ommentaren op onderwijsnota volgende week n commissie en werkgroep onderwijs Mogelijk in later stadium aanvullende nota Rooie vrouwen bespraken herverdeling arbeid Roemeense politieke gevangene vrij leusder krone derwijsnota wordt niet herschreven Leden van Ons Genoegen gaan fietsen Na aktie adoptiegroep Leusden RIJ DAG 30 ME11980 plaatselijk nieuws 3 Commentaren/ Aieniiijieii ■n een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de vergadering van werkgroep onderwijs (woensdag) de commissie (donderdag) on- ijs van volgende week zal utt- ig worden ingegaan op de op de intelijke Onderwijsnota gele commentaren en de reaktie weer op van de zijde van de ge- te. Bij elkaar is dat een fors pak den, want de Onderwijsnota is I van schoolbesturen, onder- eams en oudercommissies iding voor diepgaande diskus- aeweest Het Is de bedoeling om ele pakket in juni in de raad te ndelen, maar bij de gemeente afdeling „Onderwijs" heeft men twijfels of dat wel lukken zal. lens een woordvoerder van de ling is het niet ondenkbaar dat imissie en werkgroep volgende beide aan één avond niet ge- hebben en er in een later sta- nog uitvoeriger op terug willen in. in pre-advies aan de commissie de werkgroep laat het college van imeester en wethouders weten len zich bezonnen heeft op de I, hoe het grote aantal reakties het verwerkt kon worden De hier en gedane suggestie om de nota te irijven heeft men uiteindelijk niet 'olgd. Als redenen daarvoor geeft ,op: ,ln de eerste plaats menen wij dat. iks een aantal kritische kantteke- i. uit de ontvangen reacties in het leen mag worden afgeleid dat n'zich in grote lijnen kan vinden in de letrekking tot de verschillende on- Hen neergelegde visie, tweede plaats zijn er ten aanzien >en aantal onderwerpen die in de worden behandeld opmerkingen lakt, die naar onze mening der- essentieel zijn. dat ze een nadere vereisen Wanneer op dit soort kingen via een herziene nota wat {ttig zou worden ingegaan, zou dit inziens geen recht doen aan de hiervan". ENDE NOTA BEpm koos het college voor een [re werkwijze In een pre-advies ingegaan op de gemaakte op- kingen van meer algemene strek- j In een bijlage bij het pre-advies afhankelijk nieuwsblad f de gemeente Leusden Schijnt elke dinsdag donderdag. daktie: 1 Vos. Marnix Kreijns en Peter Meenen. rantwoordelijk redakteur: t Vos. (vering kopij en advertenties: k het dinsdagnummer tot uiterlijk andagmiddag 12 uur. voor het ïderdagnummer tot uiterlijk Bnsdagmiddag 12 uur Idaktie en administratie: Kan- Leusder Krant. Rozendaallaan eusden-centrum Op werkdagen >pend van 09 00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 17 00 uur. )nnementsgeld: 40- per tar. 20.50 per half jaar, 10.50 gr kwartaal [lachten bezorging: V8 abonnee dient u de krant voor ïnsdag- of donderdagavond 18 00 urte hebben ontvangen Is dat niet geval, neem dan kontakt op met ze hoofdagent bezorging, (dins- 1 en donderdag tussen 18 30 en j&O uur), tel. 033-940691 geen gehoor kunt u kontakt op- hen met onze inspekteur bezor- Ing, overdag 03420-6141, na vijf 03420-4679 estellen foto's: neeste in de Leusder Krant ge- >liceerde foto's kunt u nabestel- (met uitzondering van archief- pistorische foto's), bij vooruitbe- 3 van 5,- per exemplaar (for el 13 x 18 cm) op giro 871441 i.v de BDU b.v te Barneveld met delijke vermelding van gewenste aantal, nummer van krant, pa- ina waarop de foto werd geplaatst kunt ook kontant betalen op ons itoor, Rozendaallaan 9. Leus- [/centrum. eveer drie tot vier weken na Bling ontvangt u de gewenste I's thuis. i LEUSDER KRANT is een