He films geprolongeerd I leusder krant kijk op de film filmagenda Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 22 mei tot en met woensdag 21 mei 1980: Grand. tel. 033-14632: Grand 1Lieve jongens 16 jaar Dagelijks 13 45 18.45. 21.30 uur Zaterdag er woensdag 18 45 en 21 30 uur 1e en 2e pinksterdag 16 15. 18.45 en 21 30 uur Grand 2: Mij niet gezien A l Dagelijks 13.45, 18 45, 21 30 uur 1e en 2e pink sterdag 13 45. 16 15. 18.45. 21.30 uur Grand 3: Inspecteur Platvoet slaat alles A l Dagelijks 13.30.18 30.21 15 uur. 1e en 2e pinksterdag 13.30, 16.00. 18 30 en 21.15 uur Grand 4: Kramer versus Kramer 16 jaar Dagelijks 13 45. 19 00 en 21 45 uur. 1e en 2epinksterdag 14 00.16.30.19 00en21 45 uur Grand 5:1941de dag dat Hollywood op z'n kop stond A l Dagelijks 13 45. 19.00 en 21 45 uur 1e en 2e pinksterdag 14 00, 16 30. 19 00 en 21 45 uur Grand: Junglebook. a l Nederlands ge sproken Zaterdag, zondag, maandag en woensdag 13 45 uur Cinema, tel. 033-18900: Cinema 1The spy who loved me A.I. Da gelijks 13 30. 18 30, 21 15 uur; 1e en 2e pinksterdag 13.30.16 00.18.30.21.15 uur Cinema 2: Een uur tot de ondergang 12 jaar Dagelijks 13.45. 18 45. 21.30 uur 1e en 2e pinksterdag 13 45. 16 15. 18 45 en 21.30 uur Euro tel. 033-33655: Euro: Mad Max 16 jaar. Dagelijks 13.45. 18 45 en 21.15 uur Zaterdag en woensdag 18 45 en 21 15 uur. 1e en 2e pinksterdag 1345, 16 15. 1845. 21 15 uur Euro. tel. 33655: De gelaarsde kat als krachtpatser A.l Zaterdag en woensdag 13.45 uur Duo, tel. 033-16572: Duo 1: Een schat van een hoertje 18 jaar Dagelijks 14 15.19 15. 21.30 uur 1e en 2e pinksterdag 14 15. 16.30. 19 15 en 21.30 uur Duo 2: Als adelaars vielen ze aan Dagelijks 14.00 en 20 00 uur DUO NACHTVOORSTELLINGEN Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 en 24.00 uur: Duo 1Baby face 18 jaar Duo 2: Shaolin wrekers 16 jaar SOLEIL DES HYENES In het Filmhuis Amersfoort draait deze week van zaterdag tot en met dinsdag de Nederlands-Tunesische speelfilm „Soleil des Hyenes" van regisseur Ridha Behi. In de hoofd rollen Dogmi Larbi, Mahmoud Morsi en Ahmed Snoussi. Soleil des Hyenes" werd in oktober 1977 voor het eerst in Nederland ge draaid in het culturele programma var de Arnhemse Filmweek en oogstte toer veel succes Regisseur Behi is er dan ook in geslaagd - samen met ver schillende Nederlandse filmtechnici - om een spannende speelfilm te maken over een sociaal-maatschappelijk pro bleem Spannend in die zin. dat Behi met een goed filmische opbouw de pro blemen schetst van een vissersdorpje, dat wordt gekonfronteerd met de op rukkende toeristenindustrie in Tunesië Geen sensationele spanning, maar ge baseerd op logische menselijke emo ties en reakties ..Soleil des Hyenes" laat de weg zien die een Noord-Afrikaans vissersdorpje aflegt om een toeristencentrum te wor den Het dorp leefde op basis van ruilhandel tot de dag dat twee Duitse ingenieurs een bezoek brengen en be sluiten er een hotel te bouwen Het dorpsleven wordt hierdoor langzaam, maar zeker ontwricht De vissers wor den ingeschakeld bij de bouw en laten de visserij schieten. Het verdient nu eenmaal beter, ook al is het onder dwang. Na de opening van het hotel worden ze buiten spel gezet Als aktie tegen het almachtige hotel gaan ze staken en leveren geen vis meer Het hotel haalt echter - steeds Junglebook. Walt Disney's magi strale tekenfilm nu opnieuw uitgebracht met nagesynchroniseerde Nederland se stemmen, zodat de film ook voor de kleinere toegankelijker is geworden De ondertitels zijn