.Begeleiding Vietnamezen moet erop gericht in mensen zelfstandig te maken" Extra aandacht voor sociale contacten is zeker noodzaak" Bejaarden naar Twente 1 VIS, COÖRDINATOR BEGELEIDING BOOTVLUCHTELINGEN IN LEUSDEN: FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant COUPONS DINSDAG 8 JUL11980 plaatselijk nieuws LEUSDEN Op 23 ]unl heeft zich Leusden een aantal Vietnamese tvluchtelingen gevestigd. Deze sen zijn ongeveer een jaar gele met 130 lotgenoten op een boot hun vaderland ontvlucht omdat zij ilet langer onder het daar heersende |lme konden of wilden leven. Ne- and heeft de taak op zich geno- voorlopig ongeveer 3.000 boot- htelingen op te nemen en daar- Is de Leusdense groep een on- Tferdeel. Tekenend voor de situatie in /ietnam is wel dat onder de Leusden- te Vietnamezen enkele kinderen zon- Jer ouders zijn. Die ouders zijn in /Ietnam achtergebleven en hebben ïun kinderen laten vluchten om er gens anders een nieuw bestaan op te Douwen. De mensen waar het in ons gesprek om gaat zijn voor de Vietna mese kust in de Zuid Chinese zee door een Nederlands schip aan boord genomen en naar Singapore gebracht. Daar mochten ze pas aan land nadat er uit Nederland was toe gezegd dat ze hier zouden worden opgenomen. De groep verbleef sinds oktober vorig jaar in een voorlopig opvang centrum in Wijk aan Zee in een voormalig hotel waar ze werd voorbereid op een zelfstandig be staan in ons land. En dat is er nu voor een deel van gekomen. Voor een deel, want de vluchtelingen die een woning krijgen worden in hun nieu we woonplaats volgens vrij nauwkeu rig omschreven regels begeleid. En zo gebeurt dat ook in Leusden. Er Is in Leusden een drietal gastge zinnen uitgekozen, waarvan ieder ge zin zich over een Vietnamese groep ontfermt. De drie groepen Vietname zen bestaan uit twee gezinnen en een groep kinderen tussen de 16 en 23 Jaar. Naast die gastgezinnen zijn er vier contactpersonen die de Vietna mezen bijstaan bij alles wat voor ons zo vanzelfsprekend Is, van het doen van boodschappen tot het beheren van het huishoudgeld en het maken van een afspraak bij dokter of tand arts. De begeleiding van de Leusden se Vietnamezen wordt gecoördi neerd door de heer D. Vis, medewer ker van het Protestants Sociaal Cen trum In Amersfoort en zelf ook Leus- denaar. Hij doet uit de doeken waar om en hoe deze mensen in Leusden zijn gekomen, wat hun problemen en hun kansen zijn. De heer Vis ,,De hele vluchtelin genzaak wordt overkoepeld door de Stichting Vluchtelingenhulp Neder land in Amsterdam Die gaf de ge meente Leusden een seintje dat er drie Vietnamese gezinnen of groepen in Leusden moesten worden onder gebracht Naar aanleiding van dat verzoek heeft de gemeente contact met het Protestants Sociaal Centrum opgenomen en gevraagd of wij de opvang en begeleiding op ons kon den en wilden nemen Er is hier intern over gesproken en mij is toen ge vraagd de hulp te coördineren. Toen we eenmaal door die aanloopfase heen waren is de zaak aan het rollen gegaan. De procedure voor opvang Een aantal Vietnamese vluchtelingen tijdens hun eerste oriënterend bezoek aan Leusden eerder dit jaar. van Vietnamezen binnen een ge meente is dat er een kerngroep gefor meerd moet worden met daarbij een beroepskracht die de zaak moet coördineren en gastgezinnen moet uitzoeken. Die contactpersonen zijn gevonden en inmiddels helemaal vrij willig aan hun werk, en dat is heel wat, dat moet je je wel even realise ren. Die vier hebben allemaal een eigen taak, zo is er een die zich bezighoudt met arbeidszaken, een die de medische zaken in het oog houdt, iemand regelt de onderwijsza ken en ten slotte is er een secretaris penningmeester die onze vergade ringen verslaat en