I omité Milieuzorg jLeusden organiseerde liskussieavond TWIJFELS OVER NOODZAAK REGIONALE ONDERWIJSBEGELEIDINGSDIENST Schoolraad boog zich over onderwijsbegeleidingsdienst Alleriaatste optreden van Rients Bergsma i Warenhuis I komt er voorlopig i nog niet lgt schrijven voor gevangenen Commissie verdeeld over voorstel Mogelijk in september start hout- skeletbouw Meerderheid voor verbetering inspraak Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? WOENSDAG 28 ME11980 plaatselijk nieuws Een van de diskussiegroepen tijdens de diskussie-avond. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het ziet er op dit moment naar uit dat het nog wel -* een aantal jaren zal duren voordat er in Leusden een warenhuis staat. Gezien de uitlatingen van wethouder Jan Mandemaker (PL) in de werkgroep „Midden- en J Kleinbedrijf' van jongstleden donderdag, is het zelfs de vraag of er ooit wel een warenhuis in het Leusdense hoofdcentrum zal ver rijzen. Het streven van het gemeente bestuur was er de laatste jaren op gericht om in 1982 een warenhuis in het hoofdcentrum operationeel te hebben. Maar er blijkt momen teel, op de door het gemeentebe stuur gestelde voorwaarden, geen exploitant voor een warenhuis in Leusden te vinden te zijn. Wethouder Mandemaker: „De vraag naar de mogelijkheden voor een warenhuis zal onderdeel zijn van het structuurplan dat dezer dagen van start is gegaan. Duide lijk is in ieder geval nu al, dat er pas aan een warenhuis gedacht kan worden na voltooiing van de Tweede Fase. Anders is er voor een dergelijke voorziening toch te weinig draagvlak in Leusden". LEUSDEN Dinsdag 23 april jield het CML (Comité Milieuzorg usden) een diskussie-avond over Inspraak en funktie van het CML. or deze avond waren leden van renigingen, organisaties, aktie- oepen, wijkorganen en verder alle langhebbende en belangstellende iwoners van Leusden uitgenodigd. Primair stond de vraag: Wat moet n inspraakorgaan zijn? Door Jan 'ams. lid van de commissie welzijn n het CML werd dit in zijn inleiding g even kort toegelicht „Moet een jspraakorgaan als verlengstuk van Jb gemeente gezien worden, waarin 3 dan inspraak kunt hebben over ^meenteplannen? Moet een in- raakorgaan een aansluiting van Ijkorganen en aktiegroepen zijn om is drnk uit te oefenen op de gemeente? 4f moet het een combinatie van de voorafgaande mogelijkheden [De groep aanwezigen die vooral tarnen uit de commissies welzijn, iimtelijke ordening en het coordin- jeteam van CML. uit de VAC (vrou- »n adviescommissie) inzake de wo- igbouw en enkele belangstellen- )n, konden aan de hand van enkele agen in groepen praten over in- raak om ten slotte hun conclusie papier te zetten ^e afgevaardigden van iedere )ep bespraken met elkaar de ant- jorden, temidden van de grote |foep, zonder dat de grote groep aan discussie deel mocht nemen, dit /ooral om de eerste gespreksronde |ret te lang te laten duren De vragen pr in ieder geval aan toegekomen ïs inclusief de antwoorden zijn als it verstaat u onder inspraak? Ispraak is het recht van iemand om ïjn zegje te doen op het tijdstip dat St nog mogelijk is iets aan de be sluitvorming te doen de plicht dat i|K>ok geluisterd wordt Het is niet («en de overheid beïnvloeden WK het persoonlijk aandragen van •iatieven Het moet voor de over laid duidelijk zijn wat hij ermee moet loen De plicht om te luisteren." .Besluitvorming hopen te beïnvloe- Ifn Interaktie tussen overheid en Bvolking —Bestuurders kennis te »n nemen van wat er leeft edaktie: I Vos. Marnix Kreijns en Peter jan Meenen ferantwoordelijk redakteur: Bert Vos ^levering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk aandagmiddag 12 uur. voor het f>nderdagnummer tot uiterlijk oensdagmiddag 12 uur daktie en administratie: Kan- or Leusder