Nieuwe plannen voor dorpshuis in Zuid Zomeravondconcert Amersfoort Kamerkoor: een delicate aangelegenheid Opstellen structuurplan met kortsluiting gestart bedenkingen Schoolraad tegen jgevolgde procedure Schoolraad voor vervangingspool Geslaagde speldag in 10-jarig Eurobad ^Serieus advies structuurplan bijna onmogelijk plaatselijk nieuws LEUSDEN - Vorige week woens dag trad het Amersfoorts Kamerkoor op in de Dorpskerk van Leusden- Zuid. Het Amersfoorts Kamerkoor is in het verleden vooral hemelhoog geprezen, en misschien wel een beetje over het paard getild door die eenzijdige lofreputaties die langs deze weg worden gevestigd krijgen vaak iets onschendbaars, en daar is niemand, en allerminst het koor zelf, bij gebaat Op het gevaar af een roepende in de woestijn te worden, of door heel muziekmmnend Amers foort met een beschuldigende vinger te worden nagewezen, wil ik hier enige kritische kanttekeningen plaat sen bij het optreden van het Amers foorts Kamerkoor, zonder overigens iets af te dingen op de werkelijke kwaliteiten van dit ensemble. Om met die kwaliteiten te begin nen: het Amersfoorts Kamerkoor zingt, op een enkel trekje van vooral de tenoren na, zuiver, en dat is al heel waf waard. Verder is de repertoire keus origineel en het koor maakt het zich hierin bepaald niet gemakkelijk. Ben fraai gecomponeerd themapro- Qramma rond Elisabeth I en II en gedichten van Shakespeare, zoals dat onlangs in Amersfoort kon wor den beluisterd, en waaruit woensdag een bloemlezing werd gehouden, verdient bewondering en navolging. Het zoals gezegd vaak veeleisende repertoire krijgt een precieze, gepo lijste afwerking. Het koor zingt ho mogeen, gedisciplineerd, en met een nauwgezette aandacht voor de muzi kale details, voor een heldere dictie en een soepele frasering. Een stuk, gezongen door het Amersfoorts Ka merkoor is als een kostbaar kleinood, precieus afgewerkt en zorgvuldig ge slepen. En toch schuilt hierin juist mijn bezwaar, want muziek is meer dan een sieraad. In muziek verenigen zich, zoals in alle grote kunst, de tegenstellingen: donkerlicht, bitter zoet, hard en zacht Een muziek die alleen maar esthetisch en mooi is verveelt, net als een diner van louter delicatessen oververzadigt. In de mu ziek van het Amersfoorts Kamerkoor spelen zich alle dynamische verschil len af tussen pianissio en mezzoforte. Een echt, door een goede ademtech- niek gesteund forte komt er niet uit. Ook is er nooit sprake van een werke lijke gedrevenheid, van muzikale exaltatie, en daarom verliezen de rus tige fragmenten ook hun spannings- ontladende functie. Door deze oorza ken is het alsof er een floers ligt over de zang van dit koor; een gouden nevel weliswaar, maar niettemin een nevel de muzik mist uitgesproken expressie, mist directheid. Dit kwam met name naar voren in Brahms' motet: Warum ist das Licht gegeben dem Mühsehligen? De herhaalde klachtWarum?" door Brahms heel suggestief gezet, wekte door gemis aan indringendheid en zeker ook door het ontbreken van vibrato, niet de bedoelde spanning, en de lange stilte erna verloor daarmee haar mu zikale zin. Een concert van het Amersfoorts Kamerkoor is een delicate aangele genheid en daarin ligt eigenlijk zowel de lof als de kritiek besloten. Wie net als Shakespeare, met wiens periode dit koor, of misschien zijn dirigent Jos Leussink, een grote affiniteit heeft, van mening is dat muziek een zoete balsem voor de ziel moet zijn, een achte troosteres, moet zeker naar het Amersfoorts Kamerkoor gaan luisteren. Hem staat in ieder geval een interessante avond te wachten, die in dit geval zinvol werd doorweven met enige orgelsoli van Pieter Leebeek. R. de W. PARKEERTERREIN WORDT AANGELEGD Binnen korte tijd zal het parkeerprobleem bij het nieuwe hoofdcentrum „De Hamershof" weer een stuk verder zijn opgelost. Er wordt momenteel hard gewerkt