Ouwe Polanski „met jouw tanden in mijn nek" terug I lensden krmt El „De Ideaal": een documentaire etKfcKEN! I DONDERDAG 19 JUN11980 kijk op de film Week- en nachtvoorstelllngen. In de weekvoorstelllngen van Duo 1 kun nen de liefhebbers terecht voor ..Pijp jesdrop" (Le Bouche Trou). een Franse porno-film rond een jong stel, dat eerst samen en daarna apart de nodige eroti sche avonturen beleven om tenslotte met z'n drieén in bed te eindigen. In de nachtvoorstellingen ..Bahama Porno", een tropische verrassing in zwoele ver pakking, zogezegd. In de nacntvoorstellingen van Duo 2 een reprise van de SF-aktiefilm ..Death Race 2000" van regisseur Paul Bartel met David Carradine en Sylvester Stallone in de hoofdrollen. Een aktie- volle race dwars door Amerika in de toekomst (Duo 1 en 2, 18 jaar) filmagenda Amersfoort Filmprogramma voor Amersfoort van donderdag 19 Juni t/m woensdag 25 Juni 1980. Boeken )OOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week wat reprises. Dat Is dan In de eerste plaats de ltstekende parodie van Roman Polanski op de vampier-films: „The fearless te/iae/ op het geheimzinnige kerkhof in „Phantasm". OPRUIMING Het is een beetje vroeg, ik weet het, maar vandaag hou ik oprui ming. Een kleine zomer-uitver- koop voordat ik volgende week mijn voorlopig laatste stukje voor deze rubriek schrijf, waarna ik aansluitend enkele weken van een (naar ik in alle bescheidenheid dacht welverdiende) vakantie hoop te kunnen genieten. Van daag dus wat kleinere zaken, die me in de afgelopen periode heb ben geroerd, beroerd of op een andere wijze hebben bezig gehouden. Ik heb er eens ernstig over na gedacht, maar ik heb toch maar besloten - tegen het zeer drin gende advies van het kabinet Van Agt in - om mijn vakantie buitens lands door te brengen. Ik las tot mijn onuitsprekelijke vreugde, dat Nederland op dit moment nauwe lijks haar vaste klanten kwijt kan, zodat ik met een rustig geweten de grens over kan wippen totdat men hier tenminste orde op zaken heeft gesteld en een plaatsje voor mij heeft vrijgemaakt. Inclusief een redelijk-mooi- weer-garantie, dat Spreekt Vorige week tot de ontdekking gekomen, dat mij na de vakantie opnieuw een zware taak wacht. Eén van die hartelijke computers in den lande, waar ik regelmatig mee pleeg te corresponderen, heeft gemeend weer eens een keertje eigenwijs te moeten zijn. Maar ik ben aan het sparen voor een eigen huiscomputer, zodat ik over enkele jaren alle misver standen op elektronische wijze door dié vriend" laat oplossen Ik weet het, erg konsekwent is het niet, maar ik ben een klein beetje bekeerd Luidt het oude gezegde niet, dat je list met list moet beant woorden? Met den stevige wind molen op m'n dak hoef ik de kern energie ook niet en zo blijf ik toch nog redelijk vooruitstrevend, nietwaar? Tegen de voorstanders van computers zeg ik, dat ik ge heel in mijn eigen energie voorzie, terwijl de voorstanders van kern energie naar het dak worden ver wezen, waar de molen dan vrolijk wiektOf andersom. Het klinkt in ieder geval goed. Heb mij deze week vermaakt met het invullen en verkrijgen van alle papieren om straks Engeland binnen te kunnen komen. Ik heb in ieder geval één ding héél goed begrepen: je moet verdraaid goeie papieren hebben, wil je dat EEG-land binnen kunnen komen! Moet deze week nog eventjes naar de douane om de invoer van mijn rollend materieel te regelen. Zou ik nog in aanmerking kunnen komen voor EEG-subsidie? Moet u nou ook zo lang wachten op de hooggeachte belasting dienst, voordat men u uitsluitsel geeft of er nog wat terug te krijgen valt? Als we vadertje Staat nou straks eens met z'n allen een re kening sturen voor gederfde ren te? In het