Industriële ontwerpen van Herman Sneyders de Vogel bij DHV olieverfschilderijen Herman Buytenhuij met kloeke IN VERPLEEGHUIS DE LICHTENBERG DINSDAG 20 ME11980 door AncoMall AMERSFOORT - Tot half juli kunt u de kloeke olieverfschilderijen van Spaanse en Hollandse landschap pen van Herman Buytenhuys In het Verpleeghuis De Lichtenberg aan de Utrechtseweg zien. Tot half augus tus kunt u het werk van deze schilder daarna zien in het ziekenhuis De Lichtenberg (nabij de K-blok gan gen). Herman Buytenhuis werd in 1944 geboren, en woonde van 1957 tot 1965 in Amersfoort. Nu woont en werkt hij in j Friesland. In een vrije ekspressie schildert hij in grote partijen boeiende landschappen, die hij een wijds ruim aanzien geeft. Uit Spanje laat hij voornamelijk die droge landschappen zien. die zo ka rakteristiek zijn voor de streek aldaar. De drie gezusters van de Sierra Morena is daar een typerend voorbeeld van. Kale gebergten in een streek met harde houtachtige begroeiing. Een kruidig, donkergetint landschap is dat met de bomen van de Levant in de Sierra del Nino. Kompkt van kompositie is de wei de met zunng bij Linares. Warm aarde- kleurig van stemming. Het wit van het doek speelt een voorname rol in de glo baal geschilderde streek, waar de ade laar vliegt. Een fraaie afwissefing in de groenen bereikt Herman Buytenhuis in het schilderij van de olijfboomgaarden, waar het zifvergroen van de olijfbomen is ingebed in een rijke variëteit van tin ten groen van de omringende vegetatie. Het meer van Guadalen is een wat vriendelijker sappiger beeld uit Spanje Met luchtige bergen, voorzien van boompartijen, en een mooi wijds land schap. dat via opgewekt groene ber men afloopt naar een diep waterend meer Even goed getypeerd zijn de volko men andersoortige landschappen in Nederland, met name in Friesland. Licht en ruim is het licht achter de Zeed ijk in Koehool. Hemel en zee weerspiegelen zich in elkaar op hel doek van het strand in Ameland, dal geheel uit bladeren is opgebouwd Bewogen werk toont Herman Buytenhuys in het doek „Zonsonder gang in Berlikum" Zó geel en zó donker kan de lucht zijn boven het polderland schap als de zon ondergaat. Onwezen lijk van kleur. Die stemming is prima getroffen De witte reep op Ameland is een mooie kompositie met ruim land op de voorgrond, en even op de horizon de aangifte van heel klein gehouden ar- chitektuur. Een plezierige kollektle land schappen, de moeite van een gang naar het Verpleeghuis waard. Onge- kompllceerd geschilderde na- tuurplekken. ANCO MAU AMERSFOORT - Tot en met vrij dag 13 juni zijn bij DHV Raadgevend Ingenieursburo BV, Laan 1914, nr. 35, de werken te zien van twee kun stenaressen. Hermian Sneijders toont haar fraaie industriële ontwer pen. Fiety Meijer laat illustratief werk, collages en reliëfs zien. U kunt de tentoonstelling bij DHV gaan zien van maandag tot en met vrij dag van 10 00 tot 16 00 uur Op de zon dagen van 14.00 tot 17.00 uur Een vrouw als zelfstandig industrieel ontwerpster Hè. wat goed, verzucht je dan als voorstandster van de vrouwe nemancipatie En als je dan ziet wat deze vrouw op dit gebied presteert, dan ben je helemaal blij Een vrouw niet technisch? De edelsmid Hermian Sneijders de Vogel levert het duidelijke bewijs van het tegendeel Hermian Sneijders de Vogel kon met een toelage van haar Italiaanse rege ring in 1964 gedurende een jaar mee helpen aan het restaureren van een an tieke kroon voor het huwelijk van een Franse adellijke vrouw. Zij liep stage bij de Florentijnse goudsmid Ugo Mar- cacci In 1971 kwam zij na de Italiaanse meubelbeurs in kontakt met de handel Dat bezorgde haar een eerste