Bongerd adopteert kind in derde wereld Hervormde school kreeg na 52 jaar eindelijk naam Dokter Boersema reikte jeugddiploma's EHBO uit I keu sder kram t ^5 j Opbrengst fancy-fair boven verwachting Geslaagd Bejaarden naar Tirol OPEN FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DINSDAG 1 JUL11980 plaatselijk nieuws Rozendaailaan 9 Leusden-C (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De kleuter-en basis school „de Bongerd" organiseerde vorige week donderdag een fancy- talr waarvan de opbrengst gebruikt zou worden om een kind in een derde wereld land te adopteren. Toen na afloop van het festijn de centjes ge teld werden, bleek er zoveel geld binnengekomen te zijn, dat de school nu overweegt een tweede kind te gaan helpen. Wekenlang zijn de Bongerd-leerlin gen druk geweest met de voorberei ding van „hun" fancy-fair". Kleuters hebben bijvoorbeeld ansichtkaarten en verjaardagskalenders gemaakt. Leerlingen van de basisschool maak ten onderzetters, beschilderden bloempotten, vervaardigden reuze- spaarvarkens, regen kettinkjes, en ga zo maar door. Wat oudere leerlingen zorgden voor een grote hoeveelheid plantestekjes welke voor een klein bedragje te koop werden aangebo den. Niet alleen werd er in de school geknutseld, ook werd de leerlingen uitgelegd waar het eigenlijk allemaal om ging. Het schoolteam en ouder commissie van de Bongerd wilden de leerlingen niet alleen iets vertellen over de noden in de derde wereld, zo mogelijk moest er ook daadwerkelijk geholpen worden Via de stichting Forest Parents Plan kreeg de school de naam door van een kind dat adop tie behoefde. Het gaat hier om de tienjarige Yusuf, die met zijn familie in een afgelegen streek van Zuid-Su- lawesi, (beter bekend als het eiland Celebes) in Indonesië woont. Een ouderpaar, vereniging, bedrijf of zoals hier, een school dat via het Foster Parents Plan een kind adop teert, verplicht zich om maandelijks een bedrag van f 45,—over te maken Het geld wordt niet alleen besteed om er het ge-adopteerde kind mee te steunen, het bedrag wordt gebruikt om er het hele gezin en vaak ook de hele leefgemeenschap mee te hel pen DRIEDUIZEND GULDEN De netto-opbrengst van de gehou den fancy-fair overtrof de stoutste verwachtingen Toen de kas werd opgemaakt bleek er ruim drieduizend gulden verdiend te zijn met dit be drag zou de school zes jaar lang een kind via het Foster Parents Plan kun nen adopteren Omdat de school niet ;V - 'r< :'"-i •- ..«.A.- Een overzichtje van hetgeen op de fancy-fair werd aangeboden. Op het schoolplein kon er op een pony worden gereden. van plan is nu maar zes jaar lang „niets" te doen, denkt men er over een tweede kind te adopteren of een gift ineens te doen De grote opbrengst van de fancy-fair is niet in de laatste plaats te danken aan de inzet van de schoolkinderen zelf. Niet alleen is men in de voorbe reidingstijd druk geweest, ook vorige week donderdag waren de Bongerd leerlingen nog enthousiast bezig hun waar aan de man te brengen Naast de kraampjes waar men allerlei zelfgemaakte spulletjes te koop aan bood, was er veel ruimte ingericht voor de rommelmarkt Voor de gok lustigen onder de bezoekers was er ook genoeg te doen. Naast het met weg te denken rad-van avontuur en de grabbelton kon men ook van zijn geld afkomen door mee te doen aan ACHTERVELD Woensdag avond was het voor de Hervormde school aan de Walter van Amers- foortstraat een zeer bijzondere avond. Deze avond zou de school na een 52-jarig bestaan een naam krij gen. Om aan deze avond een bijzon der karakter te geven was er voordat de naam van de school onthuld zou worden een puzzelrit uitgeschreven. Deze puzzelrit vond plaats binnen de gemeente Leusden. Door 17 auto's werd aan deze rit deelgenomen. In elke auto werd door een aantal kinderen van de school plaats genomen, zodat er 17 groepen waren geformeerd. Ondanks een kleine fout van de uitzetters kwamen alle deelnemers toch nog vrij aardig op tijd bij de finish aan. De winnaar van deze wedstrijd werd de groep bestaande uit Sandra en Marno van den Akker, Jofien Voorneveld, mevr. van den Akker