aan de aanleg van een parkeerterrein langs de Hamersveldseweg, tussen het winkelcentrum en het kerkgebouw „De Koningshof". Het zal binnen niet al te lange tijd plaats bieden aan ruim zestig auto's. Naar verwachting zal het tegen die tijd verboden worden om nog op de Hamersveldseweg zelf te parkeren. De voorzitter van deschoolraad. de heer J. Brandligt bleek zijn licht op gestoken te hebben in de gemeente Hoevelaken. De wethouder van on derwijs aldaar, tevens voorzitter van de schoolraad voor het openbaar onderwijs bleek geheel onbekend te zijn met de mogelijkheid op elke 100 leerkrachten er drie extra te benoe men. De gemeente Hoevelaken staat echter wel positief tegenover het idee om mee te doen. Reden voor de voorzitter van de Leusdense school raad om het gemeentebestuur met klem te verzoeken nog eens goed te bekijken of er samen met andere gemeenten toch geen pool te vormen is Landelijk gezien blijkt de regeling redelijk succesvol te werken. 450 on derwijsgevenden konden aan een baan geholpen worden De verwach ting is dan ook gerechtvaardigd dai het vorig jaar begonnen experiment ook voor het volgend schooljaar wordt voortgezet Ook al zitten er veel haken en ogen aan de praktische uitvoering van de hele regeling, als we op elke 100 leerkrachten er drie extra aan een baan kunnen helpen, moeten we dat zeker doen, aldus de voorzitter van de plaatselijke school raad, J Brandligt. x: j* (van één onzer medewerkers) E LEUSDEN Wanneer Burge- C meester en Wethouders van Leusden F In de toekomst nog eens besluiten vs een inspraakprocedure te volgen waarbij de schoolraad voor het Openbaar onderwijs onvoldoende gelegenheid krijgt te reageren, dan F zal de schoolraad weigeren advies uit te brengen. De ter advisering voorge- 'J legde stukken zullen dan met een vriendelijk briefje teruggezonden worden met de mededeling dat beter niet om advies gevraagd had kunnen worden. Met deze scherp gestelde bewoor dingen reageert de schoolraad op het verzoek van het college van B. en W. om advies uit te brengen over de nota, welke inmiddels al bekend is als de vraagpuntennota. De schoolraad wordt'gevraagd om Irvfeite een week na ontvangst van de nota al te reage- 1 ren. De schoolraad vergadert slechts éénmaal in de maand Vorige week donderdag vergaderde de school raad voor de laatste maal vóór de grote vakantie. Een week eerder had men de vraagpuntennota ontvangen. Het dagelijks bestuur van de school raad vindt dat B. en W. met de gevolg de procedure serieuze advisering en serieuze discussie binnen de school raad onmogelijk maakt. De voltallige schoolraad is het met de zienswijze van het dagelijks bestuur eens, men kon zich dan ook volledig verenigen met het voorstel om in scherpe be woordingen bij B en W. te proteste ren tegen de procedure. !De reactie van de schoolraad om voortaan niet meer te adviseren als men geen tijd krijgt om zich behoor lijk voor te bereiden lijkt nogal radi caal. De schoolraad vindt echter dat ze dit standpunt in moet nemen om dat B. en W zich kennelijk niets heeft aangetrokken van een motie welke een maand eerder werd aangenomen door de schoolraad Toen liet de raad blijken ernstig bezwaar te hebben tegen de gang van zaken rond de 1 statuten van de regionale onderwijs begeleidingsdienst De statuten van de nieuw op te richten dienst werden in deschoolraad besproken nadat ze al behandeld waren in de werkgroep onderwijs en in de raadscommissie onderwijs. Een gang van zaken die bij de schoolraad volstrekt niet in goede aarde viel. de schoolraad wordt na- menlijk geacht een adviescollege te zijn voor de gemeenteraadsleden Adviseren nadat al een standpunt is bepaald is volgens de leden van de schoolraad weinig zinvol. Omdat de motie van een maand geleden kennelijk niet geholpen heeft, krijgt B en W. van de school raad nu dus een scherper gestelde brief. Wethouder