imKripr krnnl: START VOLGENDE WEEK WOENSDAG IN ST. JORISKERK Drgelcyclus 1980 brengt keur \/an organisten in Amersfoort Lisidunahof zoekt vrijwilligers voor rijden aangepast busje 8 DONDERDAG 12 JUN11980 gevarieerd allerlei Calvijn. de Nationale Synode zelfs de orgels uit de kerken wilde ver wijderen Dat is meestal niet ge beurd. maar het orgel wordt tijdens de kerkdiensten niet gebruikt Opmerkelijk - en men zou uit de betaling door de stad aan Evert Somer kunnen afleiden dat dit ook in Amersfoort het geval was - is, dat juist door de afwijzing door het calvinisme van het orgel, in de kerk dit instrument qua wereldse mu ziek dan een bloeiperiode door maakt ..De organisten staan nu in dienst van het stedelijk bestuur en hebben een vast rooster voor de orgelbespelingen, die bedoeld zijn om de mensen een verstrooiing te bieden, die zij anders in de herber gen zouden zoeken' De kerken, waarvan in die tijd toch al om een begrip uit onze tijd te gebruiken - een multifunctio neel gebruik werd gemaakt, krij gen hierdoor ook de funktie van ..concertzaal", een funktie die vooral die kerken, waar grote, klankvolle orgels zijn gebouwd tot op de huidige dag hebben behou den Dat is ook met de St Joriskerk die niet alleen als kerk maar ook als ruimte voor culturele activitei ten worden gebruikt DE EUVELE MOED Het orgel ..boven de Hofingang" dat dus in 1636 verbouwd en uit- aebreid is. wordt in 1726 opnieuw uitgebreid en vernieuwd door Andries Duyschot. De St. Joriskerk heeft dan een orgel van 1400 pij pen verdeeld over 24 registers met 3 klavieren Van dit ..tweede" orgel is nu nog het wapenschild met de twee leeuwen, dat bovenop het rugpositief stond, over. In 1843 blijkt het orgel versleten Bij de De venter orgelbouwer C. F. A. Naber wordt voor 12.000,- een nieuw orgel besteld, dat in 1845 geplaatst wordt op het voor ons land unieke oxaal. „Omdat men voor de plaatsing van het rugpositief last had van deel van de balustrade van het oxaal. heeft men dit plaatselijk verwijderd." schrijft de heer H E. Dekhuijzen in zijn „De Sint Joris kerk van twaalfhonderd tot heden." En hij gebruikt de woorden „de euvele moed gehad" want het is een vergrijp geweest, dat in onze tijd zeker niet gebeurd zou zijn. Het Naber-orgel. dat nu - na de estauratie van de St. Joriskerk in 969 - weer aan de westzijde van le kerk staat, dateert uit 1845 en is laarmee beslist niet het oudste /an de in Nederland aanwezige >rgels. maar het is wel één van de >etere orgels uit de klassicistische >eriode Dat vereist voor de leek >en toelichting. De muziekhistori cus M. Hoving zegt, dat het orgel xganisch is gegroeid, dat in deze jroei het ene onderdeel de ontwik keling van het andere stimuleerde, Jat het eerste daardoor weer een mpuls tot verdere differentiatie Dntving En dan is het niet zo vreemd, dat lij de ontwikkeling laat beginnen Dij de panfluit, die door de oude Grieken gecombineerd wordt met de doedelzak, dat hij de door wa terdruk geregelde luchttoevoer i/an het waterorgel noemt, dat om streeks 300 v. Chr. door Klesibios in Alexandrië is gebouwd Weer later komen de blaasbal gen en zo ontstaat de grondvorm van het orgel, „die sindsdien al leen uitgebreid en verbeterd is" Bij de Romeinen wordt het orgel in het theater gebruikt en na de val van het Romeinse Rijk blijft het in By zantium een gewaardeerd instru ment Vandaar komt het naar onze streken In 757 krijgt Pepijn de Korte een orqel ten geschenke van keizer