Leerlingen kleuter- en basisschool gaan Yusuf helpen Bejaardenreis naar Denekamp Sociale begeleiding bij grondaankopen noodzaak' MAANDAGAVOND EXPOSITIE WONINGBOUW ACHTERVELD ■eusder krant VANDAAG TOT 21.00 UUR FANCY-FAIR IN DE BONGERD Achterveldse clubs met vakantie Vakantie- spelweek bij Blijhof Geen schrijf avond Amnesty Woensdag 20 augustus— ^£fièiaÉUjaiiAdAil««ÉiaaAiÉÉlto Ruim f 5.000 voor A.V.0. collecte Geslaagd voorli/ÏAVÖ-liAVO-VWO? TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT DONDERDAG 26 JUN11980 plaatselijk nieuws 5 De leefomstandigheden in Minasa Te'ne zijn slecht. Veel grote gezinnen leven er in huisjes van een paar vierkante meter. Foster Parents-plan-Nederland Het contact met Yusuf gaat via deze stich ting. ook het geld bereikt via deze in stelling haar doel De maatschappelijk werker van Foster Parents-plan, die ter plaatse werkzaam is verzorgt het daadwerkelijk contact. Samen met het hoofd van het gezin tracht hij inkomen, ontwikkeling, gezondheid en woonom standigheden te verbeteren Het stre ven is om in een periode van vijf jaar het gestelde doel te bereiken Men rekent er op dat na deze periode het gezin voldoende zelfstandig is en zelf vertrouwen heeft om op eigen krachten door te kunnen gaan Omdat het niet juist zou zijn. willekeurig éen kind of één familie in een dorp steun te verlenen krijgt de hele dorpsgemeenschap hulp van Foster Parents Speciaal wil men de voedselproduktie in het dorp verho gen om er in ieder geval voor te zorgen dat iedereen genoeg en goed te eten krijgt Totaal werken er in het gebied van Zuid-Sulawesi ruim vijftig mensen voor het Foster Parents-plan Het me rendeel daarvan is werkzaam als maat schappelijk werker. Kenmerkend voor de hulp die het Foster Parents-plan, nu in 18 landen in de wereld verleent, is dat zij er op ge richt is. degeen die hulp wordt geboden in staat te stellen uiteindelijk zelfstandig verder te kunnen gaan Een goed voor beeld is Korea De stichting trekt zich uit dit land, na 26 jaar werken, terug in de wetenschap dat de aldaar gestarte projecten ook zonder verdere hulp door zullen blijven draaien. KINDEREN Foster Parents-Plan is zich ervan bewust dat het onmogelijk is een kind te helpen als niet ook de directe familiele den geholpen worden Om die reden strekt de hulp zich uit tot het hele gezin Gezinnen, welke gesteund worden moeten de bereidheid tonen zelf uit de problemen te willen komen, zich zelf te willen helpen en de hulp van Foster Parents-plan daarvan aanvaarden. Centraal in het geheel staat echter een kind uit de familie Ouders, verenigin gen. bedrijven, scholen en clubs kun nen via het Foster Parents-Plan een kind ..adopteren Men doet dit door maandelijks een vaste bijdrage te stor ten Het is de bedoeling dat men regel matig contact onderhoudt met het pleegkind via een briefwisseling Re gelmatig ontvangt men een brief terug van het geadopteerde kind Als het kind zelf nog te jong is om te schrijven zal iemand anders dat voorlopig doen, bij voorbeeld een ander lid van het gezin of de maatschappelijk werker. In het land van herkomst worden de brieven al in het Engels vertaald, zonodig wordt ook voor een Nederlandse vertaling ge- "zorgd. De originele brief wordt altijd bij- gesloten. Up deze manier hopen de kinderen van De Bongerd ook regelmatig contact te hebben met het jongetje dat door hen geholpen wordt Vanavond zal moeten blijken of de school zich voldoende heeft ingespannen Het geld, benodigd om Yusuf en zijn familie de eerste maanden te steunen, zal dan op tafel moeten komen. Gezien het werk dat al op de school verricht is om de fancy fair te doen slagen, is er eigenlijk niemand die aan dit laatste twijfelt. De Bongerd waar vanavond de fancy-fair wordt gehouden. De school doet dit via de stichting (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De openbare kleuter en basisschool „De Bongerd'' aan de Asschatterweg In Leusden-Cen- trum zet tot negen uur vanavond haar deuren wijd open voor een ieder die de fancy-fair op de school wil be zoeken. De opbrengst van de fancy- fair, waarvoor leerlingen al weken lang druk in de weer zijn geweest, is bestemd voor het financieel adop teren van de tienjarige M. Yusuf Conreng. Yusuf woont