Graag bereid tot burenhulp, maar het contact ontbreekt Leusdense vrouwen zouden elkaar best willen helpen en wensen voorzieningen .wy EJ5E Verwerking formulieren leverde problemen op I leusder knit Achterveldse vrouwen uitermate tevreden over hun dorp Geen brieven Commentaren/ Aleiiiiijjen DONDERDAG 26 JUN11980 plaatselijk nieuws véfvolg van de voorpagina waarheid te onderzoeken. Bijvoorbeeld door bij alle Leusdense vrouwen eens een krantje en een vragenlijstje in de bus te doen en te zien wat dat op zou leveren Dat leek een betrekkelijk sim pel plan. maar al spoedig bleek hoe moeilijk het was om het uit te voeren, al zou het nog even duren voordat de da mes van de Vrouwenraad de werkelijke omvang van de werkzaamheden echt voor ogen hadden. 125 MEDEWERKSTERS In september 1979 besloot de Vrouwenraad dat het een huis-aan- huis-onderzoek zou moeten worden Met een door het C M L gefinancierde ..Vrouwenkrant" zou informatie worden verspreid en van een bijgaand formulier zou gebruik gemaakt kunnen worden voor het invullen van gegevens ten be hoeve van de enquête In samen werking met de Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering (P US W.) werd een lijst van vijftien vragen opgesteld In tien dagen tijd werden 5 000 enquête-formulieren, te zamen met de Vrouwenkrant, huis- aan-huis verspreid en weer opgehaald. Daaraan werkten niet minder dan 125 vrouwen uit de verschillende bij de Vrouwenraad aangesloten organisaties mee De inspanningen leverden 2.860 ingevulde enquête-formulieren op. waarbij wordt aangetekend dat de in druk bestaat dat uit de eigen achterban de hoogste respons is verkregen. Daarop volgde voor de Vrouwenraad de moeilijkste fase van de enquête, de verwerking van de binnengekregen ge gevens Ondanks het feit dat ook hierbij professionele hulp van de P.U S.W werd verkregen, ontstonden er toch problemen. Zo slaagde men er niet in de afzonderlijke resultaten van Stoutenburg bekend te krijgen. Boven dien werden er bij de verwerking van de gegevens fouten gemaakt, die pas in een heel laat stadium van het onder zoek aan het licht kwamen Omwille van de betrouwbaarheid werd daarom be sloten de enquête-resultaten te base ren op slechts 1 430 formulieren, de helft van de ingevulde formulieren dus Ook die maatregel heeft echter niet kunnen verhinderen dat er ook in het uiteindelijke resultaat van de enquête nog onnauwkeurigheden voorkomen. Als je daar het gegeven aan toevoegt dat bepaalde leeftijdsgroepen zwaar Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20,50 per half jaar. f 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze insoekteur bezor ging. overdag 03420-16141toestel 19. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. oververtegenwoordigd of juist zwaar ondervertegenwoordigd zijn, dan rijst de vraag naar de betrouwbaarheid van de enquête-uitslag. Evelien Blom daar over: ..Ons uitgangspunt is geweest dat we alle Leusdense vrouwen in de gele genheid wilden stellen om hun zegje te doen. Het peilen van wensen en ver langens onder alle Leusdense vrou wen. vonden we belangrijker dan het houden van een representatieve steekproef Bovendien hebben de me dewerkers van de P U S W. ons verze kerd dat het aantal wel verwerkte for mulieren toch ruimschoots voldoende is voor het verkrijgen van een represen tatief beeld WENSEN De nadruk moet daarom bij de en quêteresultaten ook niet zozeer gelegd worden bij de sociografische gegevens, maar veel meer bij de inventarisatie van wensen en verlangens van de geënquêteerden. Waarbij moet worden opgemerkt dat het niet-verwerken van de helft van de formulieren niet bete kent dat men van de inhoud van de formulieren geen kennis genomen zou hebben Alle bestuursleden van de Vrouwenraad zijn het er over eens dat je al vanaf het moment dat je de krant ergens afgaf bij veel vrouwen kennis begon te nemen van hun wensen. Mevrouw Donia daarover ..Het heeft ons verrast hoe bereid veel vrouwen bleken om hun hart uit te storten. Wat ons natuurlijk ver plichtte om uiterst zorgvuldig met de verkregen informatie om tegaan, wat we dan ook gedaan hebben. Bovendien heeft de enquête voor veel vrouwen uiterst waardevolle contacten opgeleverd Daarover is niets in de en quête terug te vinden, maar