G van Woudenberg zag het allemaal niet zo somber: „U krijgt nog meer kansen om op de vraagpunten nota te reageren, er zal nog jaren over gepraat worden" Dhr S. Lakeman, als ambtenaar ook deelnemend aan de vergaderin gen van de schoolraad, vroeg zich overigens wel af hoe de schoolraad denkt te adviseren over het structuur- LEUSDEN „In de Protestants Christelijke kleuterschool De Woeli ge Hoek aan de Prinses Irenelaan in Leusden-Zuid zou nog dit jaar een dorpshuis gerealiseerd kunnen wor den, nu deze school door het ook in Leusden teruglopende aanbod van leerlingen vrij komt voor andere acti viteiten". Dit voorstel werd vorige week donderdagavond gedaan in de vergadering van de jeugdraad. In het dorpshuis zouden, zoals uit plan. Persoonlijk was hij er geen voorstander van om in deschoolraad over Ruimtelijke Ordening te gaan praten. Voorzitter J. Brandligt wilde deze mogelijkheid toch wel openla ten omdat naar zijn mening R.O. wel degelijk van invloed kan zijn op het onderwijs, denk bijv. maar aan de weg die een kind moet afleggen om bij een school te komen Omdat de schoolraad toch wel wil adviseren over de vraagpuntennota vóór de door B. en W. gestelde datum r van 4 juli a s. en niet meer voor die datum bij elkaar komt, werd besloten een commissie ad hoe te formeren die blanco volmacht krijgt om na mens de schoolraad te reageren. Pogingen van voorzitter J. Brandligt om een drie-mans-commissie te for meren lukten niet Buitenhemzelf bleek alleen de heer J Aarts bereid te zijn zich op zo korte termijn in de uitgebreide nota te verdiepen. De heer Brandligt waarschuwde de schoolraadleden dat het op deze ma- bijgaande tekening blijkt, onder an dere ruimten voor cursussen en ont moetingen en een jeugdsociëteit moeten komen. Nog deze maand zal bij de omwo nenden van de Woelige Hoek worden nagegaan hoe zij staan tegenover het vestigen van een dorpshuis in het schoolgebouw aan de Prinses Irene laan Als de plannen kunnen worden gerealiseerd in het tempo dat de Jeugdraad voor ogen heeft, dan moet Jan Wagenaar nier wel eens een radicaal advies kon worden, wat naméns de schoolraad vezonden gaat worden. :,Dan fluiten we jullie wel terug" antwoordde schoolhoofd T Vermeulen zeer laco niek, het mogelijk zijn in de loop van sep tember met het organiseren van de eerste aktiviteiten te starten Daarbij dient dan wel te worden aangetekend", aldus jeugdwerker Pim van Esch, .dat veel van de ge meente afhangt. Er zal een flink be drag beschikbaar moeten worden gesteld voor realisering van de plan nen". Om welk bedrag het hierbij precies gaat, werd in deze vergade ring niet duidelijk Marion Defares (PL) DINSDAG 24 JUN11980 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Jongstleden don- derdagavond hebben de leden van raadscommissie voor „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" een eerste avond vergaderd In het kader van het opstellen van een 'structuurplan voor Leusden. Het was het begin van een procedure, die J uiteindelijk medio 1983 moet resul- leren in de vaststelling van een .nieuw structuurplan voor deze ge- meente. De start van een en ander ging met enige „kortsluiting" ge- paard, zoals commissievoorzitter Jan Wagenaar (wethouder WD) het uitdrukte. De wethouder doelde I daarmee op de misverstanden die de ontwerpvraagstukken links en rechts opgeroepen heeft. Volgens Wagenaar zit de grootste moeilijk- J held in het kaftje dat buro Arnhem lom de concept-tekst heeft gedaan. Daarop komende woorden „con- cept" of ontwerp niet voor en daar door heeft de ontwerp-b vraagpun tennota een veel definitiever uiterlijk gekregen dan de bedoeling was. Aan het begin van de dlskussie bena drukte Jan Wagenaar dat de com missieleden het volste recht hebben om, waar zij dat noodzakelijk vinden, de door buro Arnhem geformuleerde vraagpuntenreeks aan te vullen of te