c Humanistisch Verbond komt voor buitenkerkelijke Nederlanders op Nieuw of gewijzigd in dit seizoen uit in Amersfoort Tentoonstellingen in De Zonnehof en Flehite „Wereld en vermogens leven met menselijke proberen te begrijpen" Grootste wens is full-time professional in Amersfoort IP 7 JUN11945 GEMEENSCHAP AMERSFOORT OPGERICHT 1 leusdei- krant: 5 J FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 10 JUL11980 plaatselijk nieuws AMERSFOORT - Het Humanis tisch Verbond Gemeenschap Amersfoort en omstreken is een bloeiende vereniging, die tot nu toe, naar de mening van bestuur en le den, nog wat te weinig aandacht krijgt. Vandaag de schijnwerper van de publiciteit dus op het Humanis tisch Verbond. Aan vice-voorzitter W. J. Hos vragen wij hoe het verbond in Amersfoort is ontstaan. GESCHIEDENIS GEMEENSCHAP AMERSFOORT Wim Hos: ..Toen begin 1945 de be vrijding aankwam vond de eerste her denking van de gevallenen in onze re gio plaats op de Appelweg. Daar troffen de heren ir P Schut. J. Capel (die in middels zijn overleden). Roel Hoge- veen en ik elkaar. Wij waren toen van mening, dat wij in Amersfoort iets moesten gaan oprichten, in geestelijk opzicht, voor de buiten kerkelijken Zo werd op 7 juni 1945 in Amersfoort opgericht Het Religieus Humanistisch Verbond Gemeenschap Amersfoort. We hadden het voornemen om een af deling te worden van een landelijke or ganisatie. Maar in de rest van Neder land bestond nog geen enkele afdeling. Wel had ir Schut een dialoog met Garmt Stuiveling en Jaap van Praag Op 5 oktober 1980 gaan we dit heugelijke feit vieren als ons zevende lustrum! We startten hier in Amersfoort met 35 leden. Toen in 1946 het landelijk Humanistisch Verbond werd opgericht, hielden wij een enquête onder onze le den. En we zijn direkt in dit landelijk verbond overgegaan, we kozen des tijds voor religieus" omdat we tot uit- drukking wilden brengen, dat er een verbondenheid is met de kosmos. Niet goddelijk, maar wel van de aarde met de kosmos. We gaven een maandblad uit. „Ver bondenheid". Dat draait nu nog steeds mee onder dezelfde naam. Het eerste jaar. dat we bestonden hield ir. Schut zes lezingen over de op bouw van de humanistische gedachte. Kees Boeke kwam ook bij ons spreken Het eerst midwinterfeest werd gevierd met een toespraak van de dichteres Henriëtte Roland Holst-van der Schalk. Als lichtdragers kwamen de jongeren van de ANVJ, de Jongeren Geheelont- houdersbond, de Jeugdbond voor ont- houding en de AJC, die de fakkel zou den overnemen Toen het verbond landelijk ging be staan kwamen er ook wat meer verbin dingen naar buiten Het was een primi tief begin Maar er was een geweldige honger naar weten. VEEL BELANGSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJKE VRAAGSTUKKEN In die eerste periode was er veel be langstelling voor maatschappelijke vraagstukken. Tegen de gewelddadige aktie in Indonesië organiseerden wij een demonstratie. Er was een grote bewogenheid, ledereen dacht in die tijd: nu gaat het gebeuren!" Voorzitter Odo Croiset: „De bena ming werd Humanistisch Verbond. On- t der de vlag van het Humanistisch Ver bond bevindt zich een grote schakering van opvattingen Er is een gevoelsma- - tige verbinding tussen „religieus" en kerkelijk. Dat hoeft natuurlijk niet Maar het heeft wèl tot gevolg dat je het steeds moet uitleggen. En dat kun je beter ..voorkomen door de toevoeging „reli gieus" weg te laten. In Amersfoort heb ben we nu 460 leden s In dit verband is het goed om aan te .snijden, dat er wordt gezegd dat het Humanistisch Verbond claimt de - buitenkerkelijken te vertegenwoordi gen. We zijn ons ervan bewust, dat er veel buiten-kerkelijken zijn, die niet zo denken als wij Wij komen wel als enige organisatie duidelijk op voor buiten kerkelijke Nederlanders. Het ledental, dat we ten opzichte van al die buitenkerkelijken hebben, is té gering. Waaraan we werken om dat an ders te krijgen. JEUGD BEREIKEN We proberen de jeugd te bereiken We nemen dat radio- en televi siepraatjes bewerkstelligen, dat wat meer jongeren zich aanmelden. Met jongeren bedoel is mensen tot om streeks veertig jaar. In het algemeen jonge gezinnen. Het is moeilijk om die te organiseren Als ze thuis zijn. zijn ze bezig met hun kinderen of hun hobbie. 