uit- van de BDU-krantenkom- Btie te Barneveld. wordt ingegaan op opmerkingen die van verschillende kanten naar aanlei ding van de inhoud van de inhoud van de hoofdstukken van de onderwijsnota zijn gemaakt En verder zijn ten aanzien van een aantal onderwerpen zijn van vele kanten dermate veel punten van overweging meegegeven, dat wij u voorstellen deze voor nader advies in handen te stellen van de Schoolraad voor het openbaar onderwijs en de werkgroep onderwijs Binnen deze ad viesorganen. dan wel binnen door deze organen in te stellen werkgroepen zou den terzake nadere voorstellen kunnen worden uitgewerkt. De onderwerpen die naar onze mening hiervoor in aan merking komen zijn: a. de wijze van aanpak van te treffen maatregelen in het kader van de toekomstige integratie van het kleuter- en het lager onderwijs, als mede de in dit verband van ge meentewege te verlenen faciliteiten b. een onderzoek naar de vraag op welke wijze een continue be- hoeftenpeiling kan plaatsvinden naar de noodzakelijke omvang van de onderwijsbegeleiding op de di verse scholen; c. een regeling van de schooltijden en -vakanties, enerzijds in relatie tot de regeling in Amersfoort en anderzijds rekening houdend met de wensen van de ouders; d. een gewijzigde aanpak en opzet van het schoolzwemmen; e. het treffen van zodanige maatrege len dat anderstalige leerlingen zo goed mogelijk binnen het ter plaatse gegeven onderwijs kunnen worden opgevangen, waarbij het maximum van van rijkswege te verstrekken fa ciliteiten kan worden verkregen; f een onderzoek naar mogelijke maatregelen om de verkeersveilig heid voor de schoolkinderen zo op timaal mogelijk te doen zijn; g een nader onderzoek naar de wen selijkheid van het invoeren van deeltijdbanen bij het onderwijs en de hieraan te stellen voorwaarden c q beperkingen. Wij stellen ons voor genoemde on derwerpen. nadat de hierop betrekking hebbende adviezen zullen zijn ontvan gen. óf te zijner tijd gezamenlijk in een aanvullende nota u ter behandeling aan te bieden, óf deze in de loop der tijd afzonderlijk aan uw raad ter beslissing voor te leggen Met het oog hierop zul len wij in dit stadium op deze onderwer pen niet of slechts zeer terloops in gaan" - Wethouder Van Woudenberg presenteerde begin december, geassisteerd door zijn ambtelijk medewerkers Lakeman. Boogaard en mejuffrouw Bijsterveld, de Onderwijsnota. WEINIG VISIE In het pre-advies wordt vervolgens allereerst ingegaan op de kritiek dat het accent in de gemeentelijke nota ligt op het gebied van constatering en ver slaggeving, doch dat er te weinig be leidsvisie in voorkomt In sommige commentaren werd gesproken van een ..conserverend karakter" en een „structuurnota" Daarover zeggen bur gemeester en wethouders: „Voor zover voormelde opmerkingen betrekking hebben op de inhoudelijke inrichting van het onderwijs, merken wij op. dat wij met opzet hebben nagelaten een poging te doen hieromtrent een vi sie in de nota neer te leggen. Los van de vraag of het mogelijk is om in een zo complexe materie eenzijdig van be stuurlijke zijde een visie te ontwikkelen, twijfelen wij aan de praktische waarde hiervan Wat dat betreft onderschrijven wij gaarne een opmerking uit een der commentaren, waarin staat dat het on derwijs ter plekke wordt ingevuld door de mensen (ouders en teamleden) die het werk samen doen. met hun opvat tingen. hun mogelijkheden en onmoge lijkheden Ook binnen de onderwijsteams van het openbaar onderwijs blijken de me ningen nogal verdeeld op dit punt en hier en daar is zelfs de uitspraak ge daan dat men ten aanzien