in een dorpje in Zuid-Sulawesi, beter bekend als Zuid-Celebes, in Indonesië. Al lang leefde bij leerkrachten en oudercommissie van De Bongerd het idee om zich met de hele school daad werkelijk in te zetten voor een project in de derde wereld Bedoeling was om naast het geven van praktische hulp, de leerlingen op de school op deze manier in contact te brengen met een andere wereld dan onze Westerse wereld Het idee werd op een ouderavond gelan ceerd. In principe voelde een ieder wel voor de suggestie om zich met de school in te zetten voor een project. De manier waarop dat moest gebeuren was voor velen de vraag. Het idee om de kinde ren regelmatig een klem geldbedrag mee naar school te laten nemen sloeg bij de aanwezige ouders niet aan. Liever zag men dat een andere vorm werd gevonden, waarbij de kinderen zelf meer betrokken zouden worden Het resultaat is vandaag te zien. Op de school wordt een fancy-fair gehou den waarbij de hele school is inge schakeld Naast de aktiviteiten, welke niet weg zijn te denken bij een dergelijk gebeuren als rad-van-avontuur etc, zal de nadruk liggen op verkoop van allerlei spullen, door de Bongerd-kinderen zelf vervaardigd Ook oude spulletjes zijn er in de school te vinden, ze worden te koop aangeboden in de hoek van de rommelmarkt Niet alleen zijn de leer lingen van ,,De Bongerd'' druk geweest met het maken van allerlei gebruiks- en siervoorwerpen, ze zijn door hun leerkrachten de laatste tijd ook uitvoerig geïnformeerd over het doel van de ak- tie. YUSUF Het draait allemaal om de tienjarige M. Yusuf Conreng Yusuf woont in het dorpje Minasa Te'ne op het Indonesi sche eiland Celebes, samen met zijn 30-jarige vader en 25 jaar oude moeder Yusuf heeft een zusje. Sedo, dat drie jaar is en een 1 jaar oud broertje Sewang Verder wonen er bij het gezin nog een 60 jaar oude oma en twee tan tes van 27 en 30 jaar. Eén van de tantes draagt in het onderhoud van de familie bij door sigaretten te maken De vader van Yusuf is boer, beide ouders zijn vroeger nooit op school ge weest. Yusuf gaat daarentegen nu wel naar school. Ook weet hij nu al dat hij later arts wil worden Voorlopig is knik keren het meest geliefde spel van Yusuf. Op school leert hij rekenen, ge schiedenis, handenarbeid, lezen en schrijven, de Indonesische taal en de taal die plaatselijk gesproken wordt Ook sport, zingen, godsdienst (Yusuf is moslim) staan op het rooster van de plaatselijke lagere school De hele familie woont in een houten huis van ongeveer 4x6 m Het huis staat op houten palen en is bereikbaar via een ladder Het huis heeft een rieten dak. terwijl de muren van bamboe ge maakt zijn Electriciteit en schoon water zijn er in het afgelegen dorpje niet. 's avonds wordt er een petroleumlamp ontstoken Gekookt wordt er op een open vuurtje Normaal gesproken wordt er tweemaal per dag gegeten, meestal wordt het ontbijt overgeslagen Het eten bestaat uit rijst. mais. vis en groenten De omstandigheden in het dorpje Mina sa Te'ne zijn slecht te noemen Openbare diensten zijn er niet en de wegen zijn niet best Des te erger wordt het in het regenseizoen. Niet alleen de wegen zijn dan moeilijk begaanbaar ook de prijs van de dagelijkse behoef ten gaat dan omhoog De Bongerd gaat nu. door Yusuf en daarmee de hele familie van dit jongetje financieel te adopteren, trachten de le vensomstandigheden van het gezin te verbeteren. FOSTER PARENTS PLAN Yusuf voor het huis van zijn ouders. ACHTERVELD - In verband met de naderende vakanties zullen diverse clubs hun activiteiten voor enkele weken stil leggen. In de maanden juli en augustus zullen er geen schrijfavonden zijn van Amnesty International. De eerste schrijfavond zal voor Achterveld weer zijn op de tweede maandag in september. De bejaardensoos zal ook de activi teiten staken. Donderdagmiddag is de laatste soos-middag De eerstvolgende soosmiddag is op donderdag 14 augustus Ook de handwerkhobbyclub stopt er voor enkele weken mee. Als slot van het seizoen hielden zij woensdag in plaats van handwerken een gezellige fiets tocht. Wanneer deze club weer met haar activiteiten zal beginnen zal nader bekend worden gemaakt. ACHTERVELD/LEUSDEN/ STOUTENBURG Het bejaarden comité Leusden. waaronder ook Achter veld