Voorlopig ontwerp nieuwe gemeentehuis gepresenteerd Voorbereiding nieuwbouw ging eind 1977 van start iÊiielr I Expositie vrijdag en zaterdag open voor publiek Al jarenlang tobben met huisvesting gemeentelijk apparaat nil Hl ii ii":-'i'(iii! ill li liHI i! I i' llff H III11 II llilll Hill 11 DONDERDAG 22 ME11980 plaatselijk nieuws Rienls Bergsma (WD) doet de laatste ti/d niets anders dan afscheid nemen van allerlei commissies en werkgroepen, waarin hij zitting had. Hier bedankt voorzitter Rademaker hem voor zijn bi/drage tn de Beleidscommissie Nieuwbouw Gemeentehuis. Dat ging uiteraard vergezeld van een presentie. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Met enig vertoon is jongstleden dinsdagmiddag het voorlopige ontwerp van het nieuw te bouwen gemeentehuis door de Beleidscommissie Nieuwbouw Gemeentehuis ge presenteerd. Dat gebeurde in het gemeentelijk Voorlichtingscen trum aan de Zwarteweg 16a, waar aanstaande vrijdag en zaterdag een voor iedereen toegankelijke expositie van dat voorlopig ont werp wordt gehouden. Tijdens de expositie is men ook in de ge legenheid om via inspraakbrie- ven zijn op- en aanmerkingen op het ontwerp van ir. Heijdenrijk kenbaar te maken. Volgens burgemeester mr J W. M. Rademaker zal er tijdens de tentoon stelling dit weekend vooral „bijzonder veel gejuich" te horen zijn De bur gemeester zei dat dinsdagmiddag tij dens de korte inleiding die hij bij de pre sentatie van het voorlopig ontwerp hield. Hij verzocht eenieder die de ten toonstelling komt bekijken om zich niet te zeer te concentreren op ..zoekroutes en aanpalende aangelegenheden", maar vooral te kijken naar het gebouw zelf Rademaker herinnerde er aan dat men inmiddels twee jaar aan het werk is voor het nieuwe gemeentehuis en dat LEUSDEN - Rond 1954 bleek de noodzaak te komen tót een betere hulsvesting van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat, omdat het toen malige gemeentehuis aan de Burg. de Beeufortweg - thans als depen dance in gebruik - onvoldoende ruimte bood. Dit leidde In 1956 tot de bouw van het huidige gemeentehuls aan de Hamersveldseweg. Het uit gangspunt daarbij was de behoefte aan gemeentelijke kantoor- en ver gaderruimte voor Leusden en Stoutenburg, toen twee afzonderlij ke gemeenten met een gemeen schappelijke secretarie en een ge zamenlijk inwonertal van circa 6000. Van een uitgroei van Leusden zoals die vanaf 1968 heeft plaatsgevonden was op dat moment nog geen spra ke. Toen Leusdden in de loop van de zeventiger jaren zijn bevolkingsaantal van 10.000 tot 20.000 zag toenemen, bood het nieuwe gemeentehuis al snel onvoldoende ruimte. Dit heeft er in ge resulteerd dat het gemeentelijk ap paraat thans in vijf verschillende ge bouwen is gehuisvest: het huidige ge meentehuis. het oude gemeentehuis en de gebouwen Zwarteweg 5. Zwarteweg 14/16a en Zwarteweg 18 Het behoeft nauwelijks betoog dat dit een verre van ideale situatie is; voor het publiek is het moeilijk de weg te vinden, terwijl de ver spreide huisvesting ook niet bevorder lijk is voor de communicatie en coördi natie tussen de verschillende afdelin gen en diensten Bovendien is er ge brek aan ruimte, de publieke tribune in de raadszaal, biedt onvoldoende ac commodatie. er is een nijpend tekort aan vergaderruimte, en verschillende afdelingen zijn te krap gehuisvest. MOGELIJKHEDEN Voor burgemeester en wethouders vormde een en ander aanleiding om eind 1977 een commissie in te stellen die tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de toekomstige huisvesting van het gemeentelijk apparaat. De werkzaamheden van deze commissies - bestaande uit de raadsleden Berg sma. Reichert, en Voormolen, de ge- stuurszaken, openbare werken, finan ciële en economische zaken en perso neelszaken en organisatie - resul teerde eind juni 1978 in de ..Discussie nota Gemeentelijke Huisvesting." Hierin werden de volgende mogelijkhe den aan de orde gesteld: - aanpassing c.q uitbreiding van de bestaande gebouwen; - nieuwbouw op de plaats van het huidige gemeentehuis; - nieuwbouw op de plaats van de huidige gebouwen Zwarteweg 14—18, - nieuwbouw in Princenhof of in Groenhouten aan de Hamersveldse weg tussen Noorderinslag en Landweg; - nieuwbouw in Hamershof. Alles afwegende ging de voorkeur van de commissie uit naar de laatstge noemde mogelijkheid, welke voorkeur door de raad werd gedeeld in de raadsvergadering van augustus 1978 werd het principe-besluit genomen om op de daarvoor gereserveerde plaats in Hamershof een nieuw gemeentehuis te bouwen BELEIDSCOMMISSIE Als vervolg op het hierboven ge noemde principe-besluit werd door de gemeenteraad in november 1978 de Beleidscommissie Nieuwbouw Ge meentehuis ingesteld Bij de beleids commissie berust de verantwoordelijk heid voor de coördinatie en de voort gang met betrekking tot de bouw van het nieuw gemeentehuis in Hamershof Van de beleidscommissie maken deel uit de raadsleden Berqsma - vanaf 29 mei opgevolgd door het nieuw be noemde raadslid Van Dijk - .Bloemhof en Pekelharing, gemeentesecretaris Brouwer, directeur gemeentewerken Pais. het hoofd Personeelszaken en Organisatie Van Gooi, tevens project coördinator en mevrouw W. Vlugt na mens het Comité Milieuzorg Leusden. Al naar gelang de onderwerpen die in de beleidscommissie aan de orde zijn, kunnen hieraan ad hoc-leden worden toegevoegd. VOORLICHTING EN INSPRAAK Over de werkzaamheden van de be- li», |;ii in:! i! i l|i i n T I •JiL 1 m i i" r *4 vf. B Zij-aanzicht van het nieuwe gemeentehuis, gezien vanaf 't Erf, het grote plein van de Hamershof. leidscommissie wordt periodiek infor matie verschaft door middel van het bulletin ..NIEUWsBOUW GEMEENTE HUIS" en - in de richting van het CML - door vertegenwoordigers in de beleids commissie De inspraak loopt enerzijds via de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML en anderzijds via de In- spraakgroep Gemeentepersoneel. waarin alle afdelingen van de Secreta rie van de Dienst Gemeentewerken zijn vertegenwoordigd Voor wat het voor lopig ontwerp betreft richt de inspraak zich tot de gehele Leusdense bevol king. PROGRAMMA VAN EISEN De eerste taak waarmee de Beleids commissie Nieuwbouw Gemeentehuis zich heeft beziggehouden is de opstel ling van het .programma van eisen" geweest: het verzamelen en rangschik ken van alle vereisten waaraan het toe komstige gemeentehuis moet voldoen In de raadsvergadering van april 1979 is het programma van eisen vast gesteld. In de toelichting op het pro gramma van eisen wordt ten aanzien van het nieuwe gemeentehuis onder meer het volgende opgemerkt. „Het zal de functie moeten vervullen van een prettig en efficient kantoorgebouw voor het Gemeentebestuur, de secretarie en de „binnendienst" van de Dienst Ge meentewerken Het dient tevens een gebouw te zijn dat voor het publiek let terlijk en figuurlijk makkelijk toeganKënjK ARCHITECTENKEUZE Na een selectieprocedure waaraan 50 gegadigden deelnamen is in sep tember 1979 op unaniem advies van de Beleidscommissie Nieuwbouw Ge- meentehuis de keuze voor het maken van het ontwerp gevallen op het ar chitectenbureau ..Environmental De sign, maatschap van architecten en in genieurs" te Amersfoort. Namens ge noemd bureau treedt de heer ir L. J. Heijdenrijk als verantwoordelijk ar chitect op PRAATPLAN EN HERZIEN PRAATPLAN Begin maart 1980 presenteerde de architect zijn eerste ideeénschetsen van het nieuwe gemeentehuis, het zo geheten praatplan De aardering voor de opzet van het praatplan was vrijwel eensluidend Als voorontwerp „waar over te praten valt" beantwoordde het praatplan volledig aan zijn doel met name vanuit de Inspraakgroep Ge meentepersoneel kwam een groot aantal nuttige suggesties. Dit grote aantal gevoegd bij de uitkomsten van de stedebouwkundige toetsing van het praatplan - waarbij een zekere over schrijding van de plangrenzen werd ge