van de in houdelijke inrichting van het onderwijs geen van boven opgelegd beleid wenst Ook naar onze mening dient gewaakt te worden tegen het opleggen van een bepaald beleid, doch dient de verant woordelijkheid van het bestuur tot uit drukking te komen in een samen met de betrokken geledingen helpen meeden ken bij het ontwikkelen en praktisch vertalen van de doelstellingen van het onderwijs aan de betrokken scholen Voor zover mogelijk zullen hiervoor van gemeentewege de nodige faciliteiten dienen te worden verleend om deze doelstellingen te kunnen realiseren", aldus het pre-advies. SCHOOLGRENZEN Vanuit verschillende geledingen van het openbaar onderwijs is ernstig be zwaar aangetekend tegen het begrip schoolgrenzen, aangezien dit wordt gezien als een ontkenning van het recht van ouders om zelf te kiezen voor de school waar zij de belangen van hun kind(eren) het best veilig gesteld voe len. Het college daarover: „Wij merken dienaangaande op. dat het begrip schoolgrenzen in de eigenlijke beteke- nins van het woord in onze gemeente niet voorkomt, althans niet in de zin van dat per school een bepaald voedings- gebied is toegewezen Wel zijn destijds, overigens met instemming van de Schoolraad voor het openbaar onder wijs. beperkingen gesteld aan de toela ting van leerlingen op de openbare scholen in het gebied van de tweede fase in Leusden-centrum. Verder zijn ten aanzien van de overige scholen in zoverre beperkingen aanwezig met be trekking tot de toelating dat geen leer lingen meer worden toegelaten indien de maximum opnamecapaciteit van de school is bereikt. Hoezeer wij ook be grip hebben voor de argumenten die pleiten voor een onbeperkte vrijheid van keuze voor een bepaalde school, menen wij toch dat zich situaties kun nen voordoen waarin het uit overwe gingen van financiële aard noodzakelijk is dat corrigerende maatregelen wor den getroffen Behalve de zorg voor goed onderwijs, rust op het gemeente bestuur evenzeer de taak de gemeen telijke geldmiddelen zo doelmatig mo gelijk te besteden. Indien dit doelmatig- heidsprincipe door bijvoorbeeld een zeer onevenwichtige verdeling van de leerlingen over de diverse scholen ern stig zou worden aangetast, mag het gemeentebestuur zich onzes inziens niet aan haar verantwoordelijkheid in deze onttrekken Overigens zijn wij de mening toegedaan dat corrigerende maatregelen slechts in uiterste nood zaak en in goed overleg met de betrok ken adviesinstanties tot stand moeten komen", aldus het college PROCEDURE Een aantal besturen van bijzondere scholen heeft bezwaar gemaakt tegen de gevolgde procedure bij het tot standkomen van de onderwijsnota. Men is van mening dat eerst overleg gepleegd had moeten worden voordat bepaalde gedachten met betrekking tot de ontwikkeling van het bijzonder on derwijs in de nota waren neergelegd „Naar ons gevoel kan men over de ge volgde procedure verschil van opvat ting hebben", zo zeggen burgemeester en wethouders; In de nota hebben wij duidelijk tot uit drukking trachten te brengen dat het geenszins de bedoeling is dat van ge meentewege bevoogdend wordt opge treden in de richting van het bijzonder onderwijs Gepoogd is slechts een aantal gedachten te ontvouwen met de bedoeling daarop de reacties te verne men van de hierbij betrokken onderwij- sinstanties. VERSTRENGELING Door sommige schoolbesturen is erop gewezen, dat in de nota de functie van het gemeentebestuur als enerzijds als bestuur van het openbaar onderwijs teveel is verstrengeld. Het college: „Bij de opzet van de nota hebben wij getracht dit verschil zoveel