Cor Brink-Bruyn nam afscheid als verloskundige ooi werd groot succes avondvierdaagse tot en met 12 juni 37ste van 9 LOOKHORST-DAMES IN DE BLOEMEN A.M.B.C. organiseerde puzzelrit Film en disco door Klont DINSDAG 20 ME11980 plaatselijk nieuws AMERSFOORT - Deze maand nam verloskundige Cor Brink-Bruljn (62) afscheid van haar werk. En van alle gezinnen in Amersfoort, Leusden en omgeving, bij wie zij ooit in het verre verleden of heel recent de „bore- lingskes" op de wereld hielp zetten. Hoewel Cor Brink.het verschrikkelijk S vindt om de verloskunde los te laten" - j het zijn haar eigen woorden - verheugt K ze zich op het nieuwe leven dat ze gaat H leiden Ze heeft verscheidene op- I drachten voor portretten en plastieken m portefeuille. En kan zich eindelijk he- y lemaal aan de kunst gaan wijden, want behalve de verloskunde ligt die haar I ook zeer na aan het hart. Hoe kwam ze tot het besluit om te !1 stoppen met de verloskunde? Cor ..Juffrouw Perk werd zesen zestig, en daardoor kwam éénderde van onze praktijk vrij. Mevrouw Thuis en ik zouden met ons tweeën drie praktij ken moeten doen. Er meldde zich een jongere verlos- kundige, mevrouw Van Dijkhuizen, en die wil graag veel bevallingen doen. Éénderde van de praktijk was voor héér te weinig. Toen moest ik kiezen: óf een halve praktijk van drie mensen op me nemen, of ermee stoppen. Ik had het werk op dezelfde voet nog vele jaren willen voortzetten. Ik had er echt niet genoeg van. Maar ik heb mijn kunst en besloot een punt achter de verloskunde te zetten". Niet, dat Cor Brink zich nu in een ivoren toren gaat terugtrekken. Ze gaat met haar kunst aan de gang, daardoor ook met mensen én ze houdt haar kon takten in de wereld van de verloskunde. Ze zit in de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen, en in de Commis sie voor de Gezondheidszorg Deze laatste is een organisatie, die zich van uit de Nederlandse Vrouwenraad be zighoudt met de bewustwording van de patiënt, en in het bijzonder met die van de vrouw. Verder gaat Cor Brink het land in voor een fabriek van baby-artikelen Die draait een film, en Cor gaat mee om de theorie daarbij live te vertellen Van verschillende scholen kreeg Cor een uitnodiging om te komen vertellen hoe bronzen beelden ontstaan Ik denk, dat ik dat óók ga doen. Ik zal echt tijd te kort komen!" KUNSTENAARS WAREN SLECHTE MENSEN Als kind tekende Cor graag. „Maar", zegt ze, „mijn vader was rijksop- voedend ambtenaar, en ik werd vol gens het boekje opgevoed. Kun stenaars waren slechte mensen, en ik mocht niet tekenen. Mijn orgelles stop te, toen ik de psalmen van Johannes de Heer kon spelen. Ik mocht naar de naaischool, naar de modevakshool. Ik werd er van drie af gestuurd. Ik tekende karikaturen Eén lerares met een aardbeienneus Nou, dat werd me niet in dank afgenomen! Mijn moeder waardeerde het óók niet. Naast ons woonde iemand, die meisjes zocht voor de opleiding voor „wilde baker". Zo heette dat in die tijd. Déér kon ik de kost mee verdienen Dus daar konden mijn ouders achter staan Van mijn ouders wou ik alleen tekenles hebben, en zo maakte mijn grootvader een deal met me: „Als jij die opleiding voor wilde baker zélf verzorgt, zal )k de opleiding voor vroedvrouw voor je be talen", zei ie Je was er voor dag en nacht. Ik slaagde in 1942 Was drie jaar op de Kweekschool voor Vroedvrouwen in Rotterdam Ik blééf tekenen en toen werd de tekenleraar op me verliefd, en toen ging ik bij hem weg. Ik had de laagste cijfers van de ge slaagden Ik tekende voor 2,50 por tretjes van de couveusekindertjes. Toen ben ik in de oorlog in Hilversum gaan assisteren. Daar tekende Martin Brink in een portrettenwinkel in de Kerkstraat portretjes. Hij