„Patiënten eigen verantwoordelijkheid bijbrengen" Optiek Stots opende in Biezenkamp !:irma Van Galen opent pand Apotheker J. „llc illlüNS in zijn WEI'It' „Vernielspecialisten gaan zich beraden nt Loep op Leusden door Tea Middelkoop van Maanen LEUSDEN De gemeente Leus den heeft het initiatief genomen om iets te gaan doen tegen het vandalis me. Een speciaal ingestelde werk groep „vernielingen" gaat zich bera den over de maatregelen die geno men zouden kunnen worden om de schade, tengevolge van moedwillige vernieling aan gemeentelijke eigen dommen te beperken. Onderwijsambtenaar S Lakeman kondigde de instelling van een der gelijke werkgroep aan, tijdens de vo rige week gehouden vergadering van de schoolraad voor het openbaar onderwijs. .Vernielspecialisten" uit verschillen de geledingen van de Leusdense sa menleving zijn gevraagd zitting te nemen in de werkgroep Ondermeer zullen in de werkgroep zitting nemen afgevaardigden van het Leusdense onderwijs, C.M.L., de politie en de afdeling onderwijs van de gemeente DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD woensdag 25 juni 09 00 uur hand- werkhobbyclub in De Moespot, donderdag 26 juni 13.30 uur bejaar- densoos Ons Gebouw LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Donderdag 26 juni, 19.30 uur: verga dering raad in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2, Leusden-Centrum WEES ATTENT OP BAC- TERIEVUUR EN IEPE- ZIEKTE Evenals in voorgaande jaren, vraagt de afdeling Plantsoenen van de Dienst Gemeentewerken ook deze zomer weer de medewerking van de bevolking bij het opsporen van twee gevaarlijke en uiterst besmettelijke ziekten. Be doeld worden bacterievuur en iepziekte, die in korte tijd veel planten kunnen aantasten. Bacterievuur kunt u herkennen aan de verdroogde bladeren die aan de tak blijven hangen. Het topje van de dode tak wordt krom. Er blijven verdroogde bessen in de struik zitten, die via bruin naar zwart verkleuren. Bacterievuur komt vooral voor bij cotoneaster, vuurdoorn, lijsterbes en meidoorn, lepeziekte komt alleen voor bij iepen De ziekte wordt gekenmerkt door ver droogde blaadjes die afvallen. Slechts één of twee blaadjes blijven verdroogd hangen aan de top van de twijg die zelf ook verdroogd en krom wordt. Wanneer u meent één van deze ziekten aan te treffen in uw eigen tuin of in het openbare plantsoen, neemt u dan contact op met de afdeling Plantsoe nen, gemeentewerf, telefoon 941247, toestel 229 of 235. Een medewerker van die afdeling komt bij u langs om vast te stellen of inderdaad van één van bei de ziekten sprake is. Als dat het geval is, is de afdeling Plantsoenen bereid de aangetaste takken weg te snoeien of zonodig de hele struik of boom te ver wijderen. Het verdient aanbeveling dat niet zelf te doen aangezien de besmet telijke ziekte via het tuingereedschap gemakkelijk op andere planten kan worden overgebracht. LEUSDEN - Vorige week vrijdag werd met een feestelijke en druk be zochte receptie de opening gevierd van een nieuwe zaak in winkelcen trum De Biezenkamp. Op die dag openden Ronald en Inge Stots het eerste filiaal van hun zaak die oor spronkelijk alleen in Amersfoort was gevestigd. De receptie duurde van 17.00 tot 21.00 uur, waarna de zaak de volgende ochtend voor het pu bliek werd opengesteld. Tijdens een enkele weken durende verbouwing werd het pand waarin vroeger ook al een opticién - Ted Bok- ma - te vinden was. omgetoverd in een gezellig en sfeervol aandoende zaak In de winkel werden verschillende zitjes Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63, Leusden-centrum, tel 033-941757 (alg). Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport) Alex Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg Anco de Knijff-Mali, v Har- denbroek v. Lockhorstlaan 30 Leusden-zuid, tel. 033-940273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20 Leusden-centrum, tel 033-943724 (alg Verder werken regelmatig mee: C Ph. Spaans en W. Boelhouwer gecreéerd. waar de klant zich rustig kan laten voorlichten en zijn keuze kan ma ken. Ook is er een aparte ruimte waar oogmetingen voor brillen en con tactlenzen kunnen worden verricht De overheersende kleuren in het interieur zijn bruin en beige. Het interieur van Optiek Stots in De Biezenkamp. j DINSDAG 24 JUN11980 »t vernieuwde interieur van bouwmarkt Van Galen. LEUSDEN Vorige week donder- igmiddag hield de firma Van Galen in de Zwarteweg open huis om de ^Btropening van de verbouwde zaak ^■vieren. Vrijdag werd de verkoop m het publiek weer gestart. In het verbouwde pand heeft men er naar gestreefd de winkel en show room van elkaar te scheiden. Volgens de heer Van Galen hoeven de klanten nu minder te zoeken naar wat zij moeten hebben: ,,Het geheel is aan merkelijk overzichtelijker geworden- aldus de eigenaar. Aan de opper vlakte. ongeveer 400 vierkante meter, is verder niet gesleuteld die is bij het oude gebleven. snelheidscontrole werden 9 overtredin gen van de geldende maximumsnel heid van 50 kilometer per uur gecon stateerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 104 kilometer per uur. MOTORKAP OMHOOG Vorige week vrijdag reed V. uit Gel- dermalsen op de Arnhemseweg ter hoogte van de Treekerweg tegen een boom. De botsing ontstond doordat de motorkap van de auto van V. plotseling open sprong, waardoor de bestuurder zijn uitzicht kwijtraakte. De bestuurder kwam er zonder kleerscheuren af, zijn voertuig werd totaal vernield. VERDACHTE ZEDEN MISDRIJF AANGEHOUDEN Vrijdag 20 juni werd een man uil Amersfoort aangehouden. Deze man wordt ervan verdacht begin deze maand een zedenmisdrijf te hebben gepleegd in Leusden. Daarvan werd een Leusdens meisje het slachtoffer. Onder meer met behulp van een zoge naamde fotoconfrontatie kon de dader worden opgespoord VRACHTWAGEN TEGEN LOCOMOTIEF Maandag 23 juni deed zich een bot sing tussen een vrachtwagen van de firma G uit Scherpenzeel en een NS goederenlocomotief, bestuurd door W. uit Amersfoort. De bestuurder van de vrachtwagen bemerkte de locomotief te laat. waardoor hij met zijn auto de ach terzijde van de loc raakte. De vrachtwa gen kantelde en raakte totaal vernield. 1 Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Eind vorige week werd een tweetal ngemannen uit Soesterberg, G.J.D B. van B in Leusden aangehouden, eide jongens hadden in verschillende aatsen onder valse voorwendsels ge flecteerd Daarbij gebruikten zij legi- natiebewijzen die enkele jaren gele- ïn waren gebruikt tijdens een collecte x>r een kinderboerderij in Soester- *9 |4... Tijdens een vorige week vrijdag op de oo van Aldewereltlaan gehouden LEUSDEN Onlangs bezocht ik de enige apotheker In Leusden en stelde hem de vraag: wat doet een apotheker eigenlijk? J. Wuts: „het beeld van een apo theker is van iemand die je nooit ziet, veel geld verdient en hoofd zakelijk vertoeft op de tennisbaan of op zijn zeiljacht. Dat gaat, al thans voor mij, niet op. Regelmatig help ik aan de balie en gedurende de tijd dat de apotheek open is, ben ik aanwezig. De uiteindelijke verantwoordelijk heid ligt bij mij. Civiel rechtelijk, dat is wanneer iemand een fout maakt en er een schadeclaim in gediend wordt, kan dit via de ver zekering worden afgehandeld. Voor iemand die een vergissing maakt met ernstige gevolgen ligt de verantwoordelijkheid ook bij mij. Strafrechtelijke verantwoordelijk heid maakt de rechter uit. Ook wanneer de arts een duidelijk zichtbaar fout recept heeft uit geschreven ligt daar mede mijn verantwoording. Nu moet ik zeggen, die verant woording drukt niet zwaar ik draag hem maar ga er niet onder gebukt. Dat wil zeggen wannéér er een fout gemaakt wordt in de apo theek, wat altijd mogelijk is, vind ik het op zo'n moment wel heel erg en vervelend Je zou mij eigenlijk kunnen zien als een manusje van alles: chef inkoper, hoofd van de administra tie. personeelschef en klusjes man. Wanneer er een t.l.