15 procent van het ledental bestaat uit jongeren tot veertig jaar. Het is goed om te vernemen, dat ook het hoofdbe stuur de laatste jaren is verjongd. Er zit een heel stel mensen in van om en nabij de veertig jaar. Iets waar we in Amers foort ook naar streven en waar we het laatste half jaar in geslaagd zijn De heer Hos en ik willen onze stoelen best afstaan aan anderen. Alleen: we laten het niet liggen, zolang de anderen er nog niet zijn. We hebben een pluri forme maatschappij en dan moet de samenstelling van het bestuur onder andere kwa leeftijd en sekse daar mee in overeenstemming zijn. Er zitten zes vrouwen en vier mannen in ons be stuur" ORGANISATIEVORM In Nederland heeft het Humanistisch Verbond in de grote plaatsen autonome gemeenschappen, die ook de omge ving bestrijken. Zo heeft de gemeen schap Amersfoort ook leden in Nijkerk, Hoevelaken, Achterveld. Woudenberg, Leusden. Naar gelang van de grootte van de gemeenschappen benoemen deze om de twee jaar een aantal afgevaardigden naar het landelijk congres. Amersfoort heeft drie afgevaardigden. Het congres benoemt een hoofdbe stuur, dat momenteel uit 18 mensen bestaat. Waarbinnen het dagelijks be stuur funktioneert met een ondervoor zitter, een sekretaris en een pen ningmeester. Terwijl de overige be stuursleden hoe langer hoe meer spe cialist gaan worden op bepaalde terrei nen: de krijgsmacht, de kernbewape ning, mileuzaken, vormingsonderwijs, geestelijke verzorging. Die specialisten hebben dan hun inbreng bij de me ningsvorming en beleids-beslissingen binnen het hoofdbestuur. BURO IS GEVESTIGD IN UTRECHT Het hoofdbestuur wordt ondersteund door een buro, dat gevestigd is in Utrecht. Daar zijn drie hoofden van dienst werkzaam: een algemeen di- rekteur, een hoofd verenigingszaken en een financieel-administratieve man Die hebben een aantal medewerkers in full en part-time dienstverband. Er zijn verschillende stafmedewerkers op het gebied van humanistisch vormingson derwijs. geestelijke verzorging, radio en televisie, enz., enz. Aan het Humanistisch Opleidings In- situut worden de geestelijke raadslie den op geleid Hun opleiding staat gelijk met een hogere beroeps-opleiding. „Op ons terrein", zegt de heer C. E Dibbits, de penningmeester van de Amersfoortse gemeenschap, „heb je Het Burgemeester Van Randwijckhuis, een bejaardentehuis met een mede door het Humanistisch Verbond benoemd bestuur. steeds meer specialisten nodig. Wij alle drie zijn vrijwilligers We zijn gepensio neerd. en hebben tijd om wat te doen. Maar je moet plaatselijke ondersteu ning hebben van beroepskrachten. De hoofdraadsman moet meer medewer kers hebben voor de zieken- en bejaar dentehuizen, het leger en voor de ge vangenisbezoeken. Dat is duidelijk een financiële kwestie" HUMANISTEN BEHOEVEN ER KENNING Odo Croisset. „Mensen vinden ons humanisten wat drammerig Dat dram merige komt, omdat wij erkenning be hoeven Omdat de kerken honderden jaren bestaan, en subsidie krijgen, die wij niet krijgen Voor zover wij subsidie hebben, hebben wij daar hard voor moeten knobbelenVandaar dat wij niet aflaten!" Wim Hos: „Er worden in de winterpe riode open huis bijeenkomsten gehou den