The Rose: „Dynamite" Midler in glansrol NEDERLANDSE PREMIÈRE DE VREK MET LOUIS DE FUNÈS kijk op de film DONDERDAG 10 JUL11980 Frank Davis de vader van een soortg; lijke baby brengt hen hiervan op c hoogte De Scott's, een keurig en gelukk echtpaar, merken dat hun huis e iedere stap die zij zetten nauwlettend de gaten worden gehouden door ee paar mannen Deze hebben van de regering opdratf gekregen er voor te zorgen dat de bab na de geboorte zo snel mogelijk uit o weg wordt geruimd Frank Davis en ee behulpzame arts zorgen ervoor dat Ji dy vlak voor de bevallking van o kraamafdeling naar een mobie, kraam-unit wordt overgebracht Docr dat Frank de aanwezige overheid* funktionaris met een geweer bedreic en onder schot houdt komt de bat ..gezond en wel'' ter wereld. De baby wordt meteen na de geboort in een kooi gestopt en naar een ge heime plaats gebracht, waar Dr Pern nog 2 van deze kleine monsters be waakt Terwijl Dr. Perry pogingen doet om d- moordlustige neigingen van de mem sterachtige babies onder controle li krijgen, komen de overheid en politic achter de schuilplaats. Op het momen dat ze arriveren weten de babies te onl snappen en openen de jacht op slach toffers. Het echtpaar Scott, koestert nog steeds liefde voor het wezen dat zij op de we reld hebben gezet Tegen hun zin ech- ter worden zij als lokaas ingezet in eer moedige poging deze nachtmerrie to' een einde te brengen. (Duo 2. 16 jaar). filmagenda Amersfoort Filmprogramma voor Amersfoort var donderdag 10 juli t/m woensdag 16 juli 1980 Grand 1, tel. 033-14632. Bette Midler speelt Janis Joplin in een dra matische film THE ROSE dagelijks 13.45-18 45-21 30 uur; zondag 13.45-16 15—18 45-21.30 uur 12 jaar Grand 2, tel. 033-14632. Sean Connery als James Bond in THUNDERBALL Dagelijks: 13 30-18.45-21 30 uur; zondao 13 30-16.15-18.45-21 30 uur al Grand 3, tel. 033-14632. Louis de Funès op z'n best als schurk, diet en woekeraar DE VREK dagelijks 13.30-18 30-21 15 uur. zondag 13.30-16 00-18 30-21 15 uur a l Grand 4, tel. 033-14632. Steve Mcqueen in zijn beste rol als TOM HORN dagelijks: 19.00-21 45 uur 12 jaar Grand 5, tel. 033-14632. David Hamilton s meesterwerk I BILITIS dagelijks 13 45-19 00-21 45 uur; zondag I 14 00-16.30-19 00-21 45 uur. 16 jaar. Grand matinee, tel. 033-14632. Aart Staartjes. Wieteke van Dort eva in PINKELTJE dagelijks 13 45; zondag 13 45-16 30 uur al Cinema 1, tel. 033-18900 Bud Spencer s nieuwste super spektakel j DE SHERIFF ZIET ZE VLIEGEN (the sheriff and the satellite kid) dagelijks 13 45-18 45-21.30 uur, zondag 13.45-16 15-18 45-21 30 uur a l Cinema 2. tel. 033-18900. Aktie en romantiek op rolschaatsen ROLLER BOOGIE met Jim Bray en Linda Blair I dagelijks: 13 30-18 30-21 15 uur, zondag 13 30-16 00-18.30-21.15 uur 12 jaar Euro, tel. 033-33655 Clark Gable en Vivian Leigh 1 GEJAAGD DOOR DE WIND dagelijks 13.30-19 30 uur, zaterdag en woensdag 19.30 uur 12 jaar EURO KINDERVOORSTELLINGEN Euro, tel. 033—33655 Walt Disney s BAMBI ned gespr zaterdag en woensdag 13.45 uur a I Duo 1, tel 033-16572 Een erotische explosie ERUPTION dagelijks 14.15—1915—21.30 uur; zondag 14 15-16.30-19 15-21.10 uur 18 jaar Duo 2, tel. 033-16572 Harde actie en sensatie met Clint Eastwood als middelpunt HANG M HIGH dagelijks 14 00-19 00-21 15 uur. zondag 14 00-16 15-19 00-21 15 uur. 16 jaar DUO NACHTVOORSTELLINGEN vrijdag- en zaterdagavond 23.45-24.00 uur Duo 1, tel. 033-16572 Een vacantiegenoegen dat nooit verveelt EEN LANGE