.Onderwijsnota mist visie' Schoolsteegbosjes moeten zuidgrens Leusden vormen „Ruige Veld is groot genoeg" I Fracties hielden algemene beschouwingen over onderwijsnota Stichtse Milieufederatie in reactie op concept-vraagpuntennota structuurplan: Rooie Vrouwen: Verkeerd begin structuur plan Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 3 JUL11980 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Onderwijsnota mist een duidelijke beleidsvisie. Dat is het voornaamste verwijt dat onderwijs-wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) don derdagavond in de gemeente raadsvergadering te horen kreeg, toen daar een soort alge mene beschouwingen over de nota werden gehouden. Met na me de fracties van Progressief Leusden en SGP/GPV vinden dat het college op onderwijsterrein een veel te afwachtende houding aanneemt. Een dergelijke reactie was eerder ook te horen ge weest, in de Schoolraad. Wethouder Van Woudenberg wees in een reactie op de beschouwingen van de verschillende frakties, deze kritiek van de hand. Het college zal, aldus Van Woudenberg, in de toe komst veel meer aandacht schenken aan het onderwijs. ,,Wij als college zijn van mening dat dit met elkaar - dus onderwijsveld, oudercommis sies, schoolbesturen, en gemeente bestuur - moeten doen. Wij zijn na melijk van oordeel, dat het niet juist is in een zo complexe materie eenzij dig van bestuurlijke kant hierover een visie te ontwikkelen. Met opzet is nagelaten in te gaan op de inhoude lijke inrichting van het onderwijs. Het onderwijs dient in eerste instantie op de scholen te worden ingevuld door ouders en teamleden die het werk samen doen, met hun opvatting, hun mogelijkheden en onmogelijkheden. Ik ben van mening dat gewaakt moet worden tegen het opleggen van een bepaald beleid, maar dat de verant woordelijkheid van het bestuur tot uitdrukking dient te komen in een samen met alle betrokkenen mee denken bij het ontwikkelen en prak tisch vertalen van de doelstellingen van het onderwijs op de scholen. In de te volgen procedures zullen wij hier dus samen uit dienen te komen. Ik heb het volste vertrouwen, dat een en ander best zal lukken," aldus wethouder Van Woudenberg. BLIJ ZIJN Het CDA lijkt het op dit punt met zijn wethouder volledig eens te zijn „Ik denk." zo zei CDA-fractieleider Evelien Blom. ,.dat we er blij mee moeten zijn dat er geen echte visie aan deze nota ten grondslag ligt Als er al een bepaald idee van bovenaf opgelegd zou wor den. zou dat moeilijk voor iedere school Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: f 40 - per jaar. 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-16141toestel 19 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5.- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t n v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. gelijk kunnen zijn Iedere school, openbaar of bijzonder, zal zijn specifiek gezicht hebben, en, naar mijn mening, dat graag willen bewaren en tonen Vooral de bijzondere scholen moeten niet bevreesd hoeven te zijn voor eventuele inmenging van bovenaf Hun autonomie moet gewaarborgd zijn," al dus de woordvoerster van het CDA. Daar staan de meningen van Harm Offereins (SGP/GPV) en Corri Verduin (Progressief Leusden) tegenover, die menen dat het bepaald geen aantasting van de autonomie van welke soort on derwijs ook hoeft te zijn. wanneer het gemeentebestuur een visie heeft op het onderwijsgebeuren in zijn gemeente. Offereins: „Vooral van het dagelijks be stuur van het bestuur van onze openbare scholen had verwacht mogen worden, dat met haar visie verder zou zijn dan dat ze voornemens waren om allerlei