Werkgroep start soos voor geestelijk gehandicapten icholieren van het platteland loeten ver fietsen, maar zien veel laad besluit tot aanleg ijsbaan Loes Heebrink bij Consept lommissie inderwijs vergadert Plattelandsvrouwen leerden dansen Open avond Cine Leusden i RIJ DAG 30 ME11980 plaatselijk nieuws De bijna niet meer voorkomende weidechampignon. eerst rijp zijn, plekjes die haast niemand kent. Maar er zijn meer leuke dingen te vinden Langs de kant van wegen in de polders staan vaak inktzwammen. slanke witte paddestoelen met een lan ge geschubde hoed. die later aan de rand zwart wordt. Jonge exemplaren zijn erg lekker en het meenemen waard Omdat ze niet lang houdbaar zijn kom je ze niet tegen in de groentewin kel. Ze zullen dus wel niet zo gauw uit geroeid worden door mensen die geen maat weten en ze willen verkopen. Dat gebeurde wel met een andere paddes toel. de cantharel of hanekam Geel zijn ze en ze hebben de vorm van kleine trechtertjes met onregelmatige randen Als je ze doorbreekt ruiken ze naar abri kozen en de smaak is rauw. wat peper achtig Ze waren erg gemakkelijk te herkennen en hadden geen giftige dub belganger In Nederland zijn ze zeld zaam geworden en je kunt ze daarom beter laten staan. Dan is er nog het eekhoorntjesbrood - een grote bruine ronde bolle hoed met een dikke steel. Heel vaak zijn ze door b.v. slakken of maden aangevreten en je moet ze goed kennen Pluk ze dus maarniet Ze staan vaak onder beuken of dennen De weidechampignon is er ook bijna niet meer. Deze is wat groter dan de gekweekte soortgenoot en eve i lekker. Nu er minder paarden in de wei lopen, wordt hij steeds zeldzamer, want hij heeft paardemest nodig Pluk nooit een witte paddestoel die erop lijkt, want dat zou wel eens een heel giftige kunnen zijn. Kennis van de natuur, biologie, daarin raak je vanzelf thuis als je let op alles naast je fietswiel. Wie kent bij voorbeeld Wegbree7 Dat is het meest voorkomende ..onkruid" langs de weg De smalbladige soort heeft een don- AMERSFOORT - Bij Galerie Con- sept, Bisschopsweg 129, eksposeert Loes Heebink met een fraaie kollek- tie keramische plastieken. De tentoonstelling duurt tot woensdag 18 juni. Galerie Consept is op vrijdag en zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur. Een overtuigende tentoonstelling van geestig keramisch werk. mooi van kleur en glazuur Een serie ..visie op kleding gedrag". waarmee Loes Heebink eer inlegt Wat steeds naar voren komt bij kle ding is. dat het iets over de mens zelf vertelt Alle ..soorten" mensen hebben bepaalde kleding aan, en die brengt een bepaalde sfeer met zich mee Er zijn heel verschillende manieren van kleden. In de Franse revolutie droegen de mannen rode mutsen In de 60-er jaren werden veel taboe s door broken, en ging men heel strakke sexy kleding dragen De spijkerbroek was in zijn beginjaren een solidariteits- kleding. De meeste mensen willen tot een groep behoren, en dat in hun kleding tot uitdrukking brengen Hoewel kleding natuurlijk ook altijd wel iéts persoonlijks houdt. Bij gesloten groepen zijn er vaste regels voor de kleding Bij de disko moet het glimmen je moet jezelf héél mooi maken Loes Heebink heeft dit alles voortreffelijk uitgebeeld in fijne cha- mott«a, engobe, majolika. transparant kere aar waarop grijsachtige meeldra den zitten als een grijze pruik. Lang ge leden. zo luidt het sprookje van Prinses Weegbree, was er een prinses, die trouwde met een ridder. De ridder reed uit naar verre landen en zijn vrouw wilde graag dat hij thuiskwam Ze besloot aan de kant van de weg te gaan staan en langzamerhand werd haar groene jurk zwart van het stof en haar haren werden grijs. Ze staat er nog. want de ridder kwam nooit terug. glazuur, waarmee je patroontjes als een visgraatje en een heel fijn ruitje mooi kunt overbrengen Mooi gek is het rek met de mannen- kostuums met overhemd en das van een bepaaldsoortige makelij, aanéén- rijend op hangertjes Het is de hoek van de burgermannetjes met de streepjes-, de ruitjes- en visgraatpakken. met de crème jasjes, de grijze overhemden en de stippeltjesdassen De hoek van de nette mannen met de konfektiepakjes Tot de nostalgische kleding behoort opa's overhemd, gedragen onder een overall. Een heel mooie weergave van de vlucht