„Ik geef, wat de mensen ervan nemen is hun zaak" 10% RABBIJN J. S. JACOBS VAN DE JOODSE GEMEENSCHAP IN AMERSFOORT: korting op alle artikelen Nog maar één maand zijn wij in Hamershof gevestigd. Nog maar één maand hangt de kollektie in de winkel. 10-50% korting. Jacks Overhemden Zomer pantalons Polo's Hemden korte mouw Shorts T-shirts extra samenleving DINSDAG 15 JULI1980 door Anco Mali AMERSFOORT J. S. Jacobs van Ja Joodse gemeenschap In Amers foort. Hij behoort tot de Chabad-rlch- ilno van de Chassldlem. Dat komt In Je loop van ons gesprek naar voren. De Chassldlem zijn de aanhangers van een beweging, in het orthodoxe jodendom, die In de 18e eeuw in Oost-Europa Is ontstaan. Hij zegt, dat het er bij het authentie- <e Jodendom niet toe doet tot wat roor richting hij behoort. In de dienst an de synagoge heeft de rabbijn jeen funktie. De rabbijn is een Jood je jurist, die erop toeziet dat er ge- eefd wordt volgens de Joodse wet- :en. Hij houdt wèl de toespraak in de jynagoge, maar hij is niet de voor zanger. Dat is een fundamenteel ver schil met de dominees en de priesters n de protestantse en rooms-katho- ieke kerken. Drs L. D. Meyers beschrijft in zijn uitstekende onderzoek „Chassidis me in Israël" de Reb Arrelech van Jeruzalem in de wijk Mea Sheariem. In het oorspronkelijk chassidisme werd vooral de nadruk gelegd opeen meer emotionele religieuze beleving. Chassidiem onderscheidden zich in de begintijd door een zeer geëmoti oneerd gebed en in het algemeen door een manifestatie van hun reli gieuze gevoelens in het dagelijks handelen Rabbi Schneur Zalman van Liadi (1745-1812), richtte de Chabad-rich- Jting op. waarbij het woord chabad IJeen afkorting is van de Hebreuwse termen voor drie intellektuele eigen- ■schappen, die onderscheiden wor den. Eigenschappen waarmee ie mand zijn gevoelens van eerbied en liefde tot G-d moet opwekken. (Over eenkomstig het gebruik in het ortho- t*tdoxe Jodendom wordt het woord G-d niet voluit geschreven). De huidige Lubavitcher Chassidiem zijn de vertegenwoordiges van deze richting. MEER NADRUK OP INNERLIJK „De Chabad-Chassidiem leggen meer de nadruk op innerlijk dan puiterlijk. Chabad-Chassidiem be- schouwen meditatie als essentieel Chabad-Chassidiem bereiden hun k dagelijkse ochtendgebed voor door Chassidische geschriften te bestude ren en daarover na te denken. Tijdens het gebed worden deze bespiegelin- gen voortgezet. Er ligt geen bijzonde re nadruk op uiterlijke kenmerken als kleding. De muziek van de Chabad is jl duidelijk meditatief. De groep staat open voor buitenstaanders en is f goed georganiseerd. De rebbe is in eerste instantie gids en leraar op de levensweg. Op dit ogenblik is de Lubavitcher richting inhet Chassidisme de enige representant van de Chabadstro- ♦♦ming. Opvallend is dat Chabad als enige stroming in het Chassidisme met een eigen schriftelijke traditie geen afsplitsingen in zijn historie kent. Momenteel is het Chassidisme over de vier windstreken verspreid Imet als centra Israël en Amerika Zij zijn de kern van de huidige orhtodo- xie". In Amersfoort was vóór de heer Jacobs de heer Abraham Levi rabbijn van de Joodse gemeente. Hij had een zeer hechte binding met de gemeen schap in Amersfoort. Na de tweede wereldoorlog kwam hij in Amers foort, waar toen een vrij grote Joodse gemeenschap was. De heer Levi was, evenals de heer Jacobs nü, verbon den aan de Sinai-kliniek Een jaar na het overlijden van de heer Levi in 1974 kwam de heer Jacobs naar Amersfoort Het is in de Sinai-kliniek, dat dit gesprek plaatsvindt. Als ik zeg. dat ik in Amsterdam heb gewoond, zegt Rabijn Jacobs, dat zijn vader daar ook vandaan komt. Deze was opti- ciën, en had voor en na de oorlog een zaak in de Ferdinand Bolstraat. Het woord „oorlog" is gevallen, en dat zal als een rode draad door het gesprek lopen. OORLOG „Ik ben zelf van na de oorlog", zegt