zweet des aanschijns zult u uw brood verdienen. Maar er is nooit iets gezegd over het oprui men van een ooit eens zelf gemaakte vliering, waarin de loop der jaren alles op is gegooid, wat ooit misschien wellicht vast wel eens van pas zou kunnen komen. Er zijn wat zweetdruppeltjes ge vallen en ik ben verbijsterd over de gigantische hoeveelheden die we m de loop der jaren hebben ver zameld en nóóit nodig hebben gehad. Ik zou er bijna mijn brood mee kunnen verdienen En tenslotte moet u de hartelijke groeten van Beertje hebben. Tenminste, als dat fikse olifanten- gestamp op het hek een groet betekende. Ik denk van wel, want die reebruine ogen keken zo ver tederend hartelijk Om het allemaal luchtig af te sluiten toch nog even een Bel genmop voor de liefhebbers. De piloot van een Belgisch charter vliegtuig had storing aan de motor en hij verzocht de stewardess dat op heel voorzichtige toon mee te willen delen aan de passagiers De stewardess deed dat voor treffelijk: ze zong heel melodieus ,,De motor is stuk en we gaan naar beneewaarop alle Belgen in koor invielen: ..Holadiee, hola- dijéé Zo was het genoeg, want ik moet nog een héél eind door Belgie rij den en voor je het weet doen ze de lichten van de autoweg uitDie mop vertel ik u wel verder nè de vakantie. vampire killers'' en de soft-sex en soft-focus-produktle van fotograaf-regis seur David Hamilton: „Billtis". Nieuw deze week zijn „Phantasm" een nogal lugubere horrorfilm van Don Coscarelll met SF-ingrediënten en „The great alligator", een niet bepaald origineel meer te noemen „rampenfilm" lè „Jaws" met inplaats van die haai nu een reuzenkrokodil. „Chinatown" heeft het maar één week uitgehouden, maar „Gejaagd door de wind" blijft, eveneens (uiteraard) „Thunderball", „Life of Brian", „Coogan's Bluff" en .Rocky II". Nog een weekje kwakkelen en we kunnen weer met frisse moed naar de film. Volgende week brengen de Amersfoortse bioscopen de eerste pre mières voor de zomervakantie. Dat is dan in de eerste plaats ..Tom Horn", een nogal dramatische wild-west epos met Steve McQueen in de hoofdrol als Tom Horn Bud Spencer speelt de hoofdrol in de redelijk goed gemaakte komedie ..The Sheriff and tne Satelite Kid", waarin Spencer als politieman gekonfronteerd wordt met een aardig, maar knap tegendraads ruimteknaapje. Tenslotte voor de liefhebbers van show en aktie „Roller Boogie", die je zou kunnen omschrijven als een discofilm op de rollerskate Amusante, charmant gemaakte film rond een groep rollerskatende jongelui, die zich met woord en daad inzetten voor het behoud van hun skate-baan, die door de plaatselijke mafia overgenomen dreigt te worden Vrij veel aktie op de rolschaats met als hoogtepunt de kampioen schappen rollerskate. Met Linda Blair (uit „The Excorcist") in de hoofdrol. Scène uit: „Bilitis" van David Hamilton internationale griezelfestival in het Franse Avoriaz (Grand 1,16 jaar, 89 minuten). Billtis. Fotograaf-regisseur David Hamilton is gek op jonge meisjes en werd daar befaamd door. Hij debuteer de als speelfilmregisseur met „Bilitis", geen opzienbarende film, maar wel aantrekkelijk (veel in soft-focus) ge filmd. Het verhaald draait om een jong meisje, dat is duidelijk, dat verliefd wordt. Er komt nog een meisjeskost school aan te pas. maar ook dat is op zich niet belangrijk, omdat het accent van de film vooral ligt op het terrein van blote jonge meisjes-lichamen, die met tederheid en vakmanschap in beeld zijn gebracht. Soft sex voor de hele familie boven de 16, zogezegd. (Grand 2, 16 jaar) Thunderball. De vierde James Bond-film met Sean Connery nog in de hoofdrol als geheim agent 007. Niet de beste volgens de kenners van de tot nu toe gemaakte James