Geestige keramische plastieken van Loes Heebink bij Consept Akwarellen van Tineke Goedhart in het St. Elisabeth-ziekenhuis De zwijger Kijk op kunst DOOR ANCO MALI AMERSFOORT - Bij Galerie ;ept, Bisschopsweg 129, oseert Loes Heebink met fraaie kollektie keramische :ieken. Oe tentoonstelling tot woensdag 18 juni. Ga- Consept is op vrijdag en dag open van 10.00 tot '.00 uur. Een overtuigende tentoon- ll-elling van geestig keramisch srk, mooi van kleur en glazuur. Een serie „visie op kleding gedrag", waarmee Loes Heebink eer inlegt. Wat steeds naar voren komt bij kleding is, dat het iets over de mens zelf vertelt. Alle ..soorten" mensen hebben bepaalde kleding aan, en die brengt een bepaalde sfeer met zich mee Er zijn heel verschillende ma nieren van kleden. In de Franse revolutie droegen de mannen rode mutsen In de 60-er jaren werden veel taboe's doorbroken, en ging men heel strakke sexy kidding dragen De spijkerbroek was in zijn beginjaren een solidariteits- kleding De meeste mensen willen tot een groep behoren, en dat in hun- kleding tot uitdrukking brengen Hoewel kleding natuurlijk ook altijd wel iéts persoonlijks houdt Bij ge sloten groepen zijn er vaste regels Tenslotte is daar de extra vagante hoek Met een Travolta shirt in blauw met goud en een ro de diskobroek met gouden bies, keurig op een hangertje Een zwart punk jasje van leer, met veel zilver en teksten als „anarchisme" en „funck off", waar energie en agressie van uitgaan Een goede conseptie van Loes Heebink, die prima vorm heeft gekregen! DINSDAG 3 JUN11980 voor de kleding Bij de disko moet het glimmen je moet jezelf héél mooi maken Loes Heebink heeft dit alles voortreffelijk uitgebeeld in fijne chamotte, engobe, majolika, transparant glazuur, waarmee je patroontjes als een visgraatje en een heel fijn ruitje mooi kunt over brengen. Mooi gek is het rek met de mannenkostuums met overhemd en das van een bepaaldsoortige makelij, aanéénrijend op hanger tjes Het is de hoek van de burger mannetjes met de streepjes-, de ruitjes- en visgraatpakken. met de crème jasjes, de grijze overhem den en de stippeltjesdassen. De hoek van de nette mannen met de konfektiepakjes Tot de nostalgische kleding be hoort opa's overhemd, gedragen onder een overall Een heel mooie weergave van de vlucht naar het exotische is de vaal gehouden In diase jurk Loes Heebink hangt deze kleding op zeer natuurlijke wijze over een abstrakt opgevatte tors in witte kleur, die aandoet als een fraaie hals Ze laat ook een ruitjesblouse onder een trui zien, een stoer rugbyshirt, een witte blouse met een shawlkraag onder een chic lila chanelpakje door Anco Mali gezichten Op zich zijn de boekjes als 't Havik, 't Sluisje, de Koppel poort best goede en herkenbare plaatjes Maar voor mij heeft Tineke Goedharls „akwarelpalet" iets on duidelijks gekregen Misschien ook is de nieuwe weg, die zij is ingeslagen, nog niet geheel haar eigen weg Het is of het werk op twee ge dachten hinkt Enerzijds de licht kleurige tonen van vroeger, in so bere aangifte met veel uitsparing van wit. Anderzijds een veel don kerder aanzet. Een niet goed ver werkt blauw in sommige akwarel len. En vooral in de stadsgezichten toegepaste slordige zwarte lijnaanduiding, die deze akwarel len rommelig maken. Twee akwarellen ontkomen mijns inziens aan deze euvels Het zijn die van Vinkeveen en van De Eem bij Bunschoten Hierin is Ti neke Goedhart zichzelf De akwarellen zijn in tere kleuren op gezet met gering gebruik van verf Het wit van het papier ondersteunt in een luist evenwicht de trans- parance en de verstilling van het landschapsbeeld In deze akwarellen is de typische waterige, wat grijze, atmosfeer van de Hol landse ..natuur" voortreffelijk weergegeven 'NIKS heb ik gezegd, edelachtbare, niks, helegaar niks,' klaagde één der getui- I gen. 