van hun slagerij in winkelcentrum Hamers hof. En toch moesten zij samen met

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7