Bondfilms, maar ook niet direkt de slechtste (voor zover je van slechte Bondfilms kunt spreken). Het verhaal draait om gestolen wapen tuig. waar Bond achteraan moet (Grand 3. alle leeftijden 128 minuten). Coogan's Bluff. Clint Eastwood in een voor hem gebruikelijke harde aktie- film, samen met Sondra Locke in de hoofdrol Coogan is assistent-sheriff in een plaatsje in Arizona, die naar New York trekt om daar een misdadiger in ontvangst te nemen Dat loopt niet al lemaal van een leien dakje en het ge volg is. dat Coogan enorm kwaad wordt en zelf zijn zaakjes gaat regelen, tegen de wens van de Newyorkse politie in Prima aktiewerk (Grand 4. 16 jaar, 85 minuten). Life of Brian. Een anarchistische persiflage van Monty Pyton's team op de figuur van Jezus, maar vooral ook op de (film-)handel. die in latere eeuwen in Hollywood rond Jezus ontstond De makers proberen via het overbekende verhaal de hedendaagse huichelarij aan de kaak te stellen en slagen daar aardig in. Het verhaal draait om Brian Cohen, die in Bethlehem wordt geboren op hetzelfde moment als zijn grote landgenoot Jezus van Nazareth, een stal verderop. Brian is echter voor pech geboren Een sterke film voor hen. die eerder van Monty Python's films heb ben genoten. (Grand 5. 12 jaar, 93 minuten). Junglebook. Walt Disney's befaam de tekenfilm doet het uitstekend, nu de film opnieuw in roulatie is gebracht in een nagesynchroniseerde versie Vooral voor de jongere kinderen zijn de Nederlandse dialogen natuurlijk aan trekkelijk om het verhaal nög beter te kunnen volgen. (Grand, alle leeftijden, matinee voorstellingen). Gejaagd door de wind. Clark Gable als Rhett Butler en Vivian Leigh als de fraaie Scarlett O Hara in één van de grootste films aller tijden: „Gejaagd door de wind". Deze vier-uur durende film van regisseur Victor Fleming naar Margaret Mitchell's triologie speelt zich af ten tijden van de Amerikaanse bur geroorlog. Een groots epos van liefde, haat. opoffering, vriendschap, oorlog en vrede (Cinema 1twaalf jaar. 225 minuten) Rocky II (De uitdager). Het vervolg op de filmtopperRocky" met Sylvester Stallone in de hoofdrol als de bokser Rocky Balboa. die aanvankelijk zijn In soft focus geportretteerde jonge meisjes: het handelsmerk van fotograaf David Hamilton, de regisseur van het soft-sex-produktBilitis", als reprise in Amersfoort. bokscarriêre op gaf voor een normaal gezinsleven, maar later toch weer voor de verleiding bezweek om uitdager Creed definitief uit te schakelen en we reldkampioen te worden Niet zo'n ster ke film als Rocky was. vooral omdat het verrassings-effekt is verdwenen en het verhaal - zonder de boks-scènes - meer op een niet al te best gemaakte smartlap lijkt. Stallone verzorgde zelf de regie en het scenario (Cinema 2. 16 jaar. 119 minuten). The Fearless Vampire Killer. (Met jouw tanden in mijn nek). Draaide vori ge week een vrij recente film van regis seur Roman Polanski in Amersfoort (Chinatown), deze week een wat ouder produkt van deze van origine Poolse regisseur. „The fearless vampire killer" is een geslaagde parodie op het veel beproefde filmgenre horror en vampier films Met Roman Polanski en wijlen Sharon Tate in de hoofdrollen. (Euro, 16 jaar, 105 minuten). De zotte wereld van Laurel en Har dy. In de matineevoorstellingen van Euro op zaterdag- en woensdagmiddag is het deze keer weer lachen geblazen met een reeks filmpjes van Stan Laurel en Oliver Hardy Nadere toelichting vol strekt overbodig! (Euro, alle leeftijden) The great alligator. Voor wie niet genoeg krijgt van films lè Jaws" moet beslist niet verzuimen een bezoek te brengen aan „The great Alligator" (De prooi van de reuzenkrokodil) met Mei Ferrer als fotograaf