en de heer en me vrouw Voorneveld. Zij mochten een prijs van f 50,— in ontvangst nemen om een pannekoeken festijn te hou den. Na de prijsuitreiking hield het hoofd van de school, de heer Van Leeuwen, een toespraak, waarna hij de aanwezigen naar buiten nodigde waar de naam van de school zou worden onthuld Het aangebrachte spandoek werd door Hilde van Dijk en Rineke Schreuder weggehaald waarna de naam De Regenboog te voorschijn kwam De naam was door de beide meisjhes. leerlingen van de school, bedacht Daarom mochten zij de naam onthullen Boven de naam is een heel mooie regenboog aange bracht Met uitzondering van het op maat zagen van de plank is al het verdere werk door de leerlingen van de school zelf gedaan. Hierna ver zocht de heer Van Leeuwen de aan wezigen naar binnen te gaan en daar de tentoonstelling die in de beide lokalen was ingericht te gaan bezich tigen. SPORT EN SPEL Deze tentoonstelling was ingericht door de leerlingen naar aanleiding van het werkstuk Sport en Spel Veel opstellen, tekeningen en voorwerpen betrekking hebbend op het werkstuk en door de leerlingen vervaardigd waren uitgestald. Allerhande soorten bootjes waren aanwezig Een groot aantal vervaardigde voertuigen zoals de kinderen in de ontwikkelingslan den was te zien Allen waren vervaar digd met ijzerdraad en dergelijke ma terialen Er was zelfs een enquête gehouden onder 168 ouderen over deelname aan sport en spel Van de 168 ondervraagden waren er 104 die deelnamen aan de een of andere sport. Dit deden zij om verschillende redenen. Uit sportief oogpunt, in het belang van hun gezondheid enz Tot slot van de avond werd er afscheid genomen van de zesde klassers die na dit schooljaar de school gingen verlaten. Het waren twee meisjes en twee jongens die als schoolverlaters afscheid namen De heer Van Leeu wen vond het erg jammer dat zij weg gingen Jullie waren een stel fijne leerlingen en we konden het goed met elkaar vinden. Ik wens jullie op de scholen die jullie nu zullen gaan bezoeken heel veel succes toe ook voor jullie verdere leven Door de vier leerlingen werd hierna een zelf geschreven toneelstukje op gevoerd Het waren twee bejaarde dametjes die een terugblik gaven op de tijd dat zij de lagere school hadden doorlopen. Op een zeer leuke, maar ook zeer kernachtige manier brach ten zij het een en ander naar voren. Zij vergeleken hun tijd met de tijd van nu. Wij moesten leren nu behoeven ze bijna niets meer te doen. Tijdens hun gesprek kwamen de twee jon gens opdagen die in de hedendaagse tijd de school bezochten. De dames hadden in hun tijd alles op papier moeten uitrekenen. Nu werd dat ge daan met een rekenmachientje. In hun tijd waren er twee leerkrachten, nu was er voor het zelfde aantal vier leeraressen en vijf onderwijzers. Het onderwijzend personeel was vroeger heel netjes getrouwd, in de heden daagse tijd leefde men bij elkaar Het een en ander wekte bij de aanwezi gen soms grote hilariteit om de leuke manier waarop het werd voorgedra- Het bord met de naam van de school, met ernaast de belde meisjes die de naam bedachten. gen, doch ook om de vele rake en juiste vergelijkingen met de tijd van vroeger en de tijd van heden hun optreden werd dan ook met een da verend applaus beloond Namens de oudercommissie nam de heer van den Akker afscheid van de leerlingen Er wordt momenteel heel fijn door de oudercommissie gewerkt omdat er nu veel meer hulp zowel van de school als van de ouders wordt on dervonden Hij wenste hen veel suc ces op de scholen die ze nu zouden gaan bezoeken Als aandenken aan hun schooltijd hier kregen zij een foto waarop de kinderen waarmee zij de laatste jaren de school hadden bezocht De heer Lankhaar sprak namens het schoolbestuur. Hij hoopte dat ze niet zouden vergeten wat hen hier op de school was geleerd Ook hij be treurde het verlies van vier goede leerlingen. Jullie sluiten een eerste deel van jullie leven af en gaat nu naar een school waar alles nieuw is Mochten jullie echter eens proble men hebben vergeet dan niet dat je dan altijd bij jullie oude meester of juffrouw terecht kunnen omdan met