verdwenen Prima amu sement voor jong en oud (Grand, matineevoorstellingen zater dag- zondag- en woensdagmiddag). De gelaarsde kat ais krachtpatser. Voor wie Junglebook" intussen heb ben bewonderd, draait in de matinee voorstelling de jeugdfilm ,,De gelaarsde kat als krachtpatserAlle leeftijden. IDERDAG 22 ME11980 FILMS IN HET KORT DR BERT VOS ERSFOORT - Deze week geen nieuws van het Amersfoortse filmfront. j| in Cannes tijdens het 33e filmfestival weer tal van nieuwe produkties >n getoond, moeten de filmliefhebbers het voorlopig in Amersfoort nog jes doen met dezelfde films als vorige week. op het Duo-programma na. Lieve jongens. De verfilming van de boeken van Gerard Reve door regis seur Paul de Lussanet (Mysteries) met Hugo Metsers in de hoofdrol Veel let terlijke dialogen, rechtstreeks uit het boek overgenomen, weinig of geen ak tie De verveling slaat toe Gerard Reve had beter verdiend, ook al kun je je af vragen of zijn boeken überhaupt goed verfilmbaar zijn (Grand 1 16 jaar) „Ik ben allergisch voor me taal, man.'' plaats voor gelatenheid. De spon tane lach op het dorpsplein heeft plaats gemaakt voor het inhoudsloze gekakel der toeristen, die nauwelijks beseffen, dat zij de oorzaak zijn van het verdwenen geluk van deze dorpsbewoners. Aanbevolen. (Filmhuis Amersfoort, za. t/m dinsdag, 100 minuten, 12 jaar). buren er naast, elkaar over troevend met goede raadgevin gen, die, en dat wist opa uit erva ring, vaak erg duur zijn. Het schippersbloed verlooc hende zich niet, want op, een ge geven moment was opa al dat ge kakel beu en draaide op goed geluk aan de knoppen en trok met een deskundig gezicht aan de hendeitjes". Volle kracht voor uit", baste hij met zijn volle zee- mans-stem, maar zoals gezegd, een driewieler is geen schip. Hortend en stotend dribbelde het wagentje achteruit, terwijl de om standers zich ijlings in veiligheid stelde. De terugwaartse rit werd abrupt onderbroken, doordat opa de rem had gevonden. De motor zweeg, terwijl opa, gekrenkt in zijn rijvaardigheidstrots, met bul derende stem verkondigde, dat alles moest wennen. Buurman knikte instemmend. Probeer eerst stuk voor stuk alle knopjes en hendeltjes maar eens", adviseer de hi/. Dat leek opa een uitstekend idee toe. Volgens het instruktie- boekje probeerde hij de clig- nateur, maar daar was buurvrouw niet op berekend Ze boog zich net voorover bij de ruitenwisser en kreeg de volle laag van de ruitensproeier. Buurvrouw was niet haatdragend en wees opa hóe het wel moest. Ze duwde haar man opzij en vertelde kort en kracht hoe zo n driewieler behan deld wenst te worden. Opa stond perplex. Zoveel technisch vernuft had hii nog nooit bij een vrouwspersoon ontmoet en hij had enige moeite om dat verrassende feit passend te verwerken Onder luid gejuich van de om standers zette de wagen zich ten slotte in beweging Onder het motto Vooruit en niet omzien" werd de eerste straatgenomen". Even nog zou de ..maidentrip" bij na mislukken, doordat opa ge woontegetrouw zijn hand uitstak om rechts af te slaan en daarbij oma bijna een bloedneus sloeg, maar dit incident liep gelukkig goed af Buren en andere omstanders, waaronder de strenge arm der wet, zwaaiden opa en oma en thousiast na. En oma, met dat liedje van Jules de Corte in haar gedachten, zwaaide minzaam glimlachend terug en voelde zich nog grootser dan de koningin van Lombardije. Het rondje was snel gemaakt en een tikkeltje bevend van de opge dane emoties stapte opa weer op de veilige stoep, terwijl oma deze