overleg te gaan plegenEn Verduin. „Onze fractie vindt het bijzon der jammer, dat u in de nota gekozen hebt voor een beleid van alleen maar kritisch volgen. Een „roept u maar" is niet voldoende en wij verwachten in de toegezegde deelnota's van u een duidelijke beleidsvisie Een visie voor minimale onderwijsdoelstellingen, pro gramma, werkvormen, klassen-organi satie en beheersvormen kan dienen als richtlijn voor iedere openbare school om zijn eigen schoolwerkplan te ma ken.' Ook Lilly van Amerom. sprekend na mens de fractie van de VVD, liet weten „in de inleiding wel een visie vooraf van het college of de onderwijskundige af deling gemist te hebben," maar ging daar verder niet al te uitvoerig op in VOORTGEZET ONDERWIJS Een onderwerp dat in vrijwel alle be schouwingen naar voren kwam, was het voortgezet onderwijs Evelien Blom zei daarover „Het lijkt zinvol, nu ieder een ervan overtuigd raakt, dat voortge zet onderwijs in samenwerkingsver band de eerste jaren beslist niet ge realiseerd kan worden, een uitspraak te doen over deze zaak, zodat misschien toch een stukje voortgezet onderwijs van een bepaalde richting hier een de pendance zou kunnen stichten Hier geldt, beter een half ei dan een lege dop," aldus de CDA-woordvoerster. die ongetwijfeld de voorkeur zal hebben voor een half confessioneel ei Zij kan dan overigens wel rekenen op de waakzaamheid van de VVD. getuige hetgeen Lilly van Amerom over het voortgezet onderwijs zei: „Hoewel wij weten, dat op dit moment door het Mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen geen enkele kans wordt ge geven voor het stichten van een sa menwerkingsschool, zullen we erg alert moeten zijn wanneer een confessionele zuil toch toestemming krijgt te starten, daar er dan wellicht toch een opening is voor een samenwerkingsschool," aldus Lilly van Amerom Confessioneel voortgezet onderwijs ziet de fractie van Progressief Leusden niet zitten Men is voorstander van een samenwerkingsschool, maar heeft tot zijn teleurstelling moeten vaststellen dat de bereidheid tot overleg bij de meeste betrokkenen niet zo groot meer is Corri Verduin: „Wanneer het bijzon der onderwijs niet wil meewerken aan de totstandkoming van een samen werkingsschool kiest onze fractie voor een openbare school voor voortgezet onderwijs." In zijn reactie op de be schouwingen van de verschillende fracties, liet wethouder Van Wouden berg zich ten aanzien van het voortge zet onderwijs alleen maar in vrij alge mene termen uit. De mogelijkheden zijn nu praktisch nihil, zei de wethouder, en in hoverre er als gevolg van de groei stadfunctie van Amersfoort mogelijk heden gaan ontstaan is op dit moment erg moeilijk te beoordelen Doch erg hoopvol hierover zijn we niet. Wanneer zich echter mogelijkheden in die rich ting voordoen zullen wij attent reage ren. aldus de wethouder EMANCIPATIE De woordvoerders van de ver- „Het onderwijs dient in de eerste plaats te worden ingevuld door ouders en teamleden." schillende fracties herhaalden over het algemeen hun standpunten ten aanzien van de onderwijsbegeleiding Ook sprak men van verschillende zijden ook weer eens zijn huiver uit voor school- grenzen. zij het dat die in sommige si tuaties haast onvermijdbaar lijken Vrij algemeen is de wens tot uitbreiding van de loqopedische hulp De fractie van Progressief Leusden ging nog uitvoeriger in op de emancipa tie binnen het onderwijs „Bijzonder teleurgesteld.' zei Corri Verduin, te zijn met dat daarover in de Onderwijsnota niet gerept is Zij noemde een reeks van voorbeelden van maatregelen die de emancipatie in het onderwijs kunnen bevorderen en vroeg de wethouder om een aparte nota over dit onderwerp Of het daar van zal komen, liet de wethou der in het midden DEELNOTA'S Het feit dat donderdagavond in alge mene zin over de Onderwijsnota be schouwd is. betekent geenszins dat de nota nu afgehandeld is Er zijn door het college al een aantal deelnota's over verschillende gebieden van de Onder wijsnota toegezegd Aan de hand daar van discussieert de raad verder. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Stichtse Mi lieufederatie maakt ernstig be zwaar tegen uitbreiding van Leusden-centrum ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. „De na tuurwetenschappelijke waarden van de Schoolsteegbosjes mo gen zo langzamerhand bekend worden verondersteld. Er zou de gemeente alles aan gelegen moeten zijn, deze waarden voor de toekomst veilig te stellen. Wanneer de bosjes zowel ten noorden als ten zuiden door woonbebouwing begrensd zou den worden, is het duidelijk, dat dan (door ingrijping in de water huishouding en sterke recre atiedruk) van die natuurweten schappelijke waarden niets meer overblijven. Bovendien zou door woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes het sein ge geven worden voor verdergaan de verstedelijking in de daaraan grenzende delen van de Vallei". Dat staat te lezen in een reactie van de Stichtse Milieufederatie op de con cept-vraagpuntennota van het struc tuurplan voor de gemeente Leusden Zoals bekend is onlangs met deze vraagpuntennota een begin gemaakt met het opstellen van een structuur plan In haar reactie zegt de Milieufe deratie met belangstelling kennis heeft genomen van de eerste nota in het ka der van het structuurplan. De Stichtse Milieufederatie zegt het op prijs te stel len. dat gekozen is voor een procedure, waarbij organisaties en individuen in elk stadium hun mening kenbaar kunnen maken. Ook de instelling van een be geleidingscommissie. ten einde zo goed mogelijk in te spelen op alle in het geding zijnde belangen, lijkt ons een goede gedachte Bezien we echter de samenstelling van deze Commissie, dan moeten we tot onze spijt constate ren. dat de belangen van de natuurbe scherming veel te zwak vertegenwoor digd zijn (vergeleken b.v. met de belan gen van de landbouw, handel en nijver heid enz Wij zouden er dan ook voor willen pleiten een of meer organisaties die de belangen van natuur en land schap behartigen, in de Commissie zit ting te laten nemen", zo schrijft de Mi lieu Federatie. 30.000 INWONERS Vraagtekens zet de Stichtse Mi lieufederatie bij het genoemde aantal inwoners van Leusden in 1990. Daar over staat in de reactie van de stichting: „De regionale taakstelling van de ge meente Leusden m.b.t de woningbouw zal tot 1985 duren. Daarna zal alleen gebouwd behoeven te worden t b v de natuurlijke groei van de gemeente. De- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Rooie Vrouwengroep „Leusden" van de Partij van de Arbeid is van mening dat het gemeentebestuur een verkeerd begin heeft gemaakt met het opstellen van het structuurplan. In een brief aan de leden van de gemeenteraad laten de Rooie Vrouwen weten dat zij de termijn die is gesteld voor in spraak op de ontwerp-vraag- puntennota verkeerd gepland vinden. Bovendien vinden zij die termijn, die loopt tot 4 juli aan staande, veel te kort. In de brief, waarin zij bij de raadsleden bezwaar aantekenen tegen de inspraakprocedure, schrij ven de Rooie Vrouwen: „Wij vinden het zeer onjuist dat van de Leusden- se bevolking een meedenken wordt gevraagd vlak vóór de zomer vakantie. De Leusdense Rooie Vrouwen sloten op 11 juni jongstle den haar politieke seizoen af Dat wij nu niet in de gelegenheid zijn