STOKT Botulisme blijft watervogels bedreigen Alie's baby- en kleutershop opende Verkeersbrigadiersdienst draaide goed ■eustlen krant Scheiding UITBANNEN IS MOEILIJKE ZAAK DONDERDAG 3 JUL11980 plaatselijk nieuws „Ja, de tijd gaat snel, Jan- Het interieur van Alie's baby- en kleutershop. Verleden week werd de indeling be kend van de nieuwe hockey-competi- tie en nu is dat ook het geval met de voetballers van de KNVB-afdeling Utrecht. Als binnenkort ook de korf- en de handballers weten wat zij in 1980- 1981 aan tegenstand hebben te ver wachten, kunnen de Leusdense veld- sporters opgelucht met vacantie. Hoewel dat niets zegt m.b.t. de eind stand - inclusief promotie en degrada tie - lij kt het mij toch wel een rustig gevoel als je weet, waar je aan toe bent. Zeer opvallend bij de voetballers is de scheiding" van Roda '46 en Ach terveld. In de zondagcompetitie zijn de roodzwarten geplaatst in IB en de oranjewitten in IA. Met als gevolg het uitblijven van de altijd aantrekkelijke - vooral voor de penningmeesters - plaatselijke krachtmetingen. Daar staat tegenover, dat men elkaar geen vlie gen (lees punten) kan afvangen. Ook beconcurreren de mannen van Evert van Ginkel en Pierre Kisters elkaar niet niet op het kampioenspad en dat is dit seizoen uitermate belangrijk. Ik zal u zeggen waarom, al is dat dan ook mijn persoonlijke mening. In 1981 bestaan beide Leusdense clubs 35 jaar. SVA op 20 juni en Roda 15 september en een goed gebruik in de voetbalwereld wil, dat bij zo'n gele genheid de spelers hun bestuur, ter verhoging van de feestvreugde, pro beren de kampioenstitel aan te bieden. U kunt er derhalve vast rekening mee houden, dat Leusden volgend jaar (of anders wat later) een paar hoofdklas sers kan hebben. Uit beide ie klassen promoveert de kampioen. Vandaar de scheiding-met-voorbedachte-rade, want aan de goede onderlinge ver standhouding tussen de buurclubs ontbreekt weinig of niets. Ik ben slechts benieuwd of de geachte concurrentie het Leusdense spel meespeelt. Op het vinketouw voor het extra feestje zit ook Roda's zaterdagploeg Het experiment van het afgelopen seizoen in de Utrechtse" Ie klasse is niet bijster geslaagd en daarom is de formatie niet ongelukkig met de plaat sing in de oostelijke" groep. Het zal wel moeilijk worden met het uit elkaar houden van de tegenstanders. Rood en zwart zijn de kleuren van Roda en Stroe, groen-zwart wordt gedragen door Eemnes en SEC, Hulshorst en Hees hebben hun hoop gesteld op roodwit en zowel DVSA, Veensche Boys, Unicum als VOP houden het op blauwwit. Volledigheidshalve in deze afdeling speelt Barneveldin blauwgeel en FC Horst zoekt haar heil in wit en oranje. PC. vogels Een minuscuul weefseldeeltje van zo'n dode vogel bevat voldoende bakterien en gif om veertig volwassen eenden te doden. De weefseldeeltjes worden met het gewone voedsel van de bodem opgepikt Een nog groter gevaar vormt de larve van met name de vleesvlieg. Die ontwikkelt zich bij warm zomerweer graag in vogelkadavers Ze zijn zelf ongevoelig voor het gif. maar slaan het wel op Veel watervogels vin den larven een lekkernij, en op die ma nier krijgt de bakterie opnieuw de kans zijn dodelijke werk te verrichten. Door de kadavers van aan botulisme gestorven vogels snel te verwijderen krijgt de besmetting geen kans. Daarom hebben alle gemeenten van de provin cie een verzoek om medewerking ge had. terwijl aanplakbiljetten de bevol king op de ernst van de ziekte wijzen Het is duidelijk dat de overheid het bij de bestrijding van botulisme niet alleen af kan. Gemeenten en provincie zijn niet in staat om alle sloten en plassen dagelijks te kontroleren op dode vogels Hulp van alle burgers is daarbij onont beerlijk. MELDEN BIJ GEMEENTE Mensen die zieke of dode vogels zien worden verzocht dit te melden bij de gemeente Hoewel de meeste vormen van botulisme voor mensen niet ge vaarlijk zijn, komen er toch vormen voor waar de mens wel gevoelig voor is Om elk risico te bannen is het daarom beter de dode vogels met plastic handschoe nen of een plastic zak aan te pakken