Dhinatown"-Roman Polanski's jstseller terug in Amersfoort Rockey II: de return van Sylvester Stallone r bert vos DERDAG 12 JUN11980 kijk op de film filmagenda '1 rol af Faye die vooral haar bekendheid kreeg door haar rol als Bonnie Parker in Bonnie and Clyde", bewijst in .Chi natown" opnieuw een goed actrice te zijn, die vrijwel alles uit haar rol weet te halen en dat levensecht op het witte doek zet. ..Chinatown" is een formidabele film geworden. Dankzij het goede samen spel van regisseur Roman Polanski. scenarioschrijver Towne en de akteurs en aktrices In ruim twee uur en tien minuten (een hele zit), zet Polanski een verhaal neer, dat niet alleen spannend is van opzet, maar afwijkt van de door snee detective-film door de sfeerteke ning. de uitbeelding van de karakters en de achtergronden, waartegen de hoofdpersonen het verhaal maken. Wat dat betreft is Polanski zichzelf gebleven en is hij duidelijk te herkennen als de man, die er zijn handtekening voor zet te (Grand 5. 16 jaar, 131 minuten) THE WILD GEESE Voor de liefhebbers van oorlogsfilms draait deze week in Duo 2 de film ,,The wild geese" (Aasgieren vallen aan) van regisseur McLaglen. .Aasgieren vallen aan" is een oor logsfilm, ook al speelt het verhaal - naar het gelijknamige boek van Daniel Car ney - zich niet af op één van de be ruchte oorlogsfronten van deze eeuw. maar in Afrika, waar in feite in de laatste dertig, veertig jaar. een voortdurende oorlog gaande is tussen blank en zwart Een oorlog, die soms subtiel voort woekert in de junle, en soms uitbarst in heftige aanvallen van agressie, vaak veroorzaakt en geleid door zogenaamd blanke huurlingen, die hun ziel en va derland voor een fikse stuiver plegen te verkopen aan de meest biedende Dat soort oorlogvoeren is op het lijf ge schreven van knapen, die in ver schillende officiële" oorlogen al hun sporen hebben verdiend, daarna in de burgermaatschappij niet meer aan de slag kwamen en van hun tijdelijke job maar een permanente hobby hebben gemaakt Dat soort oorlogvoeren heeft -wat de huurlingen betreft - niets meer te maken met vaderlandsliefde, trouw aan de vlag en al dat soort fraais meer, maar is louter gebaseerd op geld en kundigheid Geld moet er op tafel ko men voordat er ook maar een schot gelost wordt en daarna wordt kundig heid geleverd door de mannen, die ook maar gehuurd zijn voor het karweitje Zo n „karweitje" is het bevrijden van een verbannen president van een Afri kaans land uit handen van een - uiter aard - wrede diktator, die van plan is de ex-president, een zekere Limbani, te doden. Kolonel Alan Faulkner lijkt de man. die dat werkje vast uitstekend zal kunnen klaren. Faulker (een zoals ge bruikelijk prima rol van Richard Burton) behoort tot de veteranen van het huur lingen-legioen, ook al heeft z'n prestige dan een lichte deuk gekregen door een vorige mislukking. Faulker krijgt van een multinational opdracht om een le ger bijeen te schrapen om de bevrij dingsoperatie uit te voeren. De ietwat gefrustreerde - buiten de akties om zwaar drinkende - kolonel Faulker, die eigenlijk al te oud is voor de harde ak ties in het veld, slaagt erin een prima groep bijeen te krijgen, zij het dan ook met de nodige moeite en ook nog dwarsgezeten door het moderne leger van de Maffia. „The wild geese" (Aasgieren vallen aan) is - en dat moet wel gezegd wor den - een vakkundig gemaakte oor logsfilm geworden, met prima vertol kingen van Richard Burton, Roger Moore, Richard Harris, Hardy Krüger en Stewart Granger (als de korrupte presi- dent-direkteur van de multinational, die zijn belangen in Oeganda uiteindelijk beter verdedigd zag door de diktator). Aan de andere kant is het een oor logsfilm met een bijsmaak, hoofdzake lijk gemaakt om de akties zelf en minder om de steeds terugkerende, afschuwe lijke oorlogen in het