f „Ik wil doordringen in de emoties van mijn publiek" L. BOOGAARD BENOEMD TOT DIRECTEUR SECRETARIE Maandag schrijven voor gevangenen Algemene Bestuurs zaken vergadert Leusder Krant Werkgroep RO/CML dinsdag bijeen Organist Steef van 't Slot 14 juni in Sint Jozefkerk HORSTERWEG TIJDELIJK VOOR DOORGAAND VERKEER AFGESLOTEN Open deurdienst in Marcuskerk EEN OVATIE WORDE KÖLLEKTIE GORDIJNEN achterbergh wonen FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 5 JUN11980 plaatselijk nieuws DOOR ANCO MALI LEUSDEN - Op zaterdagavond 14 I juni om 20.15 uur vindt in de Sint Josefkerk te Leusden-Centrum een orgelkonsert plaats, dat vrij toegan kelijk is. Steef van 't Slot, leraar orgel aan de Leusdense muziekschool, zal dat konsert geven. De door een leerling uit de losse hand geletterde affiche kondigt wer ken aan van Bach, Handel, Mendels- sohn en Mozart, maar één van de meest opmerkelijke dingen van het konsert is, dat er een stuk van Steef van 't Slot zelf in première gaat. I l Het stuk heet „Fantasia per organo pleo" (Fantasie voor vol orgel), met als ondertitel „Hommage aan Bach' In zijn studententijd op het Utrechts Conservatorium, waar hij in 1977 eindexamen orgel deed, als leerling van Theo Theunissen, de huidige organist van de Jacobikerk in Utrecht, had hij een voorkeur voor romantische muziek Na het Conservatorium kreeg hij een Bach-golf over zich, en een weerslag 15 van die Bach-golf is zijn hommage aan Bach „Er is niet geprobeerd om Bach na te apen", zegt hij, als ik een kopje koffie op de vroege ochtend bij hem drink. „Het c' stuk is wél in Bach-trant geschreven, en "t is een soort eerbetoon aan Bach. Ik heb 't nooit eerder in publiek uitge voerd Toen ik het in februari van dit jaar toevallig in Regensburg speelde, en een aantal vrienden van de Musik- ,e akademie aldaar het hoorden, kregen ,e ze er ruzie over van wie 't stuk zou zijn!" Meteen wil Steef van 't Slot daar wel het een en ander over kwijt. J „Het is de huidige opvatting, in vak- u' kringen met name." zegt hij, „dat als je schrijft, je je eigen stijl moet ontwikke len Dat is een stijl, die je in orgelim provisatie met moderne technieken je moet eigen maken I Ik vind, dat je pas dén goed een eigen stijl kunt ontwikkelen, wanneer je ver schillende voorgaande stijlen min of meer onder de knie hebt Óp het Con- servatorium werden de technieken van de Renaissance komposities behan deld, en nog een beetje van de Barok, en toen hield het op Ik ben zelf de mo derne stijlen gaan beoefenen, zodat die "voor mij achtergrond kregen jB'Vaak is het toch zó hoe minder toe gankelijk en hoe onbegrijpelijker het 'P heet te zijn, hoe meer het publiek ook denkt: dat is modern. Met daaraan ge koppeld de gedachte: nou, voor mij hoeft dat niet. STUK HEID AMBACHTELIJK- Dan vind ik het beter om een stuk ambachtelijkheid te presenteren, dat begrijpelijk is. De organist is tóch al zo n geïsoleerde persoonlijkheid door zijn plaatsing in de kerk, ver weg van het publiek Daarom probeer ik dóór te dringen in de emoties van het publiek. Om een eenheid met het publiek te vormen in mijn programmakeuze en de volgorde van de gekozen stukken. Ik heb een lap Mozart op het pro gramma gezet. Dartelende muziek, die goed zal vallen. Er komen Protestanten naar het programma luisteren, vandaar mijn keuze van een fantasie over psalm 33 van Cornelis de Wolff Die komponist hoort bij de tijd rond de eeuwwisseling, en die geeft een heerlijk stuk romantiek van Nederlandse bodem De grap van de avond is, dat ik als uitsmijter (die term was al in op het Conservatorium) een stuk heb genomen van Lefébure Wély, een tijdgenoot van Cezar Franck, Die in Parijse orgelkringen tot 1870 bekend was als een buitenissige collega. Hij schreef dit stuk mijns in ziens om de