Don Bosco organiseert 1 juni ezins wandel- en puzzeltocht Leusdense jongeren organiseren Taizé-reis 1r. L. Heijdenrijk ontwierp nieuwe gemeentehuis „IK BEMOEI ME NIET MET VOORGESCHIEDENIS, MAAR ZOEK BESTE OPLOSSING" .GEMEENTEHUIS MOEST GEÏNTEGREERD WORDEN" Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? Van 2 tot 12 augustus IÏNTEGREERD BOUWING interview EUSDEN Op zondagmiddag 1 organiseert De Stichting „Vrien- Ivan Don Bosco" een gezinswan- [en puzzeltocht in Leusden. De en de finish van deze tocht fen op het terrein van Don Bosco, Vweg 6. pereen kan met de tocht mee- jong, oud, klein, groot. Het feel duurt iets meer dan een uur. I vijf kwartier. Ook mensen, die Jtrimmen, zijn In staat om met de |t mee te doen. Voor héél jonge eren is het wel gewenst, dat de fers en/of oudere broertjes en fes met hen méélopen. J hoeft niet binnen een bepaalde Ie worden gelopen. Het gaat echt pe gezelligheid. En om het puzze- dat er in dit, het spelelement n Bosco's Gerard Closterman ..In het kader van ons jubileum den we een spelenmiddag geor- llseerd En daar bleek erg veel belangstelling voor te bestaan Dat was voor ons aanleiding om iets nieuws op te zetten. Voor gezinnen, voor kinderen, voor iedereen Een of twee keer per jaar mag er hier in Leusden best eens iets leuks te doen zijn Zo kwamen we tot de gezinswan del- en puzzeltocht. Het werd een kombinatie van puzzelen en wande len, waarbij ook het spelelement werd ingeschakeld. De deelnemers moeten een be paald aantal punten behalen Op de route zelf zijn letters uitgezet, en die moeten de mensen zien te vinden. Er zijn onderweg drie opdrachten uit de voeren De route is net als bij een rallye uitgeschreven. De laatste op dracht is. dat er een ballon op een bepaalde lengte moet worden opge blazen Da's nog echt niet zó gemak kelijk. Blaas je te lang. dan knapt het ding Blaas je te kort. dan haal je de voorgeschreven lengte niet Als alle letters gevonden zijn en de opdrachten zijn uitgevoerd, dan ko men de deelnemers weer terug op het terrein van ..Don Bosco". waar de prijzen zullen worden uitgedeeld Prijsjes voor kinderen Ander soorti- ge prijsjes voor de ouderen. We hebben medewerking gekre gen van het landgoed Den Treek, waar we mogen wandelen De organisatie van de tocht is in handen van de Stichting .Vrienden van Don Bosco" Volwassenen beta len f3,—, kinderen f 1.50 voor deel name De gehele opbrengst van de tocht is bestemd om het internaat financieel te ondersteunen Elk jaar wordt het moeilijker om de financiële middelen bij elkaar te krij gen Enderzijds omdat de inkomsten van de ouders van de leerlingen van Don Bosco. als bij ieder ander blijven stilstaan. Anderzijds omdat de kos ten met fikse verhogingen blijven stijgen. En Don Bosco wordt steeds meer geconfronteerd met de nood. die er is Een stel jongeren doet mee aan de organisatie. Leerlingen van het inter naat en van de school. En uit Leusden vanuit een gespreksgroep van jonge ren. Omdat we niet weten hoeveel deelnemers er zullen ^tarten, be schikken we ook nog over een groot aantal reserveadressen, die we kun nen inschakelen, wanneer dat nodig zou blijken Het is onnodig te zeggen, dat de vrienden van Don Bosco hopen op stralend weer en een record aantal deelnemers!" Opzondagmiddag 1 juni dus, vanaf het terrein van ,,Don Bosco". Destart ligt tussen 13 00 en 14.00 uur. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN Taizé is in Leusden langzamerhand een begrip gewor den. Nadat in het voorjaar van 1979 een groep Leusdenaren enkele da gen op bezoek geweest was bij de broedergemeenschap van Taizé, is men in het najaar begonnen met een wekelijks oecumenisch avondgebed, elke vrijdagavond, om vast te houden en uit te dragen wat men in die kloostergemeenschap beleefd heeft. Taizé is vooral een ontmoetings plaats voor jongeren uit heel de we reld. Alle grenzen en scheidslijnen van ras, kleur en godsdienst vallen daar weg en men voelt zich één grote gemeenschap Dit komt heel bijzon der tot uiting in de liturgiesche diens ten in de grote kerk église de la Reconciliation —waar ieder zich op genomen voelt in die grote familie. Maar het blijft niet bij vrome wen sen en gevoelens De broeders zelf en met hen vele jongeren trekken de wereld in op zoek naar de armsten en meest verdrukten om te trachten de wereld voor hen wat leefbaarder te maken Boerwinkel schrijft ..Het es- sentiele van deze Gemeenschap is de combinatie, misschien nog beter de integratie van een diep geestelijk le ven en een volledig aanwezig zijn in de wereld van vandaag" Jongeren uit Leusden organiseren een reis naar Taizé Het is de bedoe ling dat de tocht zal plaatsvinden van 2-12 augustus a s. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot Frits Slomp Pr. Hendri klaan 15 3832 CN Leusden-Z tel 033-944553, Marieke Apperlo Fin mark 46 Leusden-centrum tel 033- 941850; Dick Lemcke Walstro 22 3831 WX Leusden-centrum tel. 033- 940884, Sandra een aantal Veen Zon- nedauwhof 31 3831 AH Leusden-C. tel. 033-943167 Zodra een aantal belangstellenden zich heeft gemeld, zal een bespre king worden gearrangeerd om sa men verdere details door te nemen Voor hen ie in augustus niet kun nen is er de mogelijkheid om met een klein groepje in juli te gaan nl: van 5-12 juli. i Niet voor niets Nederlands snelst groeiende automerk DE MEEST PERFEKTE JAPANSE AUTO Autoservice J. HAARMANS Oil MAZDADEAl.ER /LT\ Nijkerk "1/ 03494-51666. VRIJDAG 30 ME11980 zonkant geleid ik zei: Die zonkant moet je voor het publiek inrichten De auto's moet je langs de schaduwkant van het plein laten rijden. In de derde plaats was ik er niet van op de hoogte gebracht of de plaats van het postkantoor vast lag. Ik stelde voor daar een plaats voor te reserveren aan de parkeerplaats van de Centrum weg. VERSCHILLENDE SFEREN Ik maak graag verschillende sferen, uit een oogpunt van milieudifferentiatie. keuzemogelijkheid. Ik zei: Maak die boerderij waar de bibliotheek in zit. een soort opponentje van het gemeente huis Die boerderij is niet zo'n belangrijk gebouw, datje 'm echt naar voren moet halen. Dat nou ook weer niet. Je zou vóór de bibliotheek een soort weg versmalling kunnen aanbrengen. Je krijgt dan, door middel van deze stede- bouwkundige ingreep, een intiemer plein van het gemeentehuis, met een relatie tussen twee openbare gebou wen. Rond het gemeentehuis een steenplein. Rond de boerderij een groenplein. Mijn gebouw had grote relatie met het plein. Het was het oppakken van de konsekwenties van dat. wat de ge meente geschreven had: ..integratie, met de bestaande bebouwing, en van de mogelijkheden daarvan" „Het eerste plan was volkomen volgens de bedoeling van de ge meente opgezet. Waarom Is dat plan toen niet aanvaard?" ..Na het eerste verhaal werd er ge zegd je mag je alleen vrijblijvend met het stedebouwkundig plan bemoeien, èn: hier liggen rooilijnen vast. Boven dien liggen hier een groot aantal leidin gen Daar mag je niet overheen En re ken er maar op, dat de zoekroute door gaat langs het gemeentehuis. Toen moest ik het bouwterrein in zijn totaliteit gaan versmallen Dan zeg ik als architect dat gemeentehuis gaat met inspraak. De konsekwentie van die inspraak is, dat ik met de nieuwe rand voorwaarden een nieuw ontwerp moet maken Ik moet het eerste plan verge ten. en een geheel nieuwe tweede ron de draaien Dat betekent er opnieuw enkele we ken keihard tegenaan werken. Door er aan te werken zie je voor bepaalde uit gangspunten bepaalde nieuwe moge lijkheden." „Is het terrein als zodanig voor een gemeentehuis een wat kloek beme ten terrein te noemen?" GROOT AANTAL KLEINE KAMERTJES Heer Heijdenrijk ,,Het terrein is vrij krap De gemeente wil in het