vertelde, dat hij leraar M O tekenen was Ik zei: „Dat is een grof schandaal, dat je de smaak van het publiek zo bederft". Maar hij moest de kost verdienen en kon niet op een school les geven, omdat hij de loyaliteitsverklaring niet wilde tekenen. MARTIN BRINK Even wacht Cor met haar verhaal, om er dan lachend aan toe te voegen: „Wéér werd de tekenleraar verliefd op me. en toen gaf ik het maar op." Cor trouwde met Martin, en ze kregen kinderen, en hun aller bekendheid be perkte zich niet tot Amersfoort. „Martin wilde eigenlijk met een hoogleraar mee naar Brazilië, en ik wil de voor de zending naar Afrika: één op de vijf negermoeders stierf daar bij de bevalling. Maar Hitier hield de grenzen dicht. Toen begon Martin met de teken- school hier. Een collega van mij werd in die tijd ziek, en toen was ik niet meer te houden. Ik wilde meteen mijn vroedvrouwschap in praktijk brengen Ik ben zó dankbaar, dat ik dit werk heb kunnen doen! Je hebt zo'n innig kontakt met de mensen! Nu met de psy- choprofylaxe treed je als vroedvrouw wat meer terug. Ik deed het vaak op een originele manier. De vrouw van een architekt had halverwege de ontsluiting geen weeën meer. Ze had een kursus bloemschik ken gevolgd en ik nam haar mee de tuin m. We plukten allerlei bloemen, en ik vroeg haar een bloemstuk op te maken Vóór ze alle bloemen had geschikt had ze haar kind all" STUK MAATSCHAPPELIJK WERK Een stuk maatschappelijk werk, dat hóórt bij die bevallingen Cor verlóste niet alleen de moeder, ze hielp ook met haar problemen Zo verloste ze eens een Chinese moeder met haar kindje. Die moeder had tijdens de bevalling een geweldig vertrouwen in Cor gekre gen. Het bleek, dat ze geen verblijfs vergunning had, en dat ze met haar ba by alleen terug moest naar Honkong. Cor ging met haar naar de Vreemdelin genpolitie, de makelaar enz. „OH MY MOTHER IN HONG KONG!" Tijdens de bevalling riep ze: „Oh my mother in Hongkong!" En dan riep Cor: „Oh my daughter in Africa!" Want héér dochter had de dag tevoren een babytje gekregen en daar kon Cor niet bij zijn 't Blééf een vriendschap met de Chinese familie. Elke verjaardag krijgt „Cors Chinese kleinzoon" een kadootje, èn ook haar eigen kleinkind „Marokkanen en Turken, heel dik wijls kopen ze niet van tevoren kleer tjes, omdat er in hun eigen land erg veel kinderen bij de geboorte sterven. Maar ik vond er altijd wat op", vertelt Cor. „De laatste kinderwagen voor zo'n buiten lands gezin kwam uit Leusden! Ik heb dan ook alle soorten stief- en pleegkin deren! Ik bracht de kindertjes op de wereld in het woonwagenkamp èn bij de jonkhe ren. Je bent een soort kameleon mei een vaste kern. Je moet de Joden een Jood en de Grieken een Griek zijn, om het in de tale Kanaans te zeggen Op een keer moest ik de tijden tussen de weeën kontroleren, en ik vroeg om een klok. Ze kwamen aan met twee Darkieten in steengoed en een kapotte <lok ertussen. Tegen mij zeiden ze ,,U aat die mensen maar leggen pijn lijen De baby werd in een lakentje gewik keld, met een kanten roesje langs het hoofdje Als een stukje suikergoed lag dat kindje naast het hoofdeinde van de moeder ledereen kwam de moeder fe liciteren en bracht wat mee Eieren, geld De moeder wou een briefje hebben, dat ze melk, biefstuk en eieren moest hebben Toen schreef ik een briefje, dat ze net was bevallen. Van mij zeiden ze: „Die juffrouw wil best nog wel een vent met een wagen!" En: ,,U en ik samen langs de huizen, dén zouden we wat ophalen! Dat was het grootste kompliment dat ze me kon den maken! Ik was vanuit de protessie van mijn vader gewend aan een goede omgang met de mensen. Je staat dichtbij de mensen Zeker met een bevalling. Niemand heeft meer