mensen na een wat saaie mis in de Saint Sulpice met wat leuks in het hoofd naar huis te sturen Het lijkt soms op draaiorgelmuziek' Ik heb 't al eens eerder gespeeld Het is ongeveer een half jaar geleden uitge geven door een oude studiegenoot van me. Eén van mijn leerlingen heeft het inmiddels óók inqestudeerd. Die was er razend enthousiast over." Als ik zeg, dat je als kunstenaar de tendensen van je eigen tijd niet kunt ontkennen, en dat die in je werk tot uiting komen, reageert Steef van 't Slot: NIETS OPDRINGEN „Zoals u zegt: alles wat zich in de huidige tijd aan je opdringt. Als ik daar over muziek zou gaan maken, dan zou dat een nét zo chaotisch stuk muziek worden Dat vind ik zó destruktief. Ik - Steef van 't Slot. laat mij daarom niets opdringen Ik pro beer liever in een tijd van destruktie en disharmonie een stuk te maken, waar door men rust en vrede ervaart. Het is meer mijn religieuse opvatting, die daar achter steekt dan dat het er een is van realistische levensondervindelijke aard. Van vakzijde krijg je het verwijt, dat je Jantje Populair bent, die lééft bij het applaus van het publiek. Nou. natuurlijk vind ik applaus fijn, maar daar gaat het mij niet om. Ik geef u een voorbeeld Ik moest ooit een zestal koren met een paar honderd man ergens in het Gooi begeleiden Die koren bestonden voornamelijk uit kan toorklerken en huisvrouwen van over wegend protestantse allure. Die men sen zijn een avondje uit, ze maken mu ziek met elkaar Als je dan op je eigen nivo gaat werken, speel je over de hoofden van de mensen heen. Ik heb toen geïmproviseerd in echt lekker in het gehoor liggende stijl Een toccata-achtig geval, met veel verve en donderakkoorden De or ganist van de kerk daar kwam bij me boven, en ik zag de bui al één komen. „Zeg, jij zei tcoh dat je op het Utrechts Conservatorium was geweest. Bij wie heb je afgestudeerd en heb je dat wel afgemaakt?" Dat is de denigrerende bejegening, die uit vakkringen krijgt. Net zoals er werd geageerd tegen Piet van Egmond, en tegen Feike Asma, die daar wat méér aanleiding toe geeft omdat ie slordiger speelt. Net zoals er nü weer wordt geageerd tegen Klaas Jan Mul der." Steef van 't Slot zet een plaat van Klaas Jan Mulder op, en het orgelklank volume, dat deze over onze hoofden laat losbarsten, liegt er niet om. „Maar die kerel kan best wat anders. Diezelfde kerel heeft zijn solistendi ploma orgel en piano Ook hij gebruikt de Conservatoriumstijl op de daartoe geëigende plaats. Kunst heeft de bedoeling om schoonheid te eksposeren, daar waar men er wat aan heeft. Kunst is niet iets waarmee je alleen een bovenlaag be reiken moet Aan de andere kant moet ik zeggen, dat ik deze dingen streng scheid van mijn smaak. Wanneer ik muziek ek- sposeer voor een breder gehoor, dan doe ik dat echter graag met een programmakeuze, die door zo veel mo gelijk mensen mooi wordt gevonden. Wanneer ik in kontakt ben met vak colleges, die zich meer bewegen op modern terrein, tja, dan ben ik bezig met mensen die op een bepaald nivo staan Ik heb niets tegen moderne komposi ties, maar ik ben er niet voor, dat ik ze zonder nadere aankondiging in het grote publiek smijt. Verder ben ik ervan overtuigd, dat je het publiek moet opvoeden Wanneer je konserten in grote steden draait, en je hebt al een bepaald orgelpubliek, dan kun je veel meer doen dan in een voor elk wat wils programma samenstellen Dan komen de mensen de volgende keer wéér luisteren, en dan kun je na enkele konserten eens overwegen om iets anders óók te proberen. POPULAIR Vroeger als ik een ploeg nieuwe leer lingen kreeg, die voor het elektronische orgel kwamen, dan vroeg ik wat ze wil den doen. En negen van de tien zeiden: populair In de drie jaar dat ik ze les gaf deed ik aan, nou ja, je kunt het