FIETSER AANGEREDEN Dinsdagmiddag omstreeks 13.30 uur deed zich een aanrijding voor op de Hamersveldseweg waarbij de 85-jarige wielrijder G. van E. uit Leusden ernstig gewond werd. Het slachtoffer moest per ambulance worden overgebracht naar De Lichtenberg in Amersfoort. De aan rijding ontstond doordat Van E de Ha mersveldseweg overstak zonder daar bij te letten op de door mevrouw C.AK. uit Amersfoort bestuurde auto. De be jaarde wielrijder kon door mevrouw K. niet meer worden ontweken AMERSFOORT/LEUSDEN - Het is al weer een paar zomers geleden dat de naam „botulisme"' dagelijks in de kranten terug te vinden was. Dat de publiciteit de laatste jaren wat min der is geweest betekent niet dat de ziekte, die met name onder watervo gels grote slachtingen kan aanrich ten, onder kontrole is. Het uitblijven van een nieuwe epidemie was alleen te danken aan het koele zomerweer. Het dodelijke gif, dat door de bak terie die de ziekte veroorzaakt, wordt geproduceerd krijgt dan minder kans slachtoffers te maken. Pas bij een watertemperatuur van twintig graden begint de bakterie zich lekker te voelen. Het water heeft de laatste jaren nauwelijks de kans gehad zo warm te worden. Jammer genoeg kan de verantwoor delijke bakterie (Clostridium botulinum) daar wel even tegen. Dit micro-or ganisme is in staat jarenlang barre om standigheden te trotseren Het is dus best mogelijk dat de ziekte tien jaar niet de kop opsteekt, om het jaar daarop bij warm weer in volle hevigheid los te bar sten. UITBANNEN Botulisme volledig uitbannen wordt een heel moeilijke zaak Ondanks het koele weer van de laatste jaren kwam de vorige zomer nog een aantal mel dingen bij de provincie binnen. Toch is de ziekte wel in te dammen. De ver spreiding vindt namelijk plaats via de kadavers van door botulisme gevelde LEUSDEN - Gisteren, woensdag ochtend, opende opnieuw een zaak in winkelcentrum Hamershof zijn deuren. Ditmaal was het Alie's baby- en kleutershop, het derde filiaal van de baby- en kleutershops die eigen dom zijn van mevrouw Alie Verwey. De beide zaken zijn te vinden in Scherpenzeel en Veenendaal. De nieuwe zaak heeft een opper vlakte van ongeveer zeventig vierkante meter en op die oppervlakte vindt de klant van ruime sortering in baby- en kleuterkleertjes Ook zijn er stoeltjes en wat speelgoed voor de allerkleinsten te i koop De inrichting van de zaak is in lichtgroene en witte kleuren gehouden, i De zaak zal voorlopig door mevrouw i Alie Verwey zelf worden gerund. Zieke vogels zijn te herkennen aan verlammingsverschijnselen, aan kop. nek. vleugels, of poten Uiteindelijk ver slappen ze steeds verder, waardoor de vogels niet meer in staat zijn te vliegen, de kop zakt onder water, en de vogels verdrinken. Het Centraal Diergeneeskundig In stituut zal ook deze zomer de versprei ding van botulisme nauwlettend in het oog houden Als grotere aantallen dode vogels op een plgats worden aange troffen gaan de kadavers naar het in stituut in Rotterdam, waar de doods oorzaak wordt vastgesteld. leder verwijderd vogelkadaver bete kent minder nieuwe slachtoffers, en een stapje in de richting van volledige uit roeiing van één van de grootste bedrei gingen van de watervogelstand Voor meer inlichtingen, ook als men wil meewerken aan de opspo ring van dode of zieke vogels, kan men kontakt opnemen met de ge meenten of met de provincie via de milieutelefoon: 030-515500. u BIT PI SCHOOI. BANRIN 0 GESLAAGDE TONEEL UITVOERING 'T PALET LEUSDEN - Dinsdagavond werd voor de leerlingen van de zesde klas van de openbare lagere school 't Palet en hun ouders een afscheids avond gegeven. De avond begon met een gezellige broodmaaltijd voor de leerlingen die de school gaan verlaten, hun ouders en het onderwijzend personeel Deze broodmaaltijd werd genuttigd in de hal van de school. Daarna vertrok het hele gezelschap naar restaurant ,.De Mof", waar om acht uur werd begonnen met de opvoering van het toneelstuk ..Rover Boebas en de bosgeest" Het to neelstuk werd op de planken gezet door de leerlinqen van de vijfde klas van 't Palet In het kort