naar het exotische is de vaal gehouden Indiase jurk Loes Heebink hangt deze kleding op zeer natuurlijke wijze over een abstrakt opgevatte tors in witte kleur, die aandoet als een fraaie hals. Ze laat ook een ruitjesblouse on der een trui zien. een stoer rugbyshirt, een witte blouse met een shawlkraag onder een chic lila chanelpakje Tenslotte is daar de extravagante hoek. Met een Travoltashirt in blauw met goud en een rode diskobroek met gouden bies, keurig op een hangertje Een zwart punk jasje van leer, met veel zilver en teksten als ..anarchisme" en ..funck off", waar energie en agressie van uitgaan Een goede conseptie van Loes Heebink. die prima vorm heeft ge kregen! ANCO MALI De cantharel. De Inktzwam. kers bewerkt moesten worden. Voor veel kinderen betekent dit lo pen, fietsen, openbaar of eigen vervoer. Heel veel boerinnen brengen dagelijks de kleintjes naar de kleuterschool per auto of fiets. Lagere en middelbare scholieren hebben er vaak al heel wat kilometers op zitten voor de lessen be ginnen Vooral scholen als atheneum, gymnasium en die voor beroepson derwijs staan niet in elk dorp. Dan moet je als zoon of dochter van een boer of tuinder soms 15 km fietsen of brom men. elke dag 2 keer. Alles heeft z'n voor en tegen, ook zo'n lange weg naar school Voordelen: je woont buiten, je bent elke dag sportief bezig in de frisse lucht en je kunt heel wat kennis opdoen van de natuur. Nadelen zijn. dat je een lange en soms dure reistijd hebt, je vaak contact met b.v. schoolclubs mist, je in de middagpauze niet naar huis kunt en dat je vaak tegenwind en regen hebt te verduren. Onderweg ziet zo'n scholier van alles Vaak zal hij of zij om zeven uur van huis moeten Scholieren van het platteland fietsen vaak samen, dan lijkt het of de tegenwind niet zoveel kracht vergt, tenminste als je niet voor op rijdt. Maar alleen of met z'n tweeën kun je beter zien wat er zoal te vinden is langs de rand van de weg of het fiets pad. Lopen de koeien van de buurman al buiten' Er zijn weer nieuwe lammet jes bijgekomen. En kijk, daar staat een krant voor het raam van Jantje, dat be tekent dat je even langs moet komen. Op de weg naar school heb je meestal weinig tijd over, de terugweg kan wel iets langer duren. WAT VIND JE ONDERWEG Natuurlijk weet je waar de bramen 't 'an een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Unaniem en van ganser irte heeft de gemeenteraad gister- jond besloten tot de aanleg van een baan op de hoek van de Groene x)m en Noorderinslag, ten noorden jï|ij het Burgemeester Buiningpark. eliswaar werd er hier en daar wat kri el) aangekeken tegen de kosten van ÈUSDEN - Volgende week don- ag, 5 juni, vergadert de commls- i Onderwijs in de raadszaal van I gemeentehuis, Hamersveldse- 2. De vergadering vangt aan om uur en op de agenda staat een punten, punten zijn: de aanleg - 210.000 - maar toch kon een voltallige raad zich met het col legevoorstel verenigen. Dit tot genoe gen van 't bestuur van de ijsclub ..Zwa nenburg" die een avondje wachten in de gang van het gemeentehuis er voor over had om van dit heuglijke feit kennis te nemen. De leden van de raad hopen echter wel. dat er nog een passende zomerbestemming voor de ijsbaan ge vonden kan worden. Vooral nu de kos ten van aanleg toch tamelijk pittig ge noemd moeten worden, hoopt men met deze vijver ook in de zomer iets te kun nen doen. ..Laten we daar maar eens rustig over denken." aldus wethouder Jan Wagenaar (WD), die zich verder niet waagde aan al te uitvoerige sug gesties. LEUSDEN De laatste bijeen komst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, maandag 19 mei, was een volksdansavond. Deze avond werd geleid door mevrouw llona van der Burg samen met een van haar dansgroepen die een dem onstratie gaven, waarna er met de aanwezige dames dansen werden geoefend. Zo leerden de dames onder andere een Israëlische. Slavische en Neder landse dans. Men had veel plezier tijdens het oefenen van de verschil lende danspatronen. Een vrolijke en onspannende avond De dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hopen el kaar nog te ontmoeten voor een avondwandeling in Den Treek op 9 juni. - Mevrouw G. Hielckert. - De heer J. Aanstoot. te komen Bovendien is het helemaal onze bedoeling