HETE ZOMERORGIE 24 00 jur 18 jaar Duo 2. tel. 033-16572 In een klein plaatsje wacht men op de ge boorte van een nachtmerrie IT LIVES AGAIN 23.45 uur (het monster slaat weer toe) 16 jaar Het is al aangestipt. Jean Girault tekent voor de regie en als we u vertellen dat het al voor de veertiende keer is dat Girault Funès regisseert, dan weet u wat u kunt verwachten De recensie laat een weekje op zich wachten, maar we hebben gelukkig wel een paar erg mooie foto's voor u. (Grand 3, eerste week) THE ROSE Je zou natuurlijk kunnen beginnen met te vertellen, dat ..The Rose'' van regisseur Mark Rydell niet bepaald ori gineel is Want er zijn méér films ge maakt. waarin een popzanger of pop zangeres ten onder gaat onder de druk van spanning, alcohol en drugs Bar bara Streisand en Kris Kristofferson maakten zo n film, om er maar eens eentje te noemen, ..A star is born". ..The Rose" zou uit dit oogpunt beke ken dus een overbodige film genoemd kunnen worden, ware het niet, dat niemand minder dan Bette Middler de hoofdrol in deze pop-melodramatische film speelt. Bette Midler - en iedereen kent haar nu wel dankzij bijvoorbeeld de TV-shows die ook in Nederland werden uitgezonden - draagt vrijwel de hele film. Als een explosief stuk dynamiet gaat ze als een wervelstorm door het verhaal, dat werd geschreven door Bo Goldman en Michael Cimino (The Deer Hunter) ,,The Rose" is het verhaal van de popzangeres Rose, die in een vrij korte tijd tot grote hoogte is gestegen en enorm populair is in de Verenigde Sta ten Het gevolg daarvan is. dat lange tournee s door het land moeten worden gemaakt, met een avond aan avond optreden Zoiets gaat je niet in de kou we kleren zitten en het gevolg is dan ook. dat Rose op een gegeven moment in staking gaat, dat grote ergernis van manager Rudge, (Alan Bates), die be hoorlijk wat geld in zijn ster heeft gesto ken Bovendien staat een nieuwe toer- nee op het punt van start te gaan met uitverkochte stadions Rose bezwijkt (tijdelijk) voor de ar gumenten en dreigementen van Rud ge, maar maakt intussen kennis met Dyer (een eveneens prima rol van Fre deric Forrest) en samen gaan ze de bloemetjes buiten zetten, manager Rudge in grote onzekerheid achterla tend Bette Middler (ze heeft wel iets van Barbra Streisand qua uiterlijk), maakt van deze rol een enerverende vertol king, die van het begin tot het eind van de (tamelijk) lange film de toeschou wers m de ban blijft houden Bette speelt in feite haar zelf. Met dezelfde explosieve timing van haar soms over weldigende optreden, de wisselende emoties en stemmingen, de grofheid als ze haar publiek opzettelijk wil shoc keren en de ingetogen gevoeligheid als de eenzaamheid van haar bestaan de overhand krijgt Bette Middler, wiens filmdebuut als een stuk dynamiet de zaal in wordt geslingerd, overheerst in deze 132 minuten durende film bijna elk beeld ,,The Rose", zoals haar naam als popster is. vertedert, windt op, fas cineert, houdt de kijker steeds in de ban Bette Middler is een natuurtalent en nergens in de film blijkt de onwennig heid voor het fenomeen film, zoals een debutant vaak kan overvallen. Bette rent, schreeuwt, zingt, lacht, huilt door de film alsof ze kind aan huis is in Hol lywood en aan haar honderdste film be zig is. Met een perfekte timing brengt ze haar stemmingen over op het publiek; dat ongetwijfeld gemakkelijk zal zwichten voor de perfektie van deze ras-performer. Daarom en déarom alleen is ..The