een masker op Alle mensen zijn hetzelfde Je kijkt door de franje heen Dat heeft ook zijn nadelige kant. Je wordt te eerlijk Je staat altijd bij de kern der dingen. De beste spiegel is je me demens. Ik denk, datje veel fouten kunt maken, als je ze maar met liefde maakt. Nou ja, in verloskunde kun je natuurlijk geen fouten maken, want daar zijn le vens mee gemoeid. KONTAKT MET MENSEN Ik ben een gelukkig mens, dat ik kan tekenen, want dan heb je wéér het kontakt met mensen Het mensen op vangen dèt hoort erbij Ik heb met mijn handen en met mijn hart gewerkt Het is best wel moeilijk dat ik niet meer in de verloskunde werk. Maar je kunt ook zeggen: „Wét een geluk, dat ik het zó kan doen!" sport AMERSFOORT „Of zo'n hele dag volleybal van 09.00 tot circa 19.00 uur en daarna alles nog oprui men In de mooie, maar op den duur toch wel bedompte sporthal De Koppel niet gaat vervelen?" was één van onze vragen aan enkele organi satoren van het nationale jeugdtoer- nool, dat het Leusdense Leos zaterdg hield In de keistad. „Niks hoor", was het unanieme antwoord „en zeker niet als e.e.a. zo voortreffelijk ver loopt. Jammer Is alleen, dat het toer nooi niet in Leusden kon plaatsvin den door gebrek aan voldoende plaatsruimte". Zowel organisatorisch als in sportief opzicht werd de onder neming een zeer groot succes en de in de hal aanwezige Nevobo-offlcials bevestigden dat grif. De deelnemer slijst vermeldde een flink aantal na men van (zeer) hoog In de Neder- andse competitie spelende clubs, naar het „dorpskluppie" uit Leusden rok zich van de gevestigde reputatie weinig aan. Vooral het jongensteam, dat de finales bereikte, sloeg flink van rich af. Het toernooi mag zeker uniek wor- Jen genoemd, omdat qua omvang en Deetting nooit iets dergelijks in de egio was gehouden. Het peil van de vedstrijden was hoog. mede dankzij de deelname van twee nationale eugdteams, die zich voorbereiden Dp de Europese jeugdkampioen- chappen van 1982. De wedstrijden Leos in aktie. LEUSDEN—Van maandag 9 tot en met donderdag 12 juni a.s. zal de 37e Avondvierdaagse worden gehouden. Opnieuw zullen duizenden vieravon den de wandelschoenen aantrekken om dit jaarlijks terugkerende sporte venement In Amersfoort mee te ma ken. Er zijn dit jaar enkele wijzigingen n de organisatie aangebracht, waar van onderstaand een overzicht. Opnieuw zal gebruik worden ge maakt van de accommodatie rondom het Sportpark Nimmerdor aan de J Keesomstraat. Iedere avond wordt v gestart in de richting van het Amsvor- deterreln, terwijl de terugkomst de eerste drie avonden ook weer van leze kant afkomt. De vierde avonden )al de ontbinding van de stoet plaats inden in de J.v. d. Heydenstraat met ijstraten Van maandag t/m woensdag start de jeugd (10 km) om 18.00 uur en de lemoren (15 km) te 18.45 uur Op donderdag starten alle deelnemers vanaf half zeven. gebruikelijke inschrijving zal weer plaatsvinden in „D'Oranjeboom" aan I la Leusderweg en wel op donderdag 9- en vrijdag 30 mei 's avonds van '18.30-20.00 uur en op zaterdagmor- m jfien 31 mei van 9.00-12.00 uur. Speciaal voor deelnemers uit Hoog land en Leusden zal er ter plaatse gelegenheid zijn tot inschrijven en wel op dinsdag 27 mei des avonds van 18.30-20.00 uur in Leusden Sporthal de Meent, Hoogland Sport hal de Bieshaar De parkoersen zijn weer aange past. Op maandagavond wordt De Treek genomen Een bosrijk par koers! Natuurlijk verwachten de or ganisatoren van de deelnemers dat zij de natuur sparen en geen rommel weggooien Van organisatiezijde worden speciale ploegen samenge steld die e.e.a controleren en na afloop van de wandeling de parkoer sen nagaan om toch weggeworpen rommel op te ruimen. Dinsdagavond gaat