Daniel en Barbara Back als Alli in de hoofdrollen. Het the ma is bepaald niet origineel meer te noemen, maar er valt nog best te griezelen rond een reuzen-krokodil, die de gasten van een gloednieuw hotel bedreigt. (Duo 2, 16 jaar). GRAND: 033-14632. Grand 1: ..Phantasm 16 jr dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur. Zondag: 13 45 -16.15 - 18 45 - 21 30 uur Grand 2: „Bilitis 16 jr Zat en woe 18.45 - 21 30 uur. Dagelijks 13.45 - 18 45 - 21 30 uur Zondag 16 15 - 18 45 - 21 30 uur Grand 3: „Thunderballa l Dagelijks: 13.30 - 18.30 -21.15 uur Zondag 13.30 -16 00 -18 30 - 2115 uur. Grand 4: „Coogan's Bluff12 jr. Dagelijks. 13.45- 18.45-21.30 uur Zondag. 14.00 - 16.30 - 19 00 - 21 45 uur. Grand 5: „Life of Brian". 12 jr. Dagelijks: 13.30- 18.30-21.15 uur. Zondag: 14.00-16.30 -19.00 - 21.45 uur Grand Matinee: „Junglebook". Ned. ge- Eroken, a.l iterdag, zondag en woensdag 13.45 uur. CINEMA: 033-18900 Cinema 1: „Gejaagd door de wind", 12 jr. Dagelijks: 13.30- 19 30 uur. Cinema 2: „Rocky II". 16 jr. Dagelijks: 13.45 - 18 45 - 21.15 uur. Zondag: 13 45- 16.15 - 18 45 - 21.15 uur. EURO: 033-33655 Euro nieuw: „The Fearless Vampire Killer". (Met jouw tanden in mijn nek). 16 jr. Zaterdag en woensdag: 18.45 21 15 uur. Zondag: 13.45-16 15-18 45-21 15uur Overige dagen: 13.45 - 18 45 - 21.15 uur. Euro: „De zotte wereld van Laurel en Har dy". a.l. Zaterdag en woensdag 13.45 uur. DUO: 033-16572. Duo 1: „Pijpjesdrop". 18 jr. Dagelijks: 14 15- 1915-21 30 uur Zondag: 14 15-16.30 - 19.15 - 21.30 uur. Duo 2: „The great alligator". 16 jr Dagelijks: 14 00 - 19.00 - 21.15 uur. Zondag: 14 00- 16 30-19 00-21 15uur Duo nachtvoorstellingan: Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 en 24.00 uur Duo U ..Bahama Porno", 18 jr 24.00 uur. Duo 2: ..Death race 2000 18Jr 23.45 uur. Het oorspronkelijk zeilende vracht schip de „Ideaal," dat na de oorlog van mast en tuig is ontdaan, inspireerde Gep Frederiks om te gaan tekenen, te fotograferen en zich te documenteren. Het resultaat is de geschiedenis van zowel deze Friese maatkast als de Ne derlandse binnenvaart vanaf 1850. Het historisch materiaal wordt aangevuld met de herinneringen van de ge broeders Penraad, de eigenaars van de „Ideaal." Ze behoren tot de vrijwel ver dwenen generatie binnenvaart schippers, die nog uit eigen ervaring kunnen vertellen over het vrachtvervoer per schip. Daarom is het zo belangrijk dat in dit boek de geschiedenis van hun schip en die van de beurtschippers is vastgelegd. Met vaardige pen tekende Gep Fre deriks de „Ideaal" en al zijn onderdelen tot in de kleinste details. Zo krijgt men i een duidelijk en visueel aantrekkelijk i beeld van het binnenschip, de beman ning, de verschillende vaarwateren met havenplaatsen, de moeilijkheden rond moderniseringen, de komst van het beurswezen en de verdere ontwikke lingen tot op de dag van vandaag. Deze documentaire is belangwek kend voor iedereen die zich bezighoudt met verdwijnende scheepstypen, maar ook voor hen die zich interesseren voor de industriële achtergronden, en zich inspannen om de technische verwor venheden uit het verleden te behouden en oude schepen weer in bednjf te stel len. Gep Frederiks beschreef en aqua relleerde al eerder oude Nederlandse schepen in de uitgave „Fluiten geeft veel wind," waarin naast treffende vierkleuren prenten en zakelijke infor matie ook niet eerder gepubliceerde schipperspoëzie is opgenomen. De „Ideaal" ligt tegenwoordig in een van de grindgaten van de Bene den-Rijn. Meer informatie kunt u krijgen bij Uitgeverij Ploegsma (Nanny Brink man) Gep Frederiks „De Ideaal." 