ge weest ons gezamenlijk te buigen over de te onderzoeken vraag punten betreuren wij zeer Onze stem zal ook in de Vrouwenraad waar onze groep in vertegen woordigd is, niet kunnen klinken, daar de Vrouwenraad pas na de grote vakantie weer bijeen zal ko men De tijd om te kunnen reageren van medio juni (het tijdstip waarop Info Leusden in ieders brievenbus viel) tot 4 juli achten wij bovendien veel en veel te kort Wij zijn van mening dat Bur gemeester en Wethouders een heel verkeerd begin hebben gemaakt met de procedure die moet leiden tot vaststelling van de vraagpunten nota Er wordt hiermee zeer onvol ledig inspraak gegeven", aldus de Rooie Vrouwen ze formulering van het raadsbesluit van 28 oktober 1976 impliceert al. dat met verdere vestiging van immigranten na 1985 geen rekening hoeft te worden gehouden Het doet dan ook vreemd aan, in hetzelfde besluit te lezen, dat de bevolking van de gemeente zal groeien tot ca 30 000 inwoners in 1990. Immers op 1 januari 1980 telde de gemeente 20.300 inwoners De schat tingen voor 1 januari 1985 lopen uiteen van 24.700 tot 25 200 inwoners Met andere woorden- de bevolkingsgroei zal in de periode 1980-185 ca 5.000 personen bedragen (terwijl Leusden een regionale opvangfunctie heeft), maar in de periode 1985-90 weer ca 5 000 personen (terwijl Leusden alleen voor de eigen natuurlijke aanwas bouwt!) Het lijkt ons zeer gewenst, dat de raad haar besluit van 28 oktober 1976 zodanig wijzigt, dat deze strijdig heid verdwijnt Het gekozen beleids uitgangspunt zal ook in de pro gnosecijfers tot uitdrukking moeten komen" RUIGE VELD Ter staving van de bezwaren tegen uitbreiding van Leusden in zuidelijke richting wijst de Stichtse Milieufederatie er op dat de Schoolsteegbosjes in het streekplan Utrecht-Oost de aanduiding „natuurgebied" hebben en dat de drempelkaart (behorend bij dat streekplan) duidelijk aangeeft, dat de Schoolsteegbosjes de zuidelijke grens dienen te zijn voor de stedelijke bebou wing van Leusden-Centrum Uitbrei ding ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes is volgens de Milieufederatie ook niet nodig Leusden heeft immers 't Ruige Veld „Het Ruige Veld heeft een oppervlakte van ca. 35 ha Bij een dichtheid van 30 woningen per ha. is hier dus plaats voor ca. 1.000 wonin gen Daarmee kan Leusden na 1985 (bij een geschatte eigen behoefte van 100 woningen per jaar) dus nog 10 jaar vooruit Dat in het Ruige Veld nog ruimte zou moeten gevonden worden voor bedrijfsterreinen, spreekt ons ab soluut niet aan Wie een evenwichtiger verdeling van de werkgelegenheid over ons land voorstaat, moet niet in een regio (zoals Eemland) die overvol dreigt te raken, doordat bedrijven er zich graag vestigen, steeds maar nieuwe bedrijfsterreinen ontwikkelen' ARBEIDSPLAATSEN behoefte aan werkgelegenheid onder de bevolking, juicht de Milieufederatie toe. Evenzo de beperking van de pen del in het woon-werkverkeer. „Dat dit echter bereikt wordt, door te streven naar een aantal arbeidsplaatsen dat 50% bedraagt van de beroepsbevol king bestrijden wij. Immers, zoals ook elders in de nota wordt toegegeven, de overheid beschikt in Nederland over weinig instrumenten om de ontwikke ling van de werkgelegenheid te sturen M a w men heeft er geen enkele ze kerheid over, dat die extra arbeids plaatsen ook werkelijk bezet zullen worden door mensen die in Leusden wonen. In de praktijk zal het erop neer komen, dat door het voorgenomen be leid een tweezijdige gerichte pendel ontstaat (nl. zowel van woon- als werk- forensen). waardoor het aantal ver plaatsingen in het woon-werk-verkeer nog zal toenemen. Wij zijn het dan ook niet eens met