komt de inhoud van het stuk erop neer dat rover Boebas en zijn vier helpers worden gestraft voor hun daden, onder andere het bestelen van boer Kneus. De rover en zijn helpers worden half veranderd in dieren en kunnen alleen nog maar dierengeluiden voortbrengen. Nadat zij een aantal op drachten als straf hebben uitgevoerd. worden ze door de bosgeest weer in mensen omgetoverd In het stuk speelden alle leerlingen van de vijfde klas van 't Palet mee De meest opvallende rollen werden ver tolkt door Bas-Jan Kiesling (rover Boebas). Jacco Hülsenbeck (de bos geest), Joost Tijmensen (Fust. de her bergier), Iris Herder (huishoudster Aal tje) en Loylou van Asbeck (bloemen vrouw Dille) Zij en uiteraard alle andere kinderen die meespeelden bezorgden leerlingen, ouders en onderwijzend personeel een gezellige avond. De regie van het stuk was in handen van de dames M Blansjaar, E. Boks. P Bouman, J Houting, R. Nieuwenhuis en R. de Witte - Verkeersbrigadier aan het werk. LEUSDEN - In Leusden houdt een aantal vrijwillig(st)ers zich al ge ruime tijd bezig met een belangrijke dienstverlening: het op gevaarlijke punten helpen oversteken van schoolkinderen. Deze groep mensen vormt te zamen de verkeersbri gadiersdienst. Waren er in de voor gaande jaren veel problemen om de brigadedienst draaiende te houden, dit jaar liep het over het geheel ge nomen heel redelijk. Dit kwam ener zijds doordat de schooltijden in Leusden-Centrum gelijk getrokken zijn, zodat de verkeersbrigadiers niet meer zolang hoeven te staan, an derzijds door de geweldige inzet van een groot aantal vrijwilligers. De verkeersbrigadiers zijn in het al gemeen moeders - maar soms ook va ders - van schoolgaande kinderen Door verschillende oorzaken, zoals verhuizing, of het verlaten van de school, moet het aantal medewerkers regelmatig worden aangevuld. Die aanvulling vormt elk jaar een probleem, maar gelukkig is de verkeersbriga diersdienst er tot nu toe steeds weer tijdig in geslaagd de opengevallen plaatsen op te vullen. De verkeersbri gadiersdienst hoopt dat er ook voor het nieuwe schooljaar weer voldoende ouders zullen zijn die het grote belang van dit werk inzien en zich zullen aan melden als verkeersbrigadier. Veel tijd is er niet mee gemoeid voor de ver keersbrigadiers geldt een schema, waarbij men slechts een dag per zes weken de kinderen op een vaste over steekplaats de weg over helpt. Hebt u 's morgens verplichtingen waardoor het niet mogelijk is om een hele dag klaar te staan, dan kunt u zich vast wel aanmelden, voor een middag- dienst. Door verschillende uitgangstij den van de kleuterschool en de onder bouw en bovenbouw de lagere school er 's middags namelijk een extra dienst ingelast. De verkeersbrigadier die de hele dag dienst heeft, hoeft dan niet een uur achter elkaar te staan Als in augustus de scholen weer beginnen, zal het voor veel ouders een gerust stellende gedachte zijn als ook de ver keersbrigadiers weer aanwezig zijn om hun kinderen veilig over straat te hel pen. Maar de verkeersbrigadiersdienst kan alleen goed functioneren als er vol doende medewerkers zijn. Ouders met schoolgaande kinderen krijgen op de eerste schooldag van het nieuwe leerjaar een aanmeldingsfor mulier uitgereikt. Het zou een goede zaak zijn als men niet tot na de vakantie wacht met zich aan te melden als ver keersbrigadier maar dit nu reeds doet. Een speciaal beroep wordt gedaan op die ouders, die het komende schooljaar voor het eerst een kind op school heb ben De verkeersbrigadiersdienst steunt nog teveel op een kern van oude getrouwen. Uiteraard kunnen mensen, die geen schoolgaande kinderen heb ben, maar zich toch graag in willen zet ten, voor de brigadiersdienst. zich aan melden Voor aanmelden kan men terecht bij mevrouw Ten Wolde, telefoon 941348. -Wanneer de watertemperatuur rond 20 graden komt, lopen vo gels als deze de kans slachtoffer van botulisme te worden. Leerlingen van de vijfde klas van 't Palet brachten dinsdag het toneelstuk „Rover Boebas en de bosgeest'

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5