Firma Lieshout krimpt in Jeugdraad organiseerde themadag vrijwilligers jongerenwerk Ruim twintig mille meer voor bochtverbetering Heiligenbergerweg K.P.O. dames maakten uitstapje CML/RO aan 't schuiven met het postkantoor Commentaren/ AVeiiiiijjeii Acht personeelsleden ontslagen NAAR HET OOSTEN DE BOCHT plaatselijk nieuws DONDERDAG 12JUN11980 IEIB^SIIEI* |W™M7 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40 - per jaar. 20.50 per half jaar. 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-16141na vijf uur 03420-14679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t n v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto s thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatie te Barneveld. De befaamde (beruchte) bocht (van de redaktie) LEUSDEN - De inmiddels befaam de en vooral beruchte bocht in de Heiligenbergerweg (in gemeentelijke kringen bekend als de bocht van Pais) gaat ruim twintig mille méér kosten, als de raad nog steeds van mening zou zijn dat deze bocht zou worden verbeterd. Dit blijkt uit een voorstel aan de commissie van Fi nanciën en Economische Zaken, die vanavond onder meer hierover in het openbaar zal veraaderen. De verho ging van de aanneemsom met 21.000,- is het gevolg van het duurder worden van het asfalt, aldus het desbetreffende raadsvoorstel. Verder zal door loonkostenstijging nog een extra bedrag van 15.00,- moet worden geraamd, waardoor de totale bochtverbetering 22.500,- duurder uit zal komen dan vorig jaar door de raad was geaccepteerd (to taal 152.500,-excl.btw.) Zoals bekend heeft het plan om de bocht in de Heiligenbergerweg te ver beteren in april vorig jaar nogal wat stof tot diskussi opgeroepen. Het raadsbe sluit van 26 april 1979 werd door Gede puteerde Staten verdaagd met het ver zoek het alllemaal nog eens te bekijken. Kennelijk zag men in Utrecht de nood zaak toen ook al niet zo in. maar omdat de gemeente bij haar besluit bleef, werd op 3 oktober 1979 het raadsbesluit door GS alsnog goedgekeurd De Aktiegroep Veilig Over vond bochtverbetering evenmin noodzakelijk en stelde vioor om het nu aanwezige bord ,.30 km" te vervangen door een wettig bord. Bovendien was de aktieg roep van mening, dat die snelheid ook nog eens in witte verf op het asfalt moest worden aangebracht, terwijl de lichtmast in de bocht ten behoeve van henl die toch nog de adviezen negeren verplaatst zou moeten worden. Ten slotte vond de aktiegroep Veilig Over, dat na een proeftijd van twee jaar aan de hand van de ongevallenstatistiek de situatie nogmaals zou moeten worden bekeken. ACHTERVELD - Dinsdag 3 juni werd er door de K.P.O. een reisje georganiseerd naar Friesland, waar aan door 40 dames werd deelgeno men. Via de Oostelijke Flevopolder ging het richting Friesland. In de polder stond het koolzaad reeds in volle bloei. Jammer was dat door het donkere wolkendek en een laag hangende nevel niet volop van dit moois kon worden genoten. Om ongeveer 10 00 uur arriveerde men in De Gouden Ploeg te Bidding huizen waar van een kopje koffie werd genoten. Vandaar ging de tocht door Oostelijk Friesland naar Rijs in Gaas- tenland waar een broodmaaltijd werd gebruikt en door een aantal dames ook een wandeling werd gemaakt. Over stille binnenwegen en door het oudste stadje van Friesland. Workum, ging het naar Makkum. De tijd die in Makkum kon worden doorgebracht was wel wat kort, maar desondanks hebben de meesten toch kunnen zien hoe het Makkummer aar dewerk met de hand wordt gemaakt, gedecoreerd en beschilderd De zoge naamde majolica techniek is uniek voor het Makkummer aardewerk en vereist grote vakmanschap van de plateel schilder. Over de afsluitdijk ging het richting Noord Holland Voor velen was het de eerste maal dat zij hier over re den In Wognum stond het diner al klaar Via de Wieringermeerpolder, de Zaanstreek en Amsterdam ging het richting Achterveld, waar om ongeveer 20 15 uur werd gearriveerd De deelnemers vonden het een mooie dagtocht, waarop veel werd ge zien en werd genoten en die volgens de gehoorde reacties zeker