Daar worden allerlei onderwerpen behandeld, waarover wordt gediskus- sieerd Kernbewapening, euthanasie, en andere aktuele onderwerpen. VROUWENGROEPEN Dan zijn er de vrouwengroepen bij eenkomsten. Die nodigen inleiders uit voor vraagstukken die vrouwen meer interesseren, zoals emancipatie, op voeding. enzovoorts Er is ook een literaire kring. De naam „literaire kring'' is misschien wat te zwaar. Dat weerhoudt misschien men sen om er deel aan te nemen. Maar „boekenclub" vinden we wat te simpel Onderling bespreken de leden boeken. Het is geen verplichting om een boek te bespreken Men kan ook alleen luiste ren. ZONDAGOCHTEND BIJEENKOMSTEN De zondagochtendbijeenkomsten worden als regel gehouden in de tehui zen. die het Humanistisch Verbond sa men met Humanitas heeft tot stand ge bracht. De bijeenkomsten worden op die plaats gehouden om de mensen in de tehuizen gemakkelijk de gelegen heid te geven ze bij te wonen We nemen ons voor om elders in de stad ook van die bijeenkomsten te or mingsleidsters. In Leusden op 2 scho len door één vormingsleidster. In het aanstaand jaar zal er op 12 scholen in Amersfoort door zes vormingsleidsters worden les gegeven In Leusden op 5 scholen door drie vormingsleidsters Vorig jaar waren er 260 leerlingen Dat zullen er in het komend jaar belangrijk meer zijn Welke zijn de plannen voor het ko mend seizoen? De jongeren willen een aantal ge spreksgroepen organiseren op midda gen en avonden, waar de mensen uit Amersfoort en de regio gezamenlijk bij een komen. Soest, Zeist en Utrecht willen ze daar bij betrekken Op het pro gramma staat een aantal lezingen voor ouders met opgroeiende kinderen bij voorbeeld DIALOOG MET DE RAAD VAN KERKEN In het afgelopen seizoen hadden zes mensen van het Humanistisch Verbond een gespreksgroep met zes mensen van de Raad van Kerken. Ds Steen beek was gespreksleider „Daar werd tenminste bereikt", aldus de heer Croiset, „dat we wat meer begrip voor elkaar hebben gekregen. En op het ge bied van het geestelijk vormingson derwijs gaan we gezamenlijk naar de gemeente. Daar hebben we gelijke be langen. Het waren heel prettige gesprekken Een aantal ethische zaken benaderen BEHOEFTE ganiseren, eventueel op een door de weekse avond, zodat de remmende in vloed om in een bejaardentehuis te ko men wegvalt De bijeenkomsten in de tehuizen zijn openbare bijeenkomsten. Maar voor de jongelui, die hier geen connecties hebben, werkt dat niet. Wel is het zo. dat je in de tehuizen altijd verzekerd bent van zestig tot tach tig toehoorders Als je dat elders in de stad organiseert moet je op z'n minst op twintig mensen kunnen rekenen om een inleider te kunnen uitnodigingen. Nu zijn een aantal jongeren uit het verband bezig om onderwerpen te be handelen, en wij willen hen helpen bij de publiciteit Als ze geld nodig hebben wordt dat uit onze kas gefinancierd". De heer Dibbits „Als een bepaalde groep iets wil organiseren krijgen ze fi nanciële steun van ons. We kijken of het niet uit de hand loopt, en of het aansluit bij de geest van het Humanistisch Ver bond HUMANISTISCH VORMINGSONDERWIJS Vorig jaar werd er door ons op 9 scholen in Amersfoort vormingson derwijs gegeven door vier vor- De behoefte aan méér mensen, die opgeleid worden tot vor- mingsleid(st)ers, blijft bestaan. Wij hebben héél veel aanvragen, bijvoor beeld ook uit Hoevelaken, maar wij kunnen daar niet aan voldoen. Wij ho pen in Hoevelaken kontakt te krijgen met één of meer mensen, die de oplei ding willen gaan volgen. In Wouden berg hopen we ook enkele mensen te kunnen aktivieren" De heer Croiset. „In Amersfoort heb ben we een werkgroep, die de mensen begeleidt en stimuleert, en kontakt heeft met de gemeente". Er is een tweede