keer door de buren uit het rijtuig werd geholpen ..Prima karretje", zei opa en klopte op het blik alsof hij z'n paard/e op de billen sloeg. Oom agent knikte goedkeurend, maar vroeg wel even later op wettelijke toon, waar opa dacht z'n pasverworven bezit 's nachts op te bergen, want parkeren op de openbare weg zou niet aan te be velen zijn.Nee", zei de buurman, ,,een paar kwajongens hebben dat ding zo kilometers verder ge sleept". Met een trotst gebaar wees opa naar de kersverse oprijlaan, die naar het verbouwde kippenhok voerde De politieman knikte goedkeurend. „Ri/ de wagen daar maar heen", zei hij. Opa verslikte zich en verschoot van kleur Hij was nauwelijks bekomen van de eerste rit enMaar buurvrouw bracht redding voor opa.Wie met slim is moet sterk zijn", zei ze met een knipoog en sommeerde de sterke man een handje te helpen. Samen met de andere omstan ders werd opa's vorstelijke rij tuigje naar het kippenhok gedra gen Het gaat nu stukken beter met opa's rijkunst. Om het allemaal wat soepeler te laten verlopen viel nóg een stuk moestuin ten offer aan het plaatselijk verkeer, maar nu rijdt opa, met naast hem een glunderende en zwaaiende oma, zonder mankeren het kippenhok binnen. ,,De veilige haven" noemt opa dit bouwsel, want ook al heeft het ding wielen, voor hem blijft de driewieler een trots van een schip met hem als de Grote Roergan ger V Regisseur Ridha Behit in aktie tijdens de verfilming van „Soleil des Hyènes Mij niet gezien. (C'est pas mois, c'est lui). Franse komedie met de film- komiek Pierre Richard, die de film ook regisseerde en het scenario schreef Geen dijenkletser, dat staat als een paal boven water Op enkele uitschie ters na, blijft het wellicht bij zoet-zuur glimlachen Beneden de maat, helaas (Grand 2, 94 minuten, alle leeftijden) The Knock-Out Cop (Inspekteur Platvoet slaat alles) Bud Spencer is in deze film weer in zijn element als in spekteur Rizzo van de Napolitaanse narcotica-brigade, bijgenaamd de „Knock-Out smeris". Platvoet wordt betrokken in een uitgebreide drugs- en diamantensmokkel en komt daardoor in verwachte invasie van de Japanners op de Amerikaanse westkust van de aan val in december 1941. Pearl Harbour Gewapend met hooivorken, knup pels en aftandse jachtgeweren wordt ook de burgerbevolking gemobiliseerd Vooral als er een onderzeeër (een Jap) aan de kust wordt ontdekt, breekt de hel los en wordt de chaos compleet. Spiel berg maakte van dit gegeven een erg knappe lachfilm, waarin niets te gek is Voor een avondje lachen, gieren, brul len (Grand 5, alle leeftijden. 118 minuten) Het hoeft geen betoog, dat Moore en Bach samen en alleen weer allerlei ij zingwekkende stunts uithalen met al lerlei vernuftige machientjes. En dat is wel nodig ook, want de techniek is niet het monopoly van de ..goeden" Strom- berg' technology is op z'n minst even vernuftig en bovendien heeft hij de be schikking over de fenomenale Jaws (Richard Kiel), die met zijn stalen kaken de verschrikking zelve is (Cinema 1,125 minutenalle leeftijden) Een uur tot de ondergang. Regis- Pierre Richard verslikt zich in „Mij niet gezien". W HET RIJTUIGJE Jules de Corte niet eens geleden over ,,de koningin Lombardije" die uit rije ging? was het niet Wim Sonneveld samen met Leen Jongewaard ode bracht aan het vertoeven 's Heeren wegen in het rij- Aan hen is het hierna vol waar gebeurde, verhaal je als ie als bejaard, uiterst levenslustig echtpaar eens graag zo nu en- dan op wilt, maar door enkele lichte de fiets of de bromfiets