de rabbijn, „maar ik wordt dagelijks Rabbijn Jacobs. gekonfronteerd met de oorlog De een heeft zijn hele familie verloren. De ander heeft geen kinderen meer En gaat u zo maar door De oorlog en de vernietiging van de Joden zijn het alles bepalend patroon in heel veel levens". Rabbijn Jacobs werkt officieel één dag per week in de Sinai-kliniek Hij is er trots op. dat de Sinaïkliniek de enige geheel koshere psychiatrische kliniek in geheel Europa is. De spijs wetten worden in de Sinaïkliniek vol ledig in acht genomen, zodat ook de volgens de wet levende Joden hier zonder meer kunnen zijn. De Sinaïkliniek heeft 200 patiën ten, en bestrijkt een totaal van 700 mensen, die thuis bezocht worden Met wie gesprekken worden gevoerd Met wie over de oorlogsproblematiek moet worden gesproken Daarnaast reist de Amersfoortse rabbijn naar Overijssel, en geeft daar kursussen voor volwassenen, leidt diskussiegroepen. bezoekt mensen thuis Ook gaat hij regelmatig naar Friesland om de daar verspreide Jo den te bezoeken. Twee dagen in de week werkt hij met rabbijn Vorst voor het neder- lands Israëlitisch Kerkgenootschap in Amsterdam. Dat is de federatie van de 44 Joodse gemeenten in Neder land. „Vanuit Amsterdam", zegt rabbijn Jacobs, „werken we door heel Ne derland om de gemeenten kultureel en edukatief te begeleiden. Dat wil zeggen: men wil een Joodse avond organiseren, men wil iets organise ren voor de jongeren. En men heeft er eenvoudig de know how en de mid delen niet toe Wij verlenen vanuit Amsterdam onze steun We organi seren jeugdkampen. Daar komen kinderen uit heel Nederland. Vaak woont er ergens in een Ne derlands gehucht één Joodse fami lie. Die kinderen zijn dan erg geïso leerd. Daarom proberen wij in zomer en winter die kinderen zo nu en dan eens bij elkaar te brengen' De gemeente Amersfoort heeft een eigen voorzanger, de heer Brom. die direkteur is van Middeloo en die voorzitter is van de Joodse gemeente in Amersfoort. „Hij is zéér muzikaal", bestempelt de rabbijn hem Ik vraag naar het karakter van de dienst in de synagoge. IN EERSTE INSTANTIE THUIS Rabbijn Jacobs: ..Het Jodendom is geen kerkgodsdienst. Het Joodse le ven is in eerste instantie thuis. Pas in de tweede instantie in de synagoge, de sjoel. Ik ben in de sjoel aanwezig, en houd een toespraak". De Joodse gemeenschap in Amersfoort telt 200 zielen, en be hoort daarmee, na de tweede wereld oorlog, in Nederland tot de middel grote gemeenten na Amsterdam, Rotterdam en Den Haag Elke dinsdagavond geeft rabbijn Jacobs Joods studie-onderricht Hij en zijn vrouw, een Engelse van Russi sche origine, geven beide diverse kursussen in Amersfoort. Joden uit de wijde omgeving komen daarvoor naar Amersfoort. NIJPEND GEBREK AAN LOKALITEIT „We hebben een prachtige syna goge", zegt de rabbijn. „Die we ech ter nauwelijks of niet kunnen onder houden Het gebouw valt onder Mo numentenzorg Het is een oude synagoge, die geen lokaliteit heeft voor bijeenkomsten. Met het gevolg dat we alles bij mij thuis moeten doen. Dat is een enorm probleem Bij het laatste Purimfeest hadden we 140 mensen. Gelukkig stelde de Sinaïkliniek zijn auditorium beschik baar Maar ideaal is die omgeving natuurlijk niet. Op de Seideravond hebben we slechts plaats voor 80 mensen. Dat moeten we heel veel mensen teleurstellen We vieren de Seideravond achter in de synagoge, die daar niet op gebouwd is In de Drieringensteeg is men bezig om gedaan te krijgen, dat daar drie oude huisjes, die van de Joodse ge meente zijn. tegen de vlakte gegooid mogen worden om daar een Joodse We gingen ook vaak het leger in om geestelijke bijstand te verlenen. Ik was in de Jom Kippoer-oorlog Ik was in Egypte. Ik heb er vreselijk veel narigheid gezien Onze rabbijn zetelt in Amerika Die stuurt de mensen, die dat willen, de wereld in om te gaan helpen. En als zodanig ben ik weer in Nederland