23.50. uitgave Ploegsma, Amsterdam, 1980. ren tijdens het bezichtigen van de gruwelijkheden in de lach schoot, maar dat was eerder omdat de ef- fekten inderdaad wat lachwekkend waren uitgevoerd en soms bol van de cliché stonden. Maar voor het overige valt er bijzon der weinig te lachen bij dit nogal gruwe lijke produkt rond een kerkhof en daarbij behorend mortuarium, waar het lang niet pluis is. Dat ontdekt de 14-jarige Michael Pearson, die dan ook prompt van de ene nachtmerrie in de andere terecht komt. Coscarelli maakt gebruik van moder ne horror-effekten, zoals zilveren bol len, die razendsnel door de gangen van het mortuarium suizen, dood en verderf zaaiend voor wie zich op hun weg be vinden Het ziet er allemaal nogal sme rig uit, temeer dat naast de mensen van vlees en bloed ook zombie-achtige lij ken aan stukken worden gereten en daar komt allesbehalve bloed uit Het is jammer dat Coscarelli veel te laat science fiction-ingrediënten toe voegt aan zijn ongeloofwaardige ver haal Die aspekten zijn op zich interes sant en best te gebruiken voor een be ter uitgewerkte echte SF-film Michael weet trouwens tenslotte ook niet meer wat hij er precies van denken moet. omdat de regisseur tevens sce narioschrijver de verwarring en het mysterie eerder groter maakt, dan op heldert. De duivel blijft hem op de hielen zitten, ook al denkt Michael dat hij droomt Of was het misschien een slechte droom? (Grand 1.16 jaar. 89 minuten). THE FEARLESS VAMPIRE KILLERS „Met jouw tanden in mijn nek" is de goedgekozen Nederlandse titel van de door Roman Polanski in 1969 gemaakte parodie op de vampier films: „The fearless vampire killer". Pikant detail misschien: de hoofd rollen worden vertolkt door Roman Polanski zelf en wijlen zijn vrouw Sharon Tate. „Met jouw tanden in mijn nek" is een i schitterend gemaakte parodie Op een middeleeuws kasteel woont graaf Kro- sock, een vampier, die reeds veel slachtoffers op het Poolse platteland heeft gemaakt. De beroemde professor Abrousius uit Königsbergen leidt het onderzoek naar dit vampierenbestaan Zijn assistent Alfred (Roman Polanski) i raakt verliefd op Joine Chagal (Sharon Tate), die door de graaf wordt meege nomen naar zijn slot. De professor en Alfred beleven de vreselijkste avontu ren op het vampieren-slot. Ze maken een kompleet bal mee van deze bloedzuigers. „The fearless vampire killers" is niet alleen een excellente parodie, maar is bovendien op zich een zeer knap ge maakte griezelfilm in het overbekende vampier-genre Een uitschieter voor hen, die in 1969 de film misten. En bo vendien nog steeds een filmisch hoog tepunt door het prima kleurgebruik en de indrukwekkende decors, waarbij de Poolse sfeer van het landschap door de van origine Poolse regisseur Polanski magnifiek tot uitdrukking wordt ge bracht. (Euro, 16 jaar, 105 minuten). PHANTASM Regisseur Don Coscarelli zegt van zijn horrorfilm „Phantasm" zelf, dat het om een komedie gaat. Ik heb daar mijn twijfels over, ook al moet ik be kennen. dat ik inderdaad enkele ke- Scène uit: „Phantasm" FILMS IN HET KORT Phantasm (de nacht van de levende doden) Regisseur Don Coscarelli heeft met „Phantasm" een thriller-horror gemaakt met SF-aspekten Hoewel - erg geloofwaardig is het allemaal niet en dat kan soms tot gevolg hebben, dat je in de lach schiet, wat uiteraard niet de bedoeling is van Coscarelli. Het verhaal speelt zich af op een begraafplaats an nex mortuarium, waar allerlei merk waardige onsmakeli|ke en ijzing wekkende dingen gebeuren. Vooral het slot vind ik persoonlijk vrij sterk, maar dat zal wel komen, doordat Coscarelll dan science fiction-aspekten invoert, die het geheel misschien aan vaardbaarder maken Phantasm" won de speciale prijs van de jury van het

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13