de jeugd via het Bergkwartier door de Bokkeduinen naar het Soesterkwartier en dan weer via het Bergkwartier terug naar de start. De senioren wandelen deze avond weer het Vlasakkers parkoers en ko men via het Bergkwartier weer terug naar de finish. Op woensdagavond is ook een nieuw parkoers samengesteld Via Ver meer- en Stadskwartier bereikt de jeugd de wijk Liendert en de senioren de wijk Schothorst Daarna gaan bei den door Schuilenburg en Randen broekkwartier terug naar de finish. Voor de donderdagavond moest men omzien naar een nieuw verzamelpunt voor de intocht. Verleden jaar was de route van de intocht veel te lang 8 km) en dat gaf klachten van de deel nemende muziekverenigingen Welnu de route is tot de helft (4 km) teruggebracht en zal zich hoofdzake- ACHTERVELD In verband met het 25-jarig bestaan van de A.M.B.C. Achterveld (in oktober 1983), wordt er dit jaar door deze club een vaste toeristische rit georganiseerd. De rit voert door prachtige plekjes van de Veluwe en Gelderse Vallei. Vanaf zondag 25 mei, 1e pinksterdag, kan lijk afspelen in de wijken Vermeer- en Leusderkwartier Het défilé zal plaats vinden bij het bos Randenbroek aan de Bisschopsweg Het vezamelpunt wordt de Ringweg Dorrestein. Daar vandaan wordt om 19 45 uur gestart voor de feestelijke intocht waarbij de Amersfoortse mu ziekverenigingen hun medewerking zulen verlenen alsmede de korpsen Lisiduna uit Leusden en D.W.S uit Achterveld. men individueel starten vanaf hotel De Roskam, Hessenweg 212, Achter veld tegenover de kerk. De rit kan geheel in eigen tempo worden gereden. De afstand is onge veer 80 km. Wil men er echter langer over doen dan een dag, dan kan men dit zelf bepalen Iedere dag vanaf 25 mei kan er tussen 9 00 en 15 00 uur gestart worden Tijdens de ingelaste rustpauze wordt een kop koffie aan geboden De rit eindigt ook weer bij genoemd hotel, waar u dezelfde dag uw formulier weer moet inleveren Het is een rit die voor iedereen goed te doen is Tijdens de rit moet er wel het een en ander genoteerd worden, doch dat mag zeker geen bezwaar zijn om er niet aan deel te nemen. De prijs voor deze vaste rit is 12,50. werden door de 20 teams op vier velden gespeeld. Zowel bij de jon gens als bij de meisjes in twee poules. Gezien het jeugdig enthousiasme ging het er vaak zeer spannend aan toe. Uit de poulewedstrijden hadden zich 8 ploegen geplaatst voor de kruisfinales Bij de meisjes Neder land A en B, de V.C Heerlen en Thornax (viermaal landskampioen) en bij de jongens Odulphus, Ran gers. Dynamo en Leos' (een fan tastische prestatie in een zo sterke bezetting) Spectaculair waren de halve finales en tenslotte kwamen Thornax en Nederland A bij de mei sjes en Dynamo en Odulphus bij de jongens in de eindstrijd. De meisjes-finale gaf zeer goed spel te zien met twee aanvallende ploegen, waarbij vooral Thornax met twee lange speelsters bij het net van zich deed spreken Nederland A moest dan ook het juiste antwoord schuldig blijven en met 15-11 en 15-12 haalde Thornax de fraaie wis- selprijs voor een jaar naar Woerden, hetgeen tevens inhoudt, dat deze formatie in 1981 weer van de partij zal zijn De jongensfinale was iets min der spannend, maar toch alleszins de moeite van het aanzien waard met harde smashes over en weer. uitg- kiende opslagen en veel inzet Odul phus had de minste moeite met de langzamerhand optredende ver moeidheidsverschijnselen en won met 15-8 en 15-10, zodat ook deze Tilburgse ploeg het volgend jaar ze ker weer aanwezig zal zijn Dat het toernooi dan doorgaat, staat nu reeds vast. Ook jong-Oranje is dat weer van de partij De eindstanden waren: Bij de meisjes: 1 Thornax, Woerden 2 Nederland A 3. Nederland B 4. v.C. Heerlen Bij de jongens: 1. Odulphus, Tilburg. 