Rose" een schitterende film geworden, ook al is de regie van Mark Rydell adekwaat en vakkundig genoeg en de fotografie van Vilmos Zsigmond onge twijfeld tot het betere werk te rekenen Want zonder Bette Middler als ener- AMERSFOORT - Een Nederlandse en een Amersfoortse première staan er deze week op het Keistedelijk filmprogramma en dat zijn respectievelijk De Vrek (L'Avare) met in de hoofdrol Louis de Funès onder regie van Jean Girault in Grand 3 en The Rose met Bette Midler als Janis Joplin in Grand I. De regie van The Rose is in handen van Mark Rydell. En daarmee is dan ook meteen het hele nieuwe pro gramma omschreven, de overige films zijn allemaal geprolongeerd. Dat laatste houdt in dat de liefhebbers Steve McQueen nog kunnen zien in Tom Horn en dat Sean Connery als James Bond zijn vijfde week Thunderball in gaat in Grand 2. Voor het overige noemen we nog even David Hamiltons Bilitis in Grand 5, Bud Spencers super spektakel De sherrif ziet ze vliegen in Cinema I en Roller Boogie met Jim Bray en Linda Blair voor de vijfde week in Cinema 2. FILMS IN HET KORT The Rose, het verhaal van pop zangeres Rose die in korte tijd een enorme populariteit heeft verworven in de Verenigde Staten. Daardoor moeten er lange tournees door dat land worden gemaakt en zoiets gaat ook Rose niet in de koude kleren zitten Rose vindt het op een gegeven moment welletjes en gaat in staking wat zeer tegen de zin van manager Rudge is Hij heeft nogal wat geld in een nieuwe tournee gestopt en haalt haar met veel argumenten en dreigementen over door te werken Ro se maakt kennis met Dyer en samen gaan ze de bloemetjes buiten zetten Manager Rudge blijft in grote onzeker heid achter (Grand I, eerste week) De Vrek, met in de hoofdrol Louis de Funès wie de rol van de vrek Harpagon op het lijf geschreven is. Harpagon is als de dood dat iemand het op zijn rijk dom gemunt heeft en daarom heeft hij zijn schat maar in de grond verstopt. Naast deze problemen heeft Harpagon ook nogal wat moeite met de ver schillende relaties die er in zijn familie ontstaan en de ellende wordt helemaal compleet als blijkt dat zijn schat ver dwenen is. (Grand 3. eerste week). Thunderball. De vierde James Bond film met Sean Connery nog in de hoofdrol als geheim =*gent 007 Niet de beste volgens de kenners van de tot nu toe gemaakte James Bondfilms, maar ook niet direkt de slechtste (voor zover je van slechte Bondfilms kunt spreken) Het verhaal draait om gestolen wapen tuig. waar Bond achteraan moet (Grand 2, alle leeftijden 128 minuten) Tom Horn. Steve McQueen speelt de hoofdrol in deze dramatische aange zette Western van regisseur William Wiard McQueen is Tom Horn een scherpshutter, die tijdens zijn leven reeds een legende is geworden en door een stelletje veeboeren in Wyoming wordt gevraagd hen te beschermen te gen nogal aktieve veedieven. Tom Horn doet dat een tikkeltje te goed en dat kost verende spil in het totaal, zou ..The Ro se" wellicht niet meer zijn geworden dan een zwakke love story op muziek Het is nu oneindig veel meer dankzij de diepte, die Bette Middler aan de hoofd- figurur geeft Toch heb ik één bezwaar En dat is het slot Ik heb begrip voor het feit, dat humor en ernst elkaar in snel tempo afwisselen in deze film (met soms een tikkeltje al te zwaar aangezette drama tische momenten), het maakt de film tot een boeiend, zeer gevarieerd geheel. Maar dat juist aan het slot de drama als een zware deken over de film heen