constateerd - leidde tot de conclusie dat het met het oog op de verdere pro cedure gewenst was eerst een herziene praatprent te maken, alvorens tot het maken van het voorlopig ontwerp over te gaan Deze herziene praatpren* kwam begin april gereed men hoopt dat het gebouw er over twee jaar staat Hij wees op de bezieling, waarmee vooral de Beleidscommissie zich de afgelopen jaren met het nieuwe gemeentehuis heeft beziggehouden Ook prees hij ir Heijdenrijk en zijn me dewerkers voor het hoge tempo waarin de schetsontwerpen werden vervaar digd Voor het voormalige WD-raads- lid Rients Bergsma, die ook uit de Be leidscommissie is gestapt, had Rade maker een boekenbon bij zich, door Bergsma geheel naar eigen inzicht te besteden aan een boek over gemeen tehuizen Vervolgens was het woord aan Heijdenrijk Die liep langs de ver schillende tekeningen die onderdeel uitmaken van het schetsontwerp en gaf links en rechts een toelichting Ook tij dens de expositie het aanstaand week end kan iedere belangstellende zich uitvoerig laten informeren OPENINGSTIJDEN De expositie is geopend op vrijdag 23 mei van 19 30 uur tot 21 30 uur en op zaterdag 24 mei van 10 00 tot 15.00 uur. Onder meer de volgende leden van de Beleidscommissie Nieuwbouw Ge meentehuis zullen aanwezig zijn voor het geven van toelichting de bur gemeester. de raadsleden Pekelharing. Bloemhof en Van Dijk. gemeentesec- retareis Brouwer en projectcoördinator Van Gooi. Ook tijdens de vergaderin gen van de werkgroep Ruimtelijke Or dening van het CML op dinsdag 27 mei. 20.00 uur en van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Or dening op 3 juni. 20.00 uur bestaat er gelegenheid om van de expositie ken nis te nemen. In genoemde vergaderin gen wordt het voorlopig ontwerp aan de orde gesteld Voor de 5e en 6e klassen van de lagere scholen bestaat er op woensdag 28 en donderdag 29 mei gelegenheid om de expositie te bezoeken Het is namelijk de bedoeling voor de leerlin gen van de 5e en 6e klassen een te kenwedstrijd te organiseren met als on derwerp het nieuwe gemeentehuls De tekeningen van de deelnemende leer lingen zullen op de expositie van het definitief ontwerp in augustus worden tentoongesteld Van de mooiste teke ning zal een vergroting worden ge maakt en deze zal als wandversiering een plaats krijgen in het nieuwe ge meentehuis. Van woensdag 21 mei t/m vrijdag 23 mei bestaat er voor de ambtelijke me dewerkers van de gemeente gelegen heid afdelingsgewijs de expositie te be zoeken ter voorbereiding op de verga dering van de Inspraakgroep Ge meentepersoneel. die op dinsdag 27 mei om 9 30 uur in de expositieruimte wordt gehouden De verwerking van de inspraak op het voorlopig ontwerp moet uitmonden in het definitief ontwerp, dat eind juli/begin augustus tegemoet kan worden gezien Ook aan het definitief ontwerp zal een expositie worden gewijd PRAATPLANNEN Het voorlopig ontwerp is vooraf ge gaan door een praatplan en - naar aanleiding van de hierop geleverde in spraak en de stedebouwkundige toet sing - door een tweede praatplan. Evenals dit met de beide praatplannen is gebeurd, zal ook het voorlopig ont werp worden voorgelegd aan de In spraakgroep Gemeentepersoneel, de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML en de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening Bo vendien biedt de expositie belangstel lende burgers de gelegenheid zich van het nieuwbouwplan op de hoogte te stellen en er desgewenst op te reage ren Daartoe wordt de expositie bege leid door een informatie- en in- spraakbrief Reacties op het voorlopig ontwerp dienen uiterlijk 30 mei bij de Beleidscommissie Nieuwbouw Ge meentehuis binnen te zijn Ir. Heijdenrijk, de ontwerper van het nieuwe Leusdense gemeentehuis, bij de Maquette van de Hamershof. waarin een gemeentelijke knutselaar ook het nieuwe gemeentehuis heeft ingepast. Binnenkort zal er een echte maquette van het gemeentehuis worden