„Vrije Kwasten" exposeren bij Nederlands Astmafonds Sietske van Dokkum-Wytzes met textiel-werkstukken in het Ploeghhuis VRIJDAG 30 ME11980 Kijk op kunst tijd. Wat dat betreft zal de amateur altijd een achterstand hebben. Op deze ten toonstelling valt zowel de academische techniek als de spontane toevalstreffer te bewonderen Het zijn deze aspecten die deze expositie zo aantrekkelijk ma ken. Een vijftiental leden heeft werk voor deze ekspositie ingezonden Van een tiental van hen kreeg ik bij een vóórbe schouwing werk onder ogen. In wil lekeurige volgorde wil ik graag daar iets over zeggen. Daar zijn in de eerste plaats de portretten. Een moeilijk on derdeel van de schilderkunst, dat nochtans ook door amateurs graag beoefend wordt. Van mevrouw E. Meyer is er te zien een vrouwenportret in akwarel en pot lood, dat zij „Vastberaden" noemt Het is een ook anatomisch goed portretje, dat te zien aan de haarmode van de uitgebeelde vrouw, tot haar al wat oudere werk behoort. Mevrouw Meyer heeft als jong meisje in haar vrije tijd veel getekend en dat is altijd duidelijk aan de opzet van haar werk te zien. Mevrouw C. Raat maakte een meisje en een vrouwenportret in olieverf. De driekwart stand van het meisjesportret gaat haar anatomisch gezien wat moei lijker af dan de frontale visie op de Indi sche vrouw De kleuren zijn vrij hard de Indische vrouw is tegen een rose rood fond geschilderd De huidskleur en de stofuitdrukking van de. zwarte bloemet jesjapon zijn vrij goed te noemen. Dan is er het portret van een hond, „Yourie onze hond", een melancho- LEUSDEN - De Leudense zon- dagsschildervereniging „De Vrije Kwasten'' gaat van vrijdag 6 juni (17.00 uur) tot vrijdag 13 juni werk van zijn leden eksposeren bij het Ne derlands Astmafonds aan de Larix- laan nr. 1 In Leusden-centrum. De tentoonstelling zal door het publiek te bezichtigen zijn op zaterdag 7 en zondag 8 juni van 13.00 tot 17.00 uur. En van maandag 9 tot vrijdag 13 juni tijdens de kantooruren van het Ast mafonds. Voorzitter J. J Jehee tekent daarbij het volgende aan „Zoals het woord „vrije kwasten" zegt, zijn de expose rende leden vrij in hun keuze van tech niek en onderwerp Zoals bijvoorbeeld olie- en waterverf schilderijen, litho's, etsen, boetseerwerk en emaillewerk. De onderwerpen variëren van abstract, landschap, stilleven tot portretten. Het werk heeft overwegend een spontaan karakter en men kan zien dat er gewor steld is met de techniek, om deze onder de knie te krijgen. Vele werkstukken getuigen van een enorme vaardigheid, terwijl andere weer uitblinken door hun spontane en gedurfde opzet Het is bij deze ekspositie moeilijk om een scheidslijn te trekken tussen professio neel- en amateuristisch werk. Talenten zijn zowel te vinden onder de beroeps als onder de zondagsschilders. Het enige verschil tussen beide groepen is, dat de professional zich langer en in tensiever kan bezig houden met zijn werk. De amateur doet dat in z'n vrije lisch uitziende afghaan, in olieverf ge schilderd door mevrouw J. Seinstra. Een portret, dat mooi van kleur is, en mooi van struktuur In de categorie landschappen zond mevrouw M. Sikkens dit keer een realistisch, romantisch geschilderde ..Herfst in Leusden" in. gedaan in Dlieverf. Meestal is zij vertegenwoor digd met abstrakte geometrische kos mische visies Het herfstig bos is goed ✓an struktuur, met transparante plek ken op de grond. En mooi licht op de gelig-oranje kleurige bladeren. Van de heer H, Heilijgers, die ook in Duitsland woonde en werkte, is er een voortreffelijke „Drachenfels" te zien In acryl uitgevoerd en opgebouwd uit grij zen. Het landschap is mooi van toon, en is ruimtelijk gaaf. Onder de noemer „Boerderijen" zond de heer J Visser een drietal etsen in, die van een merkwaardige struktuur zijn. Ze lijken niet met de naald te zijn geëtst, omdat daarvoor de lijnvoering te vaag en te grof is, en te veel uitvloeiin gen en overloop toont Er lijkt suiker watertechniek te zijn toegepast, maar dan als toevalstreffer, zonder dat de et ser bewust bepaalde partijen daarmee een ander effekt wilde geven. De heer J. J. Jehee komt met een prima Achtervelds onderwerp: het zicht op de kerk in Achterveld Hij houdt zijn landschappen en zijn architektuur altijd groot, en zet ze