pedago gische indoctrinatie noemen. Ik be- nafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. jVerschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: jBert Vos. Marnix Kreijns en Peter Ivan Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk I maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40- per jaar, 20.50 per half jaar, 10.50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-16141, na vijf uur 03420-14679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa- jgina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons ntoor, Rozendaallaan 9. Leus- n/centrum. igeveer drie tot vier weken na •taling ontvangt u de gewenste to s thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uit- ve van de BDU-krantenkom- itie te Barneveld. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders hebben de heer L. Boogaard benoemd tot directeur secretarie. De heer Boogaard is thans hoofd van de hoofdafdeling welzijnszaken. De functie van direc teur secretarie is nieuw voor de ge meente Leusden. In de huidige or ganisatiestructuur is de gemeente secretaris tevens hoofd van de sec retarie. Onlangs is besloten deze structuur op een aantal punten te wijzigen, hetgeen geresulteerd heeft in het instellen van de functie van directeur-secretaris. De heer Boogaard is sinds 1958 in dienst van de gemeente Leusden, achtereenvolgens als medewerker van ACHTERVELD - Maandag 9 juni zal het weer mogelijk zijn om deel te nemen aan de schrljfavond voor ge vangenen van Amnesty Internatio nal. Van 19.30-21.30 uur kan men die avond terecht bij Nel Schwagermann aan de Van Oldenbarneveltstraat 84. Dat schrijven naar autoriteiten van landen waar zich politieke gevange nen bevinden wel degelijk nut heeft, kan men constateren uit het feit dat de Roemeense dissident Robert Dambovlceanu nu vrij Is. Daarom nodigt de schrijfgroep van Amnesty International iedereen van harte uit om te komen schrijven naar de volgende landen De Sowjet-Unie, waar een man al 5 jaar in een verbeteringskolonie gevan gen wordt gehouden. Hij was bij de groepering aangesloten die de onaf hankelijkheid van de Oekraiene na streeft Gevraagd wordt om medische verzorging en vrijlating Marokko, waar een man tot 15 jaar is veroordeeld omdat hij meewerkte aan het uitgeven van een marxistisch-leni- nistisch blad. Hij heeft vermoedelijk geen medische verzorging Vrijlating wordt verzocht Zuid-Korea. waar 16 mensen gevan gen zitten, zij werden ernstig gefolterd Vrijlating wordt verzocht Tsjechoslowakije, waar een man ge vangen zit, omdat hij naar muziek en de afdeling financiën, waarnemend chef van deze afdeling, waarnemend gemeente-ontvanger, chef van de af deling onderwijs en personeelszaken en sinds 1975 als hoofd van de hoofd afdeling welzijnszaken. In het plaatselijk maatschappelijk en kerkelijk leven is de heer Boogaard ak- tief geweest als administrateur van de Vereniging voor Protestants Chrtstelijk Onderwijs en als scriba van de ker- keraad van de Nederlands-Hervormde gemeente. Momenteel is de heer Boogaard bestuurslid van de Stichting Jeugdbelang Leusden en van de Schaakvereniging Leusden. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - D© leden van de com missie Algemene Bestuurszaken vergaderen volgende week maandag 9 juni in de raadszaal van het ge meentehuis, Hamersveldseweg 2. De vergadering begint om 20.00 uur. De agenda vermeldt de volgende elf zaken: 1. Opening 2 Mededelingen. 3. Informatie betreffende: „Beleid ten aanzien van de be scherming van de bevolking," d m v. brief van de minister van binnenlandse zaken. 4 Vaststelling verslag vorige verga dering. 5. Evaluatie nieuwe commissiestruc tuur. 6. Wijziging art 9n lid 1 a van de Veror dening. 