-buis bij voorbeeld vernieuwd moet wor den, wordt dit ook door mij ge daan. Verder bestaat mijn baan voor een groot deel uit studeren. L' Ik moet op de hoogte blijven van nieuwe geneesmiddelen, van ou- i de geneesmiddelen waar bijwer- K kingen van ontdekt zijn. In die nascholing gaat veel tijd zitten Ik onderhoud de externe kontakten met artsen. Dan wordt er gepraat over medicijnen en prijzen. Ik ben toezichthoudend apotheker bij Li- sidunahof en heb nauw kontakt H met de direktie en verpleging van 't Hamersveld Ja, en lid van de winkeliersvereni ging. In de noodapotheek zat ik een stukje geïsoleerder, maar nu heb je kontakten met het hele winkeliersbestand. We hebben zaterdags zelfs een winkeliersbor rel Kun je dat „manusje van alles" nader omschrijven? ,,lk houd toezicht op de bereidin gen die plaatsvinden Voor een groot deel bestaan de bereidingen uit tabletten die van een grote pot in kleine potjes gedaan worden, maar er worden ook geneesmid delen op maat en medicijnen in voorraad gemaakt. Dan wordt er aan de hand van een werkbriefje de stof door elkaar gemengd en geroerd. Extern worden hier steekproeven van genomen op het lab van de organisatie van apothekers. Deze proeven zijn tot nu toe altijd goed Dat is dan weer een pluim op de hoed van de assistente die het gemaakt heeft" Zonder de aanwezigheid en be kwaamheid van de assistenten zou ik trouwens mijn vak nooit uit kunnen oefenen Hoe gaat de financiële afwer king van recepten? ..Alle recepten voor rekening van het ziekenfonds gaan naar een uitrekenbureau van de zie kenfondsorganisatie en de apo thekersorganisatie gezamenlijk. De apotheker krijgt het bedrag van de medicijnen (inkoopbe drag) plus een extra bedrag voor het werk. Dit staat los van de prijs van het medicijn. Een particuliere patiënt financiert de medicijnen meestal voor. Veel mensen zijn hiervoor verzekerd. De prijzen van de medicijnen zijn landelijk gere geld, min of meer vastgesteld door de fabrikant of importeur". Heb je het idee, dat er aan het kostenaspekt Iets veranderd kan worden, in die zin van minder? „In de geneesmiddelenvoorzie ning kan best bespaard worden, bijvoorbeeld minder medicijnen of helemaal niets. De zelfwerkzaamheid van de men sen is gering. Erzouook meer aan gezondheidseducatie gedaan moeten worden. Wanneer je zelf de beelden kent van eenvoudige klachten griep verkoudheid en dergelijke en zelf behandelt dan kan de arts meer tijd besteden aan ernstiger beelden. Patiënten met een bepaalde klacht verwachten medicijnen. Zij verwachten dat anderen hun van hun klachten afhelpen. Het krij gen van medicijnen houdt voor die mensen in „kijk, ik ben ziek want ik heb medicijnen gekre gen". Vast staat dat mensen op het plat teland minder medicijnen gebrui ken dan in de stad. Misschien dat die mensen hun problemen meer zelf oplossen. Een kostenbesparingsaspekt kan ook de honorering van apothe kers inhouden". Vind je zelf dat je teveel ver dient? „Dat is moeilijk, wat moet je vergelijken. De besteedbare inko mens? Dan zeg ik. dat is niet teveel. Maar misschien vinden an dere mensen wel dat ik teveel verdien. In ieder geval wordt ook op dit gebied gekeken of hier iets aan te doen valt. Om nog even terug te komen op de medicijnen Er komen hier art senbezoekers iets vertellen over geneesmiddelen en commerciële medewerkers iets vertellen over de prijzen bij inkoop. Regelmatig gebeurt het dat bij dezelfde preparaten, onder diver se merknamen gebracht, verschil lende prijzen betaald moeten wor den. Dat breng ik dan onder de aandacht van de artsen, monde ling of schriftelijk, niet alleen op eigen initiatief maarook naaraan- jeiding van vragen van artsen. Dat is ook een stuk kostenbewust heid. Ik kan dit natuurlijk makke lijk doen, omdat ik vrijwel geen commercieel belang heb bij de hoogte van het bedrag dat van medicijnen kosten. Wat ook kos tenbesparend heeft gewerkt is het verbod op het uitschrijven van herhalingsrecepten