stal moet laten staan? Juist, je een rijtuigje. En in onze mo- tijd blijven ook de paarden stal staan. Ze worden vervan- door zo'n aardig driewielertje, opa en oma met zo n gan- van twintig kilometer per uur dagelijks kunnen genieten al dat fraais, dat Nederland steeds te bieden heeft voor die er oog voor hebben. Opa wel iets in zo'n lichtgewicht ook al was het nu niet di- flitsende Mercedes, waar vroeger ooit van had ge- Er werd een weekje of iat driftig financieel gecijferd en tien kwam harmonisch tot de slot- om, dat bruintje het allemaal pri- la zou kunnen trekken. Hoewel er og enkele juridische en medi- che barricaden genomen loesten worden, waagde opa de 'rote stap en bestelde zijn gemo- xiseerde driewieler. Tot grote ireugde van oma, die de rolstoel zo nu en dan tijdelijk zou kunnen erruilen voor een vorstelijke zetel, iverdekt en wel. Een van de meest verheugende aken bij het berijden van zo'n driewielertje is wel, dat je er geen jbewijs voor nodig hebt. Nou zou 1at voor opa zonder meer geen inkel probleem hebben gegeven, Want had hij enkele jaren niet vol •erve verklaard, dat hij voor zo'n ijbewijs z'n al wat gerimpelde and niet zou omdraaien? Maar <ch De dagen werden op de kalen- 'per afgestreept, terwijl de bar- icaden ten aanzien van de juridi- che aspecten met verve werden jenomen, dankzij ook de mmen- }ing van de kinderen. Een aan- 'ankelijk wat weerbarstige plaat selijke politie-agent moest wette- ijk bakzeil halen, zodat niets meer i de weg lag voor de eerste iroefrit. Op had daan/oor z'n hal- e moestuin omgegraven voor een passende oprijlaan, terwijl de sippen ijlings waren verhuisd naar ilders om plaats te maken voor iet rijtuig. Op een uiterst zonnige dag ar- iveerde de driewieler Glanzend, imposant, vorstelijk en vooral ook: uitdagend. Het grote moment was aangebroken Héél voorzichtig opende opa de deur en nodigde oma met elegante zwier uit plaats nemen. Zoveel ridderlijkheid was oma sinds haar trouwdag overigens niet meer gewend ge weest. Opa zette zich 'achter het stuur en bleef toen enige secon den ademloos zitten. Daar moest beslist het instruktie-boekje aan te pas komen! Zoveel hendeltjes en knopjes, dat ging opa's schipper spet nét even te boven Goed, hij had natuurlijk jarenlang zijn schip door de nauwste kanalen en vaar geulen geloodst, maar een driewieler is natuurlijk geen schip, bat spreekt. Nu hebben opa en oma allebei de gewoonte om het vaak oneens te zijn over wat ze samen toch duidelijk lezen en zo kon het gebeuren, dat het instruc tieboekje nogal verschillend werd geïnterpreteerd. Oma had intus sen de raampjes wat naar bene den gedraaid, want het werd een tikkeltje benauwd in het wagentje. De woordenwisseling zweefde in fiks tempo over straat en binnen de kortst mogelijke tijd stonden de Zuid-Afrika terecht Het behoeft geen enkel betoog, dat er weer heel wat ge knokt wordt door onze brave politie-in- spekteur Een aardige film met een aar dige man in de hoofdrol (Grand 3. alle leeftijden). Kramer versus Kramer. Met Dustin Hofmann als Ted Kramer, Meryl Streep als Joanna Kramer en Justin Henry als Billy Kramer, in uitgebalanceerde hoofdrollen, is „Kramer versus Kramer" van regisseur Robert Benton een ex cellente film rond een echtscheiding en de gevolgen voor man en vrouw. Ben ton is er in geslaagd om elk vals sen timent te vermijden en het resultaat is een juweel van een film vol herkenbare humor, èn de tragiek van een onher roepelijk afscheid Warm aanbevolen (Grand 4, 16 jaar, 