verzeild geraakt. De kontakten, die ik heb zijn voor 99 procent met mensen die Jood zijn, maar die praktisch bekeken daar soms nauwelijks iets aan doen Als je kosher wilt leven en eten moet je bij voorkeur in Amsterdam wonen Maar dat geeft geen problemen. Ik gééf, en wat de mensen er van nemen in hun zaak. Natuurlijk zie ik graag dat de mens veel neemt Maar ik krijg er geen complex van De existentie van het Joodse volk is, dat de mensen leven volgens de thora, maar wij zeggen niet: die is slecht, en die is goed Hoewel de Joodse gemeenten in Nederland het beeld vertonen van de omgekeerde pyramide is de Joodse gemeente in Amersfoort een afge knotte pyramide. Er zijn veel jonge kinderen, ook uit de omgeving Ze krijgen Joodse les. De gebeden wor den in het Joods uitgesproken. De kracht van het Jodendom is, dat de Joden vasthouden aan de oude waarden. Die niet ouderwets zijn Integendeel: zeer modern. De Joodse wetten zijn niet uit de tijd. Die blijken steeds weer opnieuw goed te zijn voor de mens De opvoe ding van het kind begint al als het kind bij wijze van spreken nog in de buik van de moeder zit. Als het kind geboren is: juist die eerste dagen van het leven zijn zéér belangrijk. De besnijdenis vindt op de achtste dag plaats De achtste dag in het leven is de dag. waarom de mens het minst kans heeft op bloedingen Via bloedanalyses is men daar momen teel ook achter gekomen Het Jodendom is heel streng in zijn huwelijksleven, dat centraal staat Het huwelijk is een celletje, en ik dacht dat dat best gunstig is Al die moderne uitspattingen, daar staat het Jodendom niet achter. Zo kan ik uren doorgaan. Met din getjes. die de wetenschap aanvanke lijk als onzin beschouwde, en die achteraf toch blijken te kloppen In Amerika heb je vreselijk veel professoren, die in kontakt waren met de wetenschap; zeer grote fysici, die weer als vrome Joden zijn gaan leven. Maar het Jodendom is niet een soort gezondheidsdieet Het is een levensvisie, die het mogelijk maakt om de problemen die je ontmoet, ook aan te kunnen. lokaliteit op te richten Men belt ons vaak uit heel het land of we hier in Amersfoort een bijeenkomstmoge lijkheid hebben Je hoort een gemeenschapshuis te hebben, waar je als Joodse gemeente samen kunt zijn. We hebben regel matig bijeenkomsten voor jongeren Die houden we dan eens bij die, dan bij die thuis. Dat puilt vaak de huizen uit We willen als inwoners van (de Joodse gemeente) Amersfoort men sen van de Sinaïkliniek als groepjes bij de Joodse gemeente uitnodigen. Maar dat kan niet, want we hebben geen lokaliteit, waar we ze kunnen ontvangen Het zou ook leuk zijn, als we als gemeente iets voor de kinde ren van de Sinaïkliniek zouden kun nen organiseren. De bejaarden in Amersfoort en om geving zouden best eens een kaartje willen leggen. Maar al weer: er is geen plaats van samenkomst voor hen" Ik vraag de rabbijn hoe hij rabbijn is geworden, en welke opleiding hij daarvoor heeft moeten volgen. TALMUD-STUDIE VRAAGT WISKUNDE- AANLEG Hel exterieur van de Amersfoortse synagoge. ALÈF, BEET, GIMEL Typerend voor het Joodse geloof is het volgende verhaal, waarmee we dit gesprek met de rabbijn willen beslui ten Een Joodse geleerde had ge zien. dat iemand anders op een veel hoger nivo was gekomen dan hijzelf. Hij besloot de man te gaan opzoeken om te zien hoe deze dit had bereikt. Van de man hoorte hij dat deze niet kon lezen Hoe heeft u dan gehan deld. vroeg de geleerde, om zó hoog gewaardeerd te worden? „Ik kwam in de sjoel", zei de man. „en zei Alèf. beet. gimel En daarna Lieve G-d. maakt u daar maar van wat het beste acht!" Rabbijn Jacobs „Ik heb een gym nasium bèta opleiding. Voor de tal mudstudie moet jeeen wiskundeman zijn Als je een wiskunde-aanleg hebt. maak je een redelijke kans voor deze studie. De talmud is in het Aramees (de taal. die in de noordwestelijke Srmiti- sche