Nieuwe kinderboeken „Zonderlinge zaken", een amusante verzameling Eens was God als vrouw belichaamd De zwarte orchidee I Historische bankbiljetten en aandelen: nieuwe hobby Jan Koesen salvo voor de Sjah De Katharen: opgang en vernietiging Jan Koesen Bus Boeken in het kort ^Sirius &SidefiuS DURRELL gegijzeld LAURENCE UITTE ADELAARS BOVEN. SERVIE Jean Liedloff Natuur en beschaving BOEIEND STUK GESCHIEDENIS: berto oravia idena t innerlij leven Samenstelling: Bert Vos DINSDAG 20 ME11980 19 In de veelheid van nieuwe boeken mo gen natuurlijk ook de nieuwe uitgaven van boeken, bestemd voor de kinderen, niet ontbreken. We hebben enkele nieuwe uitgaven voor ons liggen, die we graag onder uw aan dacht brengen. Het Is maar een kleine greep, want steeds meer uitgeverijen ge ven de kinderen waar ze recht op hebben: een eigen bibliotheek. MENOEL EN SJENAU Twee heel aardige boekjes om uit voor te lezen of om zelf te lezen zijn geschreven door YJVONNE Bouwman en getekend door Annet Planten: Menoel en Sjenau en Menoel en Sjenau en de muis. Menoel en Sjenau zijn twee poesjes, die allerlei avonturen beleven. Grappige verhaaltjes, met grappige tekenin gen die tot de verbeelding van de kinderen spreken. Gedrukt in grote letters, wat vooral voorde kinderen, die pas hebben leren lezen erg duidelijk is. Fijn om kado te geven. Een uitgave van Bruna. BART WOONT BIJ EEN KABOUTER De Zweedse schrijfster Astnd Lindgren is voornamelijk bekend door haar boeken over Pippi Langkous, maar ze heeft ook tal van andere uitstekende boeken voor de jeugd geschreven, waarmee ze, mede door de op voedkundige waarde ervan, tal van prijzen heeft gewonnen. Bij de Centrale Uitgeverij te Harderwijk verscheen kortgeleden een nieuw boekje van haar „Bart woont bij een kabouter". Het gaat over een jongetje dat overdag alleen thuis is. want papa en mama gaan elke morgen al vroeg naar hun werk. Bart verveelt zich meestal vreselijk, maar op een dag ontmoet hij een echte kabouter. Samen met de aansprekelijke tekeningen is ,,Bart woont bij een kabouter"' een erg fijn boekje voor de wat jongere kinderen. ANKE EN HAAR TWEE LINGZUSJE Eveneens van Astrid Lindgren is het ver haal „Anke en haar tweelingzusjeeen fraai geïllustreerd prentenboek over een meisje, dat met haar zusje allerlei avonturen beleeft Lindgren voegt daarbij een stukje fantasie niemand heeft ooit het tweelingzusie ge zien Niet alleen de tekst, maar ook de erg mooie illustraties van Hans Arnold zullen de kinderen aanspreken Een uitgave van de Centrale Uitgeverij te Harderwijk. O,WAT EEN FIJNE DAG „O, wat een fijne dag", geschreven door Lea Smulders en geïllustreerd door Gyo Fu jikawa, gaat over alles wat er kan gebeuren tussen „goedenmorgen" en „welterusten' en dat is heel wat Lea Smulders verstaat de kunst om op een eenvoudige wijze allerlei zaken voor de kinderen aanschouwelijk te maken en ze heeft heel wat in het boek ge stopt! Als de kinderen op zijn gestaan en de zon haar warme stralen over stad en land laat schijnen, dan gaat er van alles gebeu ren. De kinderen gaan spelen, thuis, maar ook buiten. Ze bedenken van alles en dro men over wat ze later zouden willen worden als ze groot zijn Ze helpen ook andere men sen. er worden leuke tips gegeven en ook allerlei oude rijmpjes komen voor de dag Lea Smulders heeft overigens de tekst vrij wel geheel in dichtvorm geschreven en ook dat is op zich al erg grappig, zeker door de eenvoud waarmee het is gebeurd „O wat een fijne dag" is dan ook een erg plezierig boek, waar de kleuters veel plezier aan kun nen beleven en waarmee ze ook hun eigen fantasieën kunnen opbouwen. Een uitgave van Cantecleer te De Bilt. V. Geld is al eeuwen één van de belang rijkste zaken in ons dagelijks bestaan. Vroeger in de vorm van voornamelijk mun ten, maar wie denkt, dat bankbiljetten pas in latere tijden ^ontstonden, zit er behoorlijk naast, want omstreeks 650 jaar na Christus