105 minuten, maar ook best geschikt voor iets jongere kij kers) „1941". De dag dat'Hollywood op z'n kop stond Steven Spielberg's nieuwste speelfilm na de bestsellers ..Jaws" en „Close encounters of the third kind" Een superknotse slapstick- aktie-komedie. waarin Spielberg er in slaagt om binnen de korist mogelijke tijd de grootst mogelijke chaos te creëren Amerikanen wachten ongeduldig op de Beeld uit „Soleil des Hyènes". met de steun van de plaatselijke over heid -z'n vis elders en de vissers wor den de dupe Ze zijn nu wel verplicht mee te funktioneren in het toeristische bedrijf En dat kost pijn De woede en teleur stelling is groot, zeker als ook de vrou wen van het dorp van het strand worden' gejaagd om plaats te maken voor de toeristen Maar de toeristenindustrie is niet meer tegen te houden Het vredige vissersdorpje van weleer verandert snel in een bruisend toeristenoord Haj Ibrahim, de man. die de plaatselijke touwtjes in handen had, wordt hoofd van het nieuwe viskantoor. de smid Lamine opent een souvenirswinkel en de laatste tegenstander Tahar wordt in de gevangenis gezet De bewoners van het dorpje begin nen op aandrang van Haj Ibrahim hun oude handwerk weer op te nemen, maar deze keer niet voor de oude ver trouwde ruilhandel, maar voor de harde marken en dollars van de toeristen Ridha Behi is er in geslaagd om zonder opsmuk de grote metamor fose van het vissersdorpje in beeld te brengen. De twijfel, de wanhoop, de strijd. De verbittering en de schoorvoetende omschakeling. De glimlach op het gezicht van de vis sers maakt langzaam maar zeker Scène uit: „The spy who loved me" met Roger Moore als James Bond. „The spy who loved me". Een van de betere James Bond-films met Roger Moore in de hoofdrol als 007 Regisseur Lewis Gilbert maakte met deze in 1977 gemaakte spionage-thriller een parodie op Bond zelf door nog gekkere trucs en effekten te gebruiken dan voorheen het geval was Het gaat in deze film om de wereldveroverende plannen van ene Stromberg (Curd Kürgens) en James Bond moet kost wat kost voorkomen, dat de onverlaat de kans krijgt toe te slaan Omdat dit van wereldbelang is. krijgt Bond hulp van Russische zijde in de persoon van Barbara Bach (het Russische antwoord om 007) seur James Goldstone en producent Irwin Allen zijn er niet in geslaagd om met ..When time ran out" een aan vaardbare rampenfilm te maken Erger nog de film bestaat hoofdzakelijk uit aerder gebruikte cliché-verwikkelingen en de trucages zijn uitermate doorzich tig en wekken de ergernis op. Paul Newman. Jacqueline Bisset en een keur van andere sterren doen hun uiter ste best om er nog het nodige pit in te brengen, maar zelfs het scénario van Carl Foreman (The guns of Navarone) faalt. (Cinema 2. 121 minuten, twaalf jaar) Mad Max. Bloederige. Australische aktiefilm, die zich af zou moeten spelen in een onbestemde toekomst Felle strijd op leven en dood tussen poli tiemannen en hells angels die niet voor elkaar onderdoen Niet bijster origineel en bovendien vol fascistische tenden sen. Niet aanbevolen. (Euro, 16 jaar. 100 minuten) Als adelaars vielen ze aan. Span nende en soms sensationele oorlogs thriller naar het gelijknamige boek van Alistair McLean met Richard Burton. Clint Eastwood en Mary Ure in de hoofdrollen. Een groep geallieerde ge heime agenten moeten op Duits vijandelijk gebied een Amerikaanse generaal bevrijden uit een vesting hoog in de bergen. (Duo 2. 12 jaar. 158 minuten)

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13