niet. ons in de opvoe ding te mengen. We willen gewoon een ontspanningsclub zijn voor geestelijk gehandicapten Heer Aanstoot ..Wanneer er kinde ren onder de schoolleeftijd willen ko men. kan dit natuurlijk ook bij voldoende belangstelling Misschien is er in Leus den en omgeving juist belangstelling vanuit die groep Zelf heb ik een zoon van 25 die geestelijk gehandicapt is Wanneer hij thuis. is. is hij de hele dag bezig Maar wanneer er iets georgani seerd wordt dan is hij ontzettend en thousiast Mevrouw Hielckert ..Die vriend schappen onder elkaar zijn ook ontzet tend leuk. Door elkaar te leren kennen kun je ook je eigen vrienden uitnodigen. En als vrijwilliger geniet je er zelf ook ontzettend van Onze bedoeling van deze publiciteit is te horen of er belang stelling voor is Ouders kunnen hun kin deren hiervoor opgeven Bij voldoende belangstelling starten we in september Ook willen we vrijwilligers aantrekken Die vrijwilligers hebben absoluut geen opleiding nodig Als ze maar hart voor de zaak hebben Wij kunnen nog men sen voor de werkgroep gebruiken en natuurlijk ook begunstigers Heeft u belangstelling, dan kunt u met een van de volgende personen kontakt opne men mevrouw G Hielckert. Beemden 42. tel. 946098. de heer J. Aanstoot. Brinkhorst 4. tel 942955; mevrouw A van Ruitenbeek. Hessenweg 2. Stoutenburgtel 940305 of mevrouw N Burgstede, Tabaksteeg 2. tel 941570. Tea Middelkoop-van Maanen LEUSDEN - Ter afsluiting van het seizoen '79/'80 wordt door de film club Cine Leusden een open avond georganiseerd voor leden en niet-le- den. De avond wordt volgende week maandag gehouden in de schaaps kooi van Groot Krakhorst, Bolderik hof 18 en vangt aan om 20.00 uur. Tijdens deze avond worden onge veer vijftien filmpjes gedraaid die door leden van Cine Leusden in opdracht van de filmclub zijn gemaakt. LEUSDEN - Sinds kort bestaat er een werkgroep in Leusden die na de zomervakantie een soos voor geestelijk gehandicapten wil gaan opzetten. Mevrouw G. Hielckert. die al meer dere jaren in Barneveld bezig is in zo'n soos woont sinds kort in Leus den en wilde ook hier zoiets opzet ten. Verschillende mensen heeft zij hiervoor aangezocht, onder andere de heer J. Aanstoot. Mevrouw Hielckert ,,De groep geestelijk gehandicapten die boven de schoolleeftijd valt. speelt niet meer buiten Vaak is het weekend te lang Heer Aanstoot ..De bedoeling is een vrijetijdssoos op zaterdagmiddag, waar de groep iets kan leren, niet op onder wijsgebied maar bij voorbeeld op het gebied van handvaardigheid, leder an der kind of volwassene heeft een clubje waar hij of zij naar toe kan gaan." Mevrouw Hielckert: ..Wij willen de groep ontspanning geven in de ruimste zin van het woord Wanneer ik enkele voorbeelden uit Barneveld aanhaal Daar heeft een groepje meegelopen met de avondvierdaagse. We gaan naar zwemles, zijn wel eens naar een bakkerij geweest, en naar het post kantoor Heer Aanstoot ..In Leusden moeten we natuurlijk nog helemaal be ginnen Voorlopig kunnen we ruimte in De Til krijgen De spelen die daar zijn. kunnen we gebruiken. Ik heb met de gemeente gesproken over een subsi die-aanvraag, maar dan moet je na tuurlijk wel met feiten kunnen komen, bij voorbeeld met hoeveel kinderen (vol wassenen) je gaat starten." Mevrouw Hielckert: ..Ik wil ook nog even zeggen, dat wij geen enkele ach tergrond hebben, in die zin van een in stantie of kerk. Wij willen samen met vrijwilligers een instuif op poten zetten waar degenen, die zich hiervoor opge ven ook niet verplicht zijn iedere week „Als u niet onmiddellijk ver trekt, roep ik mijn vrouw." BJSDEN - Kinderen die op een ïrderij wonen hebben vaak een ge weg te gaan voor ze op school 1. Land- en tuinbouwbedrijven lm nu eenmaal meestal buiten de Dou vde kom van dorpen en ste den. Vroeger vonden we nog wel be drijven In de dorpen maar deze toe stand komt niet veel meer voor. Door ruilverkaveling werden veel boerde rijen verplaatst zodat ze bij het land kwamen waar het vee liep of de ak- Mededelingen, Verslag van de vergadering van de Ikgroep Onderwijs op 20 mei 1980, Aanvrage ex-artikel 72 der La- •-onderwijswet 1920 t b.v de P C. school ..Groenhorst" te Leus- Dentrum, pderwijsnota, ondvraag en uiting

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5