Foto's van Jan eetcafé-galerie Jonker bij De Hakhorst „Ik kwam in Zuid-Afrika en moest maar zien wat ik er ging doen" I eusd r ran Ks Hydroloog Cees de Wijs: Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 10 JUL11980 _a gevarieerd allerlei 7 Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - In de zomermaanden een ekspositie bij Eetkafee-galerie De Hakhorst, Waarden 259, van het fotowerk van de in Lasvaux-Caziilac wonende Jan Jonker. Galerie De Hakhorst is geopend dagelijks vanaf 16.30 uur. Op zondag vanaf 14.00 uur. En is 's maandags gesloten. De foto's, die Jan Jonker in Leusden laat zien, zijn zwart-wit opnamen van handen schaduwen en typen die hij rond de markt in Arles kiekte. De close-ups van de handen zijn indrukwekkend. Handen, door Jan Jon ker belicht, zijn minstens zo ekspressief als gezichten De hand van een man, die een bosje sjalotjes in een krant mee naar huis neemt De verweerde handen van een oude vrouw, die de hengsels van een boodschappentas achter de rug, tussen de vingers houdt De kor date handen van een groente-vrouw op de markt, die de handen in de zaken van haar spijkerstof-voorschoot steekt De afwachtende handen van mensen die geduldig in een rij op hun beurt staan te wachten. De typische hand in de zij, met de duim op de rug, van een vrouw in een jurk met een alledaags patroontje, die met haar man naar een etalage staat te kijken. Het jongetje met de handjes op de rug, die wat achteruit staat bij het koppel vrouwen, dat in een bak staat te graaien En dan de prachtige opname van vijf willekeurig bijeen geportret teerde vrouwen rond een weegschaal. Waarbij de vrouw op de voorgrond straalt van levensvreugde, die zich in haar houdingen het gebaar van de han den mededeelt. Er zijn ook portretten van mannen die een sigaretje roken. Mooi opgenomen in half zonlicht, halfschaduw. Of die het sigaretje zo lang echter het oor hebben geparkeerd in afwachting van het mo ment dat ze het kunnen opsteken Er is een bejaard Frans echtpaar, waarvan zij op een stoeltje zit Vóór een etalage, waar kennelijk géén etaleur aan te pas is gekomen. Hij staat gewoon, breeduit, te wachten op de autobus En dan zijn er de spelletjes met de schaduwen van mensen. Schaduwen in lichtdoorgangen. Langgerekte schaduwen op de straat. Schaduwen van jongetjes op het gebarsten pla veisel van een zebrapad De foto's, gemaakt met een Ca non-camera, zijn technisch goed te noemen. Van alle foto's bestaan er twee exemplaren. Ze hebben een keurig bijpassend passe-partout met lijst. Ze tonen grote aandacht en gevoel voor het detail. Ze zijn niet bepaald „goedkoop" 350,- per stuk), en die prijs zal ook voor de liefhebbers van de moderne fraaie foto toch wel wat aan de hoge kant zijn. ,l)c iUKKS iiixijn WEKIC' LEUSDEN - Deze week zijn we op bezoek bij hydroloog Cees de Wijs. Hydroloog is zeker geen al ledaags beroep, volgens het woordenboek bestudeert zo iemand de waterhuishouding, -vorming en -beheersing. Kortom Cees de Wijs wordt ingeschakeld als ergens bronnen moeten wor den aangeboord of stuwdammen gebouwd om uit te zoeken of het allemaal wel kan, er geen over stromingen of juist grote droogte door ontstaan. Dat werk heeft hem op nogal wat plaatsen in de wereld gebracht, zijn verhaal be gint in Wageningen, gaat via Ca nada en Zuid-Afrika naar Utrecht en vandaar via Eufraat en Tigris naar Leusden. Cees de Wijs: ,,lk houd me inder daad bezig met het bestuderen van de kringloop van het water, zoals dat naar beneden valt, door de rivieren stroomt, weer verdampt enzovoort Het betekent alleen niet, wat veel mensen nogal eens denken, dat ik ook kanalen, rivieren en sluizen ontwerp Dat laat ik aan anderen over, maar met die mensen werk ik natuurlijk wel nauw samen. In de loop der jaren heb ik met verschillende aspecten van de hydrologie