het is wel een resultaat er van. Sommige van de vrouwen die de krant rond brachten stuitten bijvoorbeeld op problemen, om een directe oplossing vroegen. Daar hebben we dan meteen werk van gemaakt, wat je in dit enquêteverslag natuurlijk niet terugvindt". In feite betekende alleen al het be zoek van een enquêtrice van de Vrouwenraad voor sommige vrouwen een mogelijkheid tot contact, die ken nelijk gemist werd. „Voor sommige vrouwen ben je nu op straat iemand geworden die ze kennen, waar ze even naar zwaaien Dat lijkt niet zo belang rijk, maar het zijn contacten die heel waardevol worden gevonden", aldus één van de enquètrices En Nan van Dalen-Elzinga. secretaresse van de Vrouwenraad „Ik heb toch echt het idee dat we veel mensen hebben be reikt die anders nooit hun mond open doen. Als je ziet met wat voor dingen ze komen. Kleine dagelijkse ergernissen als het gemis van een lantaarnpaal of een bushalte die te ver weg ligt. Dan zou je zeggen: ik bel de gemeente eens of de busmaatschappij Maar die vrou wen komen daar niet toe en brengen het dan wel naar voren in zo n gesprek". TRADITIONEEL Gevraagd naar meer frapante dingen in de enquêteresultaten, brengen de bestuursleden van de Vrouwenraad verschillende dingen naar voren Bij voorbeeld dat er. wellicht meer dan verwacht, nog door veel vrouwen tame lijk traditioneel over hun positie gedacht wordt Nan van Dalen „We hoorden toch nog al eens de mening dat de moeders bij de kinderen horen en geen bezigheden buitenshuis zouden moe ten hebben. Ik heb ook het formulier gezien van een vrouw die schreef „Ik wil voor mijn kind alleen maar Moeder zijn' Zoiets vind ik opvallend Ook kwam er een vrij duidelijke aver sie bij een aantal vrouwen naar voren tegen aparte activiteiten of clubs voor vrouwen. Evelien Blom „Sommiqe hadden al moeite met die naam „Vrouwenkrant We kregen nog al eens te horen dat vrouwen eventuele problemen samen met mannen op moeten lossen Maar wel erg in het oog springend blijkt het verlangen naar informele contacten. Vrouwen zouden elkaar graag eens met het een of ander van dienst zijn, maar ze kennen elkaar en durven ook niet goed contacten te leggen. Vandaar het pleidooi van de Vrouwenraad voor een ont moetingsruimte voor vrouwen. Daarvan zouden de vrouwenorgani saties net zo goed gebruik kunnen maken als niet-georganiseerde vrouwen. Daar heeft men al plannen voldoende voor. Maar eerst een ac commodatie en dat moet er dan een zijn waar de vrouwen veel zelf kun nen doen. Daar zal de Vrouwenraad zich de komende tijd sterk voor ma ken, in de eerste plaats bij de ge meente Leusden. „En", zegt me vrouw Donia, „dit geldt voor al de conclusies die wij hebben getrokken op grond van de enquête: het blijft natuurlijk niet bij één briefje of tele foontje. Als we zoiets in ons beleid opnemen, dan betekent dat dat wij voortdurend de vinger aan de pols zullen houden". (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Aan de enquête van de Leusdense Vrouwenraad hebben 2860 vrouwen meege daan. In het uiteindelijke enquête resultaat is ongeveer de helft van het aantal ingevuld teruggeko men formulieren verwerkt. Door dat er bij de verwerking fouten werden gemaakt, was het niet mogelijk om alle formulieren in het eindresultaat op te nemen. Verdeeld naar de verschillende kernen, werden er uit Leusden- centrum 955 formulieren ver werkt, uit Zuid 253 en uit Achter veld alle 232 formulieren. Daar over staat in het enquête-verslag: „Dat zijn grote aantallen. Deson danks valt over de mate van rep resentativiteit niets te zeggen. Dit komt omdat niet met een bepaal de gerichte steekproef is gewerkt, maar met het uitgangspunt dat eigenlijk alle vrouwen die dat zouden willen ook daadwerkelijk mee moesten kunnen doen." Het gevolg is dat de sociografi sche gegevens die de enquête op levert niet al te betrouwbaar geacht kunnen worden. Daarom zullen we hier niet ingaan op de tabellen, die gegevens bevatten over de leeftijds opbouw in de verschillende ker nen. deelname aan aktiviteiten of het opleidingsnivo van de geënquêteerden. Die gegevens kunnen nogal beïnvloed zijn door het niet representatieve karakter van de enquête-resultaten Wel in teressant zijn natuurlijk de naar vo ren komende wensen en verlan