voor herhaling vatbaar is LEUSDEN - De voorgenomen uit breiding van woninginrichting, tex tiel- en modezaak Lieshout met een tweede pand in winkelcentrum Ha mershof gaat niet door. De huidige zaak aan de Hamersveldseweg zal na afloop van de opheffingsuitverkoop alleen nog gebruikt worden voor de verkoop van meubels en dergelijke. Dat is de reden voor het feit dat bin nenkort acht van de dertien personeelsleden van de firma Lieshout op straat komen te staan. Volgens de heer Lieshout is het ge zien de huidige economische omstan digheden financieel niet haalbaar de plannen voor de nieuwe zaak in de Ha mershof. die de naam First Lady mode zou krijgen, door te zetten. De laatste tijd zijn de omzetten in de textiel- en modebranche volgens de ondernemer hard achteruitgegaan Er zou volgens de heer Lieshout een bedrag van een miljoen gulden op tafel moeten komen voor de nieuwe zaak en dat vindt hij op dit moment niet verantwoord. Daarom wordt er op dit moment druk onderhandeld met een ondernemer die belangstelling toont voor de plannen van Lieshout ..Wanneer de gemeente akkoord gaat met de koper, zal hij mijn plannen alsnog ten uitvoer brengen en zal First Lady mode er toch nog ko men", aldus de heer Lieshout Over de acht personeelsleden die zonder werk komen deelde hij mee dat wordt bedon gen dat deze mensen door de nieuwe ondernemer werk wordt aangeboden r Geen uitbreiding maar inkrimping bij Lieshout, de zaak aan de Hamers veidseweg, waar binnenkort alleen nog maar meubels te koop zullen zijn. Met een lichte verbijstering konstateren we, dat de werk groep Ruimtelijke Ordening van het CML zich op glad ijs heeft begeven. Volgens de genoteer de uitspraken tijdens haar ver gadering van dinsdagavond gaan er stemmen op, die vinden, dat de gemeente Leusden best kan overwegen of misschien toch ten oosten van het Vallei- kanaal gebouwd kan worden. Wij vinden dat een tamelijk lichtvaardige uitspraak, die al lesbehalve is gebaseerd op de historie van het ruimtelijke or- deninggebeuren van de voor liggende jaren. Een milieu-organisatie zou beter moeten weten. En dat is het CML nog steeds, ook al blijkt dat lang niet altijd uit het werk en de uitspraken van het Comité Milieuzorg Leusden. Natuurlijk is het zo, dat welke richting Leusden ook kiest voor haar verdere uitgroei, er altijd be langrijke agrarische en/of na- tuur-landschappelijke gronden opgeofferd moeten worden. Een gebied, dat in eerste instantie daarvoor beslist niet in aanmer king komt ligt ten oosten van het Valleikanaal. Ook al zou de gemeente dat willen, dan nóg zal de provincie hier geen toe stemming voor verlenen. Niet voor niets werd de tweede brug over het Valleikanaal door GS afgekeurd, omdat zij bang zijn, dat daarmee de weg naar het oosten open komt te liggen. In het streekplan wordt ook duide lijk aangegeven, dat bouwen ten oosten van het Valleikaal uitge sloten is. Het coulissen-land- schap tussen Leusden en Ach terveld mag niet aangetast wor den, is de conclusie die toen is getrokken en de argumenten daarvoor gelden nog steeds. Een tweede lichtzinnige uit spraak van het CML/RO vinden wij die van voorzitter Ten Berge „De Schoolsteegbosjes moeten we niet als een heilige koe be schouwen". Ook hier is sprake van een tegenstrijdigheid: een milieu-organisatie, die de grote natuur-landschappelijke waar de van dit unieke natuurge biedje in twijfel trekt. De uitge brachte rapporten spreken echter een duidelijk andere taal. Kortom: De werkgroep R.O. van het CML zal haar huiswerk beter moeten doen alvorens te gaan diskussiëren over een zo n delicate kwestie als aantasting van landbouw- en natuurgron den op het Leusdense grond gebied. De werkgroep zal moe ten beseffen, dat het door der gelijke lichtzinnige uitspraken onnodige onrust teweeg brengt met name onder de agrarische bevolking in het desbetreffende oostelijke gebied. Eigenlijk begint het zo lang zamerhand buitengewoon ver velend te worden om opnieuw over die beruchte bocht in de Heiligenbergerweg te moeten schrijven, maar we willen het