Rommelmarkt voor waterputten in Boven-Volta STREEFBEDRAG AKTIE DIT JAAR f 14.000,- Geslaagd I 21 JUNI OP PARKEERPLAATS TEGENOVER MARCUSKERK Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? samenleving DONDERDAG 12 JUN11980 Rozendaallaan 9 leusden-C „Wetenschappelijk gezien, zeer interessanti" zaam met uitzondering van SNV (Stich ting Nederlandse Vrijwilligers) en de katholieke missie, maar beide op zeer bescheiden schaal De bevolking, gro tendeels behorende tot de Mossi-stam, legt zich uitsluitend toe op de overle- vingslandbouw. De koopkracht en het gemiddelde inkomen zijn er bijzonder laag. Het gebied wordt ontsloten door een 170 kilometer lange onverharde weg van de hoofdstad Ouagadougou naar Lèo Afgezien van een post kantoor en een slecht uitgeruste poli- king, met name de kinderen, verder doet verslechteren De dorpelingen hebben zich gewend tot de SNV-ers en de missie ter plaatse om hen behulp zaam te zijn bij het tot stand brengen van duurzame putconstructies. Door de missie ter plaatse is in het recente ver leden een puttensysteem ontworpen dat eenvoudig, goedkoop en duurzaam is. Er is een puttenbouwer opgeleid die nmiddels de nodige ervaring heeft op gedaan en zelfstandig kan werken De LEUSDEN - Vorig jaar is er een „rommelmarkt" op het parkeer terrein aan de Asschatterweg tegen over de Marcuskerk gehouden. De opbrengst van deze „rommelmarkt" (ruim 5000,-) was bestemd voor de aanschaf van zogenaamde dorp sapotheken in Boven-Volta. Inmid dels draalt het dorpsapotheek-pro- jekt, via de plaatselijke Nederlandse vrijwilligers op volle toeren. Ge leidelijk aan worden in een aantal dorpen apotheekjes uitgerust. Uit deze dorpen zijn thans ongeveer 30 personen, aangewezen door de lo kale dorpscomité s, In opleiding om het beheer over deze apotheek te voeren. De opbrengst van de vorig Jaar gehouden rommelmarkt was zodanig dat naast de apotheekjes een flink aantal vroedvrouwen op- geleld en met „verlosklsten" uitge rust kunnen worden. Mede door het succes van vorig jaar wil de werk groep „Boven Volta" de aktle her halen. 21 juni wordt er opnieuw een „rom melmarkt georganiseerd. De op brengst hiervan is bestemd voor een projekt in de provincie Lèo in Boven- Volta Heeft u „overbodige" sier-, ge- bruiks-, of kunstvoorwerpen, curiosa of antiek of wilt u uw creatieve steentje bijdragen aan deze aktie door het ma ken van een stukje huisvlijt voor de „rommelmarkt" (knutselen, boetseren, schilderen, breien of naaien) dan kunt u uw spullen bezorgen bij de adressen die onder het artikel vermeld staan of een van die personen opbellen BOVEN-VOLTA Boven-Volta (ook wel aangeduid als Opper-Volta) is één van de Sahel-lan- den Sahel is een Arabisch woord, het berekent rand. Men bedoelt met Sahel het steppengebied dat ligt aan de zuid rand van de Sahara. Het is een strook die door zeven landen loopt. Maureta- nië, Senegal, Mali, Boven-Volta, Niger, Tsjaad en de Kaap Verdische eilanden De Sahel heeft bekendheid gekregen door het feit dat honderduizenden men sen door voedselgebrek zijn omgeko men als gevolg van de lange droogte periode De Sahel-landen zijn ontwik kelingslanden; ze behoren tot de arm ste landen van de wereld Boven-Volta is grotendeels een land van wijde vlakten, hier en daar onder broken door lage heuvelruggen De hoofdstad is Ouagadoudou (120 000 inwoners). Het klimaat van Boven-Volta is tropisch Er zijn een regentijd en een droge tijd, waarvan de regentijd onge veer tussen mei en september valt. De regen valt vaak in de vorm van plens buien en gaat dikwijls gepaard met he vige windstoten