Regionale onderwijsbegeleidingsdienst roept veel vragen op Schooltijden en vakantierooster openbaar onder wijs 1980-1981 „Woelige hoek" en „Loysden" worden verbouwd Inzendtermijn enquête soc. culturele voorzieningen is verlengd tot 30 mei mnesty aktie igen oodstraf Dauwtrappen met De Til en 't Claeverenblad Rood licht- camera bij Rossenberg laan lEusder knonc FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 22 ME11980 plaatselijk nieuws ran Mn onzer medewerkers) LEUSDEN - Niet Iedereen Is even •lukklg met het tot stand komen an een regionale onderwljs- •geleldlngsdlenst zoals het amenwerklngsorgaan Eemland Ich dat voorstelt. Dit bleek duidelijk Ijdens de Jl. dinsdag gehouden l|eenkomst van de werkgroep on- erwljs. Een werkgroep waarin naast e raadsleden uit de commissie on- erwijs. vertegenwoordigers van He onderwljsgeledlngen In Leusden Itting hebben. Uitgesproken kritiek p de regionale OBD kwam er van de IJde van het Gereformeerd onder lijs te Leusden. De vertegen- ioordiger van deze school vond in statuten van de begeleldlngs- lienst niets terug van de „vrijheid an onderwijs" en „gelijke kansen oor ledereen" waarover Bur gmeester en Wethouders In het ad- les naar de raad over dit onderwerp preekt. Op 6 mei was de oprichting en subsi sting van de stichting regionale iderwijsbegeleidingsdienst Eemland >k al ter discussie gesteld in de werk- oep onderwijs. De werkgroep was op at moment van mening onvoldoende i gehad te hebben voor de bespre- ng van het raadsvoorstel met de ach- rban Vandaar dat besloten werd op mei verder te gaan met de discussie e regionale onderwijsbegeleidings dienst Eemland zal ontstaan uit een samengaan van de Onderwijsadvies- dienst Amersfoort, waaraan onder meer ook de gemeente Leusden deel neemt, en de Schoolpsychologische Oienst voor Baarn. Bunschoten. Eem- nes en Soest Het gebied van de nieuw op te richten dienst omvat de gemeente Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eem- nes, Hoevelaken. Leusden, Maarn, Nij- kerk. Renswoude, Scherpenzeel, Soest en Woudenberg Voor de finan ciering van de dienst gaan de genoem de gemeenten een zogenaamde „gemeenschappelijke regeling" aan STATUTEN Belangrijkste onderwerp van bespre king in de werkgroepvergadering waren de statuten van de op te richten regio nale begeleidingsdienst Ir K Hoeve, vertegenwoordiger van de stichting en vereniging voor gereformeerd onder wijs te Leusden vroeg zich al direct aan het begin van de discussie af of er wel zo nodig per 1 januari 1981 een nieuwe dienst moet komen, gezien de ontwerp regeling, zoals die door de minister van onderwijs is opgesteld Deze regeling zou een heel andere kijk op de zaak kunnen geven. Ambtelijk medewerker L. Boogaard, zelf ten nauwste betrok ken bij het tot stand komen van de nieuwe dienst omdat hij in een werk groep zitting heeft die de hele zaak voorbereid, meende dat de zaak niet teruggedraaid kan worden De hele voorbereiding heeft namelijk 10 jaar in beslag genomen en is er al eerder sprake geweest van een nieuwe opzet van financiering van het onder- 'wijs Ook toen is men rustig doorge gaan met het voorbereiden van één re gionale schooldienst voor alle geledin gen van het basisonderwijs GEEN GELIJKE KANSEN De heer Hoeve liet zich niet zo snel van zijn stuk brengen met zijn kritiek op de regionale onderwijsbegeleiding B en W streeft naargelijke kansen voor iedereen", zo staat te lezen in het raadsvoorstel over de OBD, dat gaat zeker niet op voor de gereformeerde scholen, vond dhr Hoeve.,Als we mee doen. moeten we onze eigen identiteit opgeven", stelde de vertegenwoordiger van de gereformeerde zuil. Het lijkt er niet op dat in de voorgestelde statuten van de dienst recht gedaan wordt aan de „vrijheid van onderwijs", vond de heer