klein aan de kaak te stellen. Oorlogen, hoofdzakelijk in stand gehouden door westerse mul tinationals. die hun belangen hard nekkig op deze manier blijven verdedi gen, begerige en op macht en geld be luste Afrikaanse diktators en niet in de laatste plaats door de blanke huurlin gen. die zonder enige moeite hun ge weer opheffen voor de meest biedende Onder het motto, geen geld. geen schot. Wie het alleen maar om een vak kundig in elkaar gezette oorlogsfilm gaat, is „The wild geese" prima en tertainment. Wat mij betreft hoeft het allemaal niet, maar dat wist u echter al. (Duo 2. 16 jaar) THUNDERBALL De uit 1965 daterende Bond-film „Thunderball" van regisseur Terence Young (met Sean Connery als 007) is niet de beste uit de reeks, maar het is een onvervalste James Bond-film en dat is voor de meeste bioscoopbe zoekers méér dan voldoende Het internationale misdaadsyndicaat Spectre dwingt een straalvliegtuig op zee te landen, steelt twee atoombom men en eist van de NAVO een enorm bedrag voor de teruggave onder be dreiging anders twee hoofdsteden te bombarderen. James Bond (Sean Connery) bindt de strijd aan tegen de Jack Nicholson en Faye Dunaway in .Chinatown" van Roman Polanski. als de veelbelovende nieuwkomer: Jack Nicholson (One flew over the cuckoo's nest, The last detail e.a.). Vijf jaar geleden schreef ik over „Chinatown" het volgende en ik heb daar nu niets aan toe te voegen, of het zou de opmerking kunnen zijn, dat Polanski na Chinatown méér films maakte, zoals zijn recente „Tess", waaruit opnieuw de enorme verscheidenheid van genres naar voren komt in het oeuvre van Po lanski. In 1975 beoordeelde ik „Chi natown" aldus: Polanski, niet de eerste de beste re gisseur; heeft vooral bekendheid ge kregen door zijn film „Rosemary's ba by" en zijn omstreden verfilming van „MacBeth" Ook „Chinatown" zal niet door iedereen in dank worden afgeno men, zeker niet door hen, die de typisch Poolse sfeer van zijn films als „Mes in het water" in gedachten hebben. Po lanski heeft met „Chinatown' overi gens wel een uitstekende film aan zijn successen toegevoegd. En dat ge beurde mede dankzij het voortreffelijke scenario van Robert Towne (de man die ook het script leverde voor „The last detail") en de vertolkingen van Jack Ni cholson en Faye Dunaway Ook John Huston als een op macht beluste mil jonair levert prima werk af. Huston is misschien beter bekend als de suc cesvolle regisseur van onder meer „The Maltese Falcon", „The Asphalt Jungle", „Beat the Devil" en „The Mis fits" (met Clark Gable in zijn laatste rol), maar is ook als akteur in verschillende films te zien geweest Roman Polanski heeft met „China town" een nieuw genre aan zijn produk- ties toegevoegd, de detektive-film. Zich afspelend in Los Angelos in de jaren dertig, is „Chinatown" achter niet zo maar een detective Er zitten elementen in van Raymond Chandler (scena rioschrijver Towne las veel detectives voor hij Chinatown schreef, waaronder alle boeken van Chandler), maar aan de andere kant vindt men Polanski duidelijk terug in de psychologische karakter-tekening en in de sfeer, die de film in haar totaliteit uitademt Een sfeer die, soms ontspannen, overigens goed ondersteund door de muziek van Jerry Goldsmith Jack Nicholson speelt de privé-de- tective J.J Gittes, die zich normaal be zighoudt met overspelige echtparen en via zo n uiterlijk simpel lijkende op dracht in een veel grotere zaak terecht komt. compleet met moord, corruptie en fraude. Ondanks zijn cynisme, zijn charme en zijn doortastendheid in deze zaak. eindigt hij als de geboren ver liezer die hij is. De zaak is duidelijk te groot voor hem. De titel van de film „Chinatown' staat eigenlijk in relatie met de achtergrond van Gittes. het is een dubbelzinnige titel. In de film zelf heeft Chinatown van Los Angelos maar zijdelings