In juli-augustus valt er de meeste regen en ook het meest re gelmatig Naar het noorden toe neemt de duur van de regentijd en ook de hoeveelheid neerslag af Het regent daar 1 tot 3 maanden, de temperatuur kan in het laatste deel van de droge tijd (april) overdag oplopen tot 40 50 graden Celcius In de regentijd is de temperatuur overdag rond de 30 graden BEVOLKING Boven-Volta heeft ongeveer 6 mil joen inwoners, een mengsel van vele stammen De in het centrum van het land wonende Mossi maken meer dan de helft van de bevolking. De overige stammen, waaronder de Samo en de Peul tellen aanzienlijk minder leden De bevolking is vrij ongelijk over het land verspreid. In het centrum is er een betrekkelijke overbevolking, de rand gebieden zijn dunbevolkt. Brede stroken vruchtbaar land aan weerszijden van de Volta rivier zijn bijna geheel onbewoond door het voorko men van de gevreesde ziekte oncho- cercose (rivierblindheid) Wegens ge brek aan werk trekken jaarlijks grote aantallen jonge mannen naar de buurstaten Ivoorkust en Ghana De provincie Lèo, waar het projekt uitgevoerd wordt, omvat een uitgestrekt gebied van circa 7.000 vierkante kilo meter Het gebied grenst aan Ghana en telt ongeveer 260 dorpen Er zijn vrijwel geen buitenlandse organisaties werk- ACHTERVELD - In het dinsdag gepubliceerde overzicht van leerlin gen die een dezer dagen slaagden voor hun eindexamen, ontbrak de naam van Jeroen van Hamersveld. Hij slaagde vorige week voor het Atheneum eindexamen aan het Eem- land College Noord in Amersfoort. kliniek zijn er geen faciliteiten van over heidswege in déze provincie Blijkens verslagen van SNV-ers ter plaatse is veertig procent van de kin deren ondervoed. PROJEKT Tengevolge van een herhaalde slechte regenval (in 1977 en 1978) is de traditionele drinkwatervoorziening in een aantal dorpen in de provincie Lèo in het ongerede geraakt. De regenval be droeg in 1978 450 mm, terwijl in „nor male jaren 800 mm regen valt Vanouds wordt het drinkwater opge voerd met emmers en zakken lut onver- strekte en met de hand gegraven put ten In feite zijn deze putten niet meer dan een gat in de grond van meerdere meters diepte. Door aanhoudende da- werkwijze is als volgt: Een wichelroede loper (missie-pater) zoekt de geschikte lokatie bij het dorp; de dorpelingen gra ven met spaden en houwelen tot zi| op water stuiten Op dat moment komt de puttenbouwer met zijn leerjongen om ringen van gewapend beton onderin de put aan te brengen Deze ringen heb ben een doorsnee van één meter en zijn een halve meter hoog. Ze worden ge goten met behulp van mallen De aldus aan te brengen kolom van ringen staat los in de put die zelf een doorsnee heeft van 1 20 meter Nu wordt de put verder uitgediept, de kolom zakt geleidelijk waarbij aan de bovenkant nieuwe ringen worden inge voegd Gevaar voor instorting is hierbij uitgesloten Doordat de putten hun maximale diepte verkrijgen op een ge vorderd moment tijdens de droge tijd, heeft men de meeste kans op per manent water. Toch laat het svsteem melmarkt zijn er vrijwilligers die eenma lig meedoen) dan zijn er mogelijkheden om meer aan de bewustwording te gaan doen. in de vorm van bijvoorbeeld lesbrieven op school, dia-avonden, kleurplaten waarop het verschil arm/rijk ling van het grondwater is een aantal van deze putten opgedroogd Verdere verdieping is niet mogelijk in verband met instortingsgevaar. De bevolking is nu gedwongen haar toevlucht te nemen tot water dat hetzij sterk vervuild en be smet is en een reéel gevaar is voor de volksgezondheid vormt, hetzij tot water dat