Krant. Rozendaallaan I Leusden-centrum Op werkdagen Bopend van 09 00 tot 12 00 uur en Bn 13.30 tot 17 00 uur. tonnementsgeld: 40- per »r. 20,50 per half jaar: 10.50 >ier kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de krant voor hsdag- of donderdagavond 18 00 Ir te hebben ontvangen Is dat niet |t geval, neem dan kontakt op met Ize hoofdagent bezorging, (dins- lg en donderdag tussen 18 30 en 1.30 uur), tel. 033-940691 geen gehoor kunt u kontakt op- Tten met onze inspekteur bezor- pg. overdag 03420-6141. na vijf 03420-4679. bestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel- 'on (met uitzondering van archief- ll0*. historische foto's), bij vooruitbe- fiing van 5 - per exemplaar (for- IE Wa[ 13 x 18 cm) op 9ir0 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met IJS®de',,ke verrhe'ding van gewenste mo. aantal, nummer van krant, pa- ia waarop de foto werd geplaatst ':unt ook kontant betalen op ons toor, Rozendaallaan 9. Leus- /centrum. leveer drie tot vier weken na aling ontvangt u de gewenste (o s thuis Waarover wilt u inspraak hebben? „Dit wordt bepaald door de burgers In principe alle zaken die burgers aangaan, zonder grenzen Wel grenzen in die zin van belangrijkheid Deskundigheid vanuit de bevol king Deskundigheid minder be langrijk dan betrokkenheid." Op welke manier wilt u als inwoner van Leusden inspraak hebben op de betreffende terreinen? „Informatie liefst schriftelijk —Bur gers van Wijkorganen moeten mee doen." Aan de laatste vraag was slechts één groep toegekomen Met al deze antwoorden konden de groepen hun diskussie voortzetten. Bovendien werden zij gevraagd hun visie weer te geven op een groot vel over de beste methode van inspraak aan de hand van de drie modellen van inspraakor ganen, bij de inleiding weergegeven. i LEUSDER KRANT is een uit- ve van de BDU-krantenkom- etie te Barneveld. Enkele belangrijke facetten uit de visies Een inspraakorgaan kan een samenwerkingsopbouworgaan zijn, waarin burgers zitting hebben, dui delijke spelregels, kontakten met de gemeente (bindend) Geen in spraakorgaan. maar aktiegroepen met deskundigen, politieke partijen (politieke druk) Belangrijk is het moment waarop informatie vanuit de gemeente wordt gegeven Over dit laatste punt was de commissie R O tevreden, maar andere werkgroepen waren hier weer ontevreden over De overgrote meerderheid was voor een inspraakorgaan in een verbeter de versie. Moet de gemeente hier een aandeel in hebben en hoe groot In ieder geval moet de gemeente een kleiner aandeel hebben in de besluit vorming als tot nu toe (ook weer volgens de meerderheid) Moet de gemeente aan bindende spelregels worden gehouden Hier waren voors en tegens over op te merken „Het kan via een gemeen teverordening opgelegd worden, maar de gemeente kan het terug spelen naar eigen deskundigen Op dit moment zijn er geen regels waar je de gemeente mee kunt bin den Zouden deze er zijn dan blijft het toch een kwestie van goede wil en menta liteit van de gemeente Hoe ga je nu verder met het inspraak orgaan, was een van de vragen „Het platform (overkoepeling van de werkgroepen) moet een herkenbare struktuur hebben. Buiten het inspraakorgaan moet er altijd een mogelijkheid blijven voor burgers om zich rechtstreeks tot de gemeente te richten Het inspraak orgaan zou niet alleen de bevolking kunnen helpen waar dit gevraagd wordt, maar ook naar de bevolking toe kunnen helpen Het inspraakorg aan zou ook een vuist moeten kun nen maken." Al deze meningen en ideen (ook de niet genoemde) hadden als achter grond. samen er voor zorgen dat het CML beter kan gaan functioneren dan het tot nu toe heeft gedaan De opzet van de avond was nog geen lijnen te bepalen, maar eerst eens kijken wat er leeft Afgesproken werd dat