Samenstellers rapport: „Gemeente heeft onvoldoende aandacht buitengebied" „Haast maken met bestemming Leusderheide" Raad in het kort Jos van Asten wordt nieuwe medewerkster oppascentrale STICHTSE MILIEUFEDERATIE SCEPTISCH IN JAARVERSLAG ■eusdei* krant Koninklijk paar bezocht Utrecht DINSDAG 1 JUL11980 plaatselijk nieuws dat het overleg tussen vertegenwoor digers van Staatsbosbeheer en De fensie is afgerond. Navraag leerde ons, dat een verslag van dit overleg al eind oktober 1978 aan Burge meester en Wethouders van Leusden is toegezonden Het verslag bevat een voorstel betreffende een gediffe rentieerde bestemmingsregeling. Er is de gemeente dus al heel veel voor bereidend werk uit handen genomen. Het lijkt ons niet overdreven van de gemeente nu een snelle beslissing te vragen". ANGST De samenstellers van het rapport wijzen er op dat binnenkort het hei develd nabij Soesterberg verloren zal gaan door de aanleg van Rijksweg 28 en inrichting als tankbivakterrein De Stichtse Milieufederatie vindt dat me de in het licht van deze ontwikkelin gen van de gemeente Leusden geëist moet worden dat het behoud van het natuurwetenschappelijk zeer waar devolle noordoostelijk deel van de Leusderheide wordt gewaarborgd. ..Verdere intensivering van het mili tair gebruik is in dit gebied ontoelaat baar", zo wordt gesteld Daarnaast heeft de Stichtse Milieu federatie grote angst dat het 70 hec tare grote heideveld dat momenteel als veiligheidszone achter de schiet banen wordt gebruik door Defensie voor tankoefeningen zal worden be stemd. Die mogelijkheid is reëel aan wezig wanneer de bestaande open schietbanen worden vervangen door zogenaamde schermschietbanen. Een dergelijke veiligheidszone zou dan niet meer noodzakelijk zijn. De samenstellers besluiten hun rapport met het uitspreken van de wens dat de gemeente Leusden, die zeer veel aandacht besteedt aan ste- debouwkundige ontwikkelingen maar relatief weinig aan gebeurtenis sen in het buitengebied, middels een gedetailleerde bestemmingsregeling snel een einde zal maken aan de onzekerheid over de toekomst van de Leusderheide Van de helde is op veel plaatsen niets meer over dan een kale zandvlakte. LEUSDEN In het onlangs ver schenen jaaroverzicht 1879 van de Stichtse Milieufederatie wordt uitge breid stilgestaan bij de dreigende ondergang van de Leusderheide, het grootste heidegebied In de provincie Utrecht, na 25 jaar militaire oefenin gen met tanks en ander zwaar mate rieel. Van de totale oppervlakte, on geveer 750 hectare, is ongeveer een derde deel gedegradeerd tot zand woestijn en een kwart zwaar bescha digd. Terreinen die nog een redelijk beeld geven van wat vroeger de Leus derheide was beslaan hooguit nog 250 hectare. In het jaaroverzicht van 1977 luidde de Stichtse Milieufedera tie reeds de noodklok over de Leus derheide maar hoewel het alarmsig naal van toen goed Is gehoord en velen van hun bezorgdheid lieten blijken, is er nog geen enkele concre te maatregel genomen die zou kun nen lelden tot verbetering van de situatie. Het rapport stelt zelfs dat het tegendeel beweerd kan worden. Duidelijk wekt de houding van de gemeente Leusden wrevel bij de sa menstellers van het rapport. Zij schrijven: ..In november 1978 werden wij op ons verzoek door Gedeputeerde Sta ten ontvangen voor een gesprek over de problematiek van de Leusderhei de. Wij vroegen om verduidelijking van de intentie van het streekplan Utrecht-Oost Op de streekplankaart heeft de gehele Leusderheide de aanduiding natuurgebied met mili tair gebruik" Dat is volgens ons niet hetzelfde als militair gebied met na tuurwetenschappelijke en/of land schappelijke waarde". Voor dat ge sprek waren ook uitgenodigd het College van Burgemeester en Wet houders van Leusden, de