xl Ook bermen „Pon-lijn" van groot belang voor plantenwereld iffi nu: 2 keer per wek Continental Singers in Amersfoort Geen markt JL krant: Leusder Krant 444 44 4 ir Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Reimus&Snel VAmAMi IN III? M2IISIIEIE ICIt ANT pefstuk 2.-. FOTOKOPIE NODIG? om Ieu5dep Krant DINSDAG 15 JULI 12e JAARGANG NO. 24 -1980 Verantwoordelijk red a kt ear. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum. Telefoon f033-i 941495 .g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 10,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. LEUSDEN Bij het beheren van spoorweg bermen zou het natuurbe houd als doelstelling moeten worden opgenomen. Door hun speciale, kunstmatig tot stand gekomen bo demsamenstelling, maar vooral door hun rust herbergen spoorwegber men opvallend veel en rijke planten gemeenschappen. Dat is de conclusie die de afdeling ecologie van Provinciale Waterstaat Utrecht trekt na een inventarisatie van de plantenrijkdom van spoorwe gen Die conclusie en een aantal aanbevelingen zijn terug te vinden in een rapport dat één dezer dagen is verschenen Drie suggesties doen de onderzoe kers voor het bermbeheer. De be langrijkste is het opstellen van zoge naamde beheersplannen, waarmee het onderhoud van de bermen op papier wordt voorbereid De andere twee, het zo weinig mogelijk gebrui ken van chemische bestrijdingsmid delen en het achterwege laten van afbranden, worden door de NS al steeds meer gevolgd Financiële steun van de overheid achten de samenstellers van het rap port onontbeerlijk Hoeveel hangt volledig af van welke onderhoudsme- thoden worden gehanteerd Nog niet alle spoorwegbermen in de provincie zijn in kaart gebracht. Met name het westelijk deel van de provincie komt nog aan de beurt. Desondanks achten de onderzoekers de resultaten tot nu toe al belangwek kend genoeg om met hun conclusies te komen leder spoorweg heeft, door een combinatie van oorspronkelijke bo dem met het door de mens aange voerde zand. een heel eigen planten groei Daarbij komt nog dat treinen een belangrijke rol spelen in de ver spreiding van planten. Op veel spoor banen zijn zo de Pothoofdplanten waartoe bijvoorbeeld het Langbaard- gras en het grijskruid behoren, terug te vinden. Zeer fraaie begroeiingen zijn de onderzoekers tegengekomen op: de spoorweg Amersfoort-De Haar met de zeer karakteristieke verschijning van de plant met de vreemde naam Riempjes. Voor geïnteresseerden la ten wij hieronder de passage over deze lijn, in Leusden ook wel bekend als de Pon-lijn in zijn geheel volgen: ..Het bijzondere van deze spoorweg is. dat ze thans voor een groot deel niet meer in funktie is. Alleen het noordelijke deel wordt zo nu en dan gebruikt. Het baanvak loopt min of meer door de overgangszone tussen Utrechtse heuvelrug en Utrechtse Vallei. De bodemgesteldheid is dan ook zeer afwisselend van drogere dekzanden tot nattere (rest-)veengronden. Uit tredend bodemwater beïnvloedt het slootmilieu. Ook de baan zelf is hier op vele plaatsen begroeid, dit wijkt af van wat een andee normale situatie gewenst is (onkruidvrij houden bal- lastbed)". „PONLIJN" ..„Ten noorden van de A28 is een zandige, droge bodem Hiervallen op de bremstruwelen aangevuld met zandblauwtje, grasklokje, muizeoor, stijf havikskruid. grootbloemmuur, hengel, kruipwilg en bosbes Het is een begroeiing, die grotendeels ken merkend is voor een ongestoorde ontwikkeling gedurende een langere tijd. Nabij Leusden-Zuid is een groei plaats van riempjes, een soort die langzamerhand karakteristiek ge worden is voor (drogere) spoorber men. De soort heeft een subatlantisch- mediterraan areaal en is in Nederland bekend van 4 zeer uiteenlopend mi lieutypen. Werd ze vroeger meer aan getroffen op open. zandige tot grint- rijke rivieroevers, thans groeit ze veel meer in pioniergemeenschappen met grondster en rode schijnspurrie langs heidepaadjes enz. èn langs spoorbanen en spoorwegstations Riempjes, zo schrijven de auteurs in Wilde Planten, is het enige ons be kende voorbeeld van een echt in heemse plant die zich recent vanuit een geheel natuurlijk oorspronkelijk milieu (rivieroevers) sekundair heeft verbreid overeen kunstmatig door de mens gekreéerde standplaats Als overeenkomst voor wat betreft de 4 standplaatsen geldt een zeer grof korrelig substraat en een permanent pionierkarakter Op meerdere plaatsen in het Utrechtse zullen we deze soort nog tegenkomen Nabij Leusden-Zuid en ook zuidelijker groeien langs de spoorweg zeer