er in juni of augustus een tweede diskussie-avond georganiseerd wordt aan de hand van deze eerste conclusies Ook hiervoor worden weer alle belangstellenden uit Leus den uitgenodigd Na deze avond zullen de nieuwe strukturen en lijnen bepaald moeten worden LEUSDEN-CENTRUM Dinsdag 3 juni is er gelegenheid om te schrij ven voor politieke gevangenen De schrijfavond vindt plaats in de Schaapskooi van boerderij Groot- Krakhorst. Bolderikhof 18. van 19.30 tot 22 00 uur. Dat schrijven naar autoriteiten van landen waar zich politieke gevange nen bevinden wel degelijk nut heett. kan men konstateren uit het feit dat de Roemeense dissident Robert (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Al bijna tien jaar wordt er binnen de regio Eemland naar gestreefd te komen tot een regi onale onderwijsbegeleidingsdienst. Deze nieuwe dienst zou een voortzet ting moeten zijn van de Schoolpsy chologische Dienst voor Baarn, Bun schoten, Eemnes en Soest en de Amersfoortse Onderwijsadvies Dienst (OAD), de dienst waarvan ook de Leusdense scholen gebruik ma ken. De werkgroep onderwijs en de raadscommissie voor het onderwijs in Leusden hebben zich inmiddels uitgesproken over de oprichting en de daarmee gepaard gaande subsidi ëring van de stichting Regionale On derwijsbegeleidingsdienst (O.B.D.) Eemland. Alhoewel een groot aantal kanttekeningen gemaakt werden, bleken de werkgroep en de onder wijscommissie in het algemeen posi tief te staan tegenover regionalise ring van de onderwijsadviesdienst. Totaal anders waren de reacties van de leden van de commissie financiën, die vorige week woensdag voor een vergadering bijeen waren. Vooral R. Bergsma (VVD) liet blij ken beslist niet ingenomen met een gemeenschappelijke regeling welke de onderwijsbegeleiding voor een groot aantal gemeenten gaat omvat ten Hij verklaarde dat ook „de indruk te hebben dat zijn fractie tegen het voorstel zal stemmen" Andere raad sleden schorten hun standpunt op tot aan de raadsvergadering waarin het voorstel teradiscussiezal komen, ter wijl R Bloemhof (Progresief Leus den) aankondigde zelf met een voor stel te zullen komen Inmiddels is duidelijk dat ook andere gemeenten welke deel moeten gaan nemen in de regionale dienst op onderdelen be zwaar maken tegen de concept-sta tuten van bedoelde dienst Ook ambtelijk medewerker Boog aard kon de aanwezige raadsleden niet overtuigen van de noodzaak om te komen tot een regionale onder wijsbegeleidingsdienst Zelf heeft de heeft de heer Boogaard zitting in één van de werkcommissies die de nieu we dienst voorbereid, zodat niemand beter dantiij weef wal de achtergron den zijn van de geheel nieuwe opzet De heer bergsma noemde de kosten welke gepaard gaan met de oprich ting en instandhouding van de regi onale dienst erg hoog. terwijl hij de ervaring had dat in de praktijk de kosten altijd hoger uitvallen Voor 1981 zou een regionale begeleidings dienst voor de gemeente Leusden een lastenverzwaring betekenen van ruim dertigduizend gulden Verder vond de heer Bergsma dat in de ontwerp-regeling een gemeente onvoldoende invloed heeft op de kostenstijgingen binnen de regionale dienst De opmerking van de heer boogaard dat in de huidige situatie waarbij Leusden alleen maar een dienstenpakket afneemt van de Amersfoortse Onderwijs-Advies- dienst. en geen enkele bestuursin- vloed heeft op de dienst, was voor het VVD-raadslid niet ter zake doende De heer Bergsma verklaarde geen enkele behoefte te hebben aan be- stuursinvloed en merkte op ook door andere argumenten nauwelijks te overtuigen te zijn HUIVERIG H. Offereins (SGP/GPV) kon zich de reactie van Bergsma wel voorstel len, ook hij heeft bezwaren tegen gemeenschappelijke regelingen Voor wat betreft het financiële ge deelte van de voorgestelde