natuurbe schermingsconsulent van het Staats bosbeheer en de commandant van het 2e geniecommandement van het Ministerie van Defensie Omdat de gemeente Leusden verstek liet gaan leverde dit gesprek niets op Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd toen beloofd, dat het gesprek zou worden voortgezet nadat contact was opgenomen met de gemeente. Sindsdien hebben wij niets meer ge hoord". FORMEEL WEL JUIST De samenstellers vervolgen met te stellen dat de gemeente Leusden for meel weliswaar juist gehandeld heeft wat betreft haar afwachtende hou ding ten aanzien van het regelen van de bestemming van de Leusderheide. maar vragen zich daarbij wel af of een andere opstelling gezien de urgentie Diepe rupssporen van tanks lopen door dit waardevolle natuurgebied. Door schietoefeningen in droge jaargetijden raakt de helde regelmatig In brand. Soms worden vele hectaren bij een zo'n brand totaal verwoest. van het probleem niet mogelijk was geweest Het rapport hierover ..Wij vermoeden, dat de gemeente Leusden er indertijd van uitging dat zulke gesprekken prematuur waren, zolang het bestemmingsplan ..Den Treek", waarin de bestemming van het grootste deel van de Leusderhei de wordt geregeld, nog bij de Kroon lag Formeel is dat misschien wel juist, maar wie het behoud van het restant van de Leusderheide ter harte gaat kan zich natuurlijk heel goed anders opstellen Gedeputeerde Sta ten hadden bij hun beoordeling van genoemd bestemmingsplan de ge meente op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening verplicht bin nen één jaar na het van kracht wor den het bestemmingsplan in die zin te herzien, dat t.b.v. de (te globale bestemming .gebied van natuurwe tenschappelijke en landschappelijke waarde met militair gebruik" een stel sel van aanleg vergunningen en ge- bruiksepalingen ter bescherming van de waarde van de Leusderheide in de voorschriften zou worden opgeno men. Met deze globale bestemming correspondeerden zo vaag geformu leerde voorschriften, dat aan het mili tair gebruik in feite geen enkele be perking werd opgelegd. Tegen die beslissing van Gedeputeerde Staten had het Ministerie van Defensie be roep aangetekend bij de Kroon. Inmiddels was er overleg op gang gekomen tussen vertegenwoordi gers van het Ministerie van Defensie en Staatsbosbeheer Zolang dat overleg duurde, zo bleek ons in een gesprek met Burgemeester en Wet houders van Leusden. wilde de ge meente geen standpunt innemen In 1979 is aan de Kroonprocedure van het bestemmingsplan ..Den Treek" een eind gekomen, het Ko ninklijk Besluit is gedateerd 22 juni. De Kroon blijkt met Gedeputeerde Staten van mening, dat een gediffe rentieerd stelstel van bestemming en aanlegvergunningen gewenst is. Aan de globale bestemming die de ge meente oorspronkelijk vastgesteld had werd goedkeuring onthouden. Uit het Koninklijk Besluit blijkt ook, (van een onzer verslaggevers) Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40 - per jaar. 20.50 per half jaar, 10.50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141toestel 19. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. LEUSDEN In september of okto ber zal naar alle waarschijnlijkheid I het bestemmingsplan „Bruinhorst" in de vergadering van de commissie „Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken" worden behandeld. Aldus deelde donderdagavond in de raads vergadering wethouder Jan Wage naar (VVD) mee op vragen van zijn i partijgenoot Gerrlt van Tiel. Deze Informeerde naar de stand van zaken ten aanzien van dit omstreden werk- gelegenheidsterrein. Volgens de wethouder is op dit moment het ver werven van de benodigde gronden het heetste hangijzer. „Maar binnen kort hopen we de laatste hindernis te nemen", aldus Wagenaar. BEZWAARDEN