niet achterwege laten. Zoals wij reeds eerder in deze krant heb ben laten blijken, zijn we beslist een tegenstander van het ver beteren van deze bocht. Het kost handenvol geld alleen ten behoeve van enkele onverant woordelijke automobilisten, die denken dat ze alle adviezen moeten negeren om toch maar zo snel mogelijk Leusden bin nen te kunnen vliegen. We blij ven van mening, dat het be schikbare geld 152.500,- excl. btw), dat uit de pot „bovenwijk- se voorzieningen tweede fase" moet komen, veel beter kan worden besteed. Wat dat betreft sluiten wij ons volledig aan bij de goed geargumenteerde brief van de aktiegroep Veilig Over van 25 september 1979 over dit onderwerp. We kunnen de raadsleden aanraden die brief nog eens zorgvuldig over te le zen en vooral te overdenken wat daarin wordt betoogd. In een tijd van steeds groter wordende be zuinigingen doet het op z'n minst wat merkwaardig aan om te moeten konstateren, dat een gemeente als Leusden haar geld zo lichtvaardig over de balk gooit, ongeacht uit welke pot dit geld wordt gehaald. Het geld kan - om een goed voorbeeld te noemen - veel beter worden be steed aan de beveiliging van wegen, die dat werkelijk nodig hebben. Op het gebied van bo- venwijkse voorzieningen zullen wat dat betreft ook door de raad wellicht tal van alternatieven bedacht kunnen worden. De raad heeft nu de kans om de vo rig jaar in een onbezonnen ogenblik genomen beslissing terug te draaien. V. ACHTERVELD - Door de jeugdraad van Leusden was er za terdag in De Moespot te Achterveld een themadag georganiseerd voor de vrijwilligers in het jongerenwerk. iBehalve diverse onderlinge ge sprekken over dit onderwerp stond er ook een film over het vrijwilligers werk op het programma. Die film bleek op het laatste moment niet aanwezig zodat deze kwam te ver vallen. Het doel van de dag was om met de vrijwilligers gesprekken te voeren, waaruit hun meningen en in zichten naar voren zouden moeten komen. Een dergelijke dag zou grote invloed kunnen hebben om dit werk eens naar buiten te laten uitstralen. Ook zou hierdoor het onderlinge contact tussen Leusden en Achter veld versterkt kunnen worden. Over gedane uitspraken van de vrijwilli gers zou onderling van gedachte worden gewisseld. De organisator van de dag Pim van Esch, opende met een inleiding over het thema. Aan de wand in De Moespot hingen papieren waarop een aantal „kreten" over vrijwilligers was, in totaal dertien Enkele hiervan luidden ..een vrijwilliger moet handig en technisch zijn ..voor het vrijwilligerswerk is het belangrijk dat je mensenkennis hebt", „een vrijwilliger wil beslist geen ver goeding" en ,,een vnjwilliger werkt altijd voor zijn plezier". Deze en andere stellingen werden ter discussie gesteld, waarna er stickers werden uitgedeeld waarop men zijn antwoord kon zetten zoals: ja. neen. niet. zeker. wel. en geen sprake van. Ook deze stickers werden opgehangen en om de mening van de aanwezigen nog meer te verduidelijken werden ook kaarten uit gedeeld waarop de eigen mening kon worden geschreven Ook deze werden opgehangen Nadat de aanwezigen alles hadden gelezen werden er groepjes gevormd en werden de belangrijkste stellingen in de discussie gebracht. "Dit waren ~.een vrijwilliger houdt zich altijd ahn zijn af spraken", ,.een vrijwilliger beslist of hij zelf iets wil leren", ..een vrijwilliger wil beslist geen vergoeding" en iedereen kan vrijwilliger worden Voordat de discussie begon werd er eerst voor een broodmaaltijd gezorgd waarbij door Los Donjos voor gezellige muzek bij de lunch werd gezorgd Na de (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In haar vergadering van dinsdagavond jongstleden is de werk groep ..Ruimtelijke Ordening" van het CML aan het schuiven gegaan met het postkantoor Zoals bekend bestaan er in die werkgroep al langer bezwaren tegen de plaats die de PTT voor de vesting van een definitief kantoor in het hoofdcentrum is toegedacht Nu kwa men er in de werkgroepsvergadering een aantal alternatieve lokaties naar voren, die als suggesties