Col IKV lege: su terech ibsii tafi Jieverzoek jewezen Mogelijkheid „scholeneiland onderzocht Bezwaarschrift ongegrond genoemd Aktiviteiten hebben politiek karakter" Vrouwenkafé besloot seizoen Commentaren/ iitciiiiifjcn FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant plaatséTijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSEN Het college van burge meester en wethouders is van me ning dat het bezwaar dat de Leusden- ie afdeling van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) heeft ingediend te gen het afwijzen van een verzoek om subsidie, ongegrond moet worden verklaard. In een voorstel aan de raad om daar in de vergadering van aan staande donderdag toe over te gaan, schrijft het college „dat niet Is komen vast te staan dat de werkgroep IKV Leusden zulke banden met kerkelijke Instellingen heeft dat op grond hier van de activiteiten van de werkgroep buiten de doelstelling van het ge meentelijk welzijnsbeleid vallen; dat evenwel uit de activiteiten van de werkgroep een zodanig politiek en gagement spreekt dat zij wél buiten de doelstelling van het gemeentelijk welzijnsbeleid vallen." In de raadsvergadering van 24 april ■jongstleden besloot de gemeente- Traad een aanvraag om subsidie van Ide werkgroep IKV Leusden, in het Ikader van de uitvoering van het edu catief programma 1980. af te wijzen. |Een meerderheid in de raad was van ■mening dat de kerkelijke binding van ■het IKV en de politiek getinte activi teiten van de werkgroep beletsel voor |het verlenen van subsidie vormden. ■Alleen de leden van de fractie van Jprogressief Leusden, Gemeentebe langen en Jan Konijnenbelt en Hans |Pekelharing van het CDA dachten ■daar anders over. Tegen die beslissing tekende de Iwerkgroep op grond van de wet |AROB bezwaar aan Het ontvankelijk bevonden bezwaarschrift spitst zich Jtoe op een drietal elementen de rela- Itie die er in de ogen van het IKV bestaat tussen haar aktiviteiten en de rijksbijdrageregeling sociaal-cultu- Jrele activiteiten, de vermeende ker- Ikehjke binding van de werkgroep en Ihet vermeende politieke karakter van haar activiteiten en de ongenuan- ceerde wijze waarop de aanvraag om I subsidie zou zijn afgewezen Op 12 juni jongstleden werd er een hoorzitting gehouden waarop verte genwoordigers van het IKV hun be zwaren konden toelichten. TEN ONRECHTE Over de verschillende elementen Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar, 20.50 per half jaar. 10,50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze insoekjeur bezor ging, overdag 03420-16141toestel 19. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto s kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatle te Barneveld. Het organiseren van protest-bijeenkomsten naar Soesterberg moet volgens het college beschouwd worden als een duidelijke politieke activiteit. Op deze foto staan een aantal Leusdenaren op het punt om aan zo'n door het IKV georganiseerde demonstratie mee te gaan doen. 99 van de bezwaren van het IKV schrijft het college aan de raad onder meer ..Uit de historische achtergrond van de totstandkoming van de Rijks bijdrageregeling Sociaal-Culturele Activiteiten, blijkt dat een van de meest essentiële uitgangspunten was, een verschuiving van een cen traal naar een decentraal welzijnsbe leid Dat betekent dat allereerst door een gemeentebestuur wordt beoor deeld of een bepaalde activiteit voor bepaalde faciliteiten in aanmerking komt, terwijl pas daarna een toetsing plaats vindt aan de RBR/SCA om na te gaan of e.e.a. kan worden aange meld voor het in aanmerking komen van een rijksbijdrage. Het is dan ook ten onrechte dat de werkgroep IKV Leusden meent dat het kunnen schikken van haar activi teiten onder de in de RBC/SCA ge noemde criteria, automatisch bete kent dat van de gemeentelijke over heid een subsidie kan worden ont vangen GEEN BANDEN ,,De werkgroep IKV Leusden heeft, met name tijdens de hoorzitting, be klemtoond dat zij hoegenaamd geen banden heeft met de (plaatselijke) kerken. In dit opzicht heeft de werk groep een duidelijk andere positie dan het landelijke IKV. waarbij deze banden wél aanwezig zijn. Het ge bruik van de letters IKV door de werkgroep moet dan ook niet