BUININGPARK Het VVD-raadslid Lilly van Amer- om heeft in de laatste raadsvergade ring voor de zomervakantie een op roep gericht aan het adres van de bezwaarden tegen de uitbreiding van het Burgemeester Buiningpark. Vol gens Lilly van Amerom is het strijdig met het algemeen belang, wanneer de zeven indieners van bezwaarsch riften zouden proberen om tot aan de Kroon hun gelijk te halen. Het libera le raadslid wees vooral op de velden- nood van de voetbalvereniging Roda '46 en vroeg de bezwaarden zich neer te leggen bij ongegrondverklaring van hun bezwaren. Wethouder Wagenaar was het daar van harte mee eens en voegde er aan toe dat hij ook niet de indruk had dat de bezwaarden door zouden gaan tot aan de Kroon. De gemeenteraad heeft donder dagavond de verordening „Tege moetkoming godsdienst- en vor mingsonderwijs openbare lagere scholen" aangenomen. Alleen Harm Offerelns (SGP/GPV) stemde tegen. Indertijd, toen het voorstel in de on- derwijscommissie werd behandeld, had Offereins zijn bezwaren al ken baar gemaakt. Hij is van mening dat l het gemeentebestuur niets meer hoeft te doen dan het beschikbaar stellen van ruimte en tijd voor het godsdienstonderwijs. Verder vindt Offerelns het dan voor kerkgenoot schappen en Humanistisch Verbond „een zaak van eer" om de invulling van die tijd voor hun rekening te nemen. Opnieuw wees het raadslid er op dat subsidiëring van het gods dienstonderwijs hem zelfs in strijd lijkt met de in Leusden van kracht zijnde subsidieverordening. De overige raadsleden waren dat kennelijk niet met hem eens, want zij allen stemden voor de vaststelling van de verordening. FIETSPAD HORSTERWEG Er zit nog weinig schot in de ver werving van de grond, die nodig is voor de aanleg van het fietspad langs de Horsterweg en Zwarteweg. Vol gens wethouder Jan Wagenaar Is de situatie de laatste drie maanden niet veranderd. Dat deed Henk Ossendrij ver (CDA) constateren dat men dan niet meteen door kan gaan met de aanleg van het fietspad, wanneer de werkzaamheden in de kom van Stou- tenburg binnen niet al te lange tijd achter de rug zijn. Het raadslid be treurt dat. HANDTEKENINGEN CDA-fractieleider Evelien Blom In formeerde bij wethouder Jan Mande- maker (Progressief Leusden) naar de stand van zaken met betrekking tot een busverbinding tussen Leusden- centrum en Leusden-Zuid. In januari al kondigde de wethouder aan dat het nog maar een kwestie van een paar handtekeningen was en dan zou er op marktdagen een busje tussen bei de kernen rijden. Evelien Blom vindt dat dat zetten van handtekeningen wel erg veel tijd in beslag neemt. Daarop antwoorde Mandemaker dat het besluit of er een busje mag gaan rijden tusen Zuid en Centrum dezer dagen genomen zal worden door de Vervoerscommisie. „Ik ver wacht de beslissing nog voor de va kantie te vernemen. Maar ik kan niet zeggen of die positief zal zijn," aldus Mandemaker. FONTEIN AANVAARD De raad heeft een geschenk aan vaard, dat de gemeente krijgt van de bouwers van het hoofdcentrum „De Hamershof". Het gaat om een combi natie van fonteinen, die geplaatst moet worden aan de kop van de Kooikersgracht. Een en ander wordt kado gedaan door Delta Lloyd Vast goed (ontwikkelaar van het hoofd centrum), UBA B.V. (de aannemer) en de architectencombinatie Van der Werf en De Jong. Het onderhoud van de fonteinen gaat de gemeente onge veer f 500,— per jaar kosten. De raad vond dat een acceptabel bedrag en aanvaardde het geschenk op voorstel van het college In dankbaarheid. COMMISSIES SAMENGEVOEGD De gemeenteraad heeft besloten om de raadscommissies „Welzijn" en „Onderwijs" samen te voegen tot één commissie. In de prljktijk kwam het al geregeld voor dat deze commissies, die door dezelfde raadsleden worden bemand, op één avond achter