iets te maken met het verhaal Het gaat vooral om Gittes, die als poli- tie-agent in Chinatown heeft gewerkt en daarom zijn carrière bij de LA-politie af brak. Chinatown staat voor dreiging, het afgesloten ghetto, het isolement, het onaantastbare. De zaak. waar Gittes mee bezig is in de film, dreigt voor hem een nog groter Chinatown te worden. Met een politie die er niets van begrijpt (of het niet wil begrijpen) en op de ach tergrond de grote mannen van het ka pitaal, die aan de touwtjes trekken en die materie goed beheersen. Tekenend is dan ook de slotscène in Chinatown, wanneer de zaak noodlottig afloopt en Gittes machteloos moet toezien Hij wordt met zachte hand afgevoerd door zijn medewerkers met de mededeling „Jake, kom mee. dit is Chinatown". Faye Dunaway is in „Chinatown" de vrouw van een hoofdingenieur van de waterleidingsmaatschappij, die gefru streerd en labiel door het leven gaat. worstelend met allerlei geestelijke pro blemen. die alleen maar worden geëscaleerd door de moord op haar man en de daarmee samenhangende ontwikkelingen rond de watervoorzie ningen in het uitgedroogde land rond Los Angelos Faye Dunaway levert als mrs. Evelyn Mulway een formidabele *SFOORT - Deze week in ieder geval één nieuwe film, die onlangs in l f indse première ging: „Rocky II", het vervolg op de succesvolle bok- ^^„Rocky" uit 1976 met Sylvester Stallone in de hoofdrol. Verder voor ^iefhbbers die 'em hebben gemist of de film nog een keertje zouden ff ien, komt Roman Polanski's topper „Chinatown" met Jack Nicholson V Dunaway in de hoofdrollen terug in Amersfoort. Ook deze film gaat n In landelijke roulatie. Tenslotte wordt in Duo 2 „Aasgieren vallen ^^he wild geese) van regisseur Andrew V. MacLaglen nog een keertje d. Tja, dan is er nog een nieuwe film in Cinema 2, „Slaven", maar ïr ontbreken alle gegevens, zodat ik u hierover niets kan berichten, de slavenrage in de filmwereld van enige tijd geleden, moet u er maar )eel van verwachten, want ook in dit genre heeft Hollywood zich niet i onttrekken aan de gebruikelijke cliché's. „Slaven" zal wel geen lering zijn. Over „Thunderball" hoef ik u natuurlijk niets meer te n. James Bond, dat kan niet missen. Als u 'em wel gemist hebt: Grand ATOWN )iar geleden ging „Chinatown" gisseur Roman Polanski in Nederlandse première en de film werd een succes. Dat kon ook bijna niet anders met een regisseur als Polanski, en een acteur, die juist dan grote bekendheid heeft verworven 1ANDJE Gisteren konstateerde ik, dat de omputer van miin bank een ste ge fout had gemaakt: een ver derde overschrijving. Het be- oort gelukkig tot de uitzondenn- en, maar ik moest meteen aan en kernoorlog denken. Niet, dat nou zo agressief van aard ben, 9f Ik meteen de strijdbijl opgraaf m ten strijde te trekken tegen de licro-processors van onze tijd loewel mijn vingers vaak jeuken), laar ik dacht aan een kernoorlog, mdat die vaak ontstaan door lutjes hebt het waarschijnlijk ook felezen twee keer in zeer korte jd zette een niet helemaal juist eagerende Amerikaanse super computer de geperfektioneerde oorlogsmachine in werking, "1vaarna enkele nog denkende nensen de totale vernietiging van onze toch al afgetakelde planeet op het nippertje konden voorko nen. Dat was weer eens op het andje. denk je dan en je wordt neteen weer gekonfronteerd met iet feit, dat we elke dag op het icherp van de snede leven, waar- 'lij het atoomzwaard boven ons 1oangt Ach. natuurlijk, zeggen die lui, die de Amerikaanse computers bedienen en programmeren, dat de kans dat zo'n computer een foutje maakt één op de miljoen is (waar hebben we dat eerder ge hoord) maar toch We hebben, dacht ik, al drie miljoen kansen —achter de rug, waarvan er drie kansen bijna ons aller hachje kostten. Zo zie je maar weer: een ongeluk zit in een héél klein hoek je. Mijn bank