gave eikensingels en ook elzensingels, soms zelfs ge mengd Zeer plaatselijk is een open. schrale, grazige vegetatie aanwezig met soorten uit de gemeenschappen van buntgras en zandhaver. In dit type komt voor glad vingergras Zeer gespreid over dit trajekt groei en brem. stijf havikskruid. hop. zand blauwtje. paashaver, reukgras. kan tig hertshooi. Veelal soorten die wij zen op een schraal, zandig bodemmi- lieu Ten zuiden van de weg Wouden- berg-Scherpenzeel is in de spoorslo- ten kwelinvloed merkbaar, hier groeit watervliolier op een aantal splaatsen, langs de slootkanten groeit tevens cyperzegge In deze omgeving zijn wilgenstruwelen aanwezig, als on- derbegroenng komt voor een mono- cotylenvegetatie met mattenbies Dezelfde schralere vegetaties als eer der genoemd komen ook zuidelijk van Woudenberg voor" Gedeputeerde Staten van Utrecht, het dagelijks bestuur van de provin cie, heeft inmiddels met instemming kennis genomen van het rapport. Over de praktische consequenties zal nog nader overleg met verschil lende instanties plaatsvinden. De „Ponlijn" Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. baars woningen bv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C. telefoon 033-943880. i AMERSFOORT Morgen, don derdag 17 juli, verzorgen de Conti nental Singers In Amersfoorts Fon- teinkerk in de Robert Kochstraat een concert. Het optreden begint om 20.00 uur en de toegangsprijs be draagt f 7,50. De Continental Singers hebben al een zeer bekende naam gekregen Dat blijkt wel uit het feit dat zij deze zomer voor de twaalfde maal naar Nederland komen De formatie be staat uit 45 jongeren die afkomstig zijn uit alle delen van de Verenigde Staten. Het programma dat zij bren gen wordt ieder jaar opnieuw samen gesteld en bestaat uit een combinatie van het nieuwste uit de gospel-scene Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur ge opend. Zaterdags gesloten. Verzekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties bvmakelaardiiog LEUSDEN Metaalwarenfabriek Umefa heeft de bedrijfsgebouwen van Heins Betonfabriek aan de Am- bachtsweg overgenomen. Deze ge bouwen waren vrijgekomen na beëindiging van de aktiviteiten van het betonbedrijf. Umefa. gevestigd direkt naast de nu overgenomen bedrijfsgebouwen. is fabrikant van onder andere kam- peerartikelen. De laatste jaren maak te het bedrijf een sterke groei door en het bedrijfsterrein waar Umefazich in 1965 vestigde was dan ook al geruim- te tijd volgebouwd Uitbreiding met de nu aangekochte bedrijfsgebou wen tot een totale oppervlakte van ongeveer 7.500 vierkante meter is een welkome oplossing voorde ruim- teproblemen Naast de integratie van de huidige gebouwen van Heins Betonfabriek zijn de plannen al gereed voor een verdere uitbreiding, waarmee nog- eens zo n 1.000 vierkante meter zijn gemoeid. hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Van de regen in de drup. pag.3 Voetspoorkaartenreeks kompleet pag.3 Bejaardenreis 1980 pag.3 Interview met Rabbijn Jacobs van de Joodse gemeenschap in Amersfoortpag.5 Mevrouw Creutz over haar werk voor de dierenbeschermingpafl-7 Interview met aalmoezenier A. J. Boef van het Militair Pastoraal Centrum in Amersfoortpag.9 LEUSDEN In verband met va kantie van de kooplieden-stand plaatshouders van de Bieshaar In Leusden-Zuid zal er op de vrijdagen 25 juli en 1 augustus geen straathan del plaatsvinden. Wel aanwezig is de vishandel van de heer Van Diemen. OPRUIMING Alio PERKPL ANTEN kosten nu 40 cent per stuk. Per lOOstuks 30.-. GERANIUMS EN FUCHSIA'S GROTESTAM- FUCHSIA'S 10.-. KWEKERIJ G. STUIVENBERG Nlouwstraal 62. Sche.par.zeel Nu ook wolop verkrijgbaar W1NTERK00LPLANTEN, WINTER-ANDUVIE, PR0 EN SLA enz. Tevens verschillende soorten VASTE PLANTEN: 's Avonds na zes uur gesloten Rozendaallaan 9 Leusden-C. De door Umefa aangekochte bedrijfsgebouwen van Heins Betonfabriek. bij u in de brievenbus, op dinsdag en donderdag. Ik wil graag abonnee worden op de •n ontvang da krant 1 maand gratis. (Het abonnementsgeld voor een heel iaat bedraagt 40 -) Bovendien verwelkomen wij onze nieuwe abonnees met het Leusder Krant Zwanenbordspal Naam: Adres: Plaats: U kunt doze bon in een open envelop (zonder postzegel) zenden naar Administratie Leusder Krent. Antwoordnummer 211,3000 XA Leusden Of afgeven bi| de Leusder Krent, kantoor Rozendaallaan 9 Leusden-C Tel. 033-941495 (Dit aonbod geldt alleen voor hen. die gedurende de laatste 4 maanden geen abonnee waren

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1