worden opgevat als zou de werkgroep een plaatselijke afdeling van het landelijk IKV zijn. Tot zover de mededelingen gedaan door leden van de werkgroep IKV Leusden tijdens de hoorzitting. Hoewel wij de mening zijn toege daan dat alleen al door de naam van de werkgroep in de hand wordt ge werkt dat een kerkelijke binding van de werkgroep mag worden veronder steld, menen wij dat in verband met het vorenstaande moet worden aan genomen dat de werkgroep geen, danwel in ondergeschikte mate, ker kelijke bindingen heeft Wat betreft het mogelijk politieke karakter van de activiteiten van de werkgroep, achten wij b v het orga niseren van een protestmars naar Soesterberg een zaak die duidelijk politiek getint is. Hoewel het bijzon der moeilijk is in deze materie aan te duiden wat ..politiek" is en wat niet, menen wij dat uit de activiteiten van de werkgroep een duidelijk politiek engagement spreekt WAARDEOORpEEL ..Uit de contacten met de werk groep is gebleken dat- zlj het niet terecht vindt dat al haar activiteiten, zonder onderscheid, van subsidie zijn uitgesloten Naar onze mening zou echter het afzonder wel of niet subsidiëren een waardeoordeel in houden dat met aan uw raad toebe hoort Het gaat hier om het principe of de werkgroep IKV Leusden in aan merking komt voor subsidieen niet of bepaalde activiteiten wel of niet ge subsidieerd behoren te worden Conclusie van het college op grond van bovenstaande is dan dat de raad terecht het subsidieverzoek van het IKV heeft afgewezen ,,Wel tekenen wij hierbij aan dat naar onze mening de motivering waarom tot ongegrondverklaring van het bezwaarschrift dient te worden overgegaan slechts gebaseerd dient te zijn op de omstandigheid dat uit de activiteiten van de werkgroep een duidelijk politiek politiek engage ment spreekt." aldus het college GROEIEN, MAAR WAARHEEN? Dat de staten van Utrecht Leusden zouden verzoeken om versneld te gaan bouwen om tij delijk de groeifunktie van Amersfoort op te kunnen van gen, was niet zo opzienbarend, omdat ook Gedeputeerde Sta ten dit reeds aan de gemeente Leusden had gevraagd. Het ge meentebestuur en raad heeft dit verzoek welwillend benaderd. Nu echter In een VVD-motie, met algemene stemming aanvaard, tevens wordt verzocht te bekij ken of in Leusden méér ge bouwd zal kunnen worden, nu wordt de situatie toch wel iets anders. In de afgelopen periode hebben we toch al de indruk ge kregen, dat reeds eerder inge nomen standpunten langzaam maar zeker werden afgezwakt. In de zeventiger jaren is de gemeente Leusden een tijdlang een landelijke groeikern ge weest tot ergernis van allerlei aktieve milieugroeperingen (Knalgroen, Stichtse Milieufe deratie) en met name de agrari ërs, die waardevolle landbouw gronden zagen opgeofferd aan de woningbouw. Een reeks van protesten heeft - zoals bekend - geresulteerd in een terugdraai en van de nogal groots opge zette nieuwbouwplannen van Leusden, die zouden moeten uitmonden in wat men toen heel duur de „New Town Leusden" noemde, kompleet met een veel groter hoofdcentrum dan nu en de Schoolsteegbosjes als stadspark. Het coulissenland- schap ten oosten van het Vallei kanaal, met daarbij de waarde volle natuurgebieden van de Modderbeek-Vallei zouden eveneens deels voor de wo ningbouw opgeofferd moeten worden. Het is allemaal anders gelopen en nadat de burgerij met de agrariërs en mi lieugroeperingen aan groot scheepse protest-aktie op touw hadden gezet, verdwenen de meeste grootse plannen in de onderste bureaulade. Ach, u weet het allemaal wel. Het is in tussen geschiedenis geworden. Maar toch een geschiedenis, die zo nu en dan toch weer eens op tafel moet worden gelegd om wens én realiteit nog eens weer met elkaar te kunnen vergelij ken. Vol goede voornemens en deels bekeerd door de mi lieugroeperingen. die zelfs al dan niet rechtstreeks deel gin gen nemen aan inspraakgroe- pen, begon het gemeentebe stuur aan een bescheiden twee de fase. Als we alle toenmalige knelpunten nu eens op een rijtje zetten, dan krijgen we het vol- qende beeld: geen woningbouw ten oos ten van het Valleikanaal geen woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes Schoolsteegbosjes behou den als waardevol