het in de nota gestelde als niet voldoende werkgelegenheids- terrein wordt ontwikkeld, kan het gevolg zijn, dat de pendel in omvang toeneemt Men kan net zo goed de tegengestelde De Schoolsteegbosjes, ledereen moet nu toch eens van de waarde er van overtuigd zijn, zo meent de Stichtse Milieufederatie. bewering verdedigen. Met het boven staande is ook het belang van een goe de verkeersstructuur duidelijk. Het ver baast ons ten zeerste, dat in een tijd van dreigende olieschaarste en snel stij gende benzineprijzen nog steeds uit gegaan wordt van uitbreiding, aanpas sing. verbetering van het wegennet. Over de rol. die het openbaar vervoer en de fiets in dezen zullen moeten spe len. zwijgt de nota in alle talen. Wij re kenen erop, dat in de volgende stadia van de planprocedure deze tekortko mingen opgeheven zullen worden", zo besluit de Stichtse Milieufederatie haar reactie ingezonden Dat er naar gestreefd wordt het aan tal arbeidsplaatsen af te sjtemmen op de HET IKV EN DE PLAAT SELIJKE KERKEN De berichtgeving in de Leusder Krant van 24 juni jl. over onze IKV- werkgroep blijkt bij sommige lezers de gedachte op te roepen, dat wij als werkgroep liever niet te veel van doen willen hebben met de kerken in Leusden. Het tegendeel is het geval. De vraag hoe „kerkelijk" onze plaatselijke IKV-werkgroep is, was (opnieuw) aan de orde tijdens een op 12 juni jl. gehouden hoorzitting. Op die hoorzitting hebben wij verteld waarom wij het niet eens zijn met het gemeenteraadsbesluit van 24 april jl. ons geen subsidie te verlenen. Wij hebben toen, zoals uit het kran tenbericht ook blijkt, onder meer naar voren gebracht, „dat wij hoege naamd geen banden hebben met de plaatselijke kerken." Intussen is ons gebleken dat deze op zichzelf juiste berichtgeving zon der verdere toelichting gemakkelijk aanleiding geeft tot misverstanden. Wij hebben met „hoegenaamd geen banden" bedoeld dat wij als IKV-werkgroep geen formeel-juridi sche banden hebben met de plaat selijke kerken. In geen enkel opzicht vallen wij onder de jurisdiktie van een kerkeraad of een parochieraad. Geen van onze leden is door de ker ken aangewezen om in onze werk groep zitting te nemen. Voor onze aktiviteiten dragen de plaatselijke kerken geen verantwoordelijkheid. Die formele konstatering werd ge daan in het kader van onze subsidie aanvraag. Zij betekent niet, dat wij met de kerken in Leusden niet te ma ken (willen) hebben. Integendeel. Leden van verschillende kerken in Leusden maken van onze werkgroep deel uit. Als zodanig zijn wij dus een interkerkelijke werkgroep. Met onze aktiviteiten proberen wij de hele Leusdense bevolking te benaderen, niet in de laatste plaats de leden van de Leusdense kerken. Laatstge noemden menen wij te kunnen aan spreken op de verantwoordelijkheid die zij als christenen dragen voor het bevorderen van vrede en gerechtig heid in de wereld. Voor zover in die zin de kerken ons „werkterrein" zijn hebben wij juist behoefte aan een band of liever aan een samen werkingsverband met de kerken. De speciale kerkdiensten tijdens de jaarlijkse vredesweek b.v. passen in dat vert>and. Overigens blijkt uit hetzelfde krantenbericht, dat het kollege van b. en w. op het standpunt staat dat aan ons geen subsidie kan worden ver strekt op grond van het feit dat onze aktiviteiten een duidelijk politiek en gagement spreekt. Wij zouden best nog eens willen horen waarom nou net zulke aktiviteiten niet subsi diabel zijn! De gemeenteraadsver gadering van 26 juni jl. heeft ons op dat punt niet veel helderheid ver schaft. IKV-werkgroep Leusden Rozendaallaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3