gemaakt. LEUSDEN - De gemeentelijke expositie over het nieuwe gemeentehuis in het voorlichtingscentrum aan de Zwar teweg ziet er fraai uit. Bureau Voorlichting is kreatief aan het brainstormen geweest en het resultaat is onder meer dit aandoenlijke hoekje In de gedachten van de inrichters van de expositie gaan de ambtenaren in het nieuwe gemeentehuis straks in kleurrijke joggingpakken gekleed (inderdaad, volgens het bijschrift geleverd door de nieuwe sportzaak in de Hamershofen de dames van het gemeentelijke ambtenarengezelschap verrijken het interne beeld van het gemeentehuis gekleed in de meest fleurige japonnetjes Wat kunnen we nog méér leren uit dit tableau? Dat er 85 mannelijke werknemers tewerk worden gesteld in het nieuwe gemeentehuis, die, als ze niet op het plein aan het loggen zijn, zitting zullen nemen achter zo n honderd bureau s. Maar liefst honderd en vijftig telefoontoestellen zullen de aktie er in houden. Voor de dames van het gezelschap worden veertig type-tafels gereserveerd, dat spreekt. De veertig vrouwelijke ambtenaren zullen ook in het nieuwe gemeentehuis hun leven typend moeten doorbrengen. Met die honderd bureaustoelen zitten we een beetje in onze maag. 85 mannelijke en 40 vrouwelijke ambtenaren, dat maakt in totaal 125. Uit dit simpele rekensommetje blijkt, dat 25 mannelijke en/of vrouwelijke ambtenaren staande hun werk zullen moeten doen Tenzij er straks een rouleersysteem wordt ingevoerd: terwijl 25 ambtenaren werken, zijn 25 andere aan het loggen Omdat er-eveneens via een simpel rekensommetje-25 telefoontoestellen over zullen zijn, nemen we aan, dat dit draagbare zullen zijn. Zo zie je maar weer, wat een oplettend toeschouwer kan leren uit deze toch minieme, maar desniettemin zeer interessante statistieken Voor wethouder Wagenaar nog een geruststellende mededeling voor de ambtenaren zijn hooguit 85 parkeerplaat sen nodig Want de dames komen uiteraard op de fiets. Die hoeven dan ook niet te joggen VOORLOPIG ONTWERP Op basis van de herziene praatprent is het voorlopig ontwerp vervaardigd Bij het maken van zijn plan heeft de architect veel aandacht geschonken aan de plaats van het gemeentehuis in relatie tot de overige bebouwing in Ha mershof en de wijken Akkerhoeve en Noordwijck. Dit heeft geleid tot een ontwerp waarbij de naar de Cen- trumweg gekeerde zijde van het ge meentehuis gelijkwaardig is aan de zij de die de oostelijke begrenzing vormt van het centrale plein in Hamershof 't Erf Van 't Erf naar de Centrumweg loopt een - zoals de architect dat noemt - semi-openbare route door het ge meentehuis Deze route loopt langs de belangrijkste balies en langs het ex positie- en informatiegedeelte, dat in het halvormige ruimte is gesitueerd Op deze ruimte komt ook het vergader centrum uit met onder andere de raadszaal, de opstelling in de raadszaal heeft de vorm van een hoefijzer, met hieromheen de publieke tribune Bij grote belangstelling kan de omloop op de eerste verdieping bij de publieke tri bune worden betrokken De raadszaal kan tevens als trouwzaal worden ge bruikt Bij feestelijke gebeurtenissen kunnen de commissiekamers in het vergadercentrum als doorloop dienen van het bordes naar de raadszaal en de hal. Vanuit de halvormige ruimte bereikt mén door een poortje de balies van de afdelingen bouw- en woningtoezicht en stadsontwikkeling De afdeling interne zaken ligt aan de straatzijde van De Smitse, zodat het magazijn t.b.v. laden en lossen voor vrachtauto's bereikbaar is. Op de eerste verdieping zijn de afde lingen maatschappelijk welzijn en on derwijs, sociale zaken en huisvesting, personeelszaken en organiatie en fi nanciële en economische zaken Op de tweede verdieping is de dienst Gemeentewerken gehuisvest. Op de derde verdieping bevinden zich de technische installaties De derde ver dieping kan in de toekomst eventueel worden uitgebreid.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5