mogelijk tot uitdrukking te laten komen door een splitsing aan te brengen in deel A „het totale onderwijs" en deel B „het openbaar onderwijs.' Mocht in een aantal gevallen toch sprake zijn van een bepaalde vermenging, dan is dit onbedoeld gebeurd. Het zij nog eens herhaald, ons uitgangspunt is steeds geweest om de autonomie van het bij zonder onderwijs volledig te respecte ren". LEUSDEN - Woensdag 14 mei was er een Rooie Vrouwenavond in De Til. Twee werkgroepen uit de Rooie Vrouwengroep stonden deze avond in de belangstelling. De werkgroep emancipatie, is een groep van een zestal vrouwen die een eerste opzet voor een eman cipatienota geschreven heeft, en de Werkgroep herverdeling van arbeid. Deze groep van zes vrouwen heeft zojuist de landelijke discussieronde „Rooie Sien wil herverdelen" beëindigd. Dit heeft geresulteerd in een artikel, dat geplaatst zou moeten worden in Rosa, het blad van de Rooie Vrouwen. Alvorens de diskussie te starten deed de kerngroep enkele mededelingen over onder andere de benoeming van Barbara Hanemaaijer voor de Vrouwenraad in de Plangroep ten be hoeve van het gemeentelijk welzijns- plan Voorts stelde de kerngroep de vraag wie vanuit de Rooie Vrouwen het werkgroepje zou willen versterken, dat belast is met de resultaten van de vrou wen-enquête Heieen van Bokhorst stelde zich beschikbaar en de kern groep zal dit aan de vrouwenraad door geven. DISKUSSIE Gezien het uitgebreide programma voor deze avond stelde de werkgroep emancipatie voor voorrang te geven aan de werkgroep herverdeling van ar beid. daar deze problematiek nu meer urgent is Op 7 juni aanstaande vindt namelijk de jaarlijkse landelijke rooie vrouwendag plaats, die geheel in het teken staat van de 5-urige werkdag Voor de vrouwen die van plan zijn hier naar toe te gaan is het zeker van belang te weten hoe de werkgroep zelf denkt over de 5-uriqe werkdag De titel van het artikel, dat de vrouwen van te voren gekregen hadden, zegt het eigenlijk al ..De 5-urige werkdag, geen beste oplossing voor ons probleem" De opzet van de discussie van deze avond was dan ook de mening te peilen van de hele rooie vrouwengroep. De werkgroep zelf ziet voor de oplos sing van een werkelijke herverdeling van arbeid, dat wil zeggen betaald en onbetaald werk (huishouding, verzor ging en opvoeding) veel meer in de ver korting van de arbeidsweek inplaats van de arbeidsdag op zodanige wijze. dat alle betaalde lonen maximaal 20 uur per week zouden moeten beslaan. Voor de diskussie werd het volgende voorgesteld: De hele groep zou worden opgesplitst in twee groepen, een groep zou gedurende 7 minuten zoveel mo gelijk voordelen van de 5-urige werk dag moeten verzamelen, daarna in 7 minuten de nadelen; de andere groep zou precies andersom werken Het werkte en wat bleek De voorde len leken meer gezocht, erbij gesleept, maar ook ludiek De nadelen waren se rieuzer. groter in getal, in de lijn van de werkgroep. Om er enkele te noemen: alleen her verdeling van betaalde arbeid, niet rol- doorbrekend. minder ontplooiingskan sen voor de vrouw, als beide partners werken geen 5-urige, maar 10-urige werkdag en tenslotte minder werkloos heid voor mannen, maar niet voor vrouwen. Met de hoop dat veel vrouwen op 7 juni hun stem laten klinken op de landelijke rooie vrouwendag in De Flint in Amersfoort werd de avond gesloten. ACHTERVELD - Donderdag hield schietvereniging Ons Genoegen haar laatste onderlinge wedstrijd van dit seizoen op de binnenbaan van de vereniging. Deze wedstrijd leverde wel een verrassing op. Twee schutters die normaal niet in de voorste gelederen te vinden zijn be haalden nu beiden het aantal van 50 punten. Dit waren de heren J. E. van Hamersveld en P. Smink. De schutters P. van Nimwegen en W. J. Lagerweij die steeds bij de eerste twee of drie eindigden moesten nu genoegen nemen met een 4e en 5e plaats met 48 punten. Dit aantal be haalde ook J. van Nimwegen die hiermede beslag op de 3e plaats wist te leggen. De overige uitslagen waren: 6 W Wittebrood 46. 