7. Aanzet tot discussie over gemeen schappelijke regelingen 8. Eerste aanzet met betrekking tot consequenties in werking treden Wet openbaarheid van bestuur 9. Sociaal jaarverslag 1979. 10. Rondvraag 11. Sluiting. LEUSDEN - De leden van de werk groep Ruimtelijke Ordening van het Comité Milieuzorg Leusden verga deren volgende week dinsdag 10 juni in het gemeentelijk voorlich tingscentrum aan de Zwarteweg. De aanvang en de vergadering is om 20.00 uur en op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening. 2. Verslag van de vergadering van 13 mei 1980, 3 Mededelingen, 4. Ontwerp-vraagpuntennota struc tuurplan. 5. Mogelijke verkeersstromen Hoofd centrum, 6 Hoofdstructuur Hoofdcentrum in verband met plaats postkantoor, 7. Fietstunnel Noorderinslag, 8. Verbinding Noorderrandweg- Heiligenbergerweg. 9. Rondvraag, 10. Sluiting greep dat je zo n kind eigenlijk zo'n keuze niet kon laten maken. Als ze al van Bach gehoord hadden, wisten ze dat Bach zwaar is. Tot ik es iets van Bach opzette, of van Mendelssohn of van Franck (nou, dan ga je al erg ver) of ik schreef zélf es iets Ik ben een uitge sproken pijporgelfiguur Ik ben er tegen als het elektronisch orgel wordt verge leken met het pijporgel. De muziek, die over het algemeen voor elektronisch orgel wordt geschreven is kwa metho diek en kwa smaakvorming erg slecht. Als ik met die leerlingen klassieke mu ziek had behandeld, en ik stelde de vraag van het begin wéér, dan was er misschien nog één over, die populair wilde spelen. Dan doorzien ze de bana liteiten, die in de slechte elektronische orgelmuziek voorkomen Het is zes jaar lang een gevecht ge weest om hier een behoorlijke orgelklas uit de grond te stampen." Ik zeg, dat ik denk dat het allemaal ook met de Nederlandse volksaard heeft te maken. Wij zijn altijd meer een handels- dan een kultureel volkje ge weest De rooms-katholieke kerk in Leusden blijkt steeds zeer welwillend de kerk ter beschikking te hebben gesteld aan de Muziekschool om op het kerkorgel les te kunnen doen geven. LES GEVEN IN DE ROOMS-KATHOLIEKE KERK „Ik mocht de laatste drie jaar steeds een aantal uren lesgeven in de rooms- katholieke kerk. Nu gaat die kerk bin nenkort dicht voor de bebouwing En toen dacht ik: laat ik dan eens voor de parochie een orgelkonsert uitvoeren. Ik ben naar pastoor Ter Bekke gestapt, en die was daar meteen voor te vinden. Dat konserteren blijft ergens een ze- nuwbedrijf. Als 't konsert begint en je hebt je beginakkoorden gespeeld, dan bevangt je een huivering. Aan de ene kant is het zo, dat, ik, als een konsert achter de rug is, blij ben dat ik het heb gedaan. Aan de andere kant ben ik blij als ik weer wat windstilte heb. Ik ben een merkwaardige figuur Ik houd erg van me te ontspannen. Aan de andere kant ben ik avonturiersfiguur* Ik reis graag en veel, en liefst op onbetreden paden naar onbekende bestemmingen Dan kom in allerlei situaties terecht. Een zekere hoeveelheid spanning heb ik nodig om niet in apathie te vervallen, denk ik. JE DREIGT EEN LESBOER TE WORDEN Ik ben leraar aan de Muziekschool sinds 1974. Ik heb net het zesde kur- susjaar volgemaakt. Orgelles geven aan een toch misschien wel deels on- geïteresseerd publiek is een veeleisen de opgave. Je dreigt gauw een lesboer te worden, en weinig toe te komen aan het vak van uitvoerende kunstenaar Les geven is natuurlijk een noodzakelij ke bron van inkomsten. Nederland telt vele goede musici, en onze christelijke inslag zorgt voor vele organisten. Met Van Deuren heb ik vele koren poëzie van dissidente kunstenaars luisterde Ook voor hem wordt vrijlating verzocht. Argentinië, waar een 27-jarige stu dent al meer dan 4 jaar zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld ge vangen zit en ernstig wordt gemarteld Voor hem wordt onmiddellijke vrijlating verzocht. Tijdens