en Stoutenburg ressorteren, zal ook dit jaar weer een bejaardenreis or ganiseren. Het is de bedoeling om deze reis te houden op woensdag 20 augus tus. MenzalditjaarnaarTwentegaanen wel naar Denekamp Daar wordt een bezoek gebracht aan het landgoed Sin- grave. Dit landgoed ligt iets buiten de kern van Denekamp en is omgeven door bossen Men kan er wandelen en er zijn watermolens te zien, die nog steeds in gebruik zijn, als koren- en zaagmolens. Zij dateren van de 17e eeuw Ook huize Singrave is opengesteld voor bezichtiging en is ingericht als mu seum. Bij aankomst op het landgoed wordt er eerst een kopje koffie gedron ken met krentenwegge in restaurant „De Watermolen.'' Het is ook mogelijk de meegebrachte boterhammen daar op te eten Op het terras van dit restaurant kan men volop genieten van de c molens en het versneld lopende water van de Dinkel Alvorens men in Denekamp arriveert, moet er een lange rit worden gemaakt Het is de bedoeling dat om 8.30 uur uit Leusden wordt vertrokken Via de snelweg gaat het naar Deventer, waar de eerste stop is bij motel De Postiljon. Via Deventer gaat het via Hengelo en Almelo naar Denekamp waar om onge veer 12 00 uur wordt gearriveerd. Om ongeveer 15.00 uur wordt het landgoed Singrave weer verlaten en wordt er via Ootmarsum. Albergen en Almelo naar Holten gereden. Daar wordt nog eens gestopt om in het wegrestaurant Holten nog een kopje koffie te nuttigen. Van daar gaat het naar Hoevelaken waar gegeten zal worden in centrum De Stuw. Alles volgens schema verlopend hoopt men om 20.00 uur weer in Leus den te arriveren De prijs voor deze dag is 35 gulden per persoon. Degenen die met deze reis mee willen, kunnen zich hiervoor opgeven bij een van de wijk- jittiaiaUiBifa vérvolg van de voorpagina is beschikt hij over een ruime ervaring met betrekking tot de prijzen welke voor agrarische grond, benodigd voor stadsuitbreiding, betaald worden. Wat opviel in het betoog was dat de grond prijzen in Leusden tot de hoogste in het land behoren Waarom hier wel f 7- per vierkante meter betaald wordt, ter wijl in Bunschoten de prijs niet veel ho ger ligt dan 4.- is hem een raadsel Men woont kennelijk erg graag in Leusden. terwijl de boeren zich over het algemeen erg goed weten te redden, constateerde de heer Keyzer. Een an dere verklaring voor het feit dat Leusdense grond, dure grond is, kan niet gegeven worden. EMOTIES Uitgebreid ging de heer Keyzer in op het feit dat aan grondverkoop vaak ook een emotionele kant zit. Vaak wonen boerenfamilies al gedurende vele ge neraties op een bepaald stuk grond, het komt dan vaak hard aan als er iemand aan de deur komt die vertelt dat de ge meente de grond nodig heeft Emoties kunnen echter nooit betaald worden, aldus de spreker, trouwens er is ook geen enkele wettelijke basis voor. De hele basis voor onderhandelingen met een agrariër is het feit dat deze schadeloos gesteld dient te worden De manier waarop dat gebeurt, bepaalt de uiteindelijke prijs die betaald wordt voor een stuk grond met opstallen Omdat Gedeputeerde Staten een grondaan koop moet goedkeuren is het voor de gemeente niet mogelijk maar ongeli miteerd veel te betalen voor een stuk grond ook al zou dat dringend nodig zijn ..Sinterklaas spelen is er dan ook niet bij. stelde de spreker Agrariër Jan de Groot ,.U wilt dus zeggen dat een boer maar moet oprot ten voor 6.- per vierkante meter Voor grond kopen." Van ..oprotten" kan geen sprake zijn meende de heer Keyzer, geprobeerd wordt de getroffene zoveel mogelijk schadeloos te stellen, spijtig is daarbij dat in Leusden zelf nauwelijks of geen agrarische grond te koop is PON Ook wilden enkele aanwezigen nu wel eens weten hoe het gegaan is met de prijs van de grond welke van de firma Pon is gekocht Bij de boeren heersen er allerlei misverstanden over de ge noemde betaalde prijs van 19 - per vierkante meter. Uitgelegd werd dat het hier ging om een lang geleden afgesloten zakelijke transactie, waarbij werd afgesproken dat rente betaald zou worden over het overeengekomen bedrag zolang de gemeente niet daadwerkelijk tot aan koop zou overgaan Op het moment dat de overeenkomst werd gemaakt zag het er naar uit dat de gemeente de grond binnen een termijn van twee jaar nodig