verlich- tingsontwerp voor Artimeta Daarna volgden, ook zeer recent, diverse on derwerpen voor Raak' Ook Indoor nam een ontwerp van haar hand in zijn kol- lektie op. Het model Cape Canaveral, een ta- fel/burolamp uit de nieuwe Raak-kol- lektie, is op de tentoonstelling, die DHV's Bob Krone zo prima naar Amersfoort haalde, in al zijn glorieuze eenvoud te zien. De lamp is geheel ver vaardigd van plexiglas. Vanuit de ten gere ronde basis kronkelt een zwart snoer omhoog door een doorzichtige kolom naar de zachtronde verlich- tingskap De vormgeving is strak en overtuigend In kunststof uitgevoerd zijn er diverse variëteiten te zien van Hermian's klok ken Zonder enige ophef wordt de tijd aangegeven Duidelijk en sec, zoals de tijd is. De opname van een incidenteel moment Een enkele strip van spiege lend glas is hier en daar de enige „ver siering", die Hermian zich bij diverse vormgeving toestaat Er zijn ook enkele fraaie spiegels door haar ontworpen. Fraai is het exemplaar met de in gele hoekige vor men ingelegde spiegel Geestig zijn de kleinere spiegels met de ingesneden cirkel-segmenten Dan zijn er de verrukkelijke hang- en staanlampen, die Hermian Sneijders de Vogel vorm geeft in koper en parel moer. Het parelmoer komt uit de Philip- pijnen. De lampen worden in België gefabriceerd en arriveren dan tenslotte in Nederland De lampen hebben, ja het beste kan ik het karakteriseren met „een uitgesproken Italiaanse sfeer" Zo mooi kunnen de Italianen ook met ma terialen omgaan Zo kleurig mozaïek achtig, zo nobel denkend in marmer en natuursteen. Prachtig zijn de gepolijste en gebo gen lagen parelmoer in rechthoekjes van geelkoper gevat De lampen zijn afgezet aan de onderzijde van de kap met een rand van rechthoekige of blad- vormige stroken geelkoper Het zijn lampen, die de sfeer heel intiem maken Het parelmoer is wit, geel, donkerrood, blauw, groen, grijs. De struktuur, de op bouw van de schelp blijft duidelijk zicht baar Ze maakt ook sieraden, waarbij ze evenals bij de verlichtingsornamenten, graag met reflekties werkt In een vitrine zijn op kleine schaal meubels van haar te zien, uitgevoerd in kunststof. Hermian Sneijders de Vogel maakt kunst, in een industriële vorm, van hoog mvo. Op dezelfde ekspositie toont Her mian's vriendin en studiegenote Fiety Meijer uit Hoevelaken haar illustratief werk. haar reliefs en collages Fiety is een bekwaam tekenares, een vlot en geestig illustratrice, die oog heeft voor het ontroerende het vertederende, het tragische van een menselijke situatie. Met heel kleine lijntjes en stipjes weet zij die menselijke momenten uit het dage lijks leven, op vaak komische manier, te insualiseren Zij drukt diezelfde momenten ook graag uit in reliëfs, waar zij soms gekke klokken mee maakt „Zomertijdheet de klok, die door twee baadsters in biki ni wordt gepresenteerd „Wie kookt er vandaag" is de naam van de klok, die als schort-wijzerplaat wordt opgehou den door een echtpaar. In een kastje is opgesloten „de heili ge huisvrouw kompleet met hoogst zwangere buik, bezem en emmer wa ter Als sloof is ze een levend relikwie. Alleraardigst is het spiegeltje, gebed in mais en allerhande zaadjes en korrel tjes. Dan zijn er nog Fiety's kollages, komposities in blauw, die het als kleurvlekken op afstand goed doen Sterk van kompositie wordt zo'n kollage als Fiety geëngageerd te werk gaat Ik doel hier op de kollage met het autoge- weld. vanwaar uit het midden in rode banen de autosnelheid wegdendert Links boven in een subliem landschapje zichtbaar Teer van lijn, fraai van per- spektief Met een rokende centrale in een zacht getinte natuur

Leusder Krant | 1980 | | pagina 18