werd reeds papiergeld gebruikt in China. Deze oudst bekende bankbiljetten hebben de geschiedenis niet overleefd, maar dat ze bestaan hebben, is bewezen. Uiteraard zijn er talrijke mensen, die in plaats van postzegels bankbiljetten verza melen en ook al zullen de doorsnee vrije tijdsverzamelaars wellicht niet verder komen dan de briefjes van honderd, de echte ver zamelaar die het zich kan veroorloven, kan een geheel aparte wereld voor zichzelf ont sluiten Een wonderlijke wereld van het geld. Stukjes op het eerste gezicht waardeloos, gekleurd papier. Historische bankbiljetten en aandelen verzamelen is een geheel aparte bezigheid en lang niet zo populair als het verzamelen van postzegels. Het is immers duidelijk, dat de verschillende landen in de wereld niet elk jaar met een nieuw model bankbiljet komen. Hoewel het met de aan delen iets gunstiger is gesteld (die verschij nen nog steeds met een behoorlijke regel maat) zijn ook de echte historische aande len niet dik gezaaid. De scripophilie, zoals het verzamelen van waardepapier officieel heet, is nog niet zo erg oud Pas in de laatste jaren heeft beze vorm van verzamelen meer betekenis ge kregen en werden er speciale organisaties opgericht, die het verzamelen van waarde papier bevorderen. De belangstelling groeit nog steeds Col Colin Narbeth, Robin Hendy en Chris topher Stocker stelden een bijzonder boei end overzichtsboek samen onder de titel „Historische bankbiljetten en aandelen". Het boek verscheen in de bekende „Chris tie's Collectionneurs Serie" van uitgeverij Moussault te Baarn. In dit boek wordt de geschiedenis van de waarde-papieren op aantrekkelijk wijze, vergezeld van talrijke kleuren-illustraties, verteld. Het is een ple zierige inleiding tot het verzamelen zelf Net als met het verzamelen van postze gels leer je met het verzamelen van waarde papieren uit alle landen van de wereld een aardig stukje geschiedenis van de landen, waar de papieren werden gebruikt. Het boek geeft wat dat betreft al een schat aan infor matie en zal ongetwijfeld een aanzet kunnen zijn tot het maken van deze hobby tot de uwe. Ik begon er tenminste al enthousiast voor te raken „Historische bankbiljetten en aandelen", door Narbeth, Hendy en Stocker 1979. Vertaling. Jack Kroner, 1979 Uitgave Moussaults Uitge verij te Baarn Gebonden 119 blz 37,50. v Sirius Siderius., door Frederik van Ee den Uitgegeven door Servire bv te Katwijk aan Zee. „Sirius Siderius" verscheen voor het eerst bij de uitgeverij W Versluys in 1912. Frederik van Eeden's bekendste boek zal ongetwijfeld „De kleine Johannes" zijn, waar menige scholier zich inmiddels over heeft gebogen en de literaire kwaliteit ervan heeft geprezen of vervloekt Van Eeden. één der oprichters van de Nieuwe Gids en re- dakteur van de Groene Amsterdammer, stierf in 1932 te Bussum, 72 jaar oud Uitge verij Servire heeft blijkbaar de taak op zich genomen althans een deel van Frederik van Eeden's oeuvre te herdrukken. Kortgeleden verscheen de herdruk van de in 1912 ge schreven roman „Sirius en Siderius". Voor de liefhebbers van Van Eeden's proza wel licht een belangrijke uitgave, temeer omdat van dit boek nooit eerder een herdruk is ver schenen 25,-). .Actuele Nederlandse mriller Frederik van Eeden A 4 Bus gegijzeld en Salvo voor de Sjah. door Jan Koesen. Twee eerder bij de Boekerij verschenen Nederlandse thrillers van Jan Koesen (reportage-redakteur bij een aantal dagbladen) nu in pocketformaat in de Zwarte Beertjesreeks. Koesen weet op een realistische wijze thril lers te schrijven, die zich in Nederland af spelen. Ongetwijfeld behoort hij tot de nieuwe generatie Nederlandse thril ler-schrijvers, die steeds meer van zich laat spreken Koesen, die zelf als verslaggever verschillende gijzelingen in Nederland van nabij meemaakte, weet op uitstekende wijze de sfeer weer te geven, verpakt in soms beklemmende spanning. (Bruna, resp. 5,- en 5,75). Witte