Xantrekkelijke prijsvraag ^oor de jeugd Feestelijk begin vakantie Klim-opschool „Die beesten vangen duurt langer dan ze scheren" lie AMÜNS in zijnWEJtK" SCHAPENSCHEERDER DIRK DE LANGE: IHUnE-RAPPOKT .DINSDAG 17 JUN11980 5 Ks' >-#" - j LEUSDEN Postgiro en Rljks- ze« «tspaarbank organiseren een innende wedstrijd met mooie prlj- ""n waar alle kinderen In de leeftijd n zes tot twaalf Jaar aan mee kun- n doen. De voor de wedstrijd beno- )de prljsvraagformulleren zijn van heden op alle postkantoren te rk rijgen. Om een greep uit de prijzen te >en: er zijn elf zeilboten te winnen i de winnaar van de hoofdprijs krijgt daar nog een volledige zeiluitrusting bij. Naast deze grote prijzen zijn er honderd spaarbankboekjes met een inleg van elk 25,— beschikbaar ge steld en als troostprijzen zijn dan nog 250 posters van het schip ,,De Een dracht", het vlaggeschip van de Ne derlandse zeilvloot. De inzendtermijn sluit op 24 iuli aanstaande, alle prijsvraagformulie ren die daarna nog binnen komen kunnen niet meer worden beoor deeld. Elk kind mag maar één keer meedoen, de prijswinnaars ontvan gen uiterlijk 1 augustus bericht. Aan de prijsuitreiking is een leuke attractie verbonden, de winnaars van de zeilboten worden uitgenodigd voor een bezoek aan Amsterdam op 9 augustus aanstaande. Met het schip ,,De Eendracht" zal dan een tocht op de Noordzee worden gemaakt. De prijsuitreiking zal worden verricht door kaperkapitein Krakepit, hij is ook degene die een heel belangrijke rol speelt bij de prijsvraag. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Woensdag 18 juni, 9.00 uur: Welfare club Zonnebloem Ons Gebouw. Donderdag 19 juni, 13.30 uur: bejaar- densoos Ons Gebouw LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Woensdag 18 juni, 20.15 uur optre den Amersfoorts Kamerkoor in de Dorpskerk. Donderdag 19 juni, 14.00 tot 17.00 en 19.30 tot 21.30 uur: Expositie voor ontwerp vraagpuntennota structuur plan Leusden-Centrum in het ge meentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg. Donderdag 19 Juni, 15.30 uur verga dering gecoördineerd ouderenwerk in de raadszaal van het gemeentehuis aan de Hamersveldseweg. Donderdag 19 juni, 20.00 uur verga dering Wijkorgaan Groenhouten in de boerderij Hamersveldseweg 5. Donderdag 19 juni, 20.00 uur verga dering commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in het ge meentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg. Donderdag 19 juni, 20.00 uur verga dering jeugdraad Leusden in het ge bouw van Blijhof aan de Ansfridus- laan. Vrijdag 20 juni, 14.00 tot 17.00 uur: expositie voorontwerp vraagpunten nota structuurplan Leusden-Cen trum in het gemeentelijk voorlich- Loep op Leusden tingscentrum aan de Zwarteweg. Vrijdag 20 juni, 20.00 uur: extra ver gadering van de commissie Algeme ne bestuurszaken in de raadszaal van het gemeentehuis aan de Hamers veldseweg. Zaterdag 21 juni, 10.00 tot 16.00 uur: rommelmarkt ten bate van de water- puttenaktie voor Opper-Volta op het parkeerterrein aan de Asschatterweg tegenover de Marscuskerk. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 3 juni 1980 John-Sebastiaan, z.v. P. J. M. Schutter en V. K. van Geel. 11 juni 1980 Stephanie Ann, dv S.R.J, de Jong en P.S. Naerhoff; 11 LEUSDEN Vorige week vrijdag werd op de Klim-op school op feeste lijke wijze een begin met de vakantie gemaakt. Onder het motto ..Al spe lend de vakantie tegemoet" vermaak ten ongeveer 240 kinderen zich die dag uitstekend. Maar liefst vijftig moeders hielpen de leerkrachten mee om er een geslaagde dag van te maken. De jeugd werd onder meer bezig gehouden met het uit spuiten van kaarsen, balschieten. kussengevech ten, tekenfilm en een echte disco. Maar de grootste trekker voor alle kinderen was toch wel de echte paar- detram die vrijdagmiddag van een tot drie uur zijn rondjes reed in de omge ving van de school. Roel Fokko, z.v. P. J.C Keizer en S. A. Bos 12 juni 1980 Jacobus, z.v. N J. Lam- mers en L. J. Vos. OVERLEDEN: GEEN GEHUWD: 11 juni 1980 K G.M. Kaptein en C W. T. van der Pluijm. 