KLEIN CNCECIEr „Als oliekraan zitten we toch dichtgaat zonder kunstmest Optiek Bokma heropend I leusder krnnt „»c A\i:NS in Kiju WERK' Alternatief landbouwer en veeteler Hein Brouwer: uit het POLITIE - It APIMHtT 99 WOENSDAG 28 ME11980 Loep op Leusden Deze aflevering van deze rubriek wordt in z'n geheel gewijd aan onze plaatselijke trots, het nieuwe winkelcentrum ..De Hamershof". Want het zijn telkens de ondernemers die ons wijzen op de verschillende onvolkomenheden in het centrum, met name tijdens de vergaderingen van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf, die donderdagavond weer eens bijeen was. PARKEREN Beginnen we met wat zich thans als de grootste moeilijkheid bij de Hamershof voordoet: het parkeren Zoals wij afgelopen donderdag al lieten weten, wordt er tezijnertijd een parkeerverbod ingesteld op de Hamersveldse weg Daarmee zijn daar de moeilijkheden wellicht opgelost, maar je auto moet je toch ergens kwijt, wanneer je er mee naar het winkelcentrum komt. Behalve de twee parkeerplaatsen die bereikbaar zijn vanaf de Hamersveldseweg (bij de bibliotheek en achter de firma Jensma) ligt er een groot parkeerterrein op de plaats, waar over enkele jaren het hart van Leusden. 't Erf. komt te liggen Deze parkeerplaats, ruimte biedend aan zeker honderd auto's, is bereikbaar vanaf het kleine stukje Centrumweg, dat uitkomt op de Noorderinslag Van die laatste mogelijkheid wordt momenteel te weinig gebruik gemaakt. Te veel automobilisten proberen hun automobiel op de Hamersveldse weg of één van de van daar af bereikbare parkeerplaatsen kwijt te raken. Terwijl men juist meer van 't Erf gebruik zou moeten maken. Natuurlijk, daar kleven enige nadelen aan. Ten eerste is de ingang van dat parkeerterrein wat moeilijk te vinden en ten tweede is de doorgang van het parkeerterrein naar het winkelcentrum niet optimaal Aan die beide euvels zal de gemeente wat doen. Er komen binnenkort borden waarop staat aangegeven hoe het parkeerterrein te bereiken is en de doorgang zal verbeterd worden. Resteert nog één ding men zal vanaf de parkeerplaats op 't Erf iets langer moeten lopen naar de meeste winkels in de Hamershof. Maar dat schijnt niet eens zo heel ongezond te zijn. Overigens is het nieuwe hoofdcentrum ook per fiets bereikbaar. Maar dit terzijde BONI Geen aflevering over De Hamershof zonder een enkele opmerking over de Boni. Nog steeds blijken sommige mensen niet bijster enthousiast over de wijze waarop de firma Boni de etalageruiten heeft dicht gemaakt met houten platen. Ze zijn inmiddels keurig geverfd en van de firmanaam voorzien, maar toch. De heer Hendriks bijvoorbeeld, ondernemer in De Hamershof en lid van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf, vindt dat er nog best iets aan verbeterd kan worden. Hij stelde voor om er een aantal vitrines tegen aan te hangen, waarin je dan om maar eens wat te noemen de Leusder Krant zou op kunnen hangen. Dat oogt dan toch een stuk beter vanaf de Hamersveldseweg. Van wethouder Jan Mandemaker, voorzitter van de werkgroep, zou het allemaal best mogen, maar wat hem betreft is het verder geen gemeentelijke zaak meer De gemeente is niet in staat verdere aktiviteiten van boni te vragen voor wat betreft de pui. Wil men daar in De Hamershof toch nog wat aan verbeterd zien. dan lijkt de belangenvereniging waarvan alle ondernemers, dus ook de Boni, lid zijn de aangewezen weg. BONI (2) Overigens zijn de meeste mensen het er nu wel over eens dat de lokatie die Boni in het winkelcentrum aangewezen heeft gekregen, niet ideaal is. Niet alleen vanwege de gesloten etalages, maar vooral ook vanwege de ligging ten opzichte van de parkeerterreinen De Boni is het type zaak waar de klant vaak grotere hoeveelheden ineens meeneemt en daarom dichtbij wil parkeren Zo'n zaak moet je dus niet situeren aan de Hamersveldseweg, waar je niet overloopt van de parkeer- mogelijkheden. Toch is dat wel gebeurd en het is vooral de zogeheten brancheverdelingscommisöle die daar debet aan is Maar die club