natuurge bied met ruime groenzöne tussen bebouwing van de tweede fase en dit gebied Na 1985 alleen nog bouwen voor de eigen behoefte geen vierbaanswegen geen aanleg van de S 10 een minder groot hoofdcen trum dan was gepland Zowel de raad als de gedepu teerde staten van Utrecht ston den voor het grootste deel ach ter deze punten. Inmiddels is de situatie gewijzigd. Er staat weer een grote druk op de gemeente Leusden om toch maar weer meer te gaan bouwen. De gevol gen zijn duidelijk merkbaar in de algemene diskussies over dit onderwerp en wij noteerden voor u dan ook de volgende uit spraken: Ook het gebied ten oosten van het Valleikanaal in de af weging betrekken als het om woningbouw gaat (CML/RO) Mogelijkheid om te bouwen in het noorden ft Ruige Veld) of in het zuiden ten zuiden van de Schoolsteegbosjes (qemeente) De S 10 zou een oplossing betekenen voor de verkeers knelpunten rond Wouden berg en de Hertekop (provin cie) De Schoolsteegbosjes moet je niet als heilige koe zien (CML/RO) Leusden zou na de tweede fase eigenlijk méér moeten bouwen (prov.-Staten) De Groene Zoom zal wellicht een vierbaansweg moeten worden (gemeente) als de provincie deze weg wil aan merken als doorgaande se cundaire weg (provincie) Leusden moet 2e fase ver snellen (provincie) De teneur van al deze opmer kingen en beleidsvoornemens is opmerkelijk tegengesteld aan wat in een eerder stadium door alle partijen als het beste voor Leusden werd onderschreven. Als we het goed begrijpen, dan wordt van de gemeente Leusden verwacht, dat ze de huidige tweede fase versneld afbouwt (zeg uiterlijk 1983) zo dat daarna in snel tempo verder gebouwd kan worden, zolang Amersfoort nog niet in staat is om een hogere woningbouw- produktie op gang te brengen. Van alle schone voornemens blijkt straks bitter weinig terecht te komen. De agrariërs - nu te recht al bezorgd over hun toe komst - zullen de motie van de provinciale staten (ingediend door de VVD), dan ook vast niet in dank afnemen. Want laten we eerlijk zijn: als er méér gebouwd moet worden, en dat betekent na de tweede fase méér dan voor eigen behoefte, dan zal daar voldoende ruimte voor moeten zijn. En déér draait het allemaal om. De kostbare groene ruimte die we in de gemeente rond Leusden-centrum nog hebben, zal volgebouwd dienen te wor den. Althans gedeeltelijk. Het gebied 't Ruige Veld biedt daarvoor onvoldoende soelaas. Daar is voldoende ruimte voor één woonwijk, maar ook niet voor veel meer. Alternatieven zijn dan het zuiden (ten zuiden van de Schoolsteegbosjes), verder naar het noorden (rich ting Stoutenburg) of toch naar het oosten, over het Valleika naal. Dét zou betekenen, dat de befaamde tweede brug van Wa genaar er onverwachts toch nog zal moeten komen Een ander dringend knelpunt is zo langzamerhand de Groene Zoom aan het worden. Als we de gedachtengang van GS goed hebben kunnen volgen, dan willen zij van de Groene Zoom eigenlijk de plaatsvervanger van de S 10 maken, waarbij nog helemaal niet duidelijk is, of de S 10 op een latere termijn niet als nog moet worden aangelegd. Laten we uitgaan van het eerste geval, dan krijgen we straks een brede (vierbaans) Groene Zoom, die al het verkeer richting Amsterdam en het noorden (Zwolle), afkomstig uit de rich ting Woudenberg, zal moeten verwerken. Dat betekent isole ring van het burgemeester Buiningpark met haar duizen den bezoekers (plus een wel licht gevaarlijke oversteek als er geen tunnel wordt aangelegd), maar bovendien veel verkeers overlast voor de aan de weg grenzende woonwijken. Een doorgaande, drukke verkeers weg door de bebouwde kom is onaanvaardbaar. Zoals ook de aanleg van een S 10 op de voor gestelde wijze door waardevolle natuurgebieden als De Boom onaanvaardbaar is. De ge meente is tegen beide plannen van de provincie. Terecht. Maar het betekent wel een voorlopige patstelling. Wij denken, dat hier een aktieve inbreng van milieu- en andere aktiegroepen nood zakelijk wordt, voordat in Utrecht beslissingen worden genomen, die ingaan tegen de wens van de meerderheid van de Leusdense bevolking. Verder zouden wij er voor willen pleiten, dat het gemeen tebestuur op korte termijn (en dan denken we aan half augus