het kleine budget beheert Daarna zijn we op zoek gegaan naar gastgezinnen. We hebben daar aan bewust niet veel ruchtbaarheid gegeven omdat we in ons geval maar drie gezinnen nodig hadden, We heb ben dat heel summier gedaan via een stukje in het kerkblad en daar is een aantal gezinnen uit gekomen waar mee we uit de voeten konden. Toen ook dat achter de rug was zijn we met z'n allen naar Wijk aan Zee gegaan voor een kennismakingsbezoek aan de Vietnamezen die naar Leusden zouden komen. Die mensen zijn ook al hier geweest en hebben de wonin gen in de tweede fase die ze konden huren bekeken. Daarna is alles nog eens met hen doorgepraat en zo zijn ze twee weken geleden hierheen ge komen." SOCIALE CONTACTEN EN TAALPROBLEMEN Wie heeft er bepaald op dit moment wachten enige honderden Vietnamezen op een definitieve woonplaats dat juist deze mensen naar Leusden kwamen? Is het trou wens wel verstandig om die mensen hierheen te halen? Een veelgehoorde klacht over Leusden is dat er ontzet tend moeilijk sociale contacten ge legd kunnen worden en dat is voor deze mensen met hun taalproblemen toch al extra moeilijk. „Er is door een team in Wijk aan Zee beslist dat deze mensen naar Leusden zouden komen. In dat team zitten enkele maatschappelijke werk ers en vrijwilligers Bij hen ligt de beslissing welke mensen naar welke gemeente gaan, al worden de vluchtelingen natuurlijk wel eerst uit genodigd eens te gaan kijken waar ze eventueel komen te wonen Wat die problemen met contacten leggen betreft, daar hebben we wel degelijk aandacht voor. Je zou inder daad geneigd zijn te zeggen dat je dit soort mensen niet naar Leusden moet halen, maar juist wanneer je je inzet in dit geval voor de Vietname zen maar dat zou natuurlijk ook voor de Nederlanders onderling kunnen dan zou je hierdoor kunnen laten zien dat er toch ook wel iets anders kan gebeuren, dat het leggen van goede contacten best te realiseren is Maar daar moeten we dan wel heel wat voor doen, ja. En wat die taalproblemen aangaat geloof ik dat we misschien wel naar een andere vorm van Nederlandse lessen zullen moeten zoeken. Tot nu toe is het zo dat de mensen ongeveer 400 uur Nederlandse les krijgen in het opvangcentrum. Ik heb over die 400 uur wel mijn twijfels, ik denk ook dat er hier een voorbeeld moet wor den genomen aan Frankrijk waar die 400 lesuren zonder meer verplicht zijn, anders kunnen de Vietnamezen niet naar een eigen woning. Er ligt hier een te grote nadruk op het facul tatieve karakter van die lessen, er worden er dan ook nog wel eens een paar overgeslagen Dat onvoldoende beheersen van onze taal is goed te merken in de contacten die de tussenpersonen en gastgezinnen moeten onderhouden Er zijn bijna alleen gesprekken mo gelijk met het woordenboek in de hand, al moet ik zeggen dat de kinde ren onze taal wel redelijk machtig zijn Samen komen we er dan ieder keer wel weer uit, maar je moet niet vergeten dat die mensen ook alleen boodschappen moeten doen of naar een dokter moeten en dan speelt dat taalproblemen natuurlijk veel meer." REDELIJK GESCHOOLD NAAR VIETNAMESE BEGRIPPEN Vietnam Is een land dat voor een groot deel wordt bevolkt door wat wij kleine zelfstandigen zouden noe men: boeren met kleine bedrijfjes, handelaren en dat werk kunnen die mensen onmogelijk gaan doen. Wat zijn hun kansen op een baan? „De Vietnamezen die we hier heb ben zijn wat hun opleiding betreft eenvoudige mensen. Ze hebben wel wat scholing gehad, sommigen lager en middelbaar onderwijs, maar dat moet je zeker niet gelijk stellen met ons onderwijs, dat daar met kop en schouders bovenuit steekt. Enkelen zijn naar Vietnamese begrippen wel redelijk geschoold, hebben in de landbouw gewerkt, er