2. Dynamo, Apeldoorn 3. Rangers, Amsterdam 4 Leos. Leusden! ACHTERVELD Vanwege het grote succes zal er door Klont vrij dagavond weer een filmavond wor- I den georganiseerd. Ook deze avond zal een film worden gedraaid met hoofdrolspeler Louis de Funés. De titel van de film is „Wie dan leeft, wie dan zorgt". De toegang is voor de I Achterveldse jeugd in de leeftijd van af 12 jaar. De entree is drie gulden. Zaterdagavond zal er vanaf 20.00 uur een disco-avond worden gehou- den Deze avond is alleen toeganke lijk voor Achterveldse jeugd vanaf 14 I jaar Een introduce is toegestaan De muziek zal worden verzorgd door Black Power. LEUSDEN/CENTRUM Opnieuw sleepte een Lockhorstteam het kam pioenschap in de wacht: Dames A in de dinsdag-districtscompetitie. On der leiding van Ank Küh bleef de formatie ongeslagen. Betty Zeven boom, aanvoerster van het B-team, hoopt in de laatste ronde eveneens de titel te grijpen. Lockhorst C en E draaiden met drie gewonnen wed strijden en een nederlaag prima mee in de competitie, maar lieten zich in de vijfde ronde verrassen. Uitslagen dinsdag 13 mei Lockhorst A - Leusderpark 2 2-2 Lockhorst B - 't Stort B 3-1 Weldam C - Lockhorst C 3-1 Lockhorst D - Eemslag 2-2 Lockhorst E - hoogland 0-4 Larsheim - Lockhorst F 4-0 Hoogland - Lockhorst G 3-1 Lockhorst H - Randenbroek 0-4 DEGRADATIES De landelijke competitie voor de LTV Lockhorst is dit jaar somber verlopen. De eerste drie gemengde teams zijn gedegradeerd: Lockhorst I naar de 2e klasse en II en III naar de 4e klasse De beide herenteams in de landelijke competitie komen ook vol gend jaar in de 5e klasse uit. Het eerste eindigde op een gedeelde 2e en 3e plaats en het tweede als 3e Alleen het gemengde vierde teams boekte succes door met overtuigen de cijfers het kampioenschap binnen te halen in de 5e klasse In juni moeten Odette Snijders. Denise de Bondt. Evelien Drewes en de gebroe ders Timo en Arthur Scherpenzeel promotiewedstrijden spelen In de districtscompetitie op zater dag konden gelukkig ook nog enkele successen worden behaald. Lock horst A (reeds kampioen in de 1e klasse) won met 3-2 in en tegen Naarden en Heren A won met 5-1 van Vinkeveen. Deze formatie werd hier mee kampioen en begon maar met een met een gezellig feestje in het vernieuwde clubhuis. Helaas echter moeten in de zaterdagcompetitie het gemengde B-team en Heren B zich onderwerpen aan degradatiewed strijden Heren C eindigde eveneens op de laatste plaats, maar hoeft geen degradatiewedstrijden te spelen de ploeg speelt reeds in de laagste klas se Bij de jeugd bleven de successen voortgaan Na Lockhorst A en C werd nu ook de B-ploeg kampioen! De uitslagen waren Zondag 18 mei: Senioren I - Oranje Nassau I 3-5 Groenvliet I - Senioren II 5-3 Senioren III - Iduna V 3-5 Odijk II - Senioren IV 0-8 Heren I - Volta 6-0 Soest Zuid II - Heren II 5-1 Zaterdag 17 mei: Naarden A - Senioren A 2-3 Senioren B - 't Stort A 3-2 Heren A - Vinkeveen B 5-1 Eemnes A - Heren B 5-1 't Schilt C - Heren C 6-0 Eemelaar - jongens t/m 15 0-8 Mixedjeugd A - Soesterberg 3-2 Mixed jeugd B - Alta 3-2 Leusden - Mixed jeugd C 1-4 Dames ITA-comp. 14 mei: Lockhorst 1 - Alta 1 11-24 Alta 2 - Lockhorst 2 23-15 Leusden - Lockhorst 3 24-10 Lockhorst 4 - Hoogland 24-12 Lockhorst 5 - 't Stort 20-18 Alta - Lockhorst 6 23-12 Lockhorst 7 - Leusden 15-18 Woensdag-jeugd 14 mei: Jongens 1 - Randenbroek 1 24-17 Flehite - mixed jeugd A 33-26 v.l.n.r. Ursula Stulemeijer, Hans Bolk en Anneloes Hovingh met daarachter Sjoerd Heynis, Wim Bloemendal en Gerard v. d. Brink (de kamploensploeg zaterdag-senioren A).

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9