gemeen tehuis een groot aantal kleine kamer tjes. Bij een kantoortuin heb je één groot gekonsentreerd gebouw. Maar die kleine kamertjes moetje rondom patio's Ir. L. Heijdenrijk. gaan zetten Daardoor krijg je een veel groter oppervlakbezetting. Terzijde van het gemeentehuis zit je met het probleem, dat er in twee lagen 175 auto's moeten worden geparkeerd. De achterzijde van het gemeentehuis komt tegen dat parkeerterrein aan. Het is vanuit het gemeentehuis niet fijn om op die parkeerplaats te kijken Ik zei dus Zorg, dat je dat afschermt door bijvoorbeeld woningen neer te leggen Dat is één van de mogelijkheden Als buro Environmental Design kijken wij nooit naar het objekt an sich, maar naar het objekt in zijn omgeving? Zodoende kwam die tweede ronde met een totaal ander konsept. Zo'n ge meentehuis is zó eenmalig, dat je daar weer geheel opnieuw over moet gaan nadenken." SEMI OPENBARE ROUTE „Wat is nu het karakter van het tweede plan?" ,.Er is een semi openbare route, die door het gemeentehuis loopt. De be woners" van het gemeentehuis kunnen daarbij hun eigen privacy bepalen Ik vind het belangrijk, dat burgers door het gemeentehuis kunnen wandelen. Iemand, die daar last van heeft, kan heel eenvoudig één ingang afsluiten, en dan is het systeem geblokkeerd." „Hoe is het gemeentehuis inge deeld?" ,,De sekretarie zit in de hoge rug. Het vergadergedeelte is op de begane grond. Daarboven zit het bestuursge- deelte, zitten burgemeester en wethou ders. IN HET MIDDEN DE RAADZAAL In het midden bevindt zich de raad zaal, die door middel van schuifwanden in verbinding staat met de binnenruim ten. Voorlichting zit bij de ingang Het voorlichtingsgedeelte met eksposities loopt langs de binnenstraat De burger lijke stand zit ook aan de binnenstraat Daar komen veel mensen Achter in het blok bevindt zich een bouwlichaam, dat er over twee lagen tegenaan is geschoven. Daar zitten stadsontwikkeling en bouw- en wo ningtoezicht. Boven bevinden zich so ciale zaken en welzijn. Sociale zaken is 's ochtends in gebruik. Deze afdeling bevindt zich rondom een binnenhof in de ochtendzon Je kijkt van alle gangen uit in de raadzaal, die het brandpunt wordt van het gebouw." DOOR BAKSTEENWAN- DEN NAAR BINNEN „Hoe moet ik me de gevels, de op standen, voorstellen?" Ir. Heijdenrijk .Sommige stukken zijn open. Door baksteenwanden heen kom je binnen. De derde en de vierde verdieping worden van gemoffeld me taal in kleur Dat is als het ware een hoed, die van boven naar beneden dwarrelt. Dat metaal raakt de grond, en gaat dan naar boven naar de rug toe De gemeente stelde, dat de uitbreiding van 500 vierkante meter boven op het gebouw moet geschieden. Ik zei: Dat moet je dan kunnen prefabben, hetzij in de fabnek of op de grond ter plaatse. Dan moet je een ..lichte" laag hebben Een poortje geeft de overgang van ge meentehuis naar de Akkerhoeve aan. WARENHUIS KOMT ER NIET Daarnaast komt een warenhuis Nou ben ik het niet eens met dat begrip wa renhuis. Er komt geen warenhuis. Er is namelijk een harde strijd aan de gang op dit gebied. V en D en de Bijenkorf bouwden nog warenhuizen in grote steden. Op een gegeven moment schreef V en D aan diverse grote ge meenten: Wij bouwen alleen nog zelf bedieningswarenhuizen. Dat is dan geen rekreatief winkelen meer, maar dat is het centraal kassasysteem Dan krijg je te maken met het one stopping effect Je stopt één keer per week om zo goedkoop mogelijk zo veel mogelijk waren bij elkaar te graaien De grote gemeenten hebben het beleid gebun deld en zoeken alternatieven. Ze on derhandelen met buitenlandse waren huizen De laatste tendens in Amerika is concentratie van „halftrekkers": een groot aantal kwalitatief goede zakeo dicht bij elkaar Héél voorzichtig in Ne derland denkt men ook aan dit soort dingen, als „gat in de markt", terwille van een