aan het ge meentebestuur zullen worden aange boden. Genoemd werden onder meer de boomgaard bij de Biezenkamp, een lokatie in H2 aan de Centrumweg en een plaats tussen de Centrumweg en smidse, waar nu nog een parkeerplaats staat De bezwaren van de werkgroep te gen de nu voor de PTT gereserveerde lokatie is dat het gebouw daar te on- zichtbaar en te onbereikbaar zou zijn. Omdat de grond daar echter nog niet aan de Ptt verkocht is, lijkt het werk groepsvoorzitter Ten Berge heel wel mogelijk om alsnog naar een andere plaats te zoeken. De PTT heeft laten weten voor de vesting van een definitief kantoor 1200 vierkante meter nodig te hebben, waarvan ongeveer 750 vierkante meter bebouwd zal worden. Het gebouw moet vrij kunnen staan Aan de meeste bovengenoemde suggesties blekfnvoor- en nadelen te kleven De boomgaard in de Biezen kamp zou gedeeltelijk veranderd moe ten worden in een parkeerplaats, wan neer op de parkeerruimte van 't Ha- mersveld een uitbreiding van het be jaardencentrum zou komen Omtrent de lokatie in H2 bestaat in feite nog weinig zekerheid Dat deel van het be stemmingsplan is door Gedeputeerde Staten afgekeurd Het derde alternatief zou wellicht een kans kunnen maken. Het zal met de ander worden voorge legd aan de Dienst Gemeentewerken discussie van de groepjes werd de con clusie weer besproken in de gehele groep De antwoorden liepen wel uiteen, maar het bleek dat men toch nader tot elkaar was gekomen en dat over diver se punten waarover verschillend werd gedacht overeenstemming was bereikt. Betreffende de eerste stelling kwam men tot de slotsom dat er een vaste avond voor vergaderingen moest zijn. een duidelijke taakomschrijving en verantwoordelijkheid voor de leden, motivatie van de vnjwilligers. evaluatie van evenementen, aanspreken op niet nagekomen afspraken, vastleggen van afspraken, afspraken i v m. tijd uitvoer baar houden en structuur van de ver eniging onderzoeken Ten aanzien van de tweede stelling kwam het volgende uit de bus: tijdens je vrijwilligerswerk leer je al, motiveren door een cursus, of kaderweekend, en beroepskrachten, afhankelijk van het aanbod van vrijwilli gers kun je eisen stellen en hoe groter het aanbod, hoe hoger de eisen. Bij de derde stelling merkte men op. geen vrijwilligers meer maar een betaalde beroepskracht, verschil in vergoeding namelijk materieel en wat betreft de waardering, oog hebben voor an dermans werk en onkostenvergoeding zoals benzine, postzegels enz Naar aanleiding van stelling vier werd ge steld: aan bepaalde eisen voldoen is afhankelijk van de taak en de functie, eigen interesse, eigenschappen, ge schiktheid, kennis, openstaan voor samenwerking, ter discussie stellen van je werkwijze en verwachting van je functie Heel uitgebreid is er over deze on derwerpen gesproken. In verband met tijdgebrek werden de besprekingen stop gezet Door de heer Van Esch werd er hierna een wedstrijd uitge schreven voor het ontwerpen van een affiche, waarop je kon vragen naar vrij- De Moespot in Achterveld, waar zaterdag de door de jeugdraad georganiseerde themadag werd gehouden. willigers voor je eigen vereniging Ge rekend naar de korte tijd die hiervoor beschikbaar was kwamen er heel origi nele affiches naar voren De gemaakte affiches werden beoordeeld door een student handenarbeid die dit op vlotte maar wel kritische wijze deed. Als eerste kwam uit de bus De Til uit Leus den. tweede werd Klont Achterveld en derde K P.J. Achterveld Voorts waren ook aanwezig de K P J uitLeusden.de Jeugdraad en Blijhof Hoewel alle verenigingen over deze dag waren ingelicht was de belang stelling niet zo heel groot Wel kwamen er steeds belangstellenden binnen druppelen en vertrokken weer Gemid deld waren er ongeveer 18 personen aanwezig Aan het eind van de dag bleek dat men op verschillende punten heel goed tot elkaar was gekomen En kele meningsverschillen waren er nog wel De heer Van Esch dankte na afloop van deze dag allen die hadden meege werkt en de belangstellenden

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3