Constantijn VI van By zantium en omstreeks 800 wordt in de Domkerk van Aken een bijzan- tijns orgel geplaatst, dat waar schijnlijk het voorbeeld is geweest voor een meer inheemse or gelbouw. Rond 825 bouwt een Venetiaanse monnik hier een orgel voor Lodewijk de Vrome, komen geleidelijk aan in de kerken kleine orgels - positieven genoemd - in gebruik om de lange tonen van de cantus frimus - de Gregoriaanse melodie - te ondersteunen. Het positief dient aanvankelijk om door middel van een introductie - een voorspel - de begintoon van het gezang aan te geven, waarop dan het kerkkoor kan inzetten. Verder worden er tussen- en naspelen op ten gehoren gebracht Parallel met de ontwikkeling van de Nederlandse vocale polyfonie - veelstemmigheid - in het begin van de vijftiende eeuw groeit het orgel tot een instrument dat in de zestiende eeuw tot een eerste volledige ontplooiing komt. steeds meer een „eigen" taak krijgt in de kerkdiensten ALS HET MENSELIJK OR GANISME Reeds is gezegd, dat het orgel als het ware organisch aearoeid is. maar het is ook vergelijkbaar met het menselijk organisme. Dat blijkt duidelijk uit deze omschrijving van het orgel: „een muziekinstrument (zanger), waaarop verschillende, op windladen (luchtpijp staande, pijpereeksen (stembanden) door middel van windinblazing (longen), mechaniek (spieren) en klavieren (zenuwen) zijn te bespelen". Wat populair gezegd is het orgel een verzameling registers - pijpen met eenzelfde klankkarakter maar in toonhoogte verschillend, die met een bepaald muziekinstrument, zoals de trompet, de hobo en de fluit, kunnen worden vergeleken - die met manualen en pedalen (resp met de hand en de voet be diende toetsenborden) worden bespeeld. Al die mogelijkheden maken het orgel tot „de koningin der mu ziekinstrumenten" en geen won der dan ook, dat men ook aan de uiterlijke vormgeving - de kast - aandacht gaat besteden, ver schillende kerken en/of plaatsen elkaar wat de „pracht" van het or gel betreft zoeken te overtreffen Zo zijn de vaak imposante en fraaie orgelfronten ontstaan, die aan de kerken mede hun luister geven, die er ook toe hebben ge leid. dat die orgels het stempel op gedrukt hebben gekregen van onvoldoende ervaring om met het busje te kunnen rijden. Daar komt bij dat we toch al krap in het personeel zitten, zo dat we niet iedereen willekeurig vrij kunnen maken om met de bus te rij den", aldus de heer G. Groenendijk, coördinator van de aktiviteiten in het verpleeghuis „Tot nu toe", vervolgt de heer Groenendijk, „waren de bewoners dik wijls aangewezen op de diensten van slechts een vrijwilliger die buiten het personeel met de bus wilde rijden Dat is drie jaar uitstekend gegaan, maar die vrijwilliger ligt momenteel in het zieken huis waardoor onze bewoners in de problemen komen wanneer zij ergens heen willen." Om zo snel mogelijk weer aan die behoefte van de bewoners, psychisch gestoorde oudere mensen, te kunnen voldoen zit de stichting te springen om een of meer vrijwilligers die bereid en in staat zijn met het busje te rijden. Vol gens geneesheer-direkteur P. J Woortman wordt er in de eerste plaats gedacht aan gepensioneerden „Daar naast". aldus de heer Woortman. „moeten de vnjwilligers in staat zijn hun programma's snel aan te passen aan de behoefte van de bewoners. Over het algemeen komen de plannen om een uitstapje te maken spontaan bij de be woners op, dat ligt natuurlijk voor een belangrijk deel aan het weer. Dat ver eist soms