in stoere partijen op. zonder te veel op details te letten Be halve het kerkaanzicht is vooral de lin kerboompartij uitstekend van kle vormgeving. Dan zijn er nog de wat abstral „wrange" landschappen. In hetsu listische vlak schilderde Marion 1 met olieverf een blikopener op blauw vlak met daarboven sch< wolkjes. De heer C. van de Kar laai eigentijdse landschappen zien He heet „verwijzing" Het stelt een ge de stad voor Vader, moeder en met ballon in de hand. Ze zitten c sloten tussen de betonblokken. Ma de hemel komt een wolk, die als hand naar hen wordt uitgestoken is er het landschap, achter puntig! lies, dat beheerst wordt door kc rens Als schrille tegenstelling het heer Van de Kar een paar vlindt aangegeven Vlindertjes, die in onnatuurlijk landschap eigenlijk i plaats meer hebben Tenslotte zag ik in de categorie levens een in acryl geschilderd j ven, „Vademecum", van mevroir Snoek. In opgewekte kleuren, schien nog niet helemaal uit de ver komen Het verschil in stofuitdrirt tussen een vrucht en een voorwerp nog wat beter tot zijn recht kunne' men. me voorraad lapjes: tijdens het werken moet ze het materiaal voor het grijpen hebben. Ze brengt van de markt oude gordijnstof mee Heel fijn materiaal vindt ze verbandgaas Dat trekt ze schuin, dan wordt de struktuur dichter, en daar bereikt ze goede effekten mee Een karakteristiek voorbeeld van haar kleurtaferelen is de Oosterse markt Ze maakte allerlei minilapjes aan elkaar, en komponeerde daar figuren mee Die meer gesuggereerd worden dan dat ze realistisch zijn weergege ven Boven de figuren bracht ze een brede leefstrook van witte kant en bro derie aan. en ze sloot de kompositie af met een warrelend bladerdak. Soms is ze er uren mee bezig om harmonie in het werk te krijgen. Dan gaat haar fantasie te snel, en moet ze nodig ordenen". „Geheimzinnigazuur" is een boeiend spel van kleuren met allerlei soorten boompjes en groeisels, vastgezet met allerhande kleine steekjes „Chinees bruggetje" is een landschapje uit het oosten, met heel feeërieke partijtjes erin. „Cöte Sauvage" is een werkstuk, rijk aan strukturen Wat soberder van aanzet zijn de landschapjes van strand en zee, die zij in teer gekleurde strookjes opzette. Het sterkst van ekspressie vind ik de werk stukken waar Sietske van Dokkum zich beperkt tot zwart-wit. Met zwart ma chine- en handgaren en gehaakte stukjes zwarte wol op een witte onder grond weet zij mooie effekten te berei ken. die kwa sfeer en warmte (som mige) pentekeningen overtreffen Ze is er toe geïnspireerd door het fijne lijnen spel van de etstechniek van haar echt genoot Piet van Dokkum Boeiend zijn de komposities van een wilde tuin. het intieme wereldje van een hofje, een Frans bergdorp Die laatste zwart-wit kompositie toont niettemin een rijkdom aan garens, met een weel de aan begroeiing en versiering, een lucht met een grijze ondergrond en een fluwelen reliëfjesmotief „Maannacht" is tot stand gekomen door toepassing van grijze nylonkous en broderie Prima, fantasierijk tekstielwerk, dat te zien is in het Ploeghhuis op vrijdag 30 mei van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag 31 mei van 11.00 tot 17.00 uur, zondag 1 juni van 14.00 tot 17.00 uur. Haar tekstiele werkstukken zijn kleu rige schilderingen gelijk, en sommig zwart wit werk heeft de kwaliteiten van een sobere pentekening. Sietske van Dokkum is bezeten van kleur Ze heeft grote drang in zich om met veel kleur te werken Er is bij haar kollektie tekstielwerkstukken één vrij grote „schildering", waarin ze een overdaad van uitbundig bloeiende bloemetjes bijeen heeft gebracht Een symfonie van vrolijke bloeiwijzen, die de stoutste dromen over tuinen vol bloemen overtreft Sietske van Dokkum maakt geen ontwerp vooraf Ze zou zich „gevan gen" voelen daardoor. Ze begint. Ze leeft haar fantasie uit. en het werk groeit onder haar handen Ze heeft een enor- AMERSFOORT - Op de zolder van het Ploeghhuis, Muurhuizen 159, ek- sposeert Sietske van Dokkum-Wyt zes haar tekstielwerkstukken. Het is frappant wat zij met kleurige frutsel- tjes weet te doen! Vrouwen kunnen daar bewonderenswaardig mee om gaan. Het is eigenlijk nóg frappanter wat zij in zwart en wit weet te berei ken.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 12