7 G. Tolboom 46. 8 A. van Daatselaar 46. 9. J. Kommer, 46.10 H Hols 45.11 A. Vlug 44.12 W v. d. Kletersteeg 43.13. T. Vos. 43.14 J. Blom. 42en 15. F Koenen41 punten Met ingang van 5 juni zal er weer op de buitenbaan geschoten worden. De leden van Ons Genoegen beoefenen niet alleen hun hobby op de schietbaan, maar zijn ook aktief in de fietssport Sinds enkele jaren wordt er voor de Ie*- LEUSDEN-CENTRUM In de eer ste week van maart startte de adop tiegroep Leusden van Amnesty Inter national een bliksemaktie met als doel de Roemeense gevangene Ro bert Damboviceanu vrij te krijgen. Deze Roemeense politieke ge vangene - een 36-jarige advokaat - werd sinds 1977 op een onbekende plaats gevangen gehouden Hij had schendingen van de mensenrechten in zijn land aan de kaak gesteld. Niemand - ook de naaste familie niet - hoorde nog iets van hem De Leus- dense adoptiegroep van Amnesty had op velerlei wijzen de verblijf plaats of enig ander teken van leven van Robert Damboviceanu trachten te ontdekken, maar alles bleef zonder resultaat Daarom werd de bliksem aktie t b.v Damboviceanu gestart. Dit hield onder meer in dat Neder landse parlementariërs werden be naderd en de Roemeense autoritei ten hier en in Roemenie werden aan geschreven Ook werd een dag voor het Roemeens Verkeersburo in Am sterdam gedemonstreerd en zowel in Amsterdam als in Leusden werden enkele honderden briefkaarten met het verzoek tot vrijlating van de heer Damboviceanu verstuurd. Toen in april nog geen enkele reak tie was ontvangen, werd dezelfde procedure herhaald Deze keer bleef de aktie niet onbeantwoord. De Roe meense ambassade in Den Haag stuurde het bericht dat Robert Dam boviceanu volledige bewegingsvrij heid geniet en dat hij naar het buiten land mag vertrekken De adoptiegroep Leusden van Am nesty International is uiteraard zeer verheugd over dit gunstige bericht van de haar toegewezen politieke gevangene. Zij wil daarom iedereen die kaarten of brieven heeft geschre ven heel hartelijk danken voor de medewerking. den en hun echtgenotes een ..Tour de Schutter" georganiseerd Dit evene ment zal nu plaatsvinden op zondag 1 juni. Alle leden met hun dames en eventuele introducées worden zon dagmorgen om 8.00 uur aan de start verwacht Het bestuur hoopt dat de le den die al verschillende malen verstek hebben laten gaan nu ook eens van de partij zullen zijn. De start is vanaf het Coöperatieplein. Het belooft een mooie fietstocht te worden De route is uitge zet in de omgeving van Achterveld en omliggende gemeenten Voor broodjes en koffie tijdens de rustpauze wordt ook dit jaar weer gezorgd en als alles nor maal verloopt hoopt men om ongeveer 11.30 terug te zijn in het dorp waar dan nog gezamenlijk koffie wordt gedron ken in café Buitenlust DE BEZWAREN HET CDA VAN Vijf leden van de CDA-fraktie in de gemeenteraad hebben zich donderdagavond van stemming onthouden bij de benoeming van de nieuwe gemeentesecretaris Reier van Gooi. Naar zeggen van fraktieleidster Evelien Blom deed een meerderheid in haar fraktie dat omdat men bezwaar heeft te gen de bij de benoeming gevolg de procedure. Volgens mevrouw