Verkoopregulerende bepalingen onverkort handhaven Verkoopregulerende bepalingen in Leusden Diploma's uitgereikt op Don Bosco COLLEGE CONCLUDEERT OP GROND VAN NOTITIE: VRIJDAG EXTRA VERGADERING A.B.Z. DONDERDAG 19 JUN11980 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In Leusden zijn met de start van de bebouwing in de Tweede Fase een aantal verkoop regulerende bepalingen ingevoerd De opgelegde voorwaarden zijn af hankelijk van de te realiseren wo ningen, te weten woningwet-, pre miekoop-, geschakelde vrije sector en vrije sectorwoningen Deze be palingen zien er als volgt uit: WONINGWET 1Koper verbindt zich ertoe om de te bouwen woningen te ver huren c q te verkopen aan ge gadigden, die de instemming hebben van burgemeester en wethouders. 2 koper verbindt zich ertoe om de te bouwen woningen te verhuren c.q. te verkopen met inacht neming van de betreffende voor woningwetwoningen geldende rijksregelingen. NB De doorverkoop van woningwetwoningen komt nog geenszins voor en wordt ook niet overwogen PREMIEWONINGEN 1 Koper verbindt zich ertoe de woningen te verhuren c.q. te ver kopen aan gegadigden, die de instemming hebben van bur gemeester en wethouders 2 Koper verbindt zich ertoe om de woningen te verhuren c.q te ver kopen tegen door burgemeester en wethouders goedgekeurde huur- c.q. verkoopprijzen. N B. In de toetsingscriteria (zie hier na) is de termijn gedurende welke Instemming c.q. goedkeuring nodig is, bepaald op 5 jaar GESCHAKELDE VRIJE SEC TOR Koper verbindt zich ertoe om de wo ningen, waarvoor geen geldelijke steun wordt verleend (geschakelde vrije sector) gedurende een termijn van 2 jaren, aanvangende op het tijdstip waarop de bebouwing is voltooid, de woning te gebruiken voor uitsluitende bewoning door de koper en diens gezinsleden. Bur gemeester en wethouders kunnen van deze verplichting om gewichtige redenen en te hunner uitsluitende beoordeling, vrijstelling verlenen. VRIJE SECTOR De te bouwen eengezinswoning moet gedurende tenminste twee jaar dienen voor uitsluitende bewo ning door koper en diens gezins leden. Om gewichtige redenen kun nen burgemeester en wethouders hiervan schriftelijke ontheffing ver lenen. Voor het deelplan Noordwijck werd een termijn van één jaar bepaald. Voor het deelplan Langenbeek stel de de gemeenteraad deze termijn op twee jaren. Op dringend verzoek van Gedeputeerde Staten van Utrecht en in het licht van het niet willen verlenen van de goedkeuring op de grondverkopen werd deze termijn uiteindelijk in overleg met de toekomstige bewoners gesteld op 10 jaar. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van bur gemeester en wethouders is van mening dat de huidige regeling inza ke de verkoopregulerende bepalin- gjn onverkort van kracht moet blij ven. Het college komt tot die con clusie op grond van een notitie, die - op verzoek van de gemeenteraad - over verkoopregulerende bepalln- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40 - per jaar. f 20 50 per half jaar f 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze insp^kteur bezor ging, overdag 03420-16141toestel 19. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van f 5,- per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro 871441 t n v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. gen en de Vijf Vinger Theorie (VVT) is geschreven. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de nu geldende doorverkoopregulerende bepalingen in de praktijk voldoen en dat een verande ring er van, zeker in het licht van de huidige economische omstandigheden, niet opportuun is. Het college wijst dan ook de gedachte van de hand om de door de provincie voorgestelde be zwarende voorwaarden - die strin genter zijn dan de nu gehanteerde - in de toekomst in contracten op te nemen. Dat is niet noodzakelijk, zo menen b en wen daarbij wordt aangetekend dat ten aanzien van de woningwet woningen en een deel van de premie koopwoningen rijksregelingen gelden, die de werking van de gemeentelijke voorschriften hebben overgenomen. I en aanzien van de WT - waarover juist deze week in Provinciale Staten gedebatteerd wordt - wijzen bur gemeester en wethouders er op dat de discussie op provinciaal niveau nog niet is afgerond „Wij achten het noodzake lijk eerst duidelijkheid te verkrijgen op welke wijze de diverse categorieën, in het bijzonder de categorie van de aan de gemeente economisch gebondenen geïnterpreteerd behoren te worden, al vorens de huidige uitgiftecriteria in heroverweging worden genomen." Daaraan koppelt het college de ver wachting dat die genoemde categorie „met de nodige souplesse zal worden gehanteerd" Overigens blijkt uit de no titie duidelijk dat het gemeentebestuur nog steeds bedenkingen heeft tegen de manier waarop het provinciaal bestuur van de VVT gebruik maakt. Aanstaande vrijdagavond wordt er een extra-vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuur zaken over de notitie gehouden. Daarbij zijn ook alle andere raadsleden uitge nodigd. De bijeenkomst wordt vanaf 20 uur in de raadszaal gehouden. DOELSTELLINGEN In de notitie wordt nog eens op een rijtje gezet wat met verkoopregulerende bepalingen nu eigenlijk beoogd wordt. Als hoofddoelstelling wordt, in navol ging van een adviesnota van de Raad voor de Volkshuisvesting, gemeld dat met deze regeling ,,in het algemeen het bereiken van een zo verantwoord mo gelijke verdeling van de beschikbare en in de toekomst ter beschikking komen de woningen door de overheid wordt nagestreefd' Wordt de hoofddoel stelling onderverdeeld in enkele sub doelstellingen, dan zegt de notitie dat het gaat om: - bescherming van de eigen inwoners tegen druk van buiten af, - beschikbaar houden van goedkope woonruimte voor minderdraag- krachtige woningzoekenden; - en het voorkomen van speculatieve handel in huizen. De notitie meldt dat gemeentes zich wel van privaatrechtelijke regelingen als verkoopregulerende bepalingen moe ten bedienen, zolang er door regering en parlement nog geen „Huis- vestingswet" is vastgesteld. Een deel van de Tweede Fase In Leusden. Sedert de aanvang van de bouw aldaar worden er in Leusden verkoopregulerende bepalingen gehanteerd. Vrijdagavond wordt er over gediscussieerd in een extra vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken, aanvang 20 uur in de raadszaal. PLAN OFFEREINS Na een overzicht van de thans geld ende verkoopregulerende bepalingen in deze gemeente, gaat de notitie in op enkele andere mogelijke modellen. De belangrijkste daarvan is het „Plan-Of fereins". Het SGP/GPV-raadslid deed in de vergadering van de commissie Fi nanciële Zaken een voorstel om de doorverkoop op een andere wijze te re guleren Dit voorstel ging uit van de ge dachte om in het stadium van de ver koop van bouwrijpe grond zowel de kostprijs van deze grond als de markt waarde te bepalen. Bij verkoop binnen een bepaalde, nader vast te stellen, termijn, zou de verkoper aan de ge meente een bedrag verschuldigd zijn waarmede de marktwaarde deze kostprijs overtreft Dit verschil zou dan éénmalig moeten worden vastgesteld en jaarlijks met een gelijk bedrag kun nen worden verminderd. In de notitie wordt er op gewezen dat uitvoering van dit plan nog niet zo een voudig is De kostprijs is vrij gemakkelijk vast te stellen, want die is te halen uit de exploitatieopzet van het bestemmings plan. De moeilijkheden liggen bij de vaststelling van de marktprijs. „Deze waarde varieert naar plaats, tijd en om standigheden en is - zoals boven aan gehaald - afhankelijk van vraag en aanbod. Zij is feitelijk eerst bekend na dat een transactie