wijzigen. Daar kwam men donderdagavond maar zeer gedeeltelijk aan toe Ver scheidene raadsleden, onder wie Ma rion Defares (PL) en Harm Offereins (SGP-GPV) bleken een grote hoeveel heid opmerkingen bij het ontwerp- vraagpuntennota te willen plaatsen Maar om der tijds wille werd afgespro ken om deze opmerkingen schriftelijk ter kennis van de opstellers van het structuurplan te brengen. Donderdag avond beperkte men zich slechts tot enkele grote lijnen. Een medewerker van het buro Arnhem trachtte nog eens duidelijk uiteen te zetten, in welke fasen het structuurplan tot stand gaat komen Hij benadrukte dat het geen zin heeft, om te trachten antwoorden te geven op vragen, die men nog niet geformuleerd heeft. Men zit thans in de fase waarin men zich af moet vragen wat de vraag punten zijn en wat men onderzocht wil hebben Evelien Blom, fractievoorzitter van het CDA, liet blijken dat zij in de vraag puntennota ook een passage over de agrariërs opgenomen zou willen zien Zij wees erop dat de boeren in het buitengebied nu al in grote onzekerheid verkeren over de vraag of een mogelij ke uitbreiding van Leusden na de Tweede Fase wellicht ook hun bedrijf zal treffen. Evelien Blom ,,lk zou er voor willen pleiten dat de boeren die moeten wijken, elders in deze ge meenten een bedrijf en grond aange boden krijgen. Met name de mensen die door omstandigheden niet weg wil len of kunnen, zouden de gelegenheid moeten hebben om hier te blijven. Het is toch al zo'n diep ingrijpend gebeuren voor de mensen die het treft," aldus de CDA-woordvoerdster Wethouder Wagenaar gaf daarop als antwoord dat hij het inhoudelijk met het betoog van Evelien Blom eens was, maar dat het voor hem de vraag was of zoiets gerealiseerd zou kunnen wor den Hij zegde toe de vraag in ieder geval door te zullen spelen naar de op stellers van het structuurplan. De wet houder liet ook nog weten, dat juist die onzekerheid bij de boeren een van de redenen was geweest, waarom men een niet al te groot aandachtsgebied heeft gekozen als uitgangspunt bij de opstelling van het structuurplan Wage naar: ,,We moeten erg voorzichtig zijn met het aanwijzen van een aandachts gebied. Misschien breng je er mensen onnodig door in ongerustheid." Overi gens hebben ook financiële motieven een rol gespeeld bij de vaststelling van het aandachtsgebied. Een van de winnaars neemt zijn prijs in ontvangst. HOEVELAKEN (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Ter stimulering van de werkgelegenheid in het onderwijs werd door de regering voor het schooljaar 1979-1980 de mogelijk heid geboden om zogenaamde ver- vangingspools in het leven te roepen, op verzoek van de gemeenschappe lijke schoolraad voor het openbaar onderwijs heeft het gemeentebe stuur van Leusden onderzocht of een dergelijke pool ook in Leusden een haalbare zaak is. De gemeente is inmiddels tot de conclusie gekomen dat ook al mocht het ministerie be sluiten het vorig jaar gestarte experi ment voort te zetten, Leusden niet in de gelegenheid is hieraan mee te werken. Een conclusie waar de schoolraad het voorlopig niet mee eens is. Vorig jaar maakte de vertegen woordiger van de Algemene Bond van Onderwijzend personeel in de schoolraad, de heer C. de Kruyf, de gemeentevertegenwoordigers er op attent dat er een mogelijkheid be stond op elke 100 onderwijskrachten, drie extra leerkrachten aan te stellen in een zogenaamde vervangings pool De mogelijkheid werd bij wijze van experiment door het ministerie van Onderwijs voor één jaar geboden ter stimulering van de werkgelegen heid Alhoewel er bij de hoofden van de openbare scholen in Leusden nogal wat twijfels bestonden over het functioneren van een dergelijke pool besloot de schoolraad toch een brief aan het gemeentebestuur te zenden met het verzoek na te gaan of het wellicht mogelijk zou zijn in Leusden te komen tot een