'Dat issuttum juist!' riep de astmatische verdachte met moeite Maar de politie rechter wilde naar deze naar adem snakkende figuur nog niet luisteren 'Er was een ruzie ontstaan, is 't niet?' vroeg hij aan de grof gebouwde getuige, die pompbediende van zijn vak bleek te zijn 'Niks geen ruzie, edelachtbare, niks, helegaar niet,' jammerde de man uit het pompvak 'Dan had u iets gezegd zeker, wat meneer niet aanstond?' 'Niks, edelachtbare, helegaar niks heb ik gezeid,' klonk het bijna huilend Een tweede getuige verschafte enige opheldering Hij liet juist zijn bestelwagen voltanken door de pompbediende, toen de verdachte opgewonden kwam aanlopen, de man aan de slang aangreep en hem in zijn gezicht sloeg 'Eerlijk meneer, d'r was geen boe of ba gevallen Ik dacht werkelijk met een ontvluchte psychiater van doen te hebben, dus ik hol naar de telefoon.' 'Ik ben helemaal... geen spiegiaterl' hijgde de verdachte Vergeefs 'Dus u stond samen bij uw bestelwagen, er was alleen gesproken over benzine tanken, de pomphouder begon uw tank te vullen en toen kwam deze meneer aanhollen en begon te slaan, zonder dat er iets gezegd was?' vroeg de rechter Dat werd beaamd door beide getuigen en op de perstribune legden we de pennen al neer. De officier zou wel de gebruikelijke straf eisen Maar de verdachte kreeg eindelijk het woord voor zijn verdediging En toen volgde een aangrijpend relaas van een astmapatiënt die een bromfiets had gekocht, omdat hij moeilijk kon trappen met zijn kwaal Op weg naar zijn werk kreeg hij een lekke band op een eenzame weg Hij sjouwde de zware machine twee kilometer langs de route naar een rijwielhersteller Maar die wilde niet aan bromfietsen beginnen, want daar had hij geen weet van. De tweede reparateur had het te druk en verwees de ongelukkige naar het dorp, dat drie kilometer naar rechts lag. Zwaar hijgend kwam de chronisch gekwelde daar aanstrompelen. Hij vond een grote winkel met prachtige bromfietsen in de etalage. Maar de winkelier stuurde hem verder, want hij verkocht dat merk niet Aan de overkant bleek een werkplaats te zijn, waar een hele rij defecte brommers buiten stond. Maar de reparateur moest bekennen dat hij geen tijd kon vinden voor nog meer karweitjes 'Zet maar neer, dan zie ik van de week wel,' had hij gezegd. Maar onze werknemer moest aan het werk en zag geen kans om dagenlang op zijn vervoermiddel te wachten, of om naar zijn werk te lopen elke dag. Dus sjokte hij verder Hij kwam bij een garage, maar die wilde alleen auto's repareren. 'Voor dat kleine werk hebben we het gereedschap niet,' loog een monteur En toen kwam de verdachte aan het laatste adres: de benzinepomp aan het eind van het dorp. Het was zijn laatste kans Snakkend naar adem en doodmoe van het duwen vroeg hij of meneer asjeblieft zijn band Maar hij hoefde die zin niet eens af te maken De geroutineerde slangevasthouder schudde zwijgend het hoofd. 'En hij had niks te doen, edelachtbare,' verzuchtte de patiënt, 'maar wat ik ook probeerde te zeggen, hij schudde al van nee als ik begon Hij gaf nog een brief van de huisdokter en een brief van zijn werkgever af 'Nou en toen kwam meneer hier met zijn bestelwagen en toen die wèl geholpen werd, kon kon... ik me niet meer bedwingen De twee brieven werden door de officier en de politierechter nauwkeurig gelezen. Maar daarmee was de klap nog niet weggewist De schuld bleef bestaan. Het werd een voorwaardelijke boete, met een proeftijd van een half jaar 'Dus een half jaar niet slaan, kunt u dat?' vroeg de rechter Eén hoofd knikte blij van ja. maar een ander hoofd schudde zwijgend van nee. (Nadruk verboden) d'ARGENTY AMERSFOORT - In de hal van het Sint Elisabeth Ziekenhuis eksposeert Tineke Goedhart haar akwarellen tot dinsdag 3 juli. Tineke Goedhart is van de helderkleurige transparant gedane bloemstillevens overgegaan op romantisch aandoende stads-

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13