„Dieren beschermen betekent mensen beschaving bijbrengen" „Het proces Adolf Hitler": huiveringwekkend boek 598 Mevrouