„Voor mij is een kaas een levend wezen" Demonstratie Volksschilderkunst in (verbouwde) AC- Restaurant i „llcAWNS in Kijn WERK' KAASBOER RUDOLF ROUWENDAAL: ANNEKE FRAIQUIN EN WIL DAHRS EXPOSEREN plaatselijk nieuws DOOR ANCO MALI door Peter van Meenen LEUSDEN Deze maand Is het precies een jaar geleden dat Rudolf Rouwendaal samen met zijn vrouw een kaasboerderij Leusbroekerweg, reden om eens te gaan kijken hoe die Leusdense kazen worden gemaakt. Met de benaming kaasboerderij is Rudolf Rouwendaal het niet helemaal eens, er moet nog zo veel ander werk gedaan worden ook, maar een betere benaming weet hij zelf De kaas gaat onder de pers. ook niet voor zijn bedrijf, fcen bedrijf overigens, waar het er wel heel erg druk aan toe gaat. Het toch al drukke boeren bestaan —vroeg op, zeven dagen in de week dertig koeien melken, voe ren, stallen schoon houden wordt nog eens extra zwaar door het maken van kaas, karnemelk en kwark ..Het is inderdaad", vertelt Rou wendaal. die zelf in de oorlog op de ouderlijke boerderij voor het eerst kennismaakte met het kaas maken. ..een zwaar en intensief betaan Mijn hele bedrijf omvat ongeveer twaalf hectare, waarvan zeven direkt bij de boerderij Naast de dertig melkkoeien, die de melk voor de kaas leveren, heb ik ook nog een aantal varkens. Dat is op zich voor veel boeren al genoeg om de handen aan vol te hebben". Om een beetje een indruk te geven van hoe een werkdag van kaasboer Rouwendaal is inge deeld vertelt hij het volgende: ,,'s Ochtends na het melken van de koeien, wat zo vroeg mogelijk moet gebeuren, beginnen we rond half acht met het stremmen van de melk De melk die die ochtend van de koeien is geko men. samen met de melk van de avond ervoor, wordt in een grote karnton getankt, waarna er het stremsel aan wordt toegevoegd Dat stremsel is een extract dat wordt gemaakt uit kalvermagen en is nodig om de melk dikker te maken Daar ben je ongeveer een half uur mee bezig, dan is de melk zo dik als pudding Na ongeveer een uur kunnen we dan beginnen met het snijden van de pudding in grove erwten Al die korrels gaan vervolgens in de ton. waarna er na verhitting van de massa wei ontstaat, dat is het zoete water dat zich afscheidt Nadat we die wei een keer of drie hebben afge tapt. begint het geheel eindelijk een beetje op kaas te lijken De gele massa wordt nu onder per sen gelegd om er zo de juiste vorm aan te geven en ook om een deel van het vocht er alvast uit te halen. De kaas blijft een half uur in de pers. waarna hij wordt ge keerd Wanneer de kaas eenmaal uit de pers is. moet je door blijven gaan met dat keren, de eerste dagen bijna ieder uur. daarna wordt dat wat minder Het is dan al vroeg in de mid dag geworden als we de gemaak te kazen, zo'n 60 tot 70 kilo, in een vat doen waarna ze gepekeld worden De kazen die zij maken varieren vn 1 tot 12 kilo. je loopt dus nogal eens met flink zware kazen te slepen Nadat de kaas een week of drie heeft gelegen, heb je de eerste jonge kaas. Een jong belegen kaas heeft al gauw een maand of drie op de plank gelegen en een oud belegen kaas zeker een jaar Wij hebben eigen lijk nu pas de eerste oude kazen, die zijn vorig jaar net nadat we onze kaasboerderij begonnen ge maakt. Het keren van die kaas is vooral zo belangrijk, omdat je daardoor de juiste vorm kunt behouden In de tijd dat de kaas op de plank ligt, trekt het vocht eruit, hoe ou der de kaas is. hoe minder vocht erin zit Wanneer je de kaas altijd zou laten liggen zoals hij ligt, dan krijg je een uitgezakte massa, die in niets meer lijkt op de vorm van de kaas zoals we die nu kennen Kijk, je moet een kaas zien als en levend wezen Zolang je hem niet opeet, is er van alles in die kaas aan de gang. het vochtgehalte, kleur en smaak veranderen voort durend." KLEURVERSCHIL Wat direkt opvalt aan de kazen van Rudolf Rouwendaal is de kleur. Wanneer je langs de plan ken met kazen loopt, zie je zowel gele als bijna witte kazen. ,,Dat kleurverschillegt Rou wendaal uit, ..zit in het jaargetijde waarin de kaas is gemaakt In de zomer, als de koeien in de wei lopen, is de kaas aanmerkelijk geler dan in de winter, wanneer die beesten in de stal staan In de winter eten de koeien hooi en ander voer. wat van invloed is op de samenstelling van de melk De melkfabrieken pasteuriseren al de melk die daar wordt aange voerd. Dat moet ook wel. want een paar liter melk die besmet of bedorven zou zijn. kan gemakke lijk de hele melkvoorraad van zo'n fabriek onbruikbaar maken, het nadeel is wel. dat door dat pas teuriseren een soort eenheids kaas wordt gemaakt, die altijd hetzelfde smaakt, in de zomer en winter en of je die kaas nou in Groningen of Maastricht koopt. Wij pasteuriseren niet. dat hoeft ook niet omdat de melk direkt verwerkt wordt, en daard oor ontstaan die kleurverschillen in de kaas Bovendien wordt dik wijls een kleurstof aan de kaas toegevoegd om haar er wat sma- Het echtpaar Rouwendaal bij de karnton dames vroeger met de pink al dan niet omhoog, van een kopje thee genoten. In wezen was het pand als zodanig niet geschikt voor wegres taurant Ook was het voor het pers oneel moeizaam om er in te werken De loopafstanden waren immens groot Maar het restaurant ging steeds harder lopen, en dat heeft ons aan het denken gezet. De gasten stellen van daag de dag andere eisen aan hun kopje koffie Een onafhankelijk buro enquêteer de de bezoekers niet alleen over de kwaliteit van het eten. de ligging van het restaurant, de service van het personeel, maar ook over de sfeer van het restaurant Daar kwamen kreten uit als: kille sfeer, armoedig, niet eigentijds inge richt Daar zijn we snel wat aan gaan doen Per slot van rekening vervullen we niet voor niks door de jaren heen de rol van wegrestaurant, en komen ook zakenmensen en gezinnen bij ons eten. We willen goed funktione- ren van koffiestop tot knus familie etentje. van zakenlunch tot fondu eparty." Facelift Twee weken geleden ondering dus één van de oudste etablissementen van de regio een ware facelift. Eet huis en restaurant ondergingen aan de voorzijde een modernisering Van plafond tot vloerbedekking werd het interieur hernieuwd. Van twee zalen werd er door een doorbraak van een tussenwand een royaal restaurant gemaakt, dat sfeervol en efficient aandoet In het wegrestaurantge deelte komen rondom op de venster banken plantenbakken Er zullen kleedjes van Ashleystof op de tafels komen en erzullen gezellige gordijn stroken worden opgehangen Het restaurantgedeelte was klaar, toen ik er kwam Langs één wand is zachtgekleurd spiegelglas aange bracht, dat de ruimtewerking ver groot. Er hangen nostalgisch aan doende geelglazen lampen boven de tafels, die voorzien zijn van gestreep te kleedjes. Ruim bemeten gordijnen in een bruine tint doen stemmig aan. De zwarte leunstoelen zitten komfor tabel Overal staan bakken met plan ten. die de sfeer veraangenamen. Het geheel ademt meer rust, en is een stuk gezelliger geworden. In het eethuisje is de pantry ver plaatst. zodat er nu voor de gasten een leuke hoek is bijgekomen, en er is een doorbraak naar de keuken gekjomen. zodat het personeel een gemakkelijker kontakt met de koks heeft ..Met het eethuisje zijn we nu be gonnen om er de lunch in te krijgen voor de zakenlieden, en dat gaat erg leuk Na deze feestelijke openingsweek met het kinderfestijn en de volks schilderkunst gaan we de week daar op. vanaf 27 mei. van maandag tot