regeling, zei dhr Offerens „huiverig" te zijn Aan de andere kant kunnen scholen tegenwoordig niet meer zonder een onderwijsbegeleidingsdienst, zodat hij niet goed wist wat zijn definitieve standpunt zou moeten zijn R Bloemhof (progressief Leus den) vond het een vreemde zaak dat volgens het voorstel, de schaalver groting geen kostenbesparing met zich mee bracht Ook hij toonde zich bevreesd dat de kosten de pan uit zouden gaan rijzen Nadeel van niet mee doen is echter dat de gemeente geen enkele invloed heeft op de gang van zaken binnen de begeleidings dienst. realiseerde de heer Bloemhof zich echter Het liefst ziet hij dan ook een structuur waarbij de gemeente vrij is een dienstenpakket al of niet af te nemen van de begeleidingsdienst, waardoor de kosten voor de gemeen te in de hand zijn te houden. Een regeling zoals die op dit moment overigens bestaat in de relatie Leus den.O A D „U wilt de huidige situatie, maar wel delnemen in de gemeenschappe lijke regeling, dat is onverenigbaar" merkte de heer Bergsma op Ook het betoog van voorzitter J J Mandemaker dat deze avond gepraat werd over een zogenaamde eerste Damboviceanu nu vrij is Daarom nodigt de schrijfgroep van Amnesty International iedereen van harte uit om te komen schrijven voor de vol gende politieke gevangenen: 1 de Sovjet-Unie. waar een man al 5 jaar in een ..verbeteringskolonie" ge vangen wordt gehouden; hij was bij een groepering aangesloten die de onafhankelijkheid van de Oekraïne nastreeft. Gevraagd wordt om medis che verzorging en vrijlating 2. Marokko, waar een man tot 15 jaar is veroordeeld omdat hij medewerkte aan het uitgeven van een marxis- tisch-lenimstisch blad Hij heeft waarschijnlijk geen medische verzor ging. Vrijlating verzocht. 3. Zuid-Korea. waar 16 mensen ge vangen zitten, zij werden ernstig ge folterd Vrijlating verzocht. 4 Tsjecho-Slowakije. waar een man gevangen zit omdat hij naar muziek en poézie van dissidente kunstenaars luisterde Vrijlating verzocht 5 Argentinië, waar een 27-jarige stu dent al meer dan 4 jaar zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld ge vangen zit en zeer ernstig wordt ge marteld Onmiddellijke vrijlating ver zocht Tijdens de schrijfavond liggen voorbeeldbrieven klaar die men kan overschrijven. Ook schrijfbenodigd heden zijn aanwezig. Tevens kunt u altijd achtergrondinformatie krijgen omtrent de landen waar men naar schrijft. De schrijfgroep hoopt dat ook deze keer veel mensen zullen komen schrijven voor de politieke gevangenen van Amnesty Internati onal. lezing van het voorstel kon de heer bergsma niet van het idee afbrengen dat nu al tegen het voorstel gestemd zou moeten worden Hij wilde de mogelijkheid niet openlaten om later tegen een wat aangepast voorstel alsnog ja te zeggen „We moeten de gemeenten in de regio niet in het onzekere laten over ons standpunt" meende de VVD-raadslid Doordat het CDA-commissielid de heer Wis man helemaal niet liet blijken hoe hij over één en ander dacht is het op dit ogenblik nog totaal onzeker hoe de Leusdense Raad straks gaat beslis sen. Als de raad straks nee zegt tegen de oprichting van een regionale on derwijsbegeleidingsdienst en de dienst er met medewerking van de overige gemeenten in de regio er toch gaat komen, ontstaat er voor het Leusdense onderwijs een totaal nieu we situatie Speculeren over wat er dan moet gaan gebeuren op dit mo ment nog voorbarig LEUSDEN - Zoals verwacht, was de vergadering van de gemeen schappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs donderdag 22 mei voor een groot deel gewijd aan het bespreken van de concept-sta tuten van de stichting regionale on derwijsbegeleidingsdienst Eemland. Ook zoals verwacht, was de schoolraad helemaal niet gelukkig met de gang van zaken. De