zijn een paar vissers, een is een tijdje horlogema ker geweest en een heeft nooit ge werkt. Kortom het is nogal een gevarieerd groepje maar ik vrees dat het erg moeilijk zal zijn hen hier aan het werk te krijgen Wel zijn we zover dat de man in het ene gezin waarschijnlijk werk kan krijgen, voor de man in het andere gezin weet ik dat nog niet. De groep jongeren die hier zonder ou ders is heeft in principe de mogelijk heid om voorlopig een opleiding te volgen aan de technischeschool Don Bosco, dan kunnen zij nog wat prak tijk leren voordat zij misschien vol gend jaar aan de slag gaan FINANCIËLE KANT VAN DE ZAAK Hoe staat het met de financiële situatie van de gezinnen? In hun thuisland hebben ze nauwelijks ge leerd met geld om te gaan, hier ko men ze in een naar hun maatstaven welvaartsmaatschappij, terwijl de C.R.M. voorschotten en uitkeringen helemaal niet zo hoog zijn. „Voor de Vietnamezen geldt de zelfde regeling als voor de rijksgeno ten, ze krijgen een voorschot om een woning in te richten en verder heb ben ze recht op een A.W.W. uitkering die net zo hoog is als voor ieder ander. En natuurlijk hebben de ge zinnen met kinderen recht op kinder bijslag. Wat dat betreft worden ze dus helemaal gelijkgesteld. Wel is het probleem met deze mensen dat ze helemaal niet met geld om kunnen gaan. Dat klinkt wel raar om van volwassenen te zeggen, maar in hun eigen land hebben ze altijd met een enorme inflatie geleefd. Al jaren is het daar zo dat wanneer iemand geld door Peter van Meenen ontvangt, het direkt wordt uitgege ven. Er wordt daar zo geredeneerd dat wat je vandaag niet koopt morgen alweer duurder is. Het beheren van de gezinsbudgetten is dan ook een van de zorgen van de contactperso nen. Daarbij moeten we er echter wel op letten dat we die mensen niet te veel gaan bevoogden, het moet ook ons streven zijn ze naar volledige zelfstandigheid te helpen ONDERWIJS De oudere kinderen kunnen naar Don Bosco, de twee gezinnen heb ben kleinere kinderen en die zullen toch naar een basisschool moeten. „Er is lang over dat probleem ge sproken. Die mensen zijn allemaal Rooms-Katholiek en toen ze nog in Wijk aan Zee waren, hebben we geza menlijk al getracht uit te zoeken naar wat voor school de kinderen zouden moeten gaan. Er is toen gekozen voor een Rooms-Katholieke school in Leusden en dat gaat na de zomerva kantie ook gebeuren. Er zijn al ken nismakingsbezoeken op die school geweest en dat is allemaai heel pret tig verlopen NIET MEER TERUG Is er een kans dat deze mensen ooit nog naar hun eigen land terug zullen kunnen keren? „Over het algemeen maak ik uit hun opmerkingen toch wel op dat zij hier willen blijven. Dat blijkt ook wel uit de aanvragen voor gezinshereni ging. Je moet niet vergeten dat veel families of gezinnen uit elkaar raken bij de vlucht, ook blijven sommige leden in Vietnam achter. Zo wordt er nu gewerkt aan het hierheen halen van een dochter van een van de echtparen die vermoedelijk in een kamp in Maleisië zit. De kans dat de vluchtelingen hun in Vietnam achter gebleven familieleden ooit nog terug zullen zien is volgens mij uiterst ge ring. tenzij de situatie dar radicaal zou veranderen Deze bootmensen hebben bewust gekozen voor een vlucht naar zee, het is niet niks om in zo'n klein scheepje te stappen zonder te weten of je er ooit nog levend af komt. Die beslissing om te vluchten hebben ze heus wel goed overwogen, daarom verwacht ik niet dat ze onder het huidige bewind terug zullen gaan. Eerder proberen ze hier hun gezinnen of families weer te comple teren. Een voorbeeld van de situatie zoals die in Vietnam moet zijn vormt ook de groep jeugdigen die hier in een wo ning zit. Toen we hen voor het eerst spraken