Hoeve De gereformeerde scholen nemen geen diensten af van de onderwijsbegeleidingsdienst in Amersfoort. Het gereformeerd onder wijs beschikt over een eigen gerefor meerde dienst Tot grote spijt van de Leusdense scholen heeft de raad on langs met een minime meerderheid besloten geen geld beschikbaar te stellen voor deze gereformeerde onderwijsadviesdienst Een besluit dat dhr. Hoeve nog hoog zat en waar hij de aanwezige tegenstemmers in de raad. mevrouw van Ameron (VVD) en Ver duin (Progressief Leusden) alsnog voor ter verantwoording riep De kwestie van subsidiëring van de gereformeerde begeleidingsdienst is destijds niet in de werkgroep onderwijs behandeld, om de simpele reden dat deze werkgroep toen nog niet functioneerde Had het onder werp wel ter sprake gekomen in de werkgroep dan had ook het protestants christelijk onderwijs naar alle waar schijnlijkheid de visie van het gerefor meerde onderwijs wel gedeeld, zo stel de de heer A J. Buisman namens het P C. onderwijs. AMENDEMENTEN Toen de vergadering zover was dat de eigenlijke statuten ter behandeling kwamen zorgde de heer P G Schipper, vertegenwoordiger van het Montesso- ri-onderwijs direct aan het begin al voor een verrassing Hij kondigde aan met 22 amendementen op het voorstel te zul len komen Voorzitter wethouder G. van Woudenberg, die gehoopt had aan de vergadering vlot een eind te kunnen maken, omdat dezelfde avond ook de raaoscommissie onderwijs zich nog moest uitspreken, liet zich door de aan kondiging niet van zijn stuk brengen De voorzitter liet alle opmerkingen die ge maakt werden over de onderwijs begeleidingsdienst rustig over zich heenkomen Geen van de amen dementen en opmerkingen door andere aanwezigen gemaakt resulteerde in een duidelijke uitspraak van de gehele werkoroeo Wel beloofde de wethouder nog eens extra aandacht te schenken aan de opmerkingen die gemaakt wer den. Op één punt hebben b. en w van Leusden zelf kritiek op de hele regeling Het college wil een betere waarborg dat niet onbeperkt geld gestoken moet worden in nieuwe activiteiten van een begeleidingsdienst. Het college wil, zoals ook andere gemeenten dat in middels hebben uitgesproken, zich het recht voorbehouden „nee" te zeggen als het gaat om financieren van „nieuw beleid" Met name de heer Buisman was het hier niet mee eens Hij noemde deze stellingname een beleid wat conserve rend werkt Het komt er op neer dat als de begeleidingsdienst iets nieuw wil, achter het voorstel meer mensen moe ten staan dan bij het continueren van de bestaande toestand „U doet er niet wijs aan een andere procedure te vol gen bij gewijzigd beleid als bij ongewij zigd beleid", zo waarschuwde de vertegenwoordiger van het PC. on derwijs Omdat de onderwijskundige kant nu eenmaal gezien moet worden in relatie met de financiën die beschikbaar zijn, bleef de wethouder bij zijn stand punt dat de gemeente wel degelijk een waarborg moet hebben dat niet ongeli miteerd geld gestoken moet worden in een gemeenschappelijke regeling, zoals de regionale onderwijs begeleidingsdienst COMMISSIE De commissie onderwijs, een com missie, geheel bestaande uit raadsle den moest zich na afloop van de verga dering van de werkgroep ook nog uit spreken over de oprichting van de re gionale begeleidingsdienst Veel tijd bleef er voor de raadsleden echter niet over Omdat de gemeente niet beschikt over voldoende vergaderruimte was de hulp van het gereformeerd diensten centrum ingeroepen Hier was een ver gaderzaal gehuurd, met de toezegging dat men om 11 uur klaar zou zijn De commissievergadering begon echter pas over half elf zodat het laatste ge deelte van de vergadering gehouden werd terwijl de raadsleden al in de deuropening stonden Voor wat betreft de te volgen procedure aangaande de