school raad kan zich op deze avond pas uit spreken, terwijl de werkgroep on derwijs, bestaande uit leden van de commissie onderwijs en vertegen woordigers van alle onderwijsgele- dingen in Leusden dit al besproken hebben en de commissie zich bo vendien al over dit onderwerp heeft uitgesproken. Om dit ongenoegen kracht bij te zet ten werd er op deze avond een motie door de heer Brandligt. voorzitter van de schoolraad, geformuleerd, goedge keurd door de schoolraad en daarna naar de gemeenteraad verzonden De motie luidt als volgt: 1 dat het gemeentebestuur ook ge dwongen was om op zeer korte termijn te reageren. 2. dat het gemeentebestuur bij inge wikkelde kwesties als het oprichten van een regionale schooladviesdienst ver onderstelt dat er genoeg tijd voor advies is. 3. dat het onjuist is van de gemeen schappelijke schoolraad te verlangen dat hij na de behandeling in de commis sie onderwijs nog advies uitbrengt, 4 dat zijn vertegenwoordiger in de werkgroep onderwijs onder tijdsdruk akkoord gegaan is met deze ongeluk kige procedure. Spreekt uit: 1 zijn vujontwaardiging over het ge beurde. 2. de nadrukkelijke wens dat het gele verde kommentaar nog in de beschou wingen van de gemeenteraad betrok ken wordt. 3 dat hij bij een volgende belangrijke beslissing niet in een vergelijkbare kortademige adviesprocedure betrok ken wil raken Wethouder Van Woudenberg had geen problemen met de motie, maar wilde nog wel even benadrukken dat het niet een kwestie van onwil van de gemeente was. maar een kwestie van tijdsgebrek. De regionale schoolraad wilde de zaak voor 1 juni in de diverse raden hebben De stukken waren echter pas 9 april binnen. De mogelijkheid voor op merkingen blijft open. niets is te laat De heer Brandligt vond toch dat de schoolraad zich hierover moest uit spreken omdat het in ieder geval niet verantwoordelijk is de gemeente zoiets op zo n korte termijn te vragen. Hierna werden de concept-statuten punts gewijs doorgenomen en van op- en aanmerkingen voorzien Deze week zal het in de raad komen met de bijlage van de schoolraad, die er hierna eventueel bijgevoegd zal worden De gedachtenwisseling over het on derwerp woonwagenkinderen kwam niet helemaal van de grond zoals het dagelijks bestuur zich had voorgesteld De bedoeling was een erste gedach- tenvorming over de vragen - wat voor problemen zijn er te ver wachten, - welk standpunt heeft de schoolraad over het gebruik van schoolgrenzen. en - wat moet er gebeuren als scholen „vol" zijn. De meerderheid vond het niet zinvol nu al te praten over de eventuele pro blemen omdat nog niet bekend is om hoeveel kinderen het gaat en welke school de ouders kiezen Belangrijk is ook de vraag of het kin deren zijn die op een kampschool zitten of al meedraaien in het gewone lagere onderwijs Bovendien is het nog maar de vraag of je nu al kinderen op school moet voorbereiden, met het gevolg dat de woonwagenkinderen als een bijzon dere groep nog een extra accentuering krijgen Voorlopig is alleen de afspraak gemaakt, zodra de heer Lakeman (af gevaardigde van de gemeente) gege vens heeft over het aantal kinderen en de eventuele keuze van school door de ouders, hier verder aandacht aan be steed zal worden Tijdens het onderwerp schooltijden werd vooral de nadruk gelegd op de overblijfmogelijkheden voor kinderen waarbij het rooster dan iets verschoven wordt De lunchpauze zou iets korter zijn en in de middag zouden de lessen tot ongeveer kwart over drie duren De bekende vragen die vaak over dit on derwerp gesteld worden en nu ook weer ter sprake kwamen zijn Is er behoefte aan? Ben je dit verplicht? Nu heb je een uniformiteit van schooltijden De vraag is of iedere school dit in de toekomst gaat doen De heer Vermeulen kon voor De Heerd in ieder