gens. vooral wanneer die vaak ge noemd worden. Daarom hier een overzichtje van dat deel van de en quête van de Vrouwenraad. LEUSDEN-CENTRUM SOCIALE KONTAKTEN 231 vrouwen in Leusden-centrum zeggen dat ze meer sociale con tacten zouden willen De soort con tacten die men met zijn omgeving zou willen hebben variëert van het elkaar alleen maar goede dag zeg gen tot en met het bespreken van persoonlijke moeilijkheden met el kaar. Opvallend vaak is het aantal vrouwen dat zegt graag iets voor el kaar te willen doen in de sfeer van oppassen op kinderen of het doen van boodschappen. GESPREKSGROEPEN 131 vrouwen in Leusden-centrum (van de 955 waarvan de resultaten in de enquête zijn verwerkt) zouden aan een gespreksgroep deel willen nemen. De drie meest genoemde gespreksonderwerpen: opvoeding, verdriet door overlijden, echtschei ding VERHUIZEN 175 vrouwen in Centrum gaven Een demonstratie voor kinderopvang in de raadszaal. Uit de Vrouwenraad-enquête blijkt opnieuw dat er In Leusden behoefte aan bestaat. desgevraagd de wens te kennen te willen verhuizen De helft daarvan zou een ander huis in Leusden wil len, de andere helft zou de ge meente uit willen. De meest ge noemde redenen waarom men zou willen verhuizen: - Leusden geeft een slecht beeld van de bevolkingssamenstelling - De wens in een groter huis te wo nen - De huur van het bewoonde huis is te hoog - Er is geen goed openbaar vervoer in Leusden GEWENSTE VOORZIENIN GEN EN MAATREGELEN IN LEUSDEN-CENTRUM Een waslijst van verlangens is door de vrouwen op tafel gelegd. In de enquête zijn deze gesplitst in een aantal categorieën Onder het hoofdje „Verkeer" zijn de meest gewenste voorzieningen: - Fietspaden - Verkeerslichten - Meer veiligheid in het verkeer - Beter verkeersbeleid - Snelheidsbeperking in woonwij ken - Beter verkeer tussen zuid en centrum - Betere busverbindingen. In de categorie „Voorzieningen" worden veel genoemd - Kinderopvang - Meer leuke winkels Voor de jeugd en de jongeren wordt verlangd: - Kinderopvang - Iets voor de oudere jeugd - Algemene soos voor jongeren - Beter toezicht door wijkagenten op vernielzuchtige jeugd Gevraagd naar onderwijsvoorzie ningen. zouden veel vrouwen voort gezet onderwijs in Leusden wen selijk vinden Bij de kwaliteit van de woonomgeving worden de huisdie ren nog al eens vermeld: - Invoering kattenbelasting - Geen honden en katten op kin derspeelplaatsen - Hondenpoep van de stoep - Vijvers beveiligen De meest gewenste akkommoda- ties blijken te zijn. - Cultureel centrum - Sporthal - Bioscoop ACHTERVELD In Achterveld is men meer dan in Leusden-centrum tevreden over de sociale kontakten die men heeft Driekwart van de vrouwen die in Achterveld aan de enquête deelna men zegt geen behoefte aan meer kontakten te hebben Ook bestaat er in Achterveld onder de vrouwen geen geweldige drang om aan ge spreksgroepen deel te nemen. Slechts 8% van de geënquêteerden zegt daaraan mee te willen doen Ook het percentage vrouwen dat weg wil uit Achterveld is miniem. Slechts 14 van de 232 vrouwen zou willen verhuizen. Over het alge meen blijken de Achterveldse vrou wen het zeer naar hun zin te hebben in hun dorp Een paar citaten om dat te staven - „Vergeleken bij Den Haag. waar ik vandaan kom, heb ik hier alles gevonden" ENQUETE VROUWEN RAAD Met enige trots, aldus Vrouwenraad-voorzitter Donia, heeft het bestuur van de Vrouwenraad dezer dagen het re sultaat van de door haar gehou den enquête onder de Leusdense vrouwen gepresenteerd. Gepaste trots vinden wij, want wat de Vrouwenraad en de tientallen medewerksters uit de ver schillende aangesloten organi saties hebben gepresteerd is niet gering. Vele uren heeft men ge werkt om enig inzicht te krijgen in de wensen en verlangens van de Leusdense vrouwen en dat is al lemaal niet zonder de nodige pro blemen gegaan. Maar met veel doorzettingsvermogen heeft men de resultaten van de enquête driekwart jaar nadat men de on derneming startte op tafel kunnen leggen. Dat is een felicitatie waard. Natuurlijk is het jammer dat het resultaat van de enquête niet representatief kan heten. Even zeer valt het te betreuren dat een groot deel van de enquêtefor mulieren niet verwerkt is. Dat komt de betrouwbaarheid van de cijfers, met name dan waar het