met die lange naam kijkt niet in de eerste plaats naar parkeermogelijkheden of al dan niet gesloten etalageruimtes Die bekommert zich vooral om een evenwichtige verdeling van de verschillende branches in zo'n centrum en vooral ook om de vraag of de klant wel het hele winkelcentrum zal doorkruisen En dat moet je op verschillende strategische punten publieks trekkers als supermarkten projekteren Vandaar. WIND Maar vanwaar ondertussen die voortdurende wind in het winkelcentrum'' Een model van de Hamershof is toch onderworpen aan windtesten? En we hebben toch maar vijf dagen per jaar oostenwind, aldus meneer Spanjersberg van Delta Lloyd? Gerrit van Tiel, VVD-raadslid, donderdagavond: ..Dan hebben we nou wel voor vijf jaar oostenwind gehad En. zo vroeg Gerrit zich ook nog af. heeft TNO, die de windproeven uitvoerde, soms ook garantie gegeven op die vijf dagen oostenwind per jaar? Nee, dat niet. Maar Spanjersberg vindt zelf ook dat er in de Hamershof nog steeds sprake is van hinderlijke tochtverschijnselen Maar. zo voegt hij daar aan toe, het centrum is nog lang niet afgebouwd. Er zitten op allerlei plaatsen nog openingen, die in het model gesloten waren Pas wanneer de uiterlijke vormen van het winkelcentrum die van het model enigszins benaderen, is het nuttig om te kijken of er eventueel nog wat verbeterd moet worden Op dat moment is Spanjersberg ook gaarne bereid om er de techneuten van TNO nog eens bij te halen om te zien uit welke hoek de wind waait. En zonodig ..additionele maatregelen" te treffen ROMMEL Betreuren de ondernemers tenslotte dat er nog zoveel rommel in de Hamershof rondslingert. Terwijl ze begrijpen dat er voorlopig nog de nodige bouwaktiviteiten gepleegd moeten worden, vinden ze dat er toch beter opgeruimd kan worden op plaatsen waar niet meer gebouwd wordt Voor zover het zijn afdeling betreft, zal Spanjersberg daar op toe zien. Maar de rommeltjes komen vaak ook van de aannemers die voor de verschillende winkeliers in touw zijn met de inrichtingen Besluiten we daarom maar met de woorden van ambtelijk medewerker Roggenkamp: ..Voorlopig blijft het voor iedereen in De Hamershof een kwestie van geven en nemen Zo is dat. M K Het interieur van de nieuwe zaak van de heer en mevrouw Bokma. LEUSDEN - Vorige week vrijdag openden de heer en mevrouw Bok ma hun nieuwe optiekzaak aan de Grutterij 3 in winkelcentrum De Ha mershof. Die dag werd er van 16.00 tot 18.00 uur een receptie en van 19.00 tot 21.00 uur open huis gehou den in het nieuwe winkelpand. De zaak werd zaterdagochtend voor het winkelend publiek geopend. De nieuwe Hamershof-zaak heeft een oppervlakte van bijna 100 vierkan- te-mster en is voorzien van een aantal gezellige zitjes Langs de wanden zijn panelen aangebracht waaruit de koper het montuur kan kiezen dat hij wenst Ook is er een aparte afdeling waar oogmetingen kunnen worden verricht Achter in de zaak is een kleine werk plaats waar reparaties worden verricht en brillen worden gemaakt De kleuren in de nieuwe zaak zijn hoofdzakelijk bordeaux rood, wit. zwart en blauw. Naast de heer en mevrouw Bokma werkt een medewerkster in de zaak die speciaal is aangetrokken voor het ver richten van oogmetingen en dergelijke WEGPIRAAT AANGEHOUDEN Maandagavond werd door de poli tie jacht gemaakt op een automobilist die rijdend op de Doornseweg de vreemdste caperiolen uithaalde De man. P zonder vaste woon- of ver blijfplaats, had zijn auto voorzien van een blauw zwaailicht en een sirene en reed daarmee met hoge snelheid rond, zich niets aantrekkend van ver keersregels en -borden. Op de Zeis- terweg kon P tot staan worden ge bracht. Hij werd overgebracht naar het politiebureau in Leusden-Zuid waar hij werd verhoord in verband met een groot aantal verkeersover tredingen. Zijn auto werd voor nader onderzoek uit het verkeer genomen. AANRIJDING HOEK MAILAND/GESTELAND Maandag deed zich een aanrijding voor op de hoek Maisland/Gerste- land waarbij waren betrokken de auto's van V. en S. uit Leusden en bromfietser B., eveneens