kan er over meespreken. En ook zij riskeert ééns een mini-oorlogje met mij, maar dat is een héél ander ver haal. Ik blijf voorlopig een vrede lievend burger, die niemand kwaad wil doen en iedereen vrede toewenst. Ook mijn bank. Maar - en het is zo maar een vraag hoor - zou het toch niet ver standiger wezen om de com puters maar eens wat minder toe te vertrouwen en zélf wat weer te gaan denken? Denken is goed voor je hersens hebben doktoren mij kortgeleden nog eens met kennis van zaken verteld. Er zijn een heleboel dingen niet goed voor je gezondheid, maar echt denken, daar is nog nooit iemand aan gestorven. Ik zie het die Amerikanen helaas niet doen. Denken, bedoel ik. Die hebben hun ziel aleeuwen" ge leden aan de computerduivel ver kocht en als je een beetje Bijbel vast bent, dan weet je. dat je ziel dan gewoon verloren is. Een an dere vraag is of wij dan óók maar op moeten houden met zelf den ken. Zijn wij Europeanen dan echt óók zo stom Fietsen is gezond, dat vertellen weer andere deskundige artsen ons dagelijks, ook al moet je het ook weer met al te gek maken. Die lui, die vorige week zaterdag naar Soesterberg zijn gefietst hadden daarom natuurlijk groot gelijk. Ze dachten dat ze de Amerikanen daar ook nog wat konden vertel len Maar - ik heb dat reeds be toogd - ik ben bang. dat dèt weer een tikkeltje te naïef was. Want Amerikanen hebben alles al lang aan hun heilige computers over gelaten. Hun motto: de mens wikt, maar de computer beschikt. Wel iswaar moeten de mensen hun wikken bliksemsnel onderbreken om de computer-beslissingen eventjes recht te zetten. Maar dat gebeurt maar ééns in de miljoen keer, dus déér hoeven we ons be slist geen zorgen over te maken. Toch maak je je wel eventjes donders kwaad als zoiets ge beurt. Net als gisteren, toen die bank van mij maar dat ver haat kende u al. V. misdadigers, die allerlei technische hulpmiddelen en een aantal mooie vrouwen in de strijd werpen Bond stelt daar zijn even ingenieuze afweermiddelen, zijn vuistkracht, slim heid en charmes tegenover Gevechten te land en in de lucht vinden een climax in een spectaculaire slag onder water waarbij de bommen worden terugge vonden. de bandieten uiteraard het on derspit delven en Bond zegevierend door de lucht ontkomt Voila, alle gebruikelijke Bond-in- grediënten zitten er in. Maar zoals gezegd: we hebben voordien en na dien betere gezien. Voor de Bond- fanaten maakt dat wellicht niks uit. Want Bond is alleen Bond als er Bond op staat. En dat is met „Thun derball" zeker het geval! (Grand 3, alle leeftijden, 128 minu ten) ROCKY II Sylvester Stallone werd een befaam de acteur dankzij „Rocky' een prima boksfilm uit 1976 van regisseur John Avildsen. De film kreeg maar liefst drie Oscars als de beste film, met de beste regisseur en de beste editor Voor Syl vester Stallone het begin van een rooskleuriger tijd En natuurlijk: het kon niet uitblijven, het vervolg op „Rocky" Onder de wat al te fantasieloze titel „Rocky II" (met in Nederland als ondertitel „De uitdager is dat vervolg er ook gekomen, met ui teraard opnieuw Stallone in de hoofdrol als Rocky „Rocky II" heeft terecht geen Oscar gewonnen Want - en dat is helaas heel vaak het geval - een vervolg op een succesfilm is kwalitatief slechter „Roc ky II" voldoet aan dat patroon, want Stallone, die nu zelf het scenario schreef en de regie voerde, wist het voorbeeld van John Avildson niet te verbeteren. Integendeel „Rocky II" levert niets nieuws op Afgezie nog van een over dadig gebruik aan cliché's is „Rocky II" gewoon een herhaling van het vooraf gaande met enkele onbelangrijke ver schillen. In een duel met Apollo Creed wordt de vermaarde bokser Rocky Balboa ernstig aan zijn oog gewond Mede op aandringen van zijn vrouw (Thalia Shi re) besluit hij met boksen op te houden. Natuurlijk moet er