beziggehouden Zo heb ik de loop van verschillende rivieren bestudeerd om adviezen te geven bij het indammen van het water om het optimaal te kunnen gebruiken. Heel anders is het als je moet gaan on derzoeken of je bepaalde bronnen kunt gebruiken voor bevloeiing van land of het eraan onttrekken van drinkwater Ook heb ik studies ge maakt die nodig waren bij het ont werpen van stuwdammen Het komt erop neer dat ik het grootste deel van de dag bezig ben met het aandragen van gegevens voor de technici die zij in hun plan nen kunnen verwerken. Als er bij voorbeeld ergens een stuwdam moet worden aangelegd is het mijn taak uit te rekenen hoeveel water die dam tegenhoudt, hoe groot de ver damping van het oppervlaktewater van het stuwmeer dat ontstaat is en hoeveel water er via doorlaten door de dam moet kunnen stromen Al die zaken worden door mij aangegeven, ik laat het dan aan anderen over die gegevens uit te werken. Technici, ontwerpers, aannemers en noem maar op gaan dan met die informatie aan de slag, maar op dat moment is mijn werk aan dat project eigenlijk alweer voorbij. Ik vertel het hier nu wel alsof je even op een avondje zo'n stuwdam uitrekent maar dat is natuurlijk niet zo Vaak ben je maanden ter plaatse en op je kantoor aan het rekenen en uiteindelijk moet je alles voor je op drachtgever in een net rapportje brengen, wat er ook nog een beetje leuk moet uitzien.'1 GRONDWATERHYDRO- LOGIE ..Het voorbeeld dat ik net gaf is inderdaad wel representatief voor mijn werk Ik heb me voornamelijk beziggehouden met het opper vlaktewater, stuwmeren en irrigatie De hydrologie heeft ook nog andere kanten zoals de grcndwaterhydro- logie, drainage en het oppompen van water In Nederland is mijn tak van de hydrologie niet erg ontwikkeld. Stuwmeren komen hier al helemaal niet voor en bovendien vind je hier niet veel rivieren waar veel werk voor mij aan zou zitten. Onze grote rivieren zoals Rijn en Maas worden namelijk allemaal in het buitenland, voornamelijk Duitsland en Zwitser land „gemanaged". Daar worden de projekten in die rivieren uitgevoerd en niet hier En als het hier wel ge beurt wordt al het werk eraan ge daan door Rijkswaterstaat, voor commerciële bureau s als waarvoor ik werk is hier bijna geen plaats. Daardoor heb ik op nogal wat plaatsen in het buitenland vertoefd Na mijn studie cultuurtechniek aan de Landbouw Hogeschool in Wage ningen ben ik naar Canada gegaan, waar ik hydrologie ben gaan stude ren. Dat was in het midden van de jaren zestig, toen de hydrologie net opgang in de wereld begon te ma ken. Daarna ben ik in datzelfde Ca nada bij een adviesbureau in dienst getreden en daar ben ik begonnen met projekten als waterkrachtcen trales. Voor dat bedrijf heb ik onder andere gewerkt aan een projekt bij de Churchill Falls in Labrador. Maar daar zat ik de hele dag op zo n kan toor m'n berekeningetjes te maken en dat begon me wat te vervelen Bovendien werd het wat slap in die zaken daar en toen heb ik gesollici teerd bij een bedrijf in Zuid-Afrika. Daar werd ik aangenomen als hydroloog en ik ging er vol goede verwachtingen heen Maar toen ik er kwam kreeg ik te horen dat ik zelf maar moest uitzoeken wat ik bij dat bedrijf ging doen. Ik kwam er toen achter dat ze daar maar adverten ties in Europese kranten zetten om dat dat iedere keer weer zoveel „wit mannen" meer opleverde. Ik heb lang na zitten denken wat ik zou gaan doen en heb toen een onderzoekpro gramma opgesteld. Net tegen de tijd dat ik door het theoretisch gedeelte van dat programma was en mate rialen zoals pompen, pijpleidingen en dergelijke wilde gaan bestellen, kreeg ik te horen dat er een beste dingsbeperking was afgekondigd, waardoor m'n aankopen niet door gingen Mooi geen aankopen en geen onderzoek. Ik ben toen omdat ik het daar niet meer zo zag zitten