vervangingspool. De leerkrachten welke meedraaien in een dergelijke pool worden bij een school geplaatst, maar dienen daar waar ze nodig zijn in te vallen, bij voorbeeld bij ziekte e.d. Omdat de ministeriële regeling pas vankracht is bij een minimum aantal leerkrachten van 100, werd onder zocht hoeveel scholen in Leusden geïnteresseerd zouden zijn in deel name in de vervangingspool. In Leus den zijn bij het lager onderwijs 99 leerkrachten werkzaam. Tijdens een vergadering van de werkgroep on derwijs. in november vorig jaar bleek dat het montessori-schoolbestuur, alsmede het bestuur van de gerefor meerde school al bij voorbaat afza gen van deelname, omdat zij al een goede regeling kennen. Ook het pro testants-christelijk onderwijs bleek niet veel in een vervangingspool te zien, maar wilde de zaak wel be spreekbaar houden De gemeente Leusden is vervol gens gaan onderzoeken of het wel licht mogelijk zou zijn samen met een buurgemeente tot een vervangings pool te komen. De gemeente Amers foort kende voor het schooljaar 1979- 1980 een vervangingspool De ervaringen met deze pool in Amersfoort zijn slecht te noemen, zo bleek uit ambtelijke informatie. Het ziektepercentage van de leer krachten op de lagere scholen blijkt 6% te zijn. 3% extra leerkrachten geeft wel wat soelaas, doch betekent nog altijd dat extra vervangers nodig zouden zijn Als Leusden samen met Amersfoort een vervangingspool zou formeren zou dat betekenen dat de extra leerkrachten vrijwel altijd in Amersfoort zouden moeten bijsprin gen Bij voorbaat ziet de gemeente Leusden dan ook al af van deelname in een vervangingspool. ook al zou de minister van onderwijs besluiten het vorig jaar gestarte experiment voort te zetten Tessa den Beste (850 punten) was de beste bij de 4/6-jarigen en Pascal Frankevoort (605) en Karin de Vries (530) werden 2e en 3e. Bij de 7/9-jarigen ging het goud naar Ronald Ton (905), het zilver naar Ellen de Ruiter (896) en het brons naar Marcel met een helaas niet ver stane achternaam met 895 punten Jan Willem Beukers (940) werd win naar in de leeftijdsgroep 10/12 jaar, vóór Michiel Zelle (935) en Mark de Lozze (930). Fulko Heerma (1050), Jeroen Holterman (935) en Niels Zel le (910) waren de eerste drie 13-plus- sers. Alle deelnemers hielden als her innering aan de speldag een prachtig vaantje over Vooruitlopend op het volgende de cennium bood de heer Kuijpers de „jubilaris" namens de groenstich- ting, de gezamenlijke eigenaars van het Europark, een envelop aan met inhoud, hopen wij voor Duinsbergen en uit naam van dezwembadstich- De badmeester van het Euro-bad wordt gehuldigd. LEUSDEN/CENTRUM Voor de derde maal werd zaterdag in en om het Eurobad de jaarlijkse speldag gehouden voor de jeugd uit de Ro- zendaal. Georganiseerd door het badpersoneel m.m.v. een aantal sta ge lopende ABO-curslsten werden zo'n 250 kinderen met een kleine 20 „natte" en „droge" spelletjes plezie rig beziggehouden van 10.00 tot 15.00 uur. Daarna kreeg de rekenka mer royaal de tijd om de uitslagen op een rijtje te zetten en om 17.00 uur beklom Karei Kuijpers de tot podium getransformeerde marktkraam. De voorzitter van de zwembadcommis sie wist te vertellen, dat het Eurobad inmiddels tien jaar bestaat. Opmer kelijker vond hij en dat is ook wel zo dat Jan Duinsbergen (55) het gedurende al die jaren als badmees ter had uitgehouden. Met de fraaiste benamingen als Ome Jan, meneer badmeester, de Duins en zomaar Jan moet hij wel eelt op zijn ziel hebben om zijn werk zonder problemen te kunnen doen. ting een speciaal voor deze gelegen heid ontworpen siertegel als blijk van waardering voor zijn werk in de afge lopen 10 jaar. Na een dankwoord van Ome Jan belastte hij zich met het uitreiken van de medaljes aan de nummers 1, 2 en 3 van de vier leef tijdsgroepen.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7