Geweld blijft de verhalen beheersen van Piet Valkman Tja! Wij ook op vakantie. en hoe! LEUSDER DIERENHOEVE I Autogastechniek, vriendelijk voorde natuur én uw portemonntu Apollo Blinds Wat is nu het voordeel van een speciaalzaak in wandbekleding? DE MODERNE COLLECTIE. P. v. Zomeren DINSDAG 24 JUN11980 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Het is opvallend tot welk een merkwaardige misverstanden het jongste boek van Piet Valkman heeft geleid In een regionale krant vroeg een recensent zich, na lezing van ,,Het Moerastouwaf, of Piet Valkman mis schien iets tegen negers heeft En in de Volkskrant gaf Willem Kuipers er on langs blijk van dat het boek hem nogal geïrriteerd heeft. Kuipers heeft vast gesteld dat een groot aantal verhalen van Valkman zich afspelen in een ..niet exact lokaliseerbare (derde-wereld- achtige) omgevingHij geeft een aan tal redenen aan, waarom een schrijver zich een dergelijk decor kan kiezen. Daarbij noemt hij onder meer - als de meest simpele - de mogelijkheid dat de schrijver zelf in dat soort landen is ge weest ..Maarzegt Kuipers. ..ronduit irritant is het als die sfeer van vreemde verre landen gebruikt wordt als ingre diënt om een verhaaltje spannend te maken En dat is wat Valkman doet.' Ik vind dat een raar verwijt aan een schrijver, die niet alleen als matroos de hele wereld heeft afgezworven, maar ook nog eens zeventien jaar in Afrika heeft gewoond. Eigenlijk is het bij zo'n figuur tamelijk voor de hand liggend dat zijn verhalen zich in een ..derde- wereldachtige" omgeving afspelen. En na zeventien jaar Zuid-Afrika zullen er in je verhalen ongetwijfeld personages opduiken die zich in denigrerende zin uitlaten over gekleurde mensen. Maar is de auteur daarmee zelf meteen een racist? Bovendien denk ik dat je aldus oor delend geheel voorbij gaat aan de in houd van de verhalen van Piet Valk man. Evenals dat in voorgaande bun dels het geval was worden ook de ver halen in ..Het moerastouw' beheerst door het thema ..geweld" Misschien nog meer dan in zijn vorige werk gaat Piet Valkman deze keer in op de scherpe kanten die de verhouding tus sen een man en een vrouw kan hebben. En hij blijkt vooral gefascineerd door de verhouding tussen een oudere man en een jongere vrouw In een vorig jaar in deze krant afge drukt interview zei Piet Valkman over geweld en erotiek in zijn verhalen ..het zijn inderdaad vaak de thema's van mijn verhalen. Ik denk dat veel Hollanders niet beseffen in wat voor een geweld dadige wereld ze leven. Maar Zuid-Afri ka is een zeer gewelddadig land en ik heb dus geschreven over wat ik heb ervaren. Ook omdat ik het van me af wilde schrijven En wat die erotiek betreft dat is iets dat me geweldig fascineert. De verhou ding tussen man en vrouw, zeg maar gerust: de guerrilla tussen man en vrouw. En misschien ook wel omdat dat in Zuid-Afrika zo'n verschrikkelijk taboe is. En toen kwam ik naar Nederland en las Wolkers en werd wild. Dus die twee thema's, dat is erg beïnvloed door mijn verblijf in Zuid-Afrika." Boeiende the ma's. al moet gezegd dat de uitwerking er van in lang niet alle verhalen even sterk is Het titelverhaal van de bundel vind ik heel goed. Mooi ofjgebouwd. tot het eind toe spannend. Helaas zijn niet alle verhalen van dat niveau. En met name de verhalen die zich blijkbaar wat dichter bij huis afspelen zijn beduidend minder dan de overige. Die hadden wat mij betreft ook gerust mogen vervallen. Ik vind dat Valkman zich vooral zou moeten richten op verhalen of een ro man die zich afspeelt in tropische sfe ren Hij is uitstekend in staat om in dat klimaat intermenselijke gruwelijkheden te tekenen. ..Menselijkheid zo vindt Piet Valkman. ..is niet iets dat in ons zit. Menselijkheid is een gegeven van de structuur waarin je zit Dat is iets dat mij beangstigt en fascineert.'' Eigenlijk is daarmee in één zin aan gegeven, waarover de verhalen in ..Het moerastouw" gaan. Een kennelijk niet voor iedereen boeiend onderwerp. M. K Piet Valkman ..Het moerastouw" paperback. 176 blz. prijs: 17,90 uitgave: Elsevier. Amsterdam 1980 Piet Valkman Rijdt u nog steeds op benzine? Overweeg dan eens om over te schakelen op autogas. U helpt dan de natuur een handje, doordat lood en zwavel in de uitlaatgassen ontbreken én u bespaart een behoorlijk bedrag op uw steeds terugkerende brandstofkosten. Die besparing kan behoorlijk oplopen: bij 10.000 km/jaar sT ik ontvang graag de vrijblijvende, persoon lijke berekening voor het rijden op autogas. bespaart u (bij een middenklasse auto)± f 450,—; bij 20.000 km f 1370,— en bij 30.000 km zelfs f 2300,— per jaar! En dan is er al rekening gehouden met afschrij ving installatie, hogere wegen belasting en iets hoger gebruik. Trouwens, wist u dat bij rijden op gas uw motor soepeler loopt en veel langer mee gaat door minder corrosie en beter brandstof- lucht- mengsel? Al met al het overwegen waard! „UIC5 Vul daarom de bon in en Woonplaats stuur hem op. U ontvangt Telefoon dan geheel vrijblijvend Autogastechniek bv, een persoonlijke be- Glashorst 106, rekening zodat u exakt I 3925 BV Scherpenzeei. weet wat het U gaat Telefoon 03497-3124. kosten en wat u bespaart. Ik rijd een type bouwjaar_ km/jaar Naam Adres •9' in J v n v .fifr -I9m?9ö 9b rtöisspnes naob 9f <n Vrouwtje op vakantie. Baasje op vakantie. Wij voeren de collecties van: Murlin, Oldenzaal Gebr. Eyffinger Forbo Rath Doodeheefver Wandvaria Weefsel 1980 kunnen wij u laten zien. BEHANG EN VERF Barneveld, Jan v Schaffelaarstraat 9. Ede, Maanderelnd 12a Amersfoort, Langestraat 83. Moderne haarverzorging (Herenkapper) WESTEROORPSSTRAAT 73A HOEVELAKEN TEL 03495-36622 Knippen op afspraak. p'iT8T8'B fl'Bi'B'ain nrnm» n» Jaloezieën en zonneschermen Hel bekende en goedkoopste adres. Jaloezieën b v. 28o x i8o 170.- Zonneschermen b.v 260xno 300.- Wierickewijk 15 - Leusden. Telefoon 033-941750, na 18.00 uur. lB Goed verzorgd, fijne speelweide, en eten zoals we het thuis ook krijgen. Fantastisch! Snel bespreken voor de naderende vakantie is nu aan te bevelen. JU— Horsterweg 23, Leusden. Telefoon 033-94375

Leusder Krant | 1980 | | pagina 10