over grote afstanden aangevoerd moet worden. Het onbetrouwbare water geeft darmstoornissen, die de labiele gezondheidstoestand van de bevol- een nog verdere uitdieping bij onver hoopte droogval toe Met dit systeem is reeds ervaring op gedaan en het heeft tot op heden zon der problemen gewerkt, daar komt bij dat deze bouwwijze uitzonderlijk goedkoop is. Het projekt bestaat uit de bouw van 10 nieuwe en het uitdiepen van drie bestaande waterputten, de to tale kosten hiervoor bedragen 13 894,50 AKTIEGROEP Twee leden van de aktiegroep, Gerrit Timmerman en Jan Koelstra, lichten hun aktie toe en praten over eventuele verdere stappen ,,ln eerste instantie was de aktie van vorig jaar gestart vanuit de gespreks- kring/werkgroep nieuwe levensstijl om iets concreets eenmalig te doen Door het succes van vorig jaar is er besloten om dit te herhalen. Aktie voor het inza melen van gelden is erg leuk, maar daarbij is een stuk bewustmaking met de problematiek arm/rijk even belang rijk. Neem alleen maar water. Hier komt het zo uit de kraan. In Boven-Volta en andere ontwikkelingslanden moet dit of van ver worden gehaald of vuil uit de grond worden opgehaald met alle na delen op het gebied van hygiëne en gezondheid Dit jaar kan de werkgroep door zijn ge ringe aantal medewerkers maar op kleine schaal aan de bewustwording werken Op de marktdag is er een kraam ingericht met informatiemate riaal. Er wordt gedacht om daar wat grondstoffen te laten zien voor de com- sumptie. wat in feite praktisch niet meer inhoudt dan gierst, eventueel met en kele recepten De werkgroep ziet dit jaar als een overgangsfase In diverse plaatsen werken er groepen aan be wustwording, gecombineerd met aktie. Blijken er meer mensen iets te voelen voor deze werkgroep (voor de rom- J. Koelstra, Melafier 3, tel 942933; A. de Koning, Lamoen 6, tel 940090 of G. Timmerman, Zonnedauwhof 10, tel 941029. Wilt u geld overmaken voor het pro jekt „Boven-Volta" dan kan dit op rekeningnr. 3359.56.556 van de Ra bobank Leusden t.g.v. Aktie „Boven- Volta" (postrek. Rabobank: 278135). ROMMELMARKT De marktdag op 21 juni zal weer ge houden worden op het parkeerterrein tegenover de Marcuskerk van 10 tot 4 uur 's middags. De aktie wordt dit jaar iets groter opgezet. Er zullen 12 kramen aanwezig zijn Er zal gestreefd worden het bedrag 14.000,— te halen Net als vorig jaar zijn er weer Boven- Voltaanse artikelen te koop zoals lap pen stof (tye-tye), kettingen, kralen, armbanden, betaalschelpen, vrucht baarheidssymbolen, houtsnijwerk, ko- persiersmeedwerk, barbecuepennen en lederwaren Uiteraard is er ook „rommel", een boekenkraampje met oude boeken, cu riosa en er zijn ook kinderattracties. Ook is er een kraampje waarin diverse stencils te verkrijgen zijn over Boven- Volta, de verschillen tussen arm en rijk, de doelstelling van de werkgroep en lesbrieven Er zijn wat werkmaterialen uit Boven- Volta te zien en grondstoffen voor het dagelijkse voedsel. De derde wereld winkel zal een kraampje bemannen waarin u ook weer diverse produkten kunt kopen Wilt u wat spullen kwijt, informatie of bent u geïnteresseerd dan kunt u met een van de volgende personen kontakt opnemen. te zien is. „De gemeente en kerken erbij betrekken is een van de plannen", al dus de leden van de aktiegroep „Daar bij is het land Boven-Volta niet belang rijk. maar de hele problematiek van ar me landen. Op landelijk niveau wordt er wel aan ontwikkelingshulp gedaan, maar wil je iets aan de bewustwording doen, dan moet dit plaatselijk gebeu ren"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5