uit Leus den. De aanrijding ontstond doordat V. zijn auto in de bocht had gepar keerd. Toen S. Komend vanaf het Gersteland linksom het Maïsland op wilde rijden, moest hij in een wijde bocht om het voertuig van V. heen. Juist op dat moment naderde uit tegenovergestelde richting bromfiet ser B In een poging de bromfietser te ontwijken botste S tegen de achter zijde van de auto van V. Beide auto's werden beschadigd, persoonlijk on gelukken deden zich niet voor LEUSDEN We blijven de mens In zijn werk nog even In het boerenbedrijf zoeken. Het is ook niet zo heel ver rijden van de kaasboerderij van de familie Rou wendaal aan de leusbroekerweg naar het bedrijf van Hein Brouwer aan de Lapeerseweg. De boerderij van Hein Brouwer onderscheidt zich zo op het eerste gezicht in De waterpomp op het erf van de boederij. Deze pomp levert samen met een grotere al het water dat voor het bedrijf noodzakelijk is. niets van ieder ander boeren be drijf. Op het erf worden we be groet door een paar luid blaffende honden, rond dat erf de boeren woning met de deel, de stal voor het vee en een paar schuren. Op het erf staat een waterpomp die je tegenwoordig vaker als sierstuk tegenkomt in tuinen dan als echte waterpomp, zoals hij hier nog wordt gebruikt. Maar weinig duidt erop dat je hier op het erf van iemand die biologische landbouw en veeteelt beoefent. Misschien duiden juist die waterpomp al het water dat op de boerderij wordt gebruikt wordt met een eigen pomp om hoog gepompt, de meter van de waterleiding staat altijd nog op zes nullen en de afwezigheid van een tractor daar voor de leek op. Boer Hein Brouwer wil als we hem vragen het een en ander over zijn biologische landbouw en vee teelt te vertellen eerst iets recht zetten: biologische landbouw en veeteelt vindt hij maar een weinig zeggende en veel te moeilijke be naming. hij spreekt liever over alternatieve landbouw en veeteelt, dat weten de mensen tenminste zeker dat hij zijn bedrijf op een andere wijze voert dan zijn colle ga-boeren. Die andere aanpak komt erop neer dat er op het land van Hein Brouwer geen kunstmest wordt gestrooid, de koeien in de winter deels met maïs worden gevoed die ook al op niet met kunstmest en chemische stoffen bewerkt land zijn gegroeid en dat die beesten een extra portie gekookte bruine en witte bonen te eten krijgen om het tekort aan vitaminen dat ze anders onherroepelijk zouden krijgen te voorkomen. Hein Brouwer vertelt daarover ..ik ben ongeveer zes jaar geleden gestart met de alternatieve land bouw en veeteelt, nadat ik eerst twee jaar op de gebruikelijke ma nier mijn bedrijf had gevoerd Het eerste jaar heb ik alleen een per ceel grasland niet meer met kunstmest bestrooid maar alleen met stalmest. Die stalmest wordt daarvoor eerst in putten opgesla gen. Het jaar daarna, in '75. heb ik het deel dat alleen met stalmest is bewerkt en in de laren die daarop volgden is de alternatieve land bouw en veeteelt uitgebreid tot mijn hele bedrijf Het hele bedrijf omvat zo'n dertien bunder gras en ongeveer anderhalve bunder maïs. Een bunder is een hectare Door die overgang naar alterna tieve landbouw en veeteelt veran derde de structuur van de bodem en ook de samenstelling van het gras Als je goed kijkt, zie je dat de weilanden van mijn buren donker der groen zijn dan die van mij In mijn gras zit minder eiwit, wat overigens vrij eenvoudig op te vangen is door de koeien bij te voeren met bonen Ik heb voor bonen gekozen, omdat die het meest zuiver zijn: aan de bonen teelt komen vrijwel geen schade lijke stoffen, waaronder chemica- lién te pas. Bovendien worden de bonen die de vertig koeien eten eerst nog grondig gekookt VOORUITZIENDE BLIK Toen Hein Brouwer in 1974 met de eerste plannen voor het beoe fenen van alternatieve landbouw en veeteelt kwam. werd daarover nog door bijna niemand gespro ken Toch meende hij toen al, dat we maar niet altijd door kunnen blijven gaan met strooien van kunstmest op het land en het ple gen van roofbouw op de aarde. In de landbouw