12juni1980H J van de Hoef en M. A Voorburg Hyy HET INBRAAK IN DON BOSCO Donderdag 12 juni werd ontdekt dat er was ingebroken in een gebouwtje van de administratie van Don Bosco. Men had zich toegang tot het gebouwtje verschaft door een raam te forceren. Na onderzoek bleek dat een doos postze gels en een kleine hoeveelheid geld waren verdwenen. Er wordt onderzocht wie de inbraak op zijn geweten heeft AANGIFTE DIEFSTAL Ook op donderdag 12 juni werd door mevrouw Van der P. uit Leusden aan gifte gedaan van diefstal van haar boodschappentas De diefstal vond plaats in een winkel in Leusden-Cen trum. De politie heeft ook deze zaak in onderzoek. GROEP CARAVANS STREEK IN LEUSDEN NEER Vnjdag 13 juni kwamen verschillende telefoontjes binnen waarin melding werd gemaakt van het feit dat een aan tal caravans was geplaatst langs de Centrum weg/Landweg. De politie nam een kijkje ter plaatse, waarna de bewo ners spoedig aanstalten maakten te vertrekken. DADERS DIEFSTAL DEN BROMFIETS- AANGEHOU- Een aantal leerlingen van de Kllm-op school op pad In de paardetram Vrijdag 13 juni werden M E V en V. J M beiden uit Amersfoort, aange houden respectievelijk ter zake diefstal en heling van een bromfiets. Beide he ren bekenden de bromfiets gesloopt te hebben en het frame in het water te hebben gedeponeerd Bij het dreggen naar het frame werden onder andere een fiets en enkele stukken van een antieke stoel boven water gehaald Het frame is nog niet gevonden LEUSDEN Wanneer je In de ze tijd van het jaar markten be zoekt waar oude ambachten wor den gedemonstreerd kom je daar maar al te vaak een schapen scheerder tegen. In de maanden voor de zomer begint moeten de schapen van de nodige kilo's wol worden ontdaan, enerzijds om te voorkomen dat de dieren het In de zomer al te heet krijgen, al gebeurt dat In ons klimaat nou ook weer niet zo heel snel, aan de andere kant Is wol altijd nog een belang rijk produkt bij de fabrlkage van kleding. Omdat er In de omgeving van Leusden niet zo heel veel schapen te vinden zijn, moest er nogal een tijdje gezocht worden voorwe een schapenscheerder op het spoor waren. Uiteindelijk von den we er dan een, op de boerderij van zijn ouders aan de Voskuller- dljk, waar hij ook nog voor bijna vijf honderd varkens zorgt. Het Is Dirk de Lange, die in deze tijd van het jaar per flets door de streek kruist met op de bagagedrager het scheergerei, wat tangen, een doos pillen en een soort kanon om die pillen bij de schapen in hun keel te schieten. Dirk de Lange, zo'n tien jaar schapenscheerder, behoort zeker niet tot die scheerders die mark ten opzoeken om daar hun kun nen te tonen en ook aan tal van tradities die aan het scheren ver bonden zijn heeft hij maling. AFHANKELIJK „Op de heide", vertelt Dirk, „worden die tradities wel in stand gehouden, daar wordt na het scheren brood met zuurkool ge geten en sterke drank met suiker gedronken. Ik heb er echt geen zin in om daaraan mee te doen. ik heb het zo al druk genoeg Je moet niet vergeten dat je met dit werk heel sterk van het weer afhankelijk bent, soms heb je maar een paar weken waarin alles geschoren moet worden Neem nou vorig Jaar met die natte tijd, toen stond ik midden in de zomer nog te scheren. Gelukkig gaat het dit jaar wat beter maar goed of slecht weer, het blijft een haastklus, ik door Peter van Meenen wil al die beesten zo snel mogelijk onder handen nemen want ik kan ook niet zien wat voor weer het overmorgen is. Je hebt maar zo weinig tijd om die schapen te scheren, omdat de wol