hen eens te praten Loop zo nu en dan nog eens binnen en laat ook jullie rapporten eens zien betreffende jullie vorderingen die je op de nieuwe school maakt Vergeet ook niet het godsdienstig onderwijs dat jullie hier hebben genoten Vergeet nooit dat onze Lieve Heer steeds in jullie leven zal zijn Jullie krijgen een bijbel in de hoop dat je die niet in de boekenkast zal zetten, maar steeds zal gebruiken. Ik wens jullie namens het gehele bestuur veel geluk in jullie verdere leven. Door het hoofd van de school werd deze avond besloten Hij dankte voor alle hartelijke woorden Ik neem nu nog geen officieel afscheid van jullie want we moeten nog anderhalve week met elkaar optrekken Op de laatste schooldag zal ik afscheid van jullie nemen. Ik dank alle aanwezigen voor de grote belangstelling die er deze avond was De avond werd be sloten met een door de heer van Leeuwen uitgesproken dankgebed LEUSDEN Plaatsgenote mejuf frouw H. M. Treep Is onlangs ge slaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht. Zij deed examen aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, waar zij ook haar studie volgde. tijdens de bouwvakvakantie voor verf, behang, beitsen, glas. BEHANG EN VERF Bameveld. Jan v Scfiatielaarstraai 9 Ede. Maanderemd 12a Amersfoort Langestraai 83 een ..Amerikanse verkoop", een vei ling waarbij het eindbedrag niet be paald wordt door de hoogste bieder, maar door andere, door de verkoper zelf te bedenken factoren Eventueel aanwezigeagresie konden de bezoekers kwijt door met ballen te gooien naar reuzenformaat foto's van de leerkrachten. Voor de wat meer bezadigde aanwezigen was een hoekje ingeruimd waar men voor de somma van twee kwartjes een half uur kon kijken naar een aantal stom me lachfilms Ondanks het slechte weer was er ook nog een buitenacti viteit, welke geld in het laatje bracht. Veel kinderen maakten gebruik van de mogelijkheid om een rondje te rijden op een pony ACHTERVELD Door het bestuur van de bejaardensoos te Achterveld zal er ook dit jaar weer een reis worden georganiseerd. Ditmaal zal het een reis worden buiten de lands grenzen enwel naar Kirchdorf In Oostenrijk. Daar de aangegeven rei zen in het krantje „Levensvenster" op 13 en 20 september reeds waren volgeboekt zal er een extra reis naar Kirhdorf worden ingelast. Deze reis duurt acht dagen en het vertrek is 20 september. Teneinde alles op tijd te kunnen afwerken worden degenen die aan deze reis willen deelnemen wel verzocht zich zo spoedig moge lijk te willen opgeven bij de heer G. Blom, Hessenweg nr. 142. tel. 1226. De reissom bedraagt f459,—. Bij deze prijs is inbegrepen een volledi ge verzorging en de reisverzekering (ongevallen bagage enz.). Niet is in begrepen de annuleringsverzeke ring Dit bedraagt f 19.46 per per soon. De reis gaat naar een zeer mooi gedeelte van Tirol Er kunnen in totaal 48 personen aan deze reis deel nemen De bus waar mede de reis zal worden gemaakt is een 48 persoons bus. BUFFET Achter het door leerlingen van de zesde klas verzorgde buffet kwam men soms handen tekort om ieder een vlot te bedienen Op het menu stonden hot dogs, soep, salades en andere snacks Veel bezoekers van de fancy-fair hebben uit dit menu een keuze gedaan voor het diner, gezien het feit dat velen vanaf de opening om 4 uur tot aan de sluiting, 9 uur 's avonds aanwezig waren. Alhoewel ouderen een belangrijke rol gespeeld hebben bij de opzet en uitvoering van de fancy-fair, kan ge zegd worden dat de leerlingen van de Bongerd een centrale rol gespeeld hebben Tot aan het opruimen van de grote wanboel na afloop toe, zijn de kinderen enthousiast bezig geweest. Dokter Boersema reikt een van de geslaagden het diploma uit. ACHTERVELD De plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. is weer een aantal leden rijker. Door 27 leerlin gen van de R.K. basisschool Onze Wereld en 16 leerlingen van de R.K. basisschool St. Jozef werd deelgeno men aan de E.H.B.O. cursus voor het jeugddiploma A. Alle 43 deelnemen de leerlingen slaagden voor dit diplo ma. Woensdagavond vond in de school St. Jozef in het bijzijn van de ouders