tus, als het grootste deel van de vakantiegangers weer aan het werk is) met een nota komt, waarin in grote lijnen wordt aan gegeven, wat méér bouwen dan nu is voorzien voor Leusden en met name de agrariërs kan bete kenen, kompleet met alle alter natieven en daarbij behorende woning-aantallen. Een méér geargumenteerd standpunt in zake S 10 en Groene Zoom, de Schoolsteegbosjes is daarbij méér dan wenselijk. Zoals de zaken er nu uitzien, zal een der gelijke nota pas in het kader van het struktuurplan op een lan gere termijn tegemoet gezien kunnen worden. Door de nieuwe ontwikkeling (vanuit Utrecht aangedragen) zal een zeer vroegtijdige diskussie over al deze knelpunten niet alleen nut tig, maar noodzakelijk zijn. Voor we het weten zitten we midden in een versnelde procedure, waarbij voor de gebruikelijke in spraak al veel minder tijd zal blijken te zijn dan het geval is. We hopen, dat het niet zo zal zijn, maar erg optimistisch ge stemd zijn we wat dat betreft be slist niet. Wij zijn niet tegen noodzake lijke woningbouw, maar zoals de zaken er nu voorstaan, lijkt het er wel een beetje op, dat alle eerder vastgestelde grenzen mettertijd zullen worden over schreden. Je kunt je afvragen: bouwen oké, maar waarheen? Waar niets is verliest de keizer zijn rechten, luidt het spreek woord niet zo? Bert Vos De Willem de Zwijgerlaan zal op dit punt moeten worden afgesloten. LEUSDEN Als afsluiting van het seizoen en als laatste aktiviteit van het oude bestuur van het vrouwenka fé werd er maandag 16 juni een slot- avond georganiseerd in eetcafé De Hakhorst. Tegen negenen werd er een kom pleet koud buffet opgediend, ver zorgd en klaargemaakt door enkele vrouwen van het oude bestuur Het geheel gaf meteen een gezelli ge sfeer etende, pratende en drin kende vrouwen Als dessert waren er zelfgebakken taarten en vlaaien Hierna was het de beurt aan het vrouwenkabaret Een kabaretgroep, ontstaan uit enkele enthousiaste vrouwen uit het vrouwenkafé zo'n twee jaar geleden Zij brachten het zelfde programma als een jaar gele den met enkele nieuwe stukies Voor diegenen die de groep al eens eerder gezien hadden, was er een duidelijke verbetering te constate ren. hoewel de cabaretgroep al bij de eerste uitvoering kon wedijveren met menige beroepscabaretgroep De teksten van de liedjes, vaak op bekende melodieën en de teksten van de sketcheszijndoordevrouwen zelf geschreven. De groep tree: regelmatig op in de omgeving Of dit nog niet genoeg was. werd hierna zelfgemaakt bowl gepresenteerd en werden de nieuwe vrouwen die het komende jaar voor het vrouwenkafé gaan zorgen uitge nodigd op het podium te komen Hen werd een bezempje omgehan gen (nieuwe bezems vegen schoon) en het lied ,,de heksen zijn terug" toegezongen Tot in de kleine uurtjes werd de avond voortgezet De avond was goed georganiseerd en erg gezellig LEUSDEN De gemeente onder zoekt op dit moment de mogelijkheid om In Leusden-Zuid te komen tot een „scholeneiland" met de openbare baslschool ,,'t Palet" en de openbare kleuterschool „De Blokkendoos", het formeren van een dergelijk „eiland" zou betekenen dat de tussen de belde scholen gelegen laan ge heel voor het verkeer moet worden afgesloten. Om In Leusden-Zuid te komen tot een volledige integratie van openbaar kleuter- en lageronder- wljs in één schoolgebouw zou het noodzakelijk zijn de bestaande school 't Palet, Ingrijpend te verbou wen. Omdat aan omwonenden enkele jaren geleden de toezegging is ge daan de school niet verder uit te breiden is een werkgroep aan het onderzoeken hoe dan een geïnte greerde basisschool tot stand kan komen Omdat zeker tot 1985 de kleuterschool „Blokkendoos" nog twee-klassig zal blijven, is het niet mogelijk deze schoolklassen bij ,,'t Palet" onder te brengen. Samenvoe ging van beide scholen in één ge bouw zit er dus voorlopig niet in, zodat nu gedacht wordt aan de reali sering van een zogenaamd scholen eiland waardoor de scholen meer bij elkaar gaan horen en onderling mak kelijker bereikbaar worden, volgens deskundigen zal hierdoor de onder wijskundige integratie zeker bevor derd worden Rozendaallaan 9 Leusden-C. DINSDAG 24 JUN11980

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3