de sociografische gegevens betreft, niet ten qoede. Maar daar moet dan, naar onze mening, ook niet het zwaartepunt gelegd worden in de enquête van de Vrouwenraad. De enquête heeft vooral waarde als inventari satie van wensen en verlangens onder het vrouwelijk deel van de Leusdense bevolking. Daarnaast blijkt in een aantal gevallen alleen al het bezoek van een enquêtrice tot direct resultaat geleid te heb ben, of het nu gaat om een con tract of om de oplossing van een concreet probleem. Een enkele opmerking over de inhoud van de uitslag van de en quête. Een aantal vermoedens worden uitdrukkelijk bevestigd. Je weet bijvoorbeeld al geruime tijd dat het in Achterveld prettig wonen is, maar het is toch werke lijk plezierig om de Achterveldse vrouwen zich eens zo duidelijk positief over hun dorp te horen uitspreken. Maar ook in minder aangename vermoedens word je door de enquête-resultaten be vestigd: er is duidelijke behoefte aan kinderopvang; er is veel kri tiek op de verkeerssituatie in Leusden; Leusden-zuid wordt als saai ervaren; het openbaar ver voer is hopeloos; enzovoort, en zovoort. De Vrouwenraad trekt uit de enquête-resultaten conclusies voor haar beleid. Gezien de re sultaten zijn er ook nogal wat an dere instanties die zich wat van deze gegevens moeten aantrek ken. We denken bijvoorbeeld aan de gemeente en het maatschap pelijk werk. Toch moet je ook vaststellen dat de enquête problemen blootlegt die door geen enkele instantie verholpen kunnen wor den. Om een voorbeeld te noe men: een goede accommodatie waar vrouwenverenigingen en ongeorganiseerde vrouwen voor hun aktiviteiten terecht kunnen kan best een heel nuttige voor ziening zijn. Maar zou die ook van betekenis zijn voor al die vrouwen die in de eerste plaats wat meer informeel kontakt zouden willen, bijvoorbeeld in de sfeer van de burenhulp? Dat lijken toch zaken die mensen individueel, als goe de buren onder elkaar, aan moe ten pakken. Dus eigenlijk zou ie dereen zijn conclusies uit deze enquête moeten trekken. Marnix Kreyns (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van het be stuur van de Vrouwenraad om ie dereen die met naam het enquê teformulier had ingevuld nog eens schriftelijk te benaderen. Daarvan heeft men echter af moeten zien. In de eerste plaats hebben een aantal vrouwen te kennen gegeven dat het hen daar niet om te doen was en dat zij ver der niet benaderd hoeven te wor den. Maar ook belangrijk is dat het een veel te kostbare zaak zou worden om met iedereen nog eens via een brief contact op te nemen. - „Er is maar éën dorp voor mij en dat is Achterveld" - „Achterveld is gewoon goed" En toch blijkt er ook in dat goede dorp ook nog wel het een en ander verbeterd te kunnen worden. Van de gewenste voorzieningen en maat regelen hieronder de meest ge noemde - Zwembad - Meer en sneller nieuwbouw - Betere verkeersveiligheid - Betere busverbindingen - Grotere sportzaal - Verkeersdrempels - Fietspad langs de Hessenweg - Betere voorzieningen voor de jeugd - Honden aan de lijn LEUSDEN-ZUID In Zuid zegt ongeveer een kwart van de geënquêteerde vrouwen be hoefte te hebben aan meer sociale contacten Evenals in Leusden- centrum gaat het daarbij allereerst om contacten in de sfeer van „bu renhulp" Een overgrote meerderheid van vrouwen in Zuid (90%) laat duidelijk blijken geen behoefte te hebben aan gespreksgroepen Wel zijn er nogal wat vrouwen die te kennen geven dat zij zouden willen verhuizen, zo n twintig procent. De meeste van hen zouden het liefst helemaal uit Leus den weg willen Redenen: „Saai. niet gezellig, erg kunstmatig, onper soonlijk. etc naast een aantal meer in de privé-sfeer liggende mo tieven Als belangrijkste gewenste voorzieningen, maatregelen en ak tiviteiten worden genoemd: - Dorpshuis - Bibliotheek binnen de bebouwde kom - Jeugdhonk - Beter verkeersbeleid - Verkeersdrempels - Verbetering openbaar vervoer tussen Zuid en Centrum en tus sen Zuid en Amersfoort - Muziekschool - Winkels - Strenger optreden tegen los lopende honden Katten en honden blijken voor tal van vrouwen een bron van irritatie te zijn. Met name dan natuurlijk de overlast door poep. Schijnbaar hebben deze bordjes weinig effect.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3