nogal wat improvisatie vermogen van het personeel en zeker ook van de vrijwilliger die het busje moet besturen Verder verwachten wij van de vrijwilliger dat hij begrip heeft voor de moeilijke situatie waarin onze patiënten kunnen verkeren Wel gaat er tijdens de tochtjes altijd een verpleger mee, zodat de chauffeur zijn aandacht op de weg kan houden Natuurlijk kan iedere nieuwe vrijwilliger rekenen op onze hulp en begeleiding en wordt hem geleerd hoe hij moet omgaan met de speciale apparatuur in het busje zoals de rolstoellift." Het busje van de Stichting Lisidu na Auto Mobiel is geschikt voor het vervoer van acht personen zodat ie dereen die in het bezit is van een autorijbewijs, het zogenaamde rij bewijs B-E, ermee mag rijden. Vol gens de heer Woortman is het wel gewenst dat nieuwe vrijwilligers eni ge ervaring hebben met het besturen van een dergelijk busje. Eventuele belangstellenden voor dit werk kun nen contact opnemen met verpleeg huis Lisidunahoftelefoon 942224 en vragen naar de heer G. Groenendijk. ganist Evert Somer kreeg „18 Hollandsche guldens van de stad en 7 van de St Joris" voor het be spelen van beide orgels Er moet dus ook een voorloper geweest zijn van het orgel, dat in 1551-1552 in de St Joriskerk wordt geplaatst door de Utrechter Cornells Gerritsz. Dit orgel is her haaldelijk uitgebreid, o.a. door Peter Jansz de Swart. de vroegere meesterknecht van Gerrits en - in 1636 u door vooraanstaande or gelbouwers als de familie Van Ha- gerbeer uit Amersfoort, nl. Galtus Germersen en zijn stiefzoon Ger- mer Galtussen. Zij zijn het, die het orgel met een nieuw hoofdfront uit breiden. de kast van het 16e eeuw- se orqel tot rugpositief inrichten Vermoedelijk hangt die uitbrei ding samen met het feit, dat ook in de Protestantse kerken het orgel weer een plaats gaat innemen, nadat in de 2e helft van de zestien de eeuw. vooral onder invloed van NABER-ORGEL Het Naber-orgel - het werd in 1890 en 1935 gerestaureerd - is bij de laatste grote restauratie van de St. Joriskerk naast de toren ge plaatst en toen uitgebreid met een register door de firma J. de Koff uit Utrecht. Het bestaat nu uit 2460 pijpen met 38 registers verdeeld over 3 klavieren en pedaal. Tijdens de orgelcyclus 1980 zal niet alleen dit Naber-orgel maar zullen ook de beide door de Zwit serse orgelbouwers Metzier en Söhne te Dietikon. waarvan het een als kerkorgel in gebruik is. ge bouwde orgels worden bespeeld, zodat voor de orgelliefhebbers en voor hen. die met de klankrijkdom van het orgel kennis willen maken in de komende weken veel te ge nieten valt ORGELCYCLUS 1980 Aan de orgelcyclus werken dit iaar mee: Woensdag 18 juni: Jan J van den Berg, organist te Delft Woensdag 25 juni: Willem Hüls- mann. organist te Amersfoort Donderdag 3 juli Michelle Leclerc, organist te Sens (Frankrijk). Woensdag 9 juli: Feike Asma. or ganist te Maassluis Dinsdag 15 juli: Klaas J Mulder, oroanist te Kamoen Woensdag 23 juli: Jaap Rem- melzwaal. organist te Amersfoort. Woensdag 30 juli Willem Hendrik Swart, organist te Kampen Woensdag 6 augustus: Feike As- ma. organist te Maassluis Woensdag 13 augustus: Tjalling Roosjen, organist te Soest, en Jean Felder, organist/clavicinist te Hilversum. Woensdag 20 augustus. Willem Hülsmann. organist te Amersfoort Dinsdag 26 augustus Ben van Oosten, organist te Den Haag Het concert, dat Jan J. van de Berg op 18 juni geeft, bestaat o.a. uit Fantasie en Koraal over „Halleluja Lofgezangen," van