valt, dat acht ik toch een minder geslaagd onderdeel. Want we hebben wat dat betreft al teveel dramatische love sto ry's meegemaakt, die een unhappy slot hadden. Ik weet best. dat vooral in de jaren zestig, toen de popsterren opste gen naar de muzikale hemel van het succes alsof het de meest vanzelfspre kende zaak ter wereld was. zich achter de flonkering van het te snelle succes reeds de afgang aftekende met een al even snelle val als gevolg Een te grote spanning onder de druk van het sukses. daardoor het teveel aan alcohol en drugs was (en is) veelal het resultaat van succes, van roem. En zoiets kan nooit goed gaan Maar het publiek zal er naar mijn gevoel zwaar aan tillen, dat uitgerekend ..The Rose", dat inspire rende, hartoveroverende. flitsende en tevens gevoelige brok dynamiet aan het slot van de film tenonder gaat Het is een vnj logisch slot, dat wel, maar met een beetje moeite hadden scena rioschrijvers Bo Goldman en Michael Cimino er best een even aanvaardbaar, maar minder dramatisch slot aan kun nen breien. Je moet het publiek nooit ontevreden naar huis sturen hem z'n baan én zijn leven. ..Torn Horn" is niet alleen een boeiende western, maar tevens een tijdsbeeld van het Amerikaanse westen, waar rond de eeuwwisseling het eerste laagje be- schavingsvernis een einde maakt aan de wet van de sterkste Steve McQueen speelt een excellente rol in deze film als een vermoeide held, die het allemaal wel heeft gezien. Zijn tijd is voorbij Bilitis. Fotograaf-regisseur David Ha milton is gek op jonge meisjes en werd daar befaamd door Hij debuteerde als speelfilmregisseur met „Bilitis". geen opzienbarende film, maar wel aantrek kelijk (veel in soft-focus) gefilmd Het verhaal draait om een jong meisje, dat is duidelijk, dat verliefd wordt Er komt nog een meisjeskostschool aan te pas, maar ook dat is op zich niet belangrijk, omdat het accent van de film vooral ligt op het terrein van blote jonge meisjes lichamen. die met tederheid en vak manschap in beeld zijn gebracht. Soft sex voor de hele familie boven de 16. zogezegd (Grand 5, 16 jaar). Pinkeltje. Na de première van twee jaar geleden opnieuw in Amersfoort te zien Een film voor het hele gezin Het ka boutertje ..Pinkeltje" mag genoegzaam bekend zijn. Wie herinnert zich niet de prachtige en fantastische avonturen, geschreven door Dick Laan en na 40 jaar nog altijd overeind in de Neder landse kinderlektuur Enfin, u kunt het allemaal opnieuw beleven in de Grand- matmeevoorstelling, dagelijks om 13 45 uur, met zondag een extra voor stelling om 16.15 uur (Grand-matinee). De sherriff ziet ze vliegen. (The sheriff and the Satellite Kid) Amusante kno- klachfilm met sheriff Bud Spencer, die een tegendraads ruimteknaapje ont moet. die hij in bescherming neemt te gen de Amerikaanse luchtmacht en daardoor in de problemen raakt Al knokkend komen de twee, bijgestaan door een aardig buitenaards apparaatje èn Joe Bugner. best uit de problemen Een pretentieloze film voor jong en oud om in ieder geval de regenachtige da gen met plezier door te brengen Roller Boogie. Pretentieloze film rond het fenomeen roller-skating Jim Bray (een prof in deze sport) en Linda Blair (uit ..The Excorcistspelen de hoofd rollen in deze door Mark Lester geregi- seerde film, waarin het draait om het behoud van een rollerdisco (een ruimte waar op de rollerskates wordt gedanst), door plaatselijke gangsters bestemd om een supermarkt te worden Een groep schaatsende jongelui ontdekt, dat de eigenaar van de rollerdisco wordt gechanteerd en zij steken er een stokje Bette Midler. Louis de Funès als Harpagon in L'Avare. 