geld op tafel komen en brood op de plank en Rocky (Syl vester Stallone) gaat op zoek naar werk. Met zijn bluf weet hij reclame mensen over te halen hem te gebruiken in hun reclamefilms. Aangezien Rocky nogal wat bekendheid heeft verworven, lijkt het een goed idee Maar helaas, Rocky is beslist niet voor dit soort zaken in de wieg gelegd. Boksen, ja dat gaat prima, maar acte ren. dat is heel wat anders. Rocky wordt afgedankt en langzaam maar zeker komt de eens zo befaamde bokser in de vergetelheid terecht. Zijn vrouw raakt in verwachting en Rocky verdient zijn brood nu in een slachterij. Eerlijk zwaar en hard werk. Dan daagt zijn vroegere tegenstan der Creed hem uit voor een revan che-wedstrijd Hoewel Rocky zijn vrouw beloofd heeft de bokshand- schoen niet weer op te zullen nemen, wordt de verleiding en de druk te groot. Hij neemt de uitdaging aan en wint Niet zoveel boks-scènes als in „Roc ky I". maar de liefhebbers zullen niet ontevreden zijn Erg inspirerend vindt ik het allemaal niet. want buiten de boks-gedeelten om. lijkt „Rocky II" eerder op een niet al te vakkundig gemaakte smartlap. (Euro, 16 jaar, 119 minuten) In de nachtvoorstelling van Duo 2 de keiharde aktie-film ..The Gauntlet" (De doorzetter). En wie is die stugge doorzetter? Uiteraard niemand anders dan Clint Eastwood, die in deze film, samen met Sondra Locke, probeert alle valkuilen van maffia èn politie tracht te ontlopen Dat is geen makkie en dan wordt inspekteur Ben Shockley (Clint Eastwood) ongeduldig en ramt hij er genadeloos op los.The Gauntlet" is een film metspektakulaire scènes, door Eastwood zelf geregisseerd Clint Eastwood's nieuwste film is ..Bronco Billy", die binnen afzienbare tijd ook in Nederlandse prmière gaat. Ook hierin speelt Sondra Locke naast Eastwood een hoofdrol ..Bronco Billy" is echter geheel anders dan men in het algemeen van Eastwood verwacht Het filmverhaal draait om een klein circus van cowboy-ar tiesten in de strijd om hun bestaan Op de foto's Boven Clint Eastwood en Sondra Locke in ..The Gauntlet" Onder. Er wordt heel wat afgeschoten in ..The Gauntlet Filmprogramma voor Amersfoort van donderdag 12 juni t/m woensdag 18 juni 1980 GRAND 033-14632 Grand 1: „Monty Python s life of Brian", 12 jaar Dagelijks 13 30. 18.30 en 21 15 uur. zondag 13 30. 16.00. 18.30 en 21 15 uur Grand 2: „Coogans bluff 12 jaar Dage lijks 13.45. 18 45 en 21 30 uur, zaterdag en woensdag 18.45 en 21.30 uur; zondag 16 15, 18 45 en 21.30 uur Grand 3: „Thunderbolta I Dagelijks 13 30, 18.30 en 21 15 uur. zondag: 13.30, 16.00, 18 30 en 21.15 uur Grand 4: „Inspecteur Platvoet slaat alles", a l Dagelijks 13 45. 19 00 en 21.45 uur; zondag 14 00. 16 30. 19.00 en 21 45 uur Grand 5: „Chinatown", 16 jaar Dagelijks 13 45. 18 45 en 21.30 uur. zondag 13.30. 16 00. 18 45 en 21.30 uur CINEMA 033-18900 Cinema 1: „Gejaagd door de wind 12 jaar Dagelijks: 13 30 en 19 30 uur Cinema 2: „Slaven". 16 jaar Dagelijks: 13 45, 19.45 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 uur. Grand Matinee: „Junglebooka l Zater dag. zondag en woensdag 13 45 uur. Ne- derl gespr EURO 033-33655 Euro: „Rocky II". 16 jaar Zaterdag en woensdag 18 45 en 21 15 uur, zondag 13 45. 16 15. 18 45 en 21 15 uur; overige dagen 13.45, 18.45 en 21.15 uur Euro: „Zorro. de gemaskerde wreker", a I Zaterdag en woensdag. 13.45 uur. DUO 033-16572 Duo1: „Dirty Lilly", 18jaar Dagelijks: 14 15. 19 15 en 21.30 uur; zondag. 14 15. 16.30. 19 15 en 21.30 uur Duo 2: „Aasgieren vallen aan", 16 jaar Da gelijks 14 00, 19 00 en 21.15 uur. zondag 14.00. 16 30. 19 00 en 21.15 uur Duo Nachtvoorstellingen: vrijdag- en zaterdagavond 23.45 en 24.00 uur Duo 1: „Wellustige meisjes van het por nohotel", 18 jaar, 24 00 uur. Duo 2: „The Gauntlet 16 jaar. 23.45 uur ie uit ..Chinatown"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13