zou hebben. Door wijziging in de gemeentelijke bouwplannen werd deze termijn 8 jaar, uiteindelijk werd het absolute bedrag dat toen betaald werd. doordat rente op rente betaald moest worden rijkelijk hoog Omdat de hele geschiedenis rond deze grondaankoop nogal veel misverstanden heeft opgeroepen bij het agrarische deel van de bevolking, sug gereerde mevr Blom om het hele ver haal door de wethouder J Wagenaar later nog maar eens uit te laten leggen Op vaak zeer simpele wijze en door spekt met veel humor zag de heer Keyzer kans de aanwezigen wat weg wijs te maken in de door de gemeente gehanteerde uitgangspunten bij grond aankoop. Omdat er toch nog wel wat vragen over bleven over recente grond aankopen werd het openbare ge deelte van de vergadering afgesloten Voor de heer Keyzer waarschijnlijk een hele opluchting, want vaak was hij in de verleiding om man en paard te noemen als het ging om een nadere verklaring LEUSDEN - De laatste week van de grote vakantie hoeft voor de kinde ren geen saaie week te worden. Blij hof brengt voor het eerst in Leusden een fijne speelweek, 5 dagen lang, van 11 tot en met 15 augustus. Alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar zijn iedere dag van 10.00 tot 15.30 uur van harte welkom Behalve woensdag 13 augustus, is er een programma al leen voor de peuters. Niet alleen de peuters van de speelzalen van Blijhof. maar ook andere peuters kunnen hier aan meedoen. Voor iedere dag is er een ander programma samengesteld De eerste dag. maandag 11 augus tus. kunnen de kinderen hutten en ten ten bouwen De andere dagen worden gevuld met toneel, spel. handenarbeid, films en dans Bij mooi weer zullen de meeste aktiviteiten buiten plaatsvinden De deelnemersprijs is voor leden van Blijhof 1.50 per dag, niet leden 2.50 De kinderen moeten zelf brood mee brengen Er is nog dringend behoefte aan vrijwilligers die op een of meerdere dagen willen helpen. Wie daar voor voelt dan kontakt opnemen met Ka rin Oskamp, tel. 942015. LEUSDEN - De in de week van 19 tot en met 25 mei gehouden A.V.O. collecte heeft in de gemeente Leus den f 5.143,26 opgebracht. De A V O. wil met behulp van subsi dies en het collectegeld het algemeen welzijn van minder-validen bevorderen In de gemeente Leusden hebben ruim 100 medewerksters zich ingezet voor de collecte Het A V O. comité Leusden dankt allen, gevers en collectaten. voor het behalen van dit mooie resultaat Mocht u nog een bijdrage willen storten dan kan dit op rekeningnummer 3359.219.694 bij de Rabobank Leus den, ter attentie van A V O. Leusden ACHTERVELD - Volgende week maandag, 30 juni, zal er in de grote zaal van Ons Gebouw in Achterveld een informatiebijeenkomst worden gehouden over de bouw van onge veer 40 koopwoningen in Achter veld. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, terwijl de zaal al om 19.30 uur voor het publiek open is. Deze avond zal informatie worden verstrekt over een 40-tal aan de Kerk dijk achter de St. Jozefkerk te realiseren koopwoningen Het is de bedoeling de ze woningen nader te verdelen in pre miekoop-, geschakelde en twee-onder een-kap woningen. Hoe deze verdeling precies dient te worden hangt mede af van de onder de bevolking levende wensen en behoeften De bedoeling van deze avond is dan ook vooral om te Vergroot uw aktieve talenkennis via de individuele talenpraktikummethode. op de door u gewenste tijd (overdag of 's avonds) - in uw eigen tempo met voortdurende begeleiding door bevoegde docenten. ENGELS DUITS FRANS SPAANS ITALIAANS NEDERLANDS Inlichtingen; 033-729097 komen tot een inventarisatie van die wensen en behoeften. Daarvoor zullen op de informatiebijeenkomst woonwensenformulieren beschikbaar worden gesteld Voor wie niet in de gelegenheid is de bijeenkomst te bezoeken, bestaat de mogelijkheid een woonwensen formulier aan te vragen bij de projectcoördinator woningbouw Achterveld, telefoon 033-941247, toestel 159. LEUSDEN - In verband met de va kanties zal er de komende maanden, juli en augustus, geen schrijfavond voor politieke gevangenen plaatsvinden. In de loop van september zal Am nesty International, dat de organisatie van deze avonden heeft, de draad weer

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5