de schrijfavond liggen voor beeld-brieven klaar die men kan over schrijven. Ook kan men die avond ach tergrondinformatie krijgen over de lan den waar naar geschreven wordt, en zijn schrijfbenodigdheden aanwezig. STOUTENBURG - Vanaf maandag 9 juni zal voor periode van circa 3 we ken de Horsterweg voor doorgaand verkeer zijn afgesloten. De afsluiting houdt verband met de reconstructie van het kruispunt Horsterweg/Hessenweg in Stoutenburg. Omleidingsroutes zul len door middel van verwijzingsborden worden aangegeven Tijdens de genoemde periode zullen de aanwonenden hun woning per auto kunnen blijven bereiken Ook de bus zal de gebruikelijke route blijven rijden, zij het dat er mogelijk enige vertraging zal optreden. LEUSDEN - Zondag 8 juni wordt er in de Marcuskerk aan de As- schatterweg een open-deurdienst gehouden die begint om 10.30 uur. Het thema van deze dienst is „Spelen met God." Medewerking aan de dienst wordt verleend door ds. Christiaan Reusink, de zang wordt verzorgd door Wim Be- reland en het orgel wordt bespeeld door J. van Ree. - Steef van 't Slot: „ambachtelijkheid presenteren begeleid. Dat doe ik graaag, omdat je dan onder elkaar bezig bent met mu ziek. En er staat niet zoveel op het spel Er kan niet zo veel misgaan. Ik ontdekte echter al vroegdat ik geen figuur ben om tussen vier muren te zit ten Ik houd van ver reizen. Ik bereid me nu voor op een reis naar Marokko Ik heb alle landen achter het Ijzeren Gordijn bezocht Vorig jaar was ik in Rusland en Albanië. De Russen, nou die weten precies wat er in het Westen gebeurt. Maar de Albanezen Nou, die horen niet op deze aardbodem thuis Ze hebben zulke idiote denkbeelden over het westen. Onvoorstelbaar Ze denken, dat de arbeiders in West-Europa en Amerika zestien uur per dag moeten werken en in krotten leven. Ze geloven niet, dat wij vrij, zonder visum naar En geland, Zwitserland enzovoorts kunnen reizen. Als ik zeg, dat hij toch interesse blijkt te kunnen opbrengen voor het lesge ven, zeg Steef van 't Slot: „Ik begon met 23 leerlingen Toen ik derdejaars Conservatorium was kon ik hier op de Muziekschool les komen ge ven. Ik begon met een uur of vier De laatste twee jaar van het Conservato rium werden dat acht uur Toen kwam de tijd dat ik 18 uur les gaf plus de stapel privé leerlingen, die je daarnaast ont wikkelt. Je weet niet hoe dat allemaal op je over komt. Ik zou er bijvoorbeeld niet aan moeten denken om 30 uur les te moeten geven! Je schijnt een bezadigde rust te moeten hebben om iedereen aan te- horen, en je moet meer berispingen uit delen dan je lief is. Dan denk je dan vinden ze me een rotvent Doe je het niet en wil je beminnelijk zijn, dan leert niemand meer goed orgel spelen. Daartussen probeer je het juiste mid den te vinden. Ik leid ook strijkers en blazers op voor het toelatingsexamen Conservatorium, voor zover dat de theoretische zaken betreft. Van de zomer zal ik spelen in Würzburg. Toen ik ooit op terugreis was van een vakantie in Oostenrijk raakte ik bevriend met de domorganist van Würzburg. In februari dit jaar speelde ik 3aar Dat gaat dan zo: ik heb weer zo'n ieuK stuk op de kop getikt. Ken je het niet? Zal ik het spelen? Een merkwaar dig soort sentiment. Dan gaan we 's nachts naar de dom, en dan staat de halve stad op zijn grondvesten te ron ken!" Wat onze kollektie gordijnen betreft bekennen we graag kleur: we zijn er een beetje trots op. Trots op de prachtige, over zichtelijke presentatie en trots op de ontelbare stoffen, kleuren en dessins die U bij Achterbergh aantreft. Of het nu Uw keuze moeilijk maakt of vergemakke lijkt: degordijn-kollektieen Achterbergh blijven de moeite waard! Amersfoort, Hellestraat/Westsingel Telefoon 033-13048

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3