adelaars boven Servië. Van de be kende schrijver Lawrence Durell verscheen een herdruk van „Witte adelaars boven Ser vië" in de Zwarte Beertjes-pocketserie van Bruna Deze spannende oorlogsthriller ver scheen eerst in gebonden editie bij Siithoff en draait om een Brits Geheim agent, die met een bijzondere opdracht naar Joegos lavië wordt gezonden. Spannend geschre ven oorlogslektuur. (Bruna 5,50) Spel zonder winnaars", door Noud van den Eerenbeemt. De auteur is geen onbe kende in Nederland. Van diens hand ver scheen talrijke artikelen in het tweemaande lijks tijdschrift „Bres" en verschillende boe ken. Boeken en artikelen op het gebied van levensvraagstukken, nieuwe stromingen, para-normale gaven etc. Het is dan ook lo gisch, dat in de roman „Spel zonder win naars" verschillende van deze elementen zijn verwerkt. Het is een verhaal over liefde en magie, wijsheid en waan. Speciaal voor de liefhebbers van dit genre door uitgever Servire te Katwijk aan Zee „Psifiction" ge noemd, wat voor mijn gevoel een heel nieuw genre is Goed geschreven roman voor moderne mensen. (Servire, Katwijk aan Zee, prijs 19,90) Het sociale leven van de dieren. Uitga ve: Bosch Keuning NV te Baarn in de reeks „Sesam - Het leven op aarde", deel 7 door Heribert Schmid. Reeds eerder in deze ru briek heb ik de tot nu toe verschenen in deze boeiende reeks besproken. Kortgeleden verscheen het zevende deel „Het sociale leven van de dieren", een niet onbelangrijk hoofdstuk uit het rijk der dieren. Deze Se- samreeks munt uit door een voortreffelijke uiteenzetting van alles wat de dieren om ons heen drijft hun bijzonderheden, hun in stincten, hun vijanden en hun samenhang in het totaal Ook in „Het sociale leven van de dieren" weet Heribert Schmid op niet te moeilijke wijze het sociale leven van de ver schillende dieren te beschrijven en dat levert fascinerende verhalen op, net zo spannend als een roman Zoals gebruikelijk weer rijk geïllustreerd met zwart-wit en kleurenfoto's en tekeningen 23,-). Natuur en beschaving, door Jean Liedloff Uitgave: Bruna Zn te Utrecht Iets dergelijks, maar dan een tikkeltje begrijpelij ker geschreven is dit boek. Liedloff bracht drie jaar door bij de Indianen van het Ama zonegebied en heeft daar veel van geleerd Zij is van mening, dat de leefwijze van deze primitieve oerwoudbewoners aantoont, dat de westerse beschaving de menselijke na tuur wel eens heel foutief zou kunnen in terpreteren „Terug naar de natuur is dan ook haar konklusie. Zij geeft in haar interes sante boek tal van aanwijzingen, hoe we met z'n allen dat streven ook werkelijk zouden kunnen bereiken. (Bruna, f 19,90) Over hot continuüm van monsolijko behoeften en instinctief gedrag, of welke waarden wij aan primitieve culturen kunnen ontlenen Kortgeleden verscheen bij de uitgeverij De Kern te Bussum een opmerkelijk boek. .Zonderlinge zaken", verzameld door David Louis. Duizend wetenswaardigheden over alles en nog wat, is de ondertitel en die vlag dekt de lading zeer zeker Ik heb me kostelijk vermaakt, met hetgeen Louis bijeen heeft gebracht en dat is nogal wat. Alfabetisch gerangschikt naar kernwoorden wordt men al lezende een heel stuk wijzer, ook al is het natuurlijk altijd de vraag, of je met dit soort wetenswaardigheden veel meer kunt doen dan er om lachen of je er over verbazen Wie graag wil weten hoe zwaar de aarde is en niet de moeite wil nemen om de aarde te gaan wegen, kijkt even onder het hoofdstuk aarde en wat zien we. „De aarde weegt 6 588 000 000.000 000.000 000 000 ton" En dan hebben we nog niet eens de mens erbij geteld en het feit. dat ieder mens onge veer een ton voedsel en drank tot zich neemt per jaar Als u wel eens de neiging hebt om ande ren uit te schelden voor stommerik of idioot, bedenk dan, dat ook uw hersenen voor tach tig procent uit water bestaan Het hart van een vrouw klopt sneller, dan dat van de man en niet alleen, als er gevrijt wordt Ook al zou je het niet zeggen, maar het is vastgesteld, dat een glazen bol hoger kaatst dan een rubber bal en een massief stalen bol kaatst hoger dan een massief glazen bol. En als u weer eens vergeten bent om de parkeermeter op tijd bij te vullen, bedenk dan, dat sinds 1935, toen het apparaat werd uitgevonden, velen u voor gingen Boven dien hebben al uw voorgangers vrijwel exact zo'n apparaat als u voor ogen gehad, want weinig dingen zijn zo onveranderlijk van ui terlijk gebleven als een parkeermeter We zouden op deze wijze nog wel bladzij de na bladzijde kunnen vullen, maar we wiF len volstaan met deze voorbeelden uit het kostelijke boek „Zonderlinge zaken". Als u méér wilt weten, moet u beslist zelf maar eens in dit boek gaan lezen Misschien tij dens uw vakantie, hoewel het voor zonaan- bidders misschien aan te bevelen is om het éérder te gaan doen, want in Chili, aldus samensteller David Louis, is een stad. waar het nog nooit heeft geregend. En er gaan 30.000 spinnewebben in een pond „Zonderlinge zaken" is leuk, amusant en bovenal erg leerzaam Bert Vos. „Zonderlinge zaken", samengesteld door Da vid Louis. (Fascinating Facts) 1977 Nederland se bewerking F I Nijkerk-Pieters. 1979. Uitga ve De Kem B V. te Bussum. Gebonden 192 blz 22,50 De Katharen zijn In de geschiedenis niet zo algemeen bekend. Toch heeft de ze ketterse beweging vooral in Zuid- Frankrijk in de twaalfde en het begin van de dertiende eeuw een enorme invloed gehad. Hun leer week op tal van punten van de kerkelijke (Rooms Katholieke) leer af. ZIJ verwierpen het oude testament, de eed en het huwelijk. Getrouwden werden „de volmaakten" genoemd, de niet-getrouw- den waren de ware gelovigen. De Katha ren hadden hun eigen ondergrondse or ganisatie, die fel werd bestreden door de Kerk. Dat kostte veel moeite.maar uit eindelijk - nadat zij te vuur en te zwaard aaren vervolgd door de wereldlijke auto riteiten èn de kerkelijke inquisitie, ging hun beweging In het begin van de der tiende eeuw ten onder. Over deze Ketterse sekte in de Middel eeuwen schreef mr. drs. W. P. Marlens een verhelderend boek. waarin hij dieper ingaat op de roemruchte geschiedenis der Katha ren, hun afkomst, opkomst en ondergang. De Katharen, die niet God, maar de durve als schepper van de aarde zagen, waren vredelievend, maar de R.K. Kerk, die geen afwijkende leer tolereerde, en zich boven dien zélf aangevallen zag, wist tenslotte de overwinning te behalen. Marlens schreef met „De Katharen, de opgang en vernieti ging van een vredelievende ketterse sekte in de Middeleeuwen" een boeiend stuk ge schiedenis, dat ook voor de leek interessant genoeg is Hij maakte hierbij gebruik van oudere bronnen, maar is ook zelf ter plaatse op zoek gegaan naar nieuwe gegevens. Een goed verzorgd boek met een interessante, soms fascinerende inhoud. „De Katharen door mr drs W P Martens 1979 Uitgave en Servire te Katwijk aan Zee. gebonden. 186 blz. prijs 35- Merlin Stone schreef een uitermate boei end boek, dat vooral in deze tijd, waarin de vrouw steeds meer op de voorgrond treedt, aan zal spreken. „Eens was God als vrouw belichaamd". Zelf heb ik dit boek al enige tijd in bezit, maar om verschillende redenen was ik er tot nu toe niet aan toegekomen om het te lezen en te bespreken. Is de vrouw altijd zo onderdrukt geweest, zoals nu wordt ver ondersteld? Merlin Stone gaat in haar boek uitgebreid in op de positie van de vrouw door de eeuwen heen, vanaf de vroegste pré historie tot vandaag. En ook nu nog, in on ontwikkelde land-streken, wonen er nog stammen, die de vrouw geheel anders zien binnen hun samenleving dan de huidige maatschappij dit doet. Dat dit in vroegere tijden ook al het geval was en dat de vrouw in elke nieuwe periode een andere plaats kreeg, afhankelijk van de omstandigheden, wordt door de schrijfster op fascinerende wijze verteld. Vroeger was de vrouw het middelpunt in verschillende belangrijke culturen. In sa menlevingen. die geheel andere normen stelden dan de huidige. De konklusie van Stone is, dat de positie van de vrouw gelijke tred heeft gehouden met het godsbeeld. In culturen, waarin de godheid werd uitgebeeld als vrouw, waren ook de vrouwen belangrijk Merlin Stone beschrijft in een populaire stijl de ontwikkeling van de positie van de vrouw in de samenleving door de tientallen eeuwen heen. Eerder geschiedkundig gefundeerd dan speculatief en dat maakt haar boek tot een interessant uitgangspunt voor de dis- kussie die in onze hedendaagse maat schappij wordt gevoerd rond de emancipatie en vrouwengelijkheid „Een was God als vrouw belichaamd", door Merlin Stone (The Paradise Papers 1976). Vertaling. Ide Wiener, 1979 Uitgave Servire bv te Katwijk aan Zee paperback, 275 blz. prijs 29.- Zwart goud. Van de bekende thril ler-schrijver Jonathan Black verscheen in de Zwarte Beertjesreeks van Bruna te Utrecht een pocketuitgave van „Zwart Goud" (Oil), een groots opgezette thriller rond de mach tige manipulaties van multinationale olie maatschappijen in hun niet aflatende strijd om het zwart goud En tegen onafhankelijke maatschappijen, die hun monopolie willen doorbreken Black weet die internationale, politieke intriges boeiend te beschrijven in een avonturen-roman van formaat waarin méér gebeurt dan het koele beslissen in de direktie-kamers Keiharde aktie, geweld, haat en liefde. Geschreven in het beproefde genre van romans als Arthur Hailey, Harold Robbins en de zijnen (Bruna 9,50) 0 Transcendentaal ervaren, door Karlfried Graf Dürckheim Uitgave Servire, Katwijk aan Zee. De zin van volledige menswording, is de ondertitel van dit nogal moeilijk lees bare boek. waarin de schrijver diep in gaat op het transcendente, waarin de mens uit eindelijk tot volle ontplooiing komt. Ik kan er niets aan doen, maar ik heb maar zelden het gevoel, bij het lezen van dit soort lektuur, dat ik er door wordt verrijkt. De niet op de massa gerichte schrijfstijl voorkomt wellicht, dat veel mensen er door beroerd en geroerd zullen raken „De evidentie dat men iets „proeft" dat van een totaal andere hoeda nigheid is dan normaal is een legitieme Zijn servaring Er bestaat namelijk een hoeda nigheid, die specifiek is voor het Numi- neuze" Ik pik er maar zo ergens een zin uit, maar begrijp er niets van Voor wie verder zijn gevorderd dan ik wellicht toch een waar devolle bijdrage aan dit „Ik-tijdperk", maar wat mij betreft: gooi maar in mijn pet"-lektuur (Servire 25,-) Foto, film en televisie. Door Hans Reichardt. Uitgegeven door de Centrale Uit geverij te Harderwijk Deel 63 van de serie „Hoe en waarom" Eén van de meest be kende series bij de schooljeugd is ongetwij feld de serie „Hoe en waarom", waarin op aanschouwelijke wijze allerlei zaken, die ons interesseren en waarmee we regelmatig hetzij persoonlijk of via de kranten mee wor den gekonfronteerd, uit de doeken worden gedaan. Menige schoolbibliotheek heeft de ze serie dan ook als voornaamste basis. En terecht, want het is gewoon een erg goede, edukatieve serie. Er wordt niet eindeloos uit- gewijd over allerlei zaken, geen details die slechts interessant zijn voor de enkeling. De „Hoe en waarom"-serie is kort en bondig met vooral veel illustraties, foto's en tekenin gen. Kortgeleden ver scheen een nieuw deeltje „Foto, film en televisie" en het is al weer het 63e deel. Hoewel de boekjes kort en bondig zijn en vooral prettig leesbaar en begrijpelijk, betekent dat niet, dat ze niet wetenschappelijk verantwoord zouden zijn. Integendeel en dat maakt ook dit deel tot een verantwoorde aankoop Warm aanbevolen, 10.90) De zwarte orchidee, door Nicholaas Meyer en Barry J Kaplan Een herdruk van een gebonden uitgave, die eerder bij De Boekerij verscheen, nu in pocketformaat. Het jagen op orchideeën was vooral in de negentiende eeuw een geliefde bezigheid van avonturiers, die