van de geslaagden de uitreiking van de diploma's plaats De heer Theo Snijders opende deze bijeenkomst en verwelkomde alle aanwezigen me de namens zijn collega van de School Onze Wereld, de heer Overmars. In het bijzonder verwelkomde hij de plaatselijke arts Boersema die de examens had afgenomen en nu de diploma's zou uitreiken en een dele gatie van het bestuur van de plaatse lijke E.H.B O -afdeling. „Het is van avond een bijzondere avond want het is voor de eerste maal dat er voor de beide R.K. basisscholen jeugd E H BO diploma's worden uitgereikt. Met veel animo is er aan deze cursus deelgenomen Er is hard geleerd en gewerkt om dit diploma te kunnen behalen De lessen die door mevrouw Kleinveld en mevrouw van Eist, hier bij soms bijgestaan door de dames G. Janssen, M. van Dijk-van Halteren, R Vos-Voskuilen, L. Teunissen-Kerk- hof en nog enkele anderen, waren fijn om bij te wonen. Ik heb er zelf het een en ander van geleerd", aldus Theo Snijders. Daar de voorzitter van de EHBO de heer Hilverts door omstandigheden niet aanwezig kon zijn feliciteerde mevrouw Kleinveld al de deelnemers namens de voorzitter met het behaal de succes; „Jullie zijn nu officieel lid van de vereniging en lid van de bond We heben heel prettig les ge geven en zijn heel blij dat jullie alle maal geslaagd zijn Ik ben de dames die bij het les geven geholpen heb ben heel dankbaar voor hun hulp. Ook de heren Overmars en Snijders zijn we dankbaar voor hun geweldige medewerking We hopen dat we jullie later op de grote cursus weer zullen ontmoeten Ik heb inmiddels verno men dat de lessen niet tevergeefs zijn geweest, want diverse ouders zijn al op hun vingers getikt en er op attent gemaakt hoe het wel en hoe het niet moet We hopen dat jullie het speldje dat je straks gelijk met het diploma krijgt met ere zult dragen", aldus mevrouw Kleinveld TONEELSTUKJE Voor de uitreiking van de diploma's werd er door enkele leerlingen een klein toneelstukje opgevoerd Door Liza van Wieringen en Evert van Westerlaak werden de dames die de cursus hadden gegeven en erbij had den geassisteerd dank gezegd en werden beloond met een mooie bloe- menruiker. Tijdens deze bloemenuit- reiking ontstond er onder de deelne mers van het toneelspel enige dei ning Het bleek dat het materiaal dat was gebruikt om de kunstmatige let sels aan te brengen bestond uit mar sepein In een mum was dit veror berd Toen een van de spelers de bult die op zijn hoofd was aangebracht er af wilde halen bleek deze reeds te zijn verdwenen en door een ander te zijn opgegeten Uiteindelijk was het tijdstip aange- broken dat door de arts Boersema de diploma's werden uitgereikt. De ge slaagden kregen van de plaatselijke afdeling bij hun diploma een doosje met pleisters mee De heer Boersema feliciteerde alle geslaagden met hun diploma Ook hij bracht naar voren dat er heel hard geleerd en gewerkt was hetgeen tot resultaat had gehad dat alle deelnemers geslaagd waren. Ook hij hoopte dat men het niet zou laten verwateren doch later ook weer de E.H.B O -cursussen zouden gaan volgen GESLAAGDEN De geslaagden waren. Herman van Bekkum, Lieke Boersema, Carla Boersen. Constance Blom, Rudy van Daatselaar, Harry van Dalen. Gerard van Dijk, Marian van Dijk, Mark v. d. Goes, Jimmy de Haas. Erik Hak, Jan v d Hengel, Rosalien v d Heuvel. Helga Houtveen, Jeroen de jong, Ge rald Kroeze. Regonda van Middelaar, Marino Noortman, Jolanda Rutte, Jo- landa de Ridder, Peter van Ruiten beek, Angelique Smal. Carla Smink, Dick Steenbeek, Cornel Straver, An- kie Steenbeek, Alette Smit, Janette Steenbeek, Johnny Tolboom, Yvon ne Vermeulen. Eerhard Voorburg, Wim Vos, Debora de Vries, Arnoud Vons, Anke Vos, Timo van Valken goed, Gerald van Valkengoed, Rob bie de Vette, Jan v d. Weerd, Liza van Wieringen, Evert van Westerlaak, Wilfred Wouters, Maria Zieltjes. De heer Snijders dankte hierna allen die hieraan hadden meegewerkt. Hij feliciteerde nogmaals alle kinderen en hoopte dat als het nodig was zij het geleerde op een goede manier in de praktijk zouden toepassen

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5