Blom zou de procedure „te smal" zijn geweest. Met de vijf CDA-ers zullen ook anderen zich afvragen of het bij een dergelijke benoeming wel juist is om de procedure te vol gen, waarvoor men bij deze be noeming gekozen heeft. Zoals dat ook bij andere vacatures in het gemeentelijk apparaat van Leus den gebruikelijk is, gaf men ook in dit geval eerst de eigen medewer kers de gelegenheid om te sol liciteren. Afgezien van het feit dat er uiteindelijk maar één sollicita tiebrief binnenkwam - die van Reier van Gooi - kun je je afvra gen of het bij de benoeming van een gemeentesecretaris niet be ter is om gewoon een open sol licitatieprocedure - waar bij dus tegelijk ook kandidaten van bui ten het gemeentelijk apparaat kunnen meedingen - te houden. Daarvoor koos de raad al ge ruime tijd geleden echter niet. Daar heeft het CDA toen ook al bezwaar tegen gemaakt. Niette min komt het nu toch wat merk waardig over dat vijf van de zeven CDA-fraktieleden zich liever van stemming onthielden. Ook al wordt dat dan bij hoog en bij laag ontkend, je wekt er toch de indruk mee dat je op een of andere ma nier bezwaar hebt tegen de te be noemen persoon. Logischer zou het zijn geweest, wanneer het CDA, weliswaar be zwaren hebbend tegen de proce dure, toch voltallig had meege- stemd. Want voor die procedure was nu eenmaal gekozen en die stond gisteravond niet meer ter discussie. Gisteravond was al leen de vraag: wil de raad Reier van Gooi ja dan nee als de nieuwe gemeentesecretaris. Vijf CDA-ers hebben die vraag niet willen beantwoorden. Gezien de voorafgaande „discussies, gedachtenwerk en gedach- tenspinsels" (Rademaker) kun je dat opvatten als een daad van edelmoedigheid. Dat deed bij voorbeeld PL-fraktieleider Rinze Bloemhof, toen hij de CDA-frak- tieleden complimenteerde met deze opstelling. Je onthouden van stemming is immers nog wat anders dan tegen stemmen, en met die gedachte schijnen een aantal CDA-ers lange tijd ge speeld te hebben. Van de andere kant: hebben de christen-democraten echt alleen maar bezwaren tegen de gevolg de procedure? Of is het mis schien toch zo dat men in chris ten-democratische huize wel iswaar geen bezwaren heeft te gen de persoon van Van Gooi als zodanig, maar hem zijn politieke kleurverandering toch niet in dank afneemt? Is het voor het CDA soms ook een beetje moei lijk te verteren dat een post, die in Leusden sinds mensenheugenis door een lid van een confessio nele partij werd bekleed nu in handen komt van de WD? En was het ook niet zo dat de post van gemeentesecretaris binnen het CDA eigenlijk al min of meer was toegedacht aan iemand uit de el- gen gelederen? Liever hadden we die vragen aan de vijf CDA-ers zelf gesteld. Die bleken echter gisteravond niet bijzonder bereidwillig om op dergelijke kwesties in te gaan. Waarmee het vermoeden sterker wordt dat er binnen het CDA meer meespeelt dan alleen de bezwa ren tegen de gevolgde procedure Overigens kan van de CDA- fraktie niet anders verwacht wor den dan dat men nu sans rancune op 1 juni volgend jaar met de nieuwe secretaris aan de slag zal gaan. Evelien Blom zegde dat gisteravond ook met zoveel woorden toe. Voeg daarbij de In stemming van de overige raadsfrakties en de overgrote meerderheid van het gemeente- personeel met deze benoeming, en men kan toch van een brede basis van vertrouwen in de nieuwe gemeentesecretaris spreken. Wat we Reier van Gooi niet al leen gunnen, maar wat voor een goed functioneren in zijn nieuwe positie ook onontbeerlijk is. Marnix Kreyns

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3