op eigen verzoek overgeplaatst naar een andere af deling van dat bedrijf in Pretoria, waar ik heb meegewerkt aan de ontwikkeling van de plannen voor een stuwdam in Mozambique Toen die dam klaar was. bleek echter dat hij niet gebruikt kon worden, omdat anders een deel van Swasiland on der water zou komen te staan Dat wisten we uiteraard bij de eerste plannen die werden gemaakt, zes jaar voor voltooiing van de dam. ook al maar in die tijd was Swasiland nog Afrikaans protectoraat. Toen we de dam klaar hadden, waren de Swa- si's min of meer onafhankelijk ge worden en de regering die daar zat wilde in ruil voor het onder gelopen land een strook land naar zee. Daar dachten ze in Zuid-Afrika niet aan en sindsdien staat die dam daar zo maar ergens midden in het land, voor ik meen 160 miljoen gulden, zonder dat iemand er wat aan heeft BRONNEN ZOCHT ONDER- Cees de Wijs „Daarna heb ik nog een tijdje ge werkt aan plannen die wel werden uitgevoerd en in gebruik werden ge nomen, maar na een paar jaar ben ik weer naar Nederland teruggegaan. Aan de Vrije Universiteit in Utrecht heb ik toen een cursus oppervlakte- waterhydrologie en statistiek gege ven Er komt namelijk nogal wat sta tistiek bij de hydrologie kijken Nadat mijn contract daar afgelopen was, ben ik naar het bedrijf in Amersfoort gegaan waar ik nu nog werk. Het eerste jaar dat ik voor dat be drijf werkte werd ik uitgezonden door Peter van Meenen naar Indonesië. Daar heb ik samen met enkele specialisten de voorbe reidingen gedaan voor de drink- waterprojekt. Daar moesten we uit zoeken welke bronnetjes wel en welke niet gebruikt konden worden Er zijn er daar namelijk wat met giftig water en het is natuurlijk niet zo best als je die aanwijst voor zo'n plan Ook konden daar lang niet alle bronnen worden gebruikt om water aan te onttrekken en dan komen de problemen pas echt. Je kunt in zo'n geval niet even snel meten hoe diep die bron is en waar het water ervoor vandaan komt, nee die metingen moet je een aantal malen per jaar doen. Het is anders goed mogelijk dat je een bron net onderzoekt op zijn hoogste stand en daaruit op maakt dat hij best voor het onttrek ken van water kan worden gebruikt, terwijl de bron nog tien maanden van het jaar vrijwel of helemaal droog staat. Er zit dan gewoon niks anders op dan iedere keer maar weer opnieuw te meten, in winter, zomer, voor- en najaar. Die schommelingen zijn trouwens toch erg belangrijk in de hydrologie. Zo laat bijvoorbeeld ook de hoogte van het water in een stuwmeer zich niet zo eenvoudig beredeneren. Dat ontdekte ik vooral toen ik van Indo nesië naar Tanzania ben gegaan om een studie te maken van het ge bied tussen de Eufraat en de Tigris. Die studie maken we nu hier af met behulp van een in een computer in gevoerd programma. Zo kan ik be kijken hoeveel water dat gebied in stroomt, verdampt, voor bevloeiing kan worden gebruikt en er weer uit stroomt. Nou. net had ik het al over dat moeilijk te voorspellen niveau van het water in zo'n meer. In die streken heb je een verdamping van ongeveer tweeënhalve meter per jaar. Zo'n dikke laag water verdampt daar van het oppervlakte door de grote hitte. Als je dan bedenkt dat de verdamping in deze streken onge veer 50 tot 70 centimeter per jaar is, is het ook te begrijpen dat wanneer het weer daar een keer tegen zit je zo een meter minder of meer ver damping hebt. Hier kan het hooguit een paar centimeter verschillen. Heb je dus bijvoorbeeld een gebied, zeg maar ergens rond de evenaar, waar de wateraanvoer voor een stijging in een meer van twee meter per jaar zou zorgen, dan heb je in werkelijkheid altijd nog een daling van een halve meter En dat zijn za ken waarmee je bij het berekenen van een stuwdam terdege rekening moet houden."

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7