1 t Louis de Funès in gevecht met Michel Galabru in de rol van M. Jacques. Louis de Funès als de vrek Harpagon. voor Alles loopt letterlijk op rolletjes en naast muziek van Cher. Earth Wind Fire en The Emotions, is er ook de nodi ge aktie Plezierig gemaakte film voor de vakantiedagen (Cinema 2. twaalf jaar) Gejaagd door de wind. Clark Gable als Rhett Butler en Vivian Leigh als de fraaie Scarlett O'Hara in één van de grootste films aller tijden: .Gejaagd door de wind". Deze vier-uur durende film van regisseur Victor Fleming naar Margaret Mitchell's trilogie speelt zich af ten tijden van de Amerikaanse bur geroorlog Een groots epos van liefde, haat. opoffering, vriendschap, oorlog en vrede. (Euro, twaalf jaar) Een lange hete zomerorgie. Vier Amerikaanse meisjes zijn op studiereis in het zonnige Griekenland. Hun studie beperkt zich tot de lokale playboys. Zomerzon maakt hitsig en ze kunnen er niet genoeg van krijgen Een privé-de- tective heeft de opdracht de meisjes te bespieden en in het geval van wange drag terug te brengen naar Amerika Ze gaan dan inderdaad de oudheid ..be studeren" Daarna wordt hij dermate verliefd op een van de meisjes dat hij haar vader meldt dat alles in orde is en dan kan het lieve leven ongebreideld voortgaan De zon schijnt, de zee glinstert en de sex lokt. Er verschijnt ook nog een om vangrijke boze moeder, maar daar weet de tuinman wel raad mee (Duo 1,18 jaar) Het monster slaat weer toe. Het echt paar Jody en Eugene Scott krijgt te ho ren dat de baby die Jody verwacht een monster zal zijn in het bezit van abnor male kracht en moordlustige neigingen ,,De Vrek" is gebaseerd op het blijs pel dat Molière al in 1668 schreef en de hoofdrol lijkt Funès op het lijf geschre ven. De vrek Harpagon is als de dood dat iemand het op zijn rijkdommen ge munt zal hebben Daarom heeft hij schat in de grond gestopt. Maar Har pagon wordt ook nog door andere zor gen gekweld. Zijn zoon en dochter heb ben de huwbare leeftijd Zijn zoon Cléante (een rol van Frank David) heeft zijn oog laten vallen op Marianne (ge speeld door Anne Caudry) en laat Har pagon daar nu zelf verliefd op zijn. Zijn dochter heeft het oog laten vallen op een arme sloeber De ellende wordt kompleet als Harpagon ontdekt dat zijn geldschat verdwenen is Het spreekt voor zich dat dit verhaal van Molière zich in de zeventiende eeuw afspeelt en dat levert vaak een schitterend dekor op Met als altijd de glinsterende pre toogjes van Funès op de voorgrond DE VREK (L'AVARE) Zoals de laatste jaren steeds het ge val was, is er ook dit jaar weer een nieuwe Louis de Funès-film uitge bracht. Onder regie van Jean Girault is er dit voorjaar nog hard aan getrokken om „L'Avare" (,,De Vrek", zoals u wilt) op tijd af te leveren. ,,De Vrek" is vanaf morgen in een groot aantal theaters te zien, waaronder uiteraard ook Amers foort. Door de vakanties waren we nog niet in de gelegenheid de nieuwste Fu nès voor u te gaan zien, maar dat zullen we volgende week uiteraard goedma ken. Aan de andere kant geldt natuurlijk dat wie de naam Louis de Funès hoort vallen, direkt weet wat voor vlees hij in de kuip heeft Met de gegevens die momenteel voorhanden zijn, willen we heel in 't kort toch iets over het verhaal van ,,De Vrek" vertellen i

Leusder Krant | 1980 | | pagina 10