gesloten is Voordien laat zij zich slechts taxeren Dit taxeren zou door deskundigen dienen te ge schieden, die elk uit te geven bouw terrein afzonderlijk zouden dienen te schatten aan de hand van wat zich op de vrije markt op dat moment voordoet Het is duidelijk, dat zulks praktisch on uitvoerbaar is en boven het tempo van uitgifte op onaanvaardbare wijze kan vertragen. Voorts dient hierbij in aan merking te worden genomen, dat het resultaat van een taxatie van de markt waarde van enig bouwterrein altijd dis cutabel zal zijn, omdat de gemeente de voornaamste producent is en daardoor als monopolist op de markt werkzaam is. Een vergelijking met andere prijzen op de vrije markt is beperkt, zeker in Leusden, waar in particuliere handen nagenoeg geen bouwpercelen zijn. Het is denkbaar de marktwaarde te bena deren op basis van ervaringsfeiten of vergelijkingscijfers. Ook deze wijze van het vaststellen van de marktwaarde is arbitrairMaar de samenstellers van de notitie menen nog niet uit de proble men te zijn. wanneer de marktwaarde eenmaal is vastgesteld; „Aan het be ginsel van deze trendmatige gelijk trekking van de kostprijs met de markt waarde is als nadeel verbonden dat vanwege de verhoging van de grond- kosten de premiekoopwoningen niet meer binnen de aanvankelijk gestelde premiegrenzen blijven. Hierdoor ver anderen deze premiewoningen in feite in vrije-sectorwoningen. Als gevolg hiervan ontstaat een verstoring van de woningbouwdifferentiatie, zoals deze is neergelegd in het globaal bestemmingsplan Leusden-centrum 2e fase. Als nadeel aan het beginsel markt waarde-kostprijs is verbonden dat geen rekening wordt gehouden met de be heersing van de waarde van het opstal De mogelijkheid wordt niet uitgesloten, dat bij het bepalen van de waarde van het opstal een zgn zwarte markt waarde ontstaat Voorts bestaat de mogelijkheid, dat door het invoeren van de betaling van een bijdrage aan de gemeente bij door verkoop van het bouwterrein de verkoopmogelijkheid van bouw terreinen door de gemeente wordt ver kleind. Hierbij dient thans tevens be trokken te worden de slechter worden de economische situatie en de hoge hypotheekrenten", aldus de notitie. BEPALING IN RAADSBE SLUIT Een ander alternatief, dat overigens net als de gedachte van Offereins van de hand wordt gewezen, vormt het op nemen van gedetailleerde bepalingen in het raadsbesluit tot verkoop van de grond. In de notitie wordt een voorbeeld van een dergelijke bepaling genoemd. Maar het schijnt moeilijk te zijn om een bepaling te vinden, die de koper vol doende rechtszekerheid biedt en die niet alleen tendeert naar een streven om speculatiewinst tegen te gaan Bo vendien wordt in die regeling geen on derscheid meer gemaakt naar de soort woning Beide modellen worden daarom min- gegaan op de invloed van de WT op een en ander. Daarover staat in de noti tie: „Gebaseerd op het open en uitge breide overleg, dat voorafgaande aan de vaststelling van het globaal bestemmingsplan Leusden-centrum 2e fase ondermeer m.b.t. de in de toelich ting genoemde categorieën van woningzoekenden heeft plaats gevonden, wordt door burgemeester en wethouders de mening ingeno men, dat de regionale WT niet voor Leusden bedoeld kan zijn Met het hanteren van dit uitgangspunt heeft het met de provincie gevoerde overleg geleid tot het innemen van het na volgende standpunt. Vanwege het feit dat onderkend wordt, dat de provincie bij de uitvoering van het door haar te voeren planologische be leid behoefte heeft aan een hulpmiddel ter bepaling van de woningbehoefte aanvaard. Onjuist wordt het geacht, wanneer dit instrument ook wordt ge hanteerd als volkshuisvestingsregel bij het beslissen op verzoeken om verkla- ringen van geen bezwaar, als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening en artikel 50. lid 8 der Wo ningwet. alsmede op grondverkopen. Het instrument van de VVT wordt als instrument bij het voeren van een ruimtelijk ordeningsbeleid uitsluitend geaccepteerd bij de toetsing van bestemmingsplannen. De mening blijft bestaan, dat de eigen inwoners en de inwoners van de regio en van de Utrechtse Heuvelrug, die niet binnen de vijf categorieën van de VVT vallen en waarvoor Leusden volgens het globaal-bestemmingsplan zou der geschikt geacht dan de nu van kracht zijnde regeling. Op verzoek van de raad wordt ook in- wordt het hanteren van de WT (bij gebrek aan een ander en daarvoor be ter toereikend instrument) bij de beoordeling van bestemmingsplannen bouwen, hier gehuisvest kunnen blij ven. De begrenzing van het begrip „ei gen inwoners' dient dientengevolge nader begrensd te worden" LtUbUtN - vrijdagavond 13 juni was het zeker geen ongeluksdag voor veel leerlingen van de R.K. technische school Don Bosco. Op die avond vond namelijk de uitreiking van de diploma's plaats. In de grote zaal van het internaat waren leerlingen, onderwijzend, niet- onderwijzend personeel en ouders aanwezig. De heer Stevens, waarne mend direkteur van Don Bosco, opende de avond met een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt aan het slagen van de leerlingen en een geluk wens aan de geslaagden Tijdens de uitreiking van de diploma's ontvingen de leerlingen een leuk ca deau van de school, een zogenaamde bullekoker om het behaalde diploma zorgvuldig in te bewaren. De namen van de geslaagden zijn: Bouwtechniek: Gerard v.d. Bedem, Frans v.d. Berg, Johan Boots, Huub Bransen, Peter Dalmulder, Benno Hak- kenbroek, Jeroen Heere. Frans v.d. Horst, Gert-Jan Kreikamp, Henk Kuiper, Gerard v Marwijk, Hans Meijer, Raymond v Ruitenbeek, Rob van Ruitenbeek, Martin Smal, Marcel de Smalen, Andy Boutens, Kees Pater, Francois Peters en Remco Wolsky. Electrotechniek: Tjerk Bekker, Jeroen Bos, Edwin Dillema, Hans Gerritsen, Marcel de Groot, Marc Hubert, Adrie v. Marwijk, Wim van Omme. Gilbert Par- mentier, Paul v.d. Pas, Dirk Pater, Joep Schoenmakers. Robert Valkman, Rob Visser, Jan Glismeyer, Gerrit Hiene- kamp, Bob Hollander, Peter Kuyt, Rob Ligthart', Eelco Neger, Serjosja Vel- leman, Bert Bransen, Sjon van Delen, Bert Veenma, Otto Keizer, Jaco Duyst, Jan Huygen, John Smit, Bert v. Voort huizen, Frank Wery en Jan v. Ommen. Mechanische techniek: Gerwin Kup- pens, Rudy Noten, Bennie Pnncen, Marcel v. Slogteren, David van Twisk, Johan v. Weerdenburg. Jan Gielen, Stephan Laarman, Steven Oehlers. Erik van Beek, Edwin v.d. Oudenaller, Olav Vreede, Ab van Hell en Cor Niebeek De diploma uitreiking vorige week vrijdagavond op de R.K. technische school Don Bosco. Vuto-opleiding: Jan Blok, Rob Bol- meijer. Hilco de Graaf. Ronald v.d. Grint. Paul v.d Heyden, Martin Krikke. Ronald ten Kulve, Piet Mannessen. Jan-Willem Schakel. Rinus Sikking. Coert Tomassen. Jan vd Weerd, Maarten IJff, Louis van Zetten. Rob Brouwer, René Dorrestijn, Marcel Draisma, Frits Freede, Arthur Hop mans. Gerhard Kelder. Jacob Kijl, Wim v.d. Mheen, Ronald Rense, Jan-Kees Roggeveen, Enno Smid, Dirk Smit, Re né Smitz, Jaap-Jan Veerman, Jan Wit haar, John Wijnhoven, Bram Andringa, Charles v. Breukelen. Jan van 't Ende, Martin Gerrets, Albert ten Have, Arnold de Jong, Menno Koelewijn, Ton Lin deboom, Nico v. Nieuwenhuizen, Teus Robbertsen, Edward Schwanen, Coen Werkhoven. Jan Peter Geertman, Wim v d Berg, Jan Beulenkamp, Peter de Bue, John van Domburg. Herman Dummer, Martin Graaman, Ernst Jon ker, Jac van Kooten, Loui Pasker, Jan v. Raayen, Edwin Roozing, Eef Smink. Ad Sterkenburg, Jurie Triz, Frank v.d. Tweel. Carel Venema, Hans v.d. Waard, Cok v.d. Wetering en Jurrie v.d. Zwaan.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3