voor de fraaiste exemplaren hoge bedragen ontvingen van westerse kwekers In deze thriller gaat het niet om orchideeën, maar om een voorraad rubberzaadjes, die door de avonturier Harry Kincaid Brazilië uitgesmokkeld moeten wor den Een bijzonder gevaarlijke opdracht, omdat ten koste van alles Brazilië het rub ber-monopolie wenste te behouden „De zwarte orchidee" is een boeiend geschreven roman, waarin met name het decadente Ma- naos fascinerend gestalte krijgt temidden van de gevaren van het ondoordringbare oerwoud van de Amazone (Bruna, Zwarte Beertjesreeks, 8,00) NidwIaasNL^T-BarryJ. Kaplan 4 Deslderla of het Innerlijke leven, door' Alberto Moravia Uitgave Bruna Zn te Utrecht. Als ik ergens een gloeiende hekel aan heb, dan is het aan een roman, die in een interview-vorm is geschreven en dan helemaal als de interviewer als „ik" wordt gepresenteerd en een regelrecht vraag en antwoord-spel ontstaat. Ik ben van mening, dat een roman een roman is en een Interview een interview. Beide vormen kombineren heeft maar zelden een prettige uitwerking tot gevolg. Moravia's „Desideria of het inner lijke leven" is een boek. waarin die interview- vorm tot het uiterste is doorgevoerd en ik heb me er dan ook met de grootst mogelijke moeite doorheen moeten wurgen. Moravia heeft zeven jaar aan deze pil gewerkt en het werd in Italië verboden, omdat het „een handleiding voor seksuele afwijkingen zou zijn, in bordeelstijl geschreven" Het boek werd daar dan ook prompt in beslaggeno men Moravia heeft alle sexuele hoogstandjes keurig afgewerkt, daar niet van, maar ik krijg steeds weer het gevoel, dat het boek een soort psycho-analyse is van de schrijver zelf. Die Italianen kunnen er wat vanl Als boek heb ik er de grootst mogelijke moeite mee gehad. En bovendien: de on derwerpen zijn zo langzamerhand behoorlijk achterhaald en dat kan ook niet anders na zeven jaar In die tijd zou het boek wellicht eerder hebben aangesproken dan nu, tenzij Ik er niets van heb begrepen. Enfin, u ziet maar. Mijn zegen vergezelle u. 24,90) 4 Menselijke energie, door Pierre Teilhard de Chardin Eén van de beroemdste filoso fen van de laatste twee eeuwen is wel de Fransman Pierre Teilhard de Chardin Hoewel niet iedereen zijn ideeën over de zin van het bestaan en de betekenis van de verschillende dingen in een mensenleven heeft aanvaard, is vriend en vijand het er over eens, dat Teilhard de Chardin een groot denker is geweest, die een bepaalde invloed heeft gehad op het geestelijk denken van de periode die na hem kwam In „Menselijke energie" wordt duidelijk gemaakt hoe Teilhard de Chardin denkt over de energie, die ons leven voortstuwt. „Er is een geest die ons voortdrijft en waarin we moeten geloven, omdat anders de ontwikkeling van het leven absurd en onbegrijpelijk zal zijn" „Mense lijke energie", een zestal overpeinzingen van een groot man. Deze tweede druk (de eerste verscheen in 1968 bij Het Spectrum) werd verzorgd door uitgeverij Servire te Katwijk aan Zee. 25,-) ara 4 Wil ik wel met jou?" door Judy Blume Een vertederend verhaal rond twee jonge mensen, die verliefd op elkaar worden in al hun onvolwassenheid Geschreven met verrassende eenvoud, vol herkenbare situa ties „Wil ik met jou?" is wellicht geen alge mene doorsnee van de hedendaagse jeugd met hun soms veel nuchtere gedragingen, maar dal neemt niet weg. dat Judy Blume er in is geslaagd om in een eenvoudige stijl een realistische schets te geven van twee jonge mensen, die verliefd op elkaar worden, er zich eigenlijk geen goede houding door we ten te geven en elkaar dan ontdekken. Een voorbijgaande liefde, zoals zoveel in ons le ven plotseling komt en even plotseling weer tot het verleden behoort. (Servire, Katwijk aan Zee, 20,-). ActueleNederlanclse Thriller boeken, voor u besproken „We komen van de vrouwen raad: u bent de beste man in de huishouding dit jaar."

Leusder Krant | 1980 | | pagina 19