instelling van een regionale school begeleiding, kon de commissie het snel eens worden. Omdat het onmogelijk is alle gemaakte opmerkingen van de werkgroep onderwijs diepgaand in het definitieve voorstel aan de raad te ver werken werd afgesproken, de in de ogen van B en W meest relevante za ken als bijlage bij het raadsvoorstel te voegen Het commentaar van B en W kan daarbij gevoegd worden Deze wat ongebruikelijke gang van zaken is no dig ter wille van de tijd Wil de regionale onderwijsbegeleiding per 1 januari vol gend jaar van de grond komen dan is het noodzakelijk dat alle deelnemende gemeenten in mei een principe-beslis sing nemen SCHOOLRAAD Eén vertegenwoordiger van een ze ker geen onbelangrijke groepering in het onderwijs bleef de gehele avond opvallend stil. De heer C de Kruyff, vertegenwoordiger van de gemeen schappelijke schoolraad voor het openbaar ondervijs kon niet aan de discussie deelnemen omdat hij niet wist hoe zijn achterban denkt over het tot stand komen van een regionale begeleidingsdienst Pas vanavond spreekt de schoolraad zich uit over het raadsvoorstel tijdens haar maandelijk se bijeenkomst Deze gang van zaken, waarbij de schoolraad zich pas achteraf kan uitspreken over een onderwerp dat al besproken is in de werkgroep en commissie onderwijs, wordt door de voorzitter van de schoolraad, de heer Brandligt, beslist niet op prijs gesteld Te verwachten is dan ook dat er van avond een hartig woordje gesproken zal worden over dit onderwerp De schoolraad vergadert vanavond in De Wegwijzer vervolg van voorpag. kosten verbouw en uitbreiding ,,De /oelige Hoek" f 740.000,- aanpassingswerkzaamneden t.o v. bestaande school 50.000,- kosten verbouw en uitbreiding van vrijkomende deel „Loys- 150 000- kosten van het treffen van voorzie ingen in de omgeving van beide ge- Duwen (parkeervoorzieningen 100.000,- Als vergelijking nebben wij een op stelling gemaakt van de kosten die ge maakt zouden moeten worden om het zelfde aantal m2 sociaal-culturele ac commodatie in nieuwbouw te realise ren. Wij komen dan tot de volgende op stelling - 700 m2 2.000- per m2 1.400.000- - arondkosten 2500 m2 20,- per m2 50.000,- - ontsluiting plus parkeervoorzienin gen - beplanting 100 000,- 10 000,- 1 660.000,- „De conclusie van het vooraaande is naar onze mening dat het realiseren van de thans in ontwikkeling zijnde plannen een gerichter investeringsbe drag vergt dan wanneer aan een nieuwbouwproject zou worden ge dacht. Hierbij is dan nog buiten be schouwing gelaten het feit dat nieuwbouwplannen ongetwijfeld ern stig vertraagd zullen worden als gevolg van te verwachten bezwaarschriften in I het kader van de procedure ingevolge de Wet op de ruimtelijke ordening", al dus het college 1 040.000- Dat is echter nog niet alles Dan komt >g het vierde lokaal om de hoek kijken, de toelichting op het raadsvoorstel dus omschreven Bij het verbouwingsplan „Loysden" rekening gehouden.mpt qen.^ndere 'stemmingsmogelijkheid van het vrij- jmende gedeelte van dit gebouw in zin, dat in feite een lokaal extra >rdt gebouwd om het zodoende mo- ilijk te maken dat het af te stoten ge- lelte een reële oplossing biedt voor de nsvesting van de bibliotheek. De >uw van het extra lokaal is éen van de ilangrijkste oorzaken dat de kosten verbouwing van het schoolgebouw blijven binnen de van rijkswege ge nteerde stichtingskostennormen ndat het rijk uiteraard geen rekening udt met dit extra lokaal Daar tegen- er staat dat zonder de bouw van het tra lokaal er binnen het gebouw oysden" geen oplossing gevonden worden voor de huisvesting van de ïliotheek. Wij hebben becijferd dat als volg hiervan er voor de gemeente netto-investering voor de verbouw „Loysden" overblijft van 172 000,-. Dit bedrag dient gevoegd worden bij het eerder vermelde be- ag aan stichtingskosten van 040000-, hetgeen betekent dat gehele project „Loysden/De Woeli- Hoek" (inclusief huisvesting van de iliotheek) een investering vergt van 312.000,-." RGELIJKING Ter vergelijking geeft de toelichting nog een financieel opzetje van een leel nieuwe sociaal-culturele ac- nmodatie Die ziet er als volgt uit. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders hebben na overleg met de werkgroep onderwijs en het groothoofdenberaad - het overlegorgaan van de hoofden van alle plaatselijke scholen - voor het schooljaar 1980-1981 de volgende schooltijden voor het openbaar onderwijs vastgesteld: maandag 8 45-12.00 uur, 13 30-15 15 (15.45) uur dinsdag 8 45-12.00 uur, 13.30-15.15 (15 45) uur woensdag 8.45-11 30 (12.30) uur donderdag 8.45-12.00 uur, 13 30-15.15 (15 45) uur vrijdag 8 45-12 00 uur. 13.30-15 15 (15 45) uur De tussen haakjes vermelde tijden hebben betrekking op de bovenbouw van de openbare lagere scholen Voor de openbare school in Leusden-zuid en in Achterveld gelden iets andere schooltijden Het vakantierooster van de openbare scholen in Leusden-centrum is voor het schooljaar 1980-1981 als volgt vastgesteld herfstvakantie 20 t/m 24 oktober 1980 kerstvakantie 22 december 1980 t/m 2 januari 1981 voorjaarsvakantie 2 t/m 6 maart 1981 paasvakantie 13 t/m 20 april 1981 hemelvaartsdag 28 en 29 mei 1981 pinkstervakantie 8 en 9 juni 1981 zomervakantie 20 juli t/m 28 augustus 1981 Voor de openbare school ,,'t Startblok" in Achterveld geldt een afwijkende pinkstervakantie, nl. van 8 t/m 12 juni Burgemeester en wethouders zullen de besturen van de met-openbare scholen verzoeken dezelfde school- en vakantietijden te hanteren als thans voor het openbaar onderwijs zijn vastgesteld EUSDEN - In het kader van een Brnationale aktie tegen de )dstraf zal ook de afdeling Leus van Amnesty International de Rende tijd schrijfakties op gang ngen om de landen, waar de idstraf nog gehandhaafd wordt, erzoeken deze straf uit hun wet- to te schrappen. it voorjaar begon Amnesty Inter- lonal een wereldwijde aktie tegen opleggen en ten uitvoer brengen de doodstraf. In haar statuten eekt Amnesty International zich voorwaardelijk uit tegen de dstraf, zoals ze zich ook inzet te- Martelingen en andere wrede, menselijke en vernederende ffen. Tot nu toe heeft Amnesty rnational op twee manieren ge kt voor de afschaffing van de dstraf. Zij trachtte internationale anisaties als de Verenigde Naties de Raad van Europa te beïnvloe- en daarnaast organiseerde zij individuele akties voor ter dood ver oordeelden, of akties om te proberen de wetgeving van een bepaald land te veranderen. In 101 landen wordt de doodstraf nog gehanteerd. In West-Europa valt er een tendens naar volledige afschaffing van de doodstraf waar te nemen. Frankrijk echter handhaaft nog steeds de doodstraf Dit geldt ook voor de landen in Centraal-Europa en de Sovjet-Unie Hier vinden zo n 30 executies per jaar plaats In de V.S. zijn meer dan 500 mensen ter dood veroordeeld In alle Aziatische landen kan de doodstraf wettelijk opgelegd en voltrokken wor den Amnesty International hoopt grote druk te kunnen uitoefenen op het 6e congres voor Misdaadpreventie en be handeling van Delinquenten dat ge houden wordt in augustus-september 1980 in Caracas. Zij wil dit doen door in zoveel mogelijk landen handtekenin gen te verzamelen die in de vorm van een internationale petitie aangeboden zullen worden op dat congres. Ook zal Amnesty tijdens de 35e Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties in dit najaar in New York aandacht vragen voor dit onderwerp. Een van de belangrijkste werkme thodes van A I is het schrijven van brie ven naar aanleiding van individuele schendingen van mensenrechten Dit gebeurt ook