en met vrijdag, van start met de aktie ..gourmetten." Weet u wat dat is? Nee? Nou. u hebt straks allerlei aan merkingen op het restaurant, zoals het enige tijd geleden nog funktion- eerde, laten horen, maar van dat gourmetten zult ook u kunnen genie ten. U krijgt een rezchaud op tafel met allerlei lekkere spulletjes, en u kunt zelf al dat lekkers gaan bereiden Enkele soorten vlees, rauwkost, sau zen U zult er van smullen! Met Hemelvaartsdag hadden we allerlei klanten, die hier al vele jaren komen. Die zeiden ..We voelen ons hier nu weer happy Die nare herin neringen aan toen jullie zo'n jaar of wat terug dag en nacht open waren, verdwijnen als sneeuw voor de zon!" Wie er zichzelf van wil overtuigen kan op woensdag 21 mei met zijn kinderen en op zaterdag 24 mei voor de volksschilderkunst terecht bij het AC restaurant aan de Vlooswijdse- wegl te Leusden, telefoon 033- 14098. kdlijker uit te laten zien, ook dat doen we niet Het aantal kaasboerderijen in Nederland is vrij beperkt. Het zijn er ongeveer 600 en daarvan „kaast" het grootste deel alleen in de zomermaanden, wanneer het vee In de wei loopt en er op de boerderij wat meer tijd voor de kaasmakerij vrij komt. Rudolf Rouwendaal is een van de weini ge kaasboeren die het hele jaar door „kazen". „Er zijn", aldus Rouwendaal „maar zo weinig kaasboerderijen, omdat het kaasmaken en het „on derhouden" van de kaas veel tijd in beslag nemen Met het keren van een paar honderd kazen ben je zo een uur of meer kwijt. Ook moet je natuurlijk zorgen dat karnton, vaten, persen en melk- opslag iedere dag grondig schoon worden gemaakt. Als je alles zo op een rijtje zet, zit er eigenlijk te veel werk aan dat steeds maar weer terug komt en waarvoor je toch echt mensen handen nodig hebt. En dat maakt het drukke boeren bestaan nog veel drukker" DINSDAG 20 ME11980 de zogenaamde nat in nat techniek, die met één beweging licht en donker van een bloem of blad opbrengt De beschildering van de ondergrond is erg belangrijk. Groen, donkerbruin, blauw, grijs: het effekt van het meer of minder naar voren komen van de bloemen wordt er sterk door bepaald De verf, waterverf, wordt niet ge mengd, maar rechtstreeks uit de pot opgebracht schilderkunst) en „Alte bemalteBau- ernmóbel" (oude beschilderde boe- renmeubels). waar zij en Wil Dahrs hun inspiratie uit moeten halen Op zaterdag 24 mei kunt u allerlei technieken, ook die uit de Zaan streek, in restaurant Oud Leusden met eigen ogen aanschouwen Kinderfestijn op woensdag 21 mei Boerderijen op melkbussen „We kunnen ook boerderijen of huizen op de melkbussen schilderen- zegt Anneke Fraiquin. „Soms doen we dat door een omlijsting van roos jes heen. Dan is het net of je door een vrolijke bloemenhaag naar zo'n boer derij of huis toe kijkt Desgewenst kunnen we ook kas ten, dekenkisten, stoelen, paraplu- bakken voor de mensen schilderen En voor iemand, die kennissen heeft in het buitenland: klompen Met Pasen waren we in Denemar ken, en toen ben ik even in Aarhuus gaan kijken. Een gedeelte van Aar huus is helemaal in oude stijl geres taureerd. en daar was erg veel van die oude volksschilderkunst Ik heb er mijn ogen uitgekeken Hoe kregen ze het allemaal voor elkaar! Toch is het moeilijk om aan goed materiaal te komen om te kunnen variëren." Anneke toont boeken als „Bauerli- che Schranmalerei" (hoerenkasten Daaraan voorafgaand is er op woensdag 21 mei van 14 00 tot 16 00 uur een kinderfestijn. De brandweer uit Leusden komt met een spuitwa- gen De wegenwacht brengt één van zijn auto's mee. Alle kinderen zullen deze voertuigen van binnen mogen zien Om de beurt natuurlijk, en drin gen is er niet bij! Er wordt een kleurwedstrijd ge houden Er zullen