vroegen wij of zij hun ouders tijdens de vlucht waren kwijtgeraakt. Dat was echter niet zo, er werd ons verteld dat die ouders in Vietnam zijn gebleven om het hun kinderen moge lijk te maken te vluchten en ergens anders een nieuw bestaan op te bou wen. Zoiets betekent voor mij nogal wat." Rozendaallaan 9 Leusden-C BRANDJE OP ZOLDER Vorige week donderdag werd gemeld dat er op de zolder van het pand Wa- verwijk 23 een begin van brand was De snel ter plaatse zijnde brandweer wist het vuur snel te blussen en daarmee erger te voorkomen. VERKEERSCONTROLE Donderdag 3 juli werd een intensieve verkeerscontrole gehouden op de Arn- hemseweg. In een tijdsbestek van een uur werden 85 voertuigen gecon troleerd, waarvan er diverse technische gebreken vertoonden PERSONENAUTO TEGEN TRACTOR Vrijdag 4 juli deed zich een aanrijding voor op de Eemelaarseweg, waarbij waren betrokken de heren H. W van D. en J. G. deG., beiden uit Achterveld. De aanrijding ontstond doordat De G. met een tractor een uitrit uitreed en daarbij de auto van Van D over het hoofd zag. Het voertuig van laatstgenoemde werd aan de voorzijde beschadigd, persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. KOP-STAART Zondag 5 juli deed zich een kop- staart botsing voor op de Doornseweg ter hoogte van de Kolonel Van Rooyenweg. De botsing ontstond door dat mevrouw H. A. H. uit Amsterdam haar voorgangster mevrouw S. L. C. van P uit Den Haag die was gestopt voor de verkeerslichten, te laat op merkte. Aan beide voertuigen ontstond materiële schade, persoonlijke onge lukken deden zich niet voor LEUSDEN/STOUTENBURG/ ACHTERVELD Het bejaardenco mité Leusden organiseert dit jaar voor de bejaarden uit Leusden Zuid -Leusden Centrum - Stoutenburg en Achterveld weer een bejaardenrels. Het Is de bedoeling om dit reisje te houden op woensdag 20 augustus. De reis gaat dit jaar naar Twente en wel naar Denekamp. Er zal daar een bezoek gebracht worden aan het landgoed Singrave. Dit landgoed ligt buiten de dorps kern van Denekamp en is omgeven door bossen Daar kan men wande len en ook zijn er watermolens te zien. Deze zijn nog steeds in gebruik als koren- en zaagmolens. Zij dateren van de 17e eeuw. Ook huize Singrave is opengesteld voor bezichtiging, het is tevens ingericht als museum. Bij aankomst op het landgoed wordt er eerst genoten van een kopje koffie met krentenwegge in restaurant „De Watermolen". Het is ook mogelijk het meegebrachte brood hier op te eten. Op het terras van dit restaurant kan volop genoten worden van de draai ende molens en het versneld lopend water van de Dinkel De bedoeling is dat er om 8 30 uur vertrokken wordt uit Leusden. Via de snelweg gaat het naar Deventer waar de eerste koffiestop zal worden ge houden. Vanaf Deventer gaat het via Hengelo en Almelo naar Denekamp. Tijd van aankomst daar is omstreeks 12.00 uur. Zo rond 15.00 uur wordt het landgoed Singrave weer verlaten en wordt er via Ootmarsum, Albergen en Almelo naar Holten gereden. In Holten wordt er nog een koffiestop gehouden. Vandaar gaat het naar Hoevelaken waar in centrum De Stuw een maaltijd zal worden gebruikt Als alles volgens het schema ver loopt hoopt men om ongeveer 20 00 uur weer in Leusden te arriveren. De kosten voor deze dag zijn f 35.— per persoon Voor deelname aan deze reis kan men zich opgeven bij de wijkverpleegkundigen. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER RADEMAKER Gedurende de maand juli komt het spreekuur van de burgemeester op dinsdagmorgen in Leusden-centrum en Achterveld te vervallen In dringende gevallen kan via de secretaresse van burgemeester en wethouders een afspraak worden ge maakt voor het spreekuur van wet houder Wagenaar op vrijdagavond GEEN SPREEKUUR WETHOUDER VAN WOUDENBERG Het spreekuur van wethouder Van Woudenberg op de vrijdagen 4 en 11 juli komt te vervallen. In dringende gevallen kunt u via de secretaresse van burgemeester en wethouders een afspraak maken voor het spreekuur op vrijdagavond van wethouder Wagenaar of wethou der Mandemaker. Vinyl behang, wand- weefsel, klassiek behang, modern behang, alles voor HALVE PRIJZEN! BEHANG EN VERF Barneveld. Jan v Schatlelaarstraai 9 Ede, Maanderelnd 12a. Amersfoort. Langeslraat 83. UIT HET NHJIWrBAmttT LEERLINGEN ROSSENBERGSCHOOL NAMEN AFSCHEID LEUSDEN Woensdagavond 2 juli werd in boerderij Groot Krakhorst het afscheid gevierd van de leerlin- n van de zesde klas van de Rossen- rgschool. Het grootste deel van de avond werd verzorgd door de leerlin gen zelf. Na een kopje koffie konden de ouders genieten van de musical „Het vreemde songfestival". Wekenlang hadden de kinderen op school geoefend. Ook de decors wa ren grotendeels door hen zelf ver zorgd. Een keur van vreemd uitge doste zangers en zangeressen, af komstig uit Zuid-Amerika, Schot land, de verre poesta en uit het dorp Knudde aan het Riet passeerden de revue. Na veel verwarrende situaties koos de zelfingenomen burgemeester (Brigitte de Gier) de winnaar: de Schotse, hikkende Henkie Doedel (Maas Voorburg) Hierna volgde een kort officieel gedeelte, waarbij de teamleider, de heer Pierik, de getuigschriften aan de leerlingen uitreikte. Vervolgens werd het gehele team naar voren geroepen en ontving uit handen van Noor Malmberg, die optrad als vertegen woordigster van de zesde klas, Van Dale's woordenboek der Nederland se taal. Onder het genot van een drankje werd deze bijzonder geslaagde avond besloten. WILD WEST FEEST OP 5DE CHRISTELIJKE BASISSCHOOL LEUSDEN Donderdag 3 juli werd er op de vijfde Christelijke Ba sisschool aan de Smoussesteeg een feestelijke spelletjesdag gehouden in „wild-west" sfeer. Alle kinderen kwa men verkleed als cowboy, cowgirl of indiaan(se), vergezeld van helpende moeders en leerkrachten. De kleuters en lagere schoolkinde ren werden over verschillende groe pen verdeeld In elke groep zaten leerlingen van verschillende leeftij den Er was een circuit uitgezet met verschillende activiteiten zoals pop corn bakken en eten, blikken werpen en stokpaardenrace Rond het mid daguur werden er hotdogs gegeten Ook werd er gevolkdanst rond de totempaal en als bewijs voor goed meedoen werd er aan alle kinderen een „wild west-diploma" uitgereikt. Het werd voor alle kinderen, ouders en het onderwijzend personeel een gezellige en gelukkig droge dag die een prima afsluiting was van het schooljaar LEUSDEN Vrijdag 27 juni was het de hele dag feest op de „kleine" en „grote" Rossenbergschool. 's Ochtends voerden de kinderen van klas 6 van de basisschool een musical op voor de kleuters. Na de middagpauze, waarin de mee gebrachte boterhammen werden ver orberd, werd het tijd voor de spellet jes, die in en om de school plaatsvon den. Echt Hollands zomerweer bege leidde dit feestgebeuren De kleuters en de klassen 12 en 3 begonnen met een vossejacht. Tot grote verrassing van kinderen en omwonenden van de school, deden moeders in diverse vermommingen mee met dit spel. Met name de hengelaarster vissend in het gras, de schaatser met ijsmuts (zo koud was het ook weer niet), de automonteuse die met heuse tand pasta de auto's smeerde, dat was nou niet iets wat je alle dagen ziet in Leusden. Nadat ook allerlei andere spelle tjes, zoals zaklopen, doelschoppen. en lege flessen met water vullen wa ren gespeeld, werd de gezellige dag besloten met een paar leuke filmpjes. Fragment uit „Het vreemde songfestival"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9