en veeteelt zou weer meer aan de natuur moeten wor den overgelaten, zonder ieder jaar een grotere opbrengst te ver wachten van dezelfde vierkante meter grond ..Ik heb de indruk", vertelt Hein Brouwer, ,dat de hele gedachte over alternatieve landbouw en veeteelt veel meer leeft onder het grote publiek, dan dat ze werkelijk- in de praktijk wordt gebracht Veel mensen denken dat je overal al dergelijke boerderijen aan kunt treffen, ik weet wel zeker dat het niet zo is. Maar er wordt nu in ieder geval over gepraat en dat is op zich al een hele vooruitgang. Toen ik er zes jaar geleden mee begon waren mijn voornaamste argumenten dat we ook in het boerenbedrijf een halt zullen moeten toeroepen aan de vervui ling van het milieu. In kunstmest zitten nogal wat chemische be standdelen die achter blijven in de bodem of in het grondwater te recht komen. Bovendien wordt bij de vervaardiging van verschillen de componenten van kunstmest olie gebruikt en als de oliekraan ooit dicht gaat of de oliebronnen raken werkelijk uitgeput, dan zul len we toch ook iets anders moe ten zoeken Dat is ook een reden waarom er geen tractor is, maar een echt Fries paard Dat dier bespaart me heel wat benzine en bemest bo vendien het land weer op een gezonde manier Er wordt hier op de boederij zelf geen leidingwater gebruikt, want ook daarin tref je tegenwoordig bestanddelen aan waarvan ik denk: is dat nou wel zo goed voor ons? Wij pompen het water van een meter of twintig diepte uit de grond en gebruiken dat als drink water voor het vee en ook voor eigen consumptie. Dat water is kraakhelder en kan zonder scha delijke gevolgen worden gedron ken Om dat water omhoog te krijgen heben we een grote pomp, de ouderwetse handpomp wordt af en toe maar eens gebruikt En kele jaren geleden waren wij ver plicht een aansluiting te nemen op de waterleiding, wat we toen ook maar gedaan hebben Maar tot op de dag van vandaag is er nog nooit een druppel water uit die kraan gekomen" RESULTATEN MOEILIJK VAST TE STELLEN Na zo'n jaar of zes beoefenen van alternatieve landbouw en vee teelt ligt het voor de hand dat je op een punt komt waarop je de ba lans over die achterliggende peri ode gaat opmaken. Hein Brouwer is daar om een aantal redenen echter nog niet aan toe gekomen. ..Kijk, je moet het land en ook de dieren in de eerste plaats een beetje de tijd geven zich aan te passen Het land heeft na jaren met kunstmest bestrooid te zijn wat tijd nodig zich weer aan te passen aan de stalmest en de koeien moeten ook wennen aan hun veranderde voedselsamen- stelling. Je kunt dan wel na een jaar willen zeggen of je experi ment gelukt is of niet, in feite is dat een veel te korte termijn en dat vind ik zelfs vijf of zes jaar nog De toekomst zal moeten leren of ik op de juiste weg ben. We hebben nu wel steeds ge sproken over landbouw en vee teelt. maar de landbouw die ik beoefen staat helemaal in dienst van de veeteelt. Ik verbouw maïs, waarmee de koeien worden ge voerd, ik ga echt niet met groen ten naar de veiling De enige pro- dukten die mijn boederij verlaten zijn melk en varkensvlees en ver schillen daarin met de produkten van andere boeren zijn voor het publiek natuurlijk niet zo eenvou dig te constateren als tussen een bespoten en een onbespoten bloemkool. Wat dat betreft is het misschien wel moeilijker alterna tieve veeteelt te beoefenen dan alternatieve landbouw. De resul taten die ik boek zijn veel minder tastbaar. Kwantitatieve verschillen zijn er in ieder geval niet, mijn koeien geven niet minder melk en de varkens groeien niet minder snel dan van collega-boeren Het gaat mij er alleen maar om aan te tonen dat de vervuiling die de huidige wijzen van landbouw en veeteelt met zich mee brengen helemaal niet nodig zijn. En daar bij moet je dan natuurlijk geen probleem maken van een extra struikje onkruid of een wormpje meer". door Peter van Meenen Hein Brouwer bij hel Friese paard dal de tractor op zijn boerderij vervangt.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9