marktkraampjes zijn, waarin de kinderen een ruilbeurs kunnen houden. Stripboeken, radio otjes. voetbalposters, stickers, post zegels. poppen alles kan worden geruild Wie zijn of haar kraam het leukst heeft versierd of ingericht krijgt een prijs van de heer Van der Veen van de AC Restaurants Alle kinderen krijgen limonade, patates frites, een kroketje en ijs Heel oud pand „Ons pand is een heel oud pand.", zegt manager Van der Veen. „waarde ingegoten door haar echtgenoot waarschijnlijk! Bij haar thuis laat ze diverse voor beelden van de verschillende genres zien. die zij en Wil Dahrs maken. Daar is in de eerste plaats het Assendelftse schilderwerk Dat wordt veelal op een grijzige ondergrond geschilderd Het is een boeket bloemen, kompleet met vaas Die vaas hóórt er onverbrekelijk bij. Het Assendelftse schilderwerk wordt gekenmerkt door een wat flet se kleur. Zo'n gedekoreerd houten voorwerp gaven de Assendelftenaren elkaar kado, als ze verliefd of verloofd waren, twaalfeneenhalf jaar ge trouwd en bij andere feestelijke gele genheden Anneke Fraiquin toont een Ame landse mangelbak, een fraai exem plaar, dat het bij haar aan de wand goed doet. Het Amelandse schilder werk is ook niet bont, maar vrij flets van kleur. Karakteristiek voor dit schilderwerk is de kombinatie van fruit, vogeltjes en bloemen. Enkhuizer bloesemwerk Heel mooi vind ik het Enkhuizer bloesemwerk Bij de Enkhuizer volksschilderkunst gaat het om de bloesems op zich, een uiteraard vro lijke en zonnig aandoend onderwerp. De knopjes zijn heel fijn en teer geschilderd, in een zacht rose op een donkergroene achtergrond Op het kleine melkbusje, dat Anneke laat zien. staat dit patroon erg „lief" Later toont ze me in ditzelfde genre een houten zoutpot Erg in is ook de boerenliefdes- krans, die de boerenknecht aan de boerenmeid kado gaf Deze kan ge schilderd worden op een ondergrond van antiek groen. Het is een liefdes boeket, met een strik er omheen Het heet ook wel het Cadzandse knech tenboeket „Je kunt altijd iets varieren," zegt Anneke Fraiquin, „naar aanleiding van het doel waarvoor het geschenk gegeven wordt Je kan dóórgaan met alle mogelijke eigen variaties Je kunt kaarsen beschilderen, doosjes, kolenkitten, servetringetjes, ouderwetse knijpers, plankjes waar je de boterhammen op kunt leggen Deze volksschilderkunst komt oor spronkelijk uit Skandinavié, en is door de zeelieden destijds meege bracht naar Jisp. Marken, Enkhuizen, Cadzand. Daar gingen ze er ijverig mee aan de slag." De kleuren worden bij deze schil derkunst in één keer opgebracht In AMERSFOORT Op zaterdag 4 mei geven Anneke Fraiquin uit eusden en WH Dahrs uit Ede een emonstratle van volksschilderkunst n het vernieuwde en verbouwde res- aurant van Alberts Corner, „Oud eusden". Er zal tevens een expositie orden gehouden van een groot aan- I werkstukken op dit gebied, waar- an er diverse ook te koop zullen zijn. anager Van der Veen heeft deze entoonstelllng met demonstratie ge- rganiseerd om het publiek te doen ennismaken met het herboren res- aurant „Oud Leusden Anneke Fraiquin is nog niet zo lang et de volksschilderkunst bezig Zij ad er -eigenlijk altijd al materiaal oor in huis. maar ze kwam er door ijdgebrek zij werkt mee in het childersbedrijf van haar man Bob -nooit aan toe. Toen haar echtge- oot enige tijd geleden vrij ernstig :iek was, zocht zij naar wat afleiding. ;n vond die in de volksschilderkunst. Zij kreeg een aantal lessen van Wil Dahrs, kocht en bestudeerde een jroot aantal naslagwerken en toog aan het werk Ze deed het met veel enthousias me, en ze had het eigenlijk van meet af aan in de vingers Met de paplepel

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5