groep naast het Fenicisch en het Hebreeuws voorkomt, A.M.) geschreven, en deze taal moet je beheersen Ik heb viereneenhalf jaar in Parijs gestudeed aan de Ecóle Rabbinique Daarna heb ik een half jaar in Ameri ka gestudeerd aan hetzelfde insti tuut Ook nog een half jaar aan het rabbijnseminarium. Toen ben ik ge trouwd Tot dat moment had ik een algemene talmudische opleiding Daarna ben ik me gaan specialiseren op een seminarium in Israël Mijn vrouw heeft een opleiding ge had voor lerares. Zij gaf les op een school en daar leefden we in Israël van. Ik had een beurs. Hield me naast de studie bezig met sociaal en pasto raal werk Je moest toespraken hou den in de synagoge. In de plaats, waar ik woonde, waren 23 synago gen Ik „had" er vijf, en ik had een systeem ontwikkeld dat ik daar pre cies binnenkwam op het moment, dat ze aan de toespraak toe waren. Dat deden al die jongens, die in het semi narium studeerden. Het was een enorm goede training. De Amersfoortse synagoge. POSITIE VAN DE VROUW Ik vraag de rabbijn naar de positie van de vrouw bij de Joden. „Het Jodendom zegt", stelt hij, „dat man en vrouw biologisch anders zijn. en daardoor krijg je een bepaal de taakverdeling Dat betekent niet. dat die niet in elkaar overloopt Over het algemeen zorgt de man voor het naar buiten treden. De vrouw is in eerste instantie belast met het „binnen" van het gezin. Zij is daardoor niet minder belangrijk. Het Jodendom hecht zéér veel waarde aan de opvoeding van de kinderen Aan de warmte in huis. Het Joden dom geeft warmte aan hen, die geen huis hebben, geeft veel geld aan mensen, die daar om vragen De man is onderweg De vrouw is in het huis. Wordt de vrouw achtergesteld? „Integendeel. Ze moet zeer goed „behouden" worden door haar man De rechten en plichten, die de vrouw in het gezin heeft zijn zéér belangrijk. In het Jodendom zijn vrouwen de genen. die werkzaam zijn op het soci ale gebied. Vaak meer dan mannen De Joodse vrouw is niet ongelet terd Vaak heeft ze een heel goede opleiding gehad Vandaag de dag zegt men. dat de vrouw gelijk aan de man moet zijn. Als je gaat kijken, wat de man alle maal verplicht is aan de vrouw, hoe hij haar moet bejegenen dat is zeer uitgebreid Bij de vrome Joodse ge zinnen loopt de man achter de kin derwagen Hij doet vaak de afwas. Beiden, man en vrouw, zijn belang rijk. en hebben bepaalde taken in het leven, die best in elkaar kunen over vloeien Aan alle taken zitten de pret tige en de vieze kanten. Als je de meisjesinternaten neemt, dan heb je daar direktrices en lera ressen En neemt u Deborah, konin gin Esther. Onze aartsmoeders Sa* rah. Rachel, Rivka. Lea Dat waren vrouwen, die niet te onderschatten,, waren!" Bij L D Meyers lees ik onder het hoofdstuk „Het gezin" „Hoewel de vrouw op de tweede plaats komt. weet iedereen da» zij de scepter zwaait over het huisgezin. En de betoonde hommage aan haar man is dan ook vooral van formele aard Haar man zal haar raad vragen in alle aangelegenheden, dieniet van Joods wettelijke aard zijn. Op dit laatste terrein beslist hij, omdat hij alleen daartoe gerechtigd is. Meer in het algemeen kan men zeggen, dat de man de hoogste sta- tus bezit in het vlak van het geestelij ke. en de vrouw op stoffelijk terrein Geest en materie vormen in het Chassidisme een tegenstelling, waarbij geest hoger wordt gewaar- deerd dan het stoffelijke Een man wordt als méér geest gezien, en een vrouw wordt meer verbonden met de materie Een inversie daarvan wordt verwacht in de Messiaanse tijd. waar bij de „onthulling" van de materie plaatsvindt. In die tijd zal materie hoger dan geest zijn, omdat dan de ware aard van de materie geopenb aard zal worden Toch ontvangt u op alle artikelen Er is vast iets voor u bij. Komt u even kijken, het loont beslist de moeite. Hamershof Telef. 942702

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5