Binnenkort zijn er weer maatregelen te ver wachten op het voorschrijven van medicijnen" Wordt er ook gelet op het ge bruik van verschillende medicij nen in combinatie. „In de apotheek hebben wij een kaartsysteem waarop de medica tie van een groot aantal patiënten staat. Dit wordt nauwkeurig geno teerd. Over het algemeen geeft het geen probleem, maar patiën ten kunnen nodeloos risico lopen. Wanneer de medicijnen van de huisarts alleen komen geeft dit geen probleem, maar vandaag is het een recept van de specialist en volgende week van de huisarts. Dan zou het wel eens mogelijk zijn dat de medicijnen niet bij elkaar passen. Vaak weten de mensen die dage lijks medicijnen moeten gebrui ken zelf wel dat daar bijvoorbeeld absoluut geen apc-tje bijpast. Met een verstandig gebruik van geneesmiddelen in de handver koop ben ik helemaal niet onge lukkig. In ieder geval zitten bij die dingen duidelijke bijsluiters en in structies. Het zou te gek zijn wanneer je alles uit de markt moet halen om dat enkele mensen daar geen ver standig gebruik van kunnen ma ken. Op deze manier hebben de mensen een stukje eigen verant woordelijkheid voor hun gezond heid". Heb je het idee dat de mensen de laatste jaren wat bewuster zijn op het gebied van medicijnge bruik? „Eigenlijk zijn het twee dingen. De artsen zijn wat terughouden der en mensen voelen er met meer zo voor om bijvoorbeeld valium te slikken. Ik heb wel de indruk dat het ge bruik van geneesmiddelen, ook in Leusden, dalende is. Die indruk kan ik niet hard maken omdat ik hier te maken heb met een groeiende bevolking. Aan de balie worden er niet alleen vragen gesteld over handartikelen maar ook over geneesmiddelen door de artsen voorgeschreven Het behoort tot de taak van assis tenten en apotheker, gevraagd of ongevraagd een stukje algemene informatie geven". Kun je iets zeggen over houd baarheid van medicijnen en over het wegdoen van oude genees middelen? „Oude geneesmiddelen kun nen bij de apotheek worden afge geven. dit geldt ook voor bestrij dingsmiddelen. Wij zorgen ervoor dat dit naar een afvallozing in het Rijnmondgebied gaat Voor landbouwvergiften kun je bij de gemeente terecht. Wat de houdbaarheid betreft; het meren deel van de geneesmiddelen in tabletvorm of capsules is onbe perkt houdbaar Bij crèmes en zalven ligt dit wat anders. Ik zou gewoon zeggen, is de klacht over ontdoe je dan van het geneesmiddel Natuurlijk is het heel verstandig dat mensen iets in huis hebben voor eenvoudige klachten bij voorbeeld pijnbestrijders, ver bandmiddelen. Waar ik wel tegen ben is het ge bruik van homeopathische ge neesmiddelen buiten de arts om Mensen gaan in een boekje blade ren. vinden een ziektebeeld wat bij hun klachten past en gaan op eigen houtje geneesmiddelen ko pen Dit kan best verkeerd zijn. Ik ben bijvoorbeeld ook niet opgeleid tot het stellen van diagnoses. Het ge volg zou kunnen zijn dat er te laat naar een dokter gegaan wordt. Ik vind homeopathie trouwens meer een geloof dan een genees wijze. Volgens mij is de patient al gene zen wanneer hij uit de spreekka mer van een homeopathisch arts komt. Het werkt meer subjectief dan objectief Heb je het gevoel dat er teveel geneesmiddelen qebruikt wor den? „Het is niet juist zonder meer te stellen dat er teveel medicijnen gebruikt worden, wel uit een be paalde groep medicijnen, bijvoor beeld slaapmiddelen en kalme ringsmiddelen. Een chronisch gebruik van deze middelen jaar in jaar uit is maar voor enkele patiënten noodzake lijk. ook in Leusden worden deze medicijnen veel gebruikt, maar ik kan niet bepalen of het nodig is of niet. Aan de andere kant lopen er ook mensen rond die eigenlijk medi cijnen moeten slikken maar geen klachten hebben; mensen met ho ge bloeddruk. Systematisch zou den deze mensen opgespoord moeten worden om behandeld te worden, want het gevolg van hoge bloeddruk kèn een hartinfarct zijn".

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11