Adriaan C. Schuurman, dat in 1942 als Improvisatie ontstond, later door de componist - op verzoek van de Delftse organist - alsnog op papier is gezet. Ver der worden werken van Bach, Loeillet, Rossi, en Guilmant vertolkt, terwijl ook de Sonate 1 In C kl. terts van Jan A. van Elj- ken - eeen leerling van Men delssohn - die In 1823 In Amersfoort werd geboren ten gehore zal worden gebracht AMERSFOORT - Volgende eek woensdag - 18 juni - be- int in de St. Joriskerk de or- elcyclus 1980, een reeks van If concerten op de orgels uit de t. Joriskerk. Een orgelcyclus 'aarvoor een keur van or- anisten in die periode van 18 inl t/m 26 augustus naar .mersfoort komt. Jan J. van den ierg, de organist van de Nieuwe .erk in Delft, opent de rij van rganisten, als bijv. Klaas Jan luider, Feike Asma en Willem lendrik Zwart, die op de Naber- n Metzgerorgels hun kunnen uilen tonen. Want gedurende de komende ïaanden zal - op twee uitzonde- ngen na - elke woensdagavond m 20.00 uur in de St. Joriskerk an goede orgelconcerten te ge- lieten zijn. (AN PANFLUIT TOT ORGEL J. J. v. d. Berg. barok, Roccoo, klassicisme en romantiek. Maar daarom liggen ook andere oorzaken ten grondslag, te weten de muzikale stijl van de periode, de gebruikte materialen en het vak manschap van de or gelbouwers EERSTE ORGELS IN DE ST. JORISKERK Terug naar de St. Joriskerk Al in 1374 moet er een orgel in de kerk aeweest ziin. want dan wordt ge sproken over een „vicarie-altaar aan de noordzijde onder het or gel" Bij de laatste restauratie van de St Joriskerk is zonder meer komen vast te staan, dat dit heeft gehangen „aan de noordmuur bo ven de huidige plaats van de kap- banken, daar waar men nu nog enige restanten ziet van natuur schilderingen. naast het smalle dichtgemetselde raam" Uit archiefstukken van 1550 blijkt, dat toen ook aan de zuidwand „boven de Hofingang gelegen" een orgel aanwezig was. want or- LEUSDEN - Sinds augustus 1977 maken de bewoners van verpleeg huis üsldunahot bij uitstapjes en varvoer van en naar zwembad Ba- voort gebruik van een aangepast busje. Dat busje kon drie jaar gele den worden gekocht na een succes volle aktle, waaronder een rommel markt. die in totaal meer dan 60.000 gulden opbracht. De aanschafprijs van het busje dat Is voorzien van tal van aanpassingen, zoals een rolstoellift aan de achterzijde, extra verwarming en verlichting, bedroeg ongeveer 45.000 gulden, zodat toen een bedrag van 15.000 gulden over bleef waarmee de eerste exploitatie kosten konden worden opgevangen. Omdat het niet is toegestaan de kosten van het busje door te bereke nen in de verpleegprljs, werd een aparte stichting, de Stichting Lisidu na Auto Mobiel, in het leven geroe pen die met de schenkingen van de bewoners en hun familieleden tracht benzine, verzekering, onderhoud en afschrijving te betalen. Tot nu toe Is dat steeds gelukt, alleen is er nooit voldoende geld geweest om een be taalde chauffeur aan te trekken. Voor het besturen van het busje was men steeds aangewezen op de bereid heid van een van de personeelsleden van Lisidunahof of een vnjwilliger. Daar een groot deel van de personeelsleden uit jonge mensen bestaat is de groep die met de bus kan rijden zeer beperkt. ,,Veel van onze medewerkers hebben nog geen rijbewijs of beschikken over busje van de Stichting Lisiduna Auto Mobiel dat door gebrek aan vrijwilligers de laatste tijd maar al te vaak in de ige staat.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9