levendig centrum of levendige binnenstad." „Welke maximale hoogte krijgt het gemeentehuis?" „Drie lagen met een uitbreiding van een vierde laag En dan is er nog de kelder. Circa 800 vierkante meter zon der indeling. Daarover wordt nog be sloten wat er mee gaat gebeuren. Die kelder is zonder daglicht. Het jeugd- en jongerenwerk zou daar in kunnen ko men. Je zit dan met je ventilatie. Die moet je erg oppeppen." „Kunt u het eerste en het tweede plan karakteriseren in enkele woor den. En tenslotte nog de vraag: hoe is de sfeer rond het gemeentehuis in het weekend?" „Het tweede plan geeft een gebouw aan een plein Er was een veel grotere samenhang in het eerste plan, dat van een gebouw door een plein omarmd. In het weekend moet zo'n plein ook gezellig zijn. Dat bereik je onder andere door boven de winkels te laten wonen. Een warenhuis, een bank gaan om vier uur dicht Aan dat plein zitten een ma kelaar en een cleaningservice. Die brengen geen gezelligheid Terrasjes en horeca doen dat wel In de eerste plaats moet je de winkels uitgeven in kombinatie met iemand, die de wonin gen wil bouwen En je moet voorwaar den scheppen, dat een supermarkt niet op de hoek komt en dichte wanden gaat maken Dat moet je in het stede- bouwkundige plan vastleggen Je kunt later geen vuist meer bijvoorbeeld te gen Boni maken, want die zegt ik moet mijn stellingen kwijt, en die moeten te gen die wand. Op de hoek, daar moet een winkeltje zitten, dat bijvoorbeeld, zoals er tegen over, kleding verkoopt, en dat wat licht uitstraalt Enfin. Het proces in Leusden verloopt prettig Ze hebben het goed georgani seerd Beleidscommissie, inspraak, keuze architekt. Dat werkt allemaal héél goed. Een architekt maakt geen beleid. Wat ik doe is alleen stimuleren en aktiveren, met als resultaat voor het gemeentehuis, dat het plezierig zal zijn voor de mensen." i het hele verhaal van de gemeente tond, dat het gemeentehuis ge'integ- d moest worden in de omringende luwing. Gemeentehuis en omrin- le woonhuizen moesten bij elkaar luiten. Dan moet je daar geen wegen tussen en met geluidswallen, want dan je de mensen die daarachter wo- af van het gemeentehuis Boven- moet je dan zorgen, dat het ge- ouw aan de zijde van de bebouwing aannemelijk gezicht krijgt. Ik stelde om een soort pleintje te maken ten ichte van de Hamershof Dat is door reen geaccepteerd En toen kwam er een tweede verhaal de zoekruimte. waar men het in den over heeft Als je daar in de jrt van het winkelcentrum wilt par- in, moet je op een redelijke manier ir de andere kant kunnen komen rvoor moet een zoekruimte kunnen orden gekreéerd. Ik zei; Je moet voor het gemeente- uis géén weg gooien, want dan door- reek je de relatie tussen plein en ge- jeentehuis. In de tweede plaats wer én door die weg de auto's naar de LEUSDEN - Het ontwerp voor het Jeuwe gemeentehuis in Leusden is ■n de nand van Ir. L. Heijdenrijk, Mdewerker van de maatschap van rchitekten en ingenieurs ED aan de ingegracht 36 in Amersfoort. „Graag zou ik u enkele vragen lllltllen over uw ontwerp voor het Ultuwe Leusdense gemeentehuis, de vormgeving van het plan be- fen. fat was het eerste plan voor een ifitworp, en hoe komt het dat u bin- enkele weken een nieuw ont moest indienen?" Ir Heijdenrijk: „Als richtlijn had ik leegekregen, dat ik voor het gemeen- ïhuis vrij was om de beste situatie te :en, die mogelijk was. Ik zou onge- iden mijn opdracht mogen uitvoe- Ik heb gevraagd of er nog harde 'oorwaarden waren, maar men zei at die er niet waren. Ze hebben me 1 nlijk niet goed verteld wat de con- al was. Er bleken later lijnen in het temmingsplan te liggen, die wél binnen maar niet naar buiten :hten worden uitgedrukt. Ik bemoei er uiteraard niet mee wat er zich van ren heeft afgespeeld. Ik zoek naar ieste oplossing.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7