van de beesten absoluut droog moet zijn. Na een paar flinke re genbuien heeft het echt geen zin om aan de slag te gaan en ook al is het wel mooi weer. dan moet je toch nog tot een uur of tien, elf in de ochtend wachten voor je de schaar in de kudde kunt zetten. Voor die tijd zijn de schapen klets nat van de dauw Daar staat tegen over dat ik dan wel door ga met scheren tot het 's avonds donker is De koppels die hier in de omge ving lopen zijn over het algemeen niet zo groot, een twintig tot dertig schapen, dan heb je er al heel wat. Maar ook met zo'n koppel ben je zo een uur of drie. vier kwijt Kijk, het scheren zelf is zo'n groot kar wei niet, dat duurt hooguit vijf minuten, maar je moet al die bees ten wel eerst zien te vangen en daar gaat heel wat tijd in zitten. Vorige week was ik bij een invalide boer, toen heb ik het hele koppel alleen bij elkaar moeten zien te krijgen. Als je zo'n beest dan eenmaal vast hebt, zet je het op zijn achter werk en begin je met een tondeu se* vanaf de kop naar beneden te scheren. De wol komt er dan in lappen af, wat onder de buik zit is meestal nergens voor te gebrui ken. Als het schaap bijna kaal is wordt het op de rug op de grond gelegd en kan ik het van de reste rende wol ontdoen. Daarna be handel ik meteen de hoeven maar even. vandaar die tangen achter op mijn fiets, ook geef ik ze een pil tegen allerlei ziektes. Ik heb de schapen dan toch vast en dan kan ik dat beter maar even allemaal tegelijk doen" Dat sc Na een paar minuten wordt het dier op zijn rug gelegd en worden de laatste resten wol verwijderd. schapen er niet zo op ge brand zijn pillen te slikken blijkt wel als Dirk met een apparaat op de proppen komt waarmee de me dicijnen naar binnen worden ge werkt. Het is een buis waar een soort zuigertje aan een stokje door op en neer kan worden be wogen Door nu een pil in het buisje te doen en die buis in het schaap zijn keel te steken kan de pil zo bij het schaap in de slok darm worden geschoven, ziedaar een van de bijkomende zaken van het schapenscheren. NIET SCHEREN „Er zijn wel mensen," vertelt Dirk de Lange, „die denken dat de wol toch wel van de schapen komt. ook als we ze niet zouden scheren. Die mensen hebben voor een deel wel gelijk, maar vergeten dat het spul er dan in allemaal losse stukken afschuurt, wanneer ze bijvoorbeeld onder prikkel draad doorlopen, maar aan die wol heb je bijna niks meer Boven dien vind ik het maar een onver zorgd gezicht om de schapen er zo bij te laten lopen en ook kun nen ze er in de zomer huidziektes door krijgen Ik kan heel wat ver halen vertellen over wat ik bij het scheren in de wol aan ongedierte ben tegengekomen Wie begint met schapen hou den moet er rekening mee houden dat die beesten nogal wat onder houd vragen. Schapen worden gemakkelijk ziek, je moet ze schoon houden en natuurlijk ie der jaar laten scheren. Veel men sen die een paar van die beesten voor hun plezier houden realise ren zich dat niet en dan krijg je al die ellende Aan de andere kant zijn er ook mensen die zo zuinig op die beesten zijn alsof het kin deren zijn, dat is dan weer het andere uiterste, maar 't is inder daad wel plezieriger een goed ver zorgd koppel schapen te scheren dan een stelletje zieke beesten Deze week was ik bij iemand in Maarn om een koppel te scheren, die man was gewoon gek op de beesten, van ieder schaap had hij precies bijgehouden wanneer het was geboren, wanneer er lamme ren waren gekomen, waar die weer waren gebleven en noem maar op Dat koppel is een van de mooiste die ik geschoren heb, dat doe je dan echt met plezier, ook al is het zwaar werk in de fellezon en wordt je er nog hartstikke vet van ook." Dirk de Lange begint met scheren, het schaap zit dan rechtop.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11