op het gebied van de doodstraf Met deze aktie beoogt zij de doodstraf in de betreffende landen af geschaft te krijgen, of om executies te voorkomen Daarom doet de adoptiegroep Leusden van Amnesty een beroep op iedereen die achter de zienswijze van Amnesty International staat, mee te werken aan deze campagne (bijv. door brieven schrijven tijdens de schrijfavond.) Nadere inlichtin gen omtrent de aktie kan men inwin nen bij: mevr. P. van Norren, Lin- denlaan 5, tel. 033-940958. Rozendaallaan 9 Leusden-C „Kijk, die gekke muis is weer verliefd." LEUSDEN - Overeenkomstig het advies van de werkgroep Verkeer hebben burgemeester en wethouder besloten akkoord te gaan met een aantal van de suggesties die de scholen Groenhorst, Kinderland en de De Hobbit m.b.t. de verkeers veiligheid rond de wijk Groenhouten hebben gedaan. Deze betreffen het plaatsen van roodlichtcamera's op het kruispunt Noorderinslag/ Rossenberglaan/Groenhouter noord, het plaatsen van LEUSDEN - Begin mei is in de ge meente Leusden huis-aan-huis een enquêteformulier bezorgd, dat de mogelijkheid biedt wensen kenbaar te maken op het gebied van peuter speelzaal-, club- en buurthuis-, jeugd- en jongerenwerk, muziekon derwijs, cursussen of gespreks groepen voor volwassenen, sportie ve recreatie, amateurististische kunstbeoefening en opbouwwerk. De enquête wordt gehouden in het kader van de opstelling van een plan waarin voor de komende vier jaar wordt vastgelegd aan welke activiteiten op sociaal-cultureel gebied geld zal wor den uitgegeven Invulling van het en quêteformulier is dus van groot belang voor iedereen in Leusden die vindt dat er op de genoemde gebieden best nog wat te wensen valt Inmiddels zijn er ca 400 enquêtefor mulieren terugontvangen. Officieel liep de inzendtermijn 20 mei af, maar dege nen die alsnog aan de enquête willen deelnemen daartoe in de gelegenheid te stellen is de inzendtermijn tot 30 mei a s verlengd Voor eventuele vragen over de en quête kan men terecht bij de afdeling Welzijnszaken van de gemeente. Burg de Beaufortweg 63. telefoon 941247. toestel 246. voetgangerslichten en het opnieuw markeren van de oversteekplaats aan de westzijde van genoemde kruising en het aanpassen van de af stelling van de daar aanwezige verkeerslichten ten behoeve van de voetgangers. Eveneens overeen komstig het advies van de werk groep Verkeer achten b en w het niet noodzakelijk over te gaan tot het aanbrengen van een belijning voor overstekende fietsers op het kruispunt Hamersveldseweg/ Centrumweg. LEUSDEN - ledereen die op He melvaartsdag vroeg zijn bed uit kwam om deel te nemen aan het door 't Claeverenblad en De Til georgani seerde dauwtrappen, heeft kunnen genieten van het landelijk schoon rond Leusden. De 120 deelnemers vertrokken van De til en wandelden eerst in de richting van het Valleika naal, waarna het richting Stouten- burg ging. Via boerderij Nieuw Strijdhorst kwam men weer bij het Valleikanaal en werd er richting As- schat gewandeld. Bij de sluis werd een koffiepauze gehouden. In As- schat werd de dijk beklommen en liep men richting Langenbeek. om vandaar naar De Til terug te keren. Eenmaal terug in De Til begon het puzzelen pas echt In de route waren veertien letters opgehangen en al die letters samen vormden een woord dat nu moest worden gevonden Het juiste woord was kilometerstand", wat alleen gevonden werd door de heer Bos De vollekige uitslag luidt als volgt: 1 de dames Bos en Sjoerd; 2. de groep van de Chr. Bassischool Loysden o.l.v de heer Bos, 3m Monique v d Berg, Liesbeth Hom. Jacquline Bosman, Margreet Douw en Petra van Opijnen, 4 Erica Zwart en Jacqueline Groenen- stein-Zwart; 5 Jose Hak, Judith Hom, Anita Voorburg en Monique Kooy

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7