groep, die met de vor mingsleidsters besprekingen heeft en feedback bijeenkomsten organiseert WIE KUNNEN OM STEUN VRA GEN? Wie kunnen bij ons om steun of hulp aankloppen? De mensen, die in de ziekenhuizen zijn opgenomen. De mensen in de bejaardentehuizen. De mensen, die problemen hebben in hun huwelijk, hun gezin, waarbij vaak door verwezen wordt. ZET OP HET ZIEKENHUIS FOR MULIER HUMANIST Wat de mensen in de ziekenhuizen betreft diene het volgende Alleen als degene, die in het ziekenhuis is opge nomen, op zijn formulier schrijft: huma nist (en dus niet: buitenkerkelijk), dan stuurt het ziekenhuis ons daarvan be richt. Wij zorgen dan dat de mensen in kwestie door één van ons bezocht wor den De entree in de ziekenhuizen is niet altijd zo eenvoudig. Maar op het ogenblik gaat dat in De Lichtenberg en in het Sint Elisabethziekenhuis toch re delijk goed. Onze grootste wens is, dat wij hier in Amersfoort een fulltime professional kracht kunnen krijgen, die in beide ziekenhuizen de mensen regelmatig opzoekt En die de vrijwilligers begelei den". wij op dezelfde wijze. In de kring van de Raad van Kerken weet men nu, dat we geen nihilisten zijn. We weten nog niet of deze gesprekken in het komend seizoen worden voortgezet" Tenslotte volgt hier nog de begin selverklaring van het Humanistisch Verbond. Wie zich hiertoe aan getrok ken voelt, kan nadere informatie ver krijgen bij het sekretariaat mevrouw P. D Kaayk, Buys Ballotstraat 17. tel. 033-11761 BEGINSEL Het humanisme is de levensovertui ging. die probeert leven en wereld te begrijpen uitsluitend met menselijke vermogens. Het acht wezenlijk voor de mens zijn vermogen tot onderschei dend oordelen, waarvoor niets of niemand buiten hem verantwoordelijk kan worden gesteld Het humanisme wordt gekenmerkt door: 1 de voortdurende bereidheid zich in denken en doen naar normen van redelijkheid en zedelijkheid te ver antwoorden. 2 de helpende zorg voor de mede mens om hem in staat te stellen zich te ontplooien tot een volwaardig be staan in zelfbestemming. 3. het streven naar een samenleving, waarin vrijheid, gerechtigheid, ver draagzaamheid, eerbied voor de menselijke waardigheid en mede menselijkheid centraal staan. DOEL Het Humanistisch Verbond stelt zich ten doel: 1 allen te verenigen, die met het be ginsel instemmen 2 een centrum te zijn voor verdieping, verbreiding en verdediging van de humanistische levensovertuiging 3. Aktiviteiten te ontwikkelen of deel te nemen aan aktiviteiten van anderen, welke bijdragen aan het ontstaan van een samenleving van mensen, die zich hun verantwoordelijkheid voor zichzelf, hun medemens, de natuur en die samenleving bewust zijn AMERSFORT - Nieuw in het ko- mend seizoen is dat er in samen- werking met het Bumafonds twee kon- serten in de kabaret- en popsfeer wor den gegeven. „Entree" Buma Lichte Muziekfestival Cabaretprogramma 1980 op vrijdag 10 oktober. „Entree" Buma Lichte Muziekfestival Poppro gramma 1980 op woensdag 22 ok tober. Promotie konserten van jong ta lent. MUZIEK VOOR EEN PIEK Nieuw is ook, dat er in samenwerking met het Bumafonds in de hal/straatjes van De Flint zal worden gemusiceerd Iedere vrijdag, dat er een voorstelling is, van plusminus 19.30 uur af Het begint vrijdag 10 oktober „Muziek voor een piek" geeft achter grondmuziek bij het binnenkomen van het publiek. Het maakt de entree wat gezelliger. Leerlingen van de Con servatoria in Utrecht, Amsterdam en Al kmaar zullen komen spelen. Er staat in de hal een mandje, waarin het publiek verzocht wordt een vrijwillige bijdrage van één gulden te deponeren, ter be strijding van de toch wel aanzienlijke kosten, die dit eksperiment, dat vooral de Nederlandse muziek naar voren wil