elkaar vergaderen. Die situatie heeft men nu geformaliseerd door de commissies samen te voegen. Binnen het CDA heeft men een verandering aangebracht in de be zetting van de commissies. Hans Pe kelharing verlaat de commissie „Fi nanciële en Economische Zaken" om zich met algemene bestuurszaken te gaan bezighouden, in zijn plaats komt Henk van der Sloot in de com missie FEZ. UTRECHT - Afgelopen vrijdag middag was het de beurt aan de pro vincie Utrecht om kennis te maken met koningin Beatrix en Prins Claus. Deze kennismaking vond plaats in het Jaarbeurs-gebouw in Utrecht, waar het provinciebestuur, verte genwoordigers van de Utrechtse gemeenteraden en representanten (dwarsdoorsnede) van de bevolking aanwezig waren. Namens de gemeente Leusden wa ren afgevaardigd burgemeester Rade maker, zi|n echtgenote en vijf raadsle den nl de dames Defares (PC) en Blom (CDA en Vrouwenraad), en de heren Otlereins (GPV/SGP), Bor (Gem Be langen) en Van Dijk (VVD). Na een feestelijke rijtoer door het centrum van Utrecht, kwam het koninklijk paar aan bij het Jaarbeurs-gebouw waar een beursachtige bijeenkomst was georga niseerd Verschillende instellingen uit de provincie Utrecht hadden een kraam ingericht waar informatie werd gege ven De koningin werd rondgeleid langs alle informatiestands, onderwijl ken nismakend met een groot aantal geno digden De zeer geslaagde bijeenkomst werd afgesloten met een gezamenlijk diner SUBDIDIE GODSDIENSTONDERWIJS dagelijks aan de telefoon te vinden voor het behandelen van de verzoe ken om oppashulp. In het artikel dat wij toen plaatsten deed mevrouw Hassink een dringende oproep voor een opvolgster omdat het volgens haar en vele anderen jammer zou zijn wanneer door gesprek aan een nieu we coördinatrice de oppascentrale zou moeten worden opgeheven. Mevrouw Hassink. deoppashulpen en waarschijnlijk ook heel wat ouders van jonge kinderen haalden danook opgelucht adem toen Jos van Asten vorige week te kennen gaf het werk van mevrouw Hassink over te willen nemen. Jos van Asten: ..Ik heb des tijds wel gehoord dat er een nieuwe coördinatrice werd gezocht voor de oppascentrale maar er toen eigenlijk nooit bij nagedacht om dat te gaan doen, tot ik vorige week in gesprek kwam met mevrouw Hassink en hoorde dat er nog altijd geen opvolg ster was. Wel waren er plannen ge weest om het werk door twee mensen te laten voortzetten om zo het nood gedwongen, vaak ook in de week ends, thuis bij de telefoon zitten wat te beperken Bij nader inzien bleek i dat echter te leiden tot een onwerk bare situatie omdat je dan de kans loopt dubbele afspraken te maken en de mensen ook niet meer weten wan neer ze wie moeten bellen. Toen heb ik de knoop maar doorgehakt en 1 mezelf beschikbaar gesteld, medaar- bij wel realiserend dat het een zware wissel op je privéleven zal trekken". Het voortbestaan van de oppas centrale, die in 1966 door de dochter van mevrouw Deenik in Leusden- Zuid van de grond werd geholpen en al kort daarna door mevrouw Deenik zelf werd overgenomen, is voorlopig weer gewaarborgd. De enige conse quentie voor de ..klanten" van de oppascentrale is dat er vanaf 1 au gustus aanstaande een ander num mer zal moeten worden gedraaid als zij een oppas wensen Het nummer van Jos van Asten is 944235 Zij is te vinden op Grienden 10. De uren waarop om een oppas kan worden gevraagd blijven de oude van maan dag tot en met zaterdag tussen 16.00 en 18.00 uur. LEUSDEN Zoals wij enige maan den geleden reeds meldden wil me vrouw Hassink haar werk als coörd inatrice voor de oppascentrale met ingang van de zomervakantie beëin digen Sinds 1976 was zij vrijwel Jos van Asten, de nieuwe coördinatrice van de Leusdense oppascentrale.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3