geval uitspreken dat daar een duidelijke behoefte is De tijd die tussen de middag overblijft kan praktisch niet tot een verplichting van overblijven leiden Een paar maan den geleden hebben de Rooie Vrouwen het overblijven geregeld op drie scholen voor een dag. waar duidelijk gebruik van gemaakt is. Bij het eerstvolgende schoolhoofdenberaad zal over deze dag gesproken worden en over even tuele verdere stappen Ondanks dit betoog van de heer Vermeulen werd er geen duidelijke mening naar voren ge- - Rients Bergsma Rozendaallaan 9 Leusden-C. bracht. Afgesproken wordt eerst het schoolhoofdenberaad af te wachten. De heer Brandligt zal in ieder geval de werkgroep aktie voor school benaderen voor meer informatie. Tot slot de informatieavond over in tegratie Gedacht wordt aan 18 sep tember Er is kontakt opgenomen met de OAD (Onderwijs Advies Dienst) en met een lid van het IVB (Integratie Voorbereidingskommissie). Aan hen zullen konkrete vragen met betrekking tot Leusden voorgelegd worden Aan de hand hiervan zal het programma voor de avond vastgesteld kunnen wor den (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Voor raadslid Rients Bergsma was het vorige week woens dag de allerlaatste keer dat hij .op trad" in een openbare vergadering in de gemeente Leusden. Wethouder Jan Mandemaker wilde het feit dat de heer Bergsma voor het laatst deel nam aan de vergadering van de com missie financiën niet opgemerkt voorbijgaan. „Al moest het niet op Heintje Davids gaan lijken", omdat al eerder van de heer Bergsma als raadslid afscheid is genomen. Wethouder Mandemaker noemde de inbreng van de heer Bergsma in een uitgesproken vakcommissie als financiën, „in ale redelijkheid, altijd erg deskundig" Omdat de heer Bergsma al eerder afscheidscadeautjes heeft ontvan gen. had de wethouder zich afge vraagd wat hij nu nog kon geven. Een relatie met een eerder gegeven pre sentje zou niet op zijn plaats zijn geweest Wel moest het te geven cadeau een zekere „lading" hebben, meende de heer Mandemaker, dit om uit te drukken dat hij van menming was dat Bergsma altijd voor een ze kere „spanning" zorgde tijdens de commissievergadering Voor de hand lag dan ook om een spannings zoeker als afscheidscadeau te geven Omdat er mogelijk ook een andere, niet terechte uitleg gegeven zou kun nen worden aan dit geschenk, was van dit idee afgestapt Omdat de voorzitter van de com missie financiën. J. Mandemaker ideeën van de geachte afgevaardigde van de VVD, de heer R. Bergsma altijd erg verlicht heeft gevonden, dit „dank zij of ondanks" de achterban van het raadslid, werd besloten als symbool de heer Bergsma een zoge naamd lichtstokje mee te geven. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er bestaat bij de ge meente goede hoop dat in sep tember a.s. van start gegaan kan worden met de daadwerkelijke bouw van houtskeletwoningen. Op dit moment is er een aanbestedings procedure aan de gang en als deze slaagt, dan wordt er in september gebouwd. De vraag of de aanbeste ding zal slagen is nu nog niet met zekerheid te beantwoorden. Het gaat er om een aannemer te vinden die met zijn prijzen binnen het door de gemeente aangegeven budget wil en kan blijven. De houtskeletwoningen - 57 in de premiekooj>sector en twee vrije sec tor-woningen - moeten in het deelplan Langenbeek van de tweede fase ko men te staan Het projekt wordt ontwik keld door de gemeente Leusden in sa menwerking met de plaatselijke make laardij RBR Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de firma Pashout deze woningen, die op de fundamenten na - geheel uit hout worden opgetrokken, zou bouwen Pashout ging echter failliet en dus moest de gemeente op zoek naar een andere aannemer

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3