brengen, met zich meebrengt De mu sici zullen zelf steeds iets over de kom- ponisten en hun muziek vertellen In diverse steden is dit muzikaal op treden een groot sukses geworden. De ensembles krijgen wat podiumervaring Het publiek krijgt op onofficiële manier goede muziek te horen. GEEN TELEVISIE OPNAMEN MEER Nu de verbouwing van theater ,,'t Spant" in Bussum gereed is gekomen, zullen er in het Flinttheater geen televi sieopnamen meer plaats vinden van „Mensen op weg naar het konsertpo- dium". MUSEUMKONSERTEN Nieuw is in het komend seizoen, dat als lokatie voor de serie konserten „Po dium voor Jonge Kunstenaars" de on langs gereedgekomen gehoorzaal van het geheel verbouwde en gerestau reerde Museum Flehite is gekozen. Vandaar de officiële naam: Museum Konserten. MUZIEK BELUISTEREN Door de Volksuniversiteit Eemland wordt een kursus „Muziek beluisteren georganiseerd Een aantal konserten als dat van Kaproen, het Mozartp- rogramma Wenen rond 1800. „De Nachtegaal" van David Porcelijn en het konsert van Marjanne Kweksilber en Reinbert de Leeuw zullen worden geïntroduceerd. 10 lesavonden plus 5 konserten voor de somma van 70- met docenten als Renske Nieweq. Her- ckenrath, Rotman, Van der Vinne en Henk Waardenburg WIJZIGING De Dick Hausergroep „Horde" heeft de titel van zijn optreden op maandag 23 maart van „Het labyrinth der verfris singen' gewijzigd in „De Wange- dachten". GAAT NIET DOOR Om financiële redenen kan helaas de op 30 januari geplande voorstelling van „Tijl Uilenspiegel", in een bewerking van Hugo Claus, niet dóórgaan De nodige aanvullingen op en on vermijdelijke wijzigingen van de aangekondigde programma's zullen zo veel mogelijk bijtijds aan het pu bliek bekend worden gemaakt. Rozendaallaan 9 Leusden-C. AMERSFOORT - Het tentoon stellingsprogramma in Amersfoort voor het komende seizoen is op dit moment nog niet afgerond. Er zullen nog talloze tentoonstellingen bij komen, waarover momenteel nog besprekingen gaande zijn. De Zon nehof opent zijn seizoen van half augustus tot half september met een foto-tentoonstelling van de Foto kring Eemland, die gewijd zal zijn aan de sport. Van eind september tot begin no vember zal De Zonnehof een voor Ne derland unieke tentoonstelling brengen van industriële vormgeving en toege paste kunst in Denemarken, „Deense vormgeving" Voorts staan op de nominatie een Leerdamtentoonstelling en een over zichtstentoonstelling van de grafiek, te keningen en schilderijen van Eduard Munch. Vooral ook voor het schoolpubliek komt er een tentoonstelling. „Openbare kunst", die een beeld zal geven van de Kunst in de omgeving, toegepast op de aktuele situatie. Om de vormgeving, en daarmede de omgeving, bewust leef baarder te maken Van ongeveer twintig Haagse ak- warellisten, onder wie Jenny Dalevoort, zullen ter zijnertijd in het nieuwe seizoen ook werken worden getoond in De Zonnehof. De artotheek blijft doordraaien Voor één piek per maand hebt u originele kunstwerken in huis. Museum Flehite organiseert, naast zijn geheel vernieuwde tentoon- stellingskollektie, wisselende eksposi- ties Van begin september tot half oktober komt daar Het Kapelhuis in huis met een uitgebreide kollektie keramiek. In de maand november toont Mu seum Flehite herinneringen aan Konin gin Wilhelmina. die in 1880 werd gebo ren. In de maand december zal Museum Flehite het werk laten zien van de Amersfoortse amateur schilder C. Schoemaker, die eind 1979 bij een ver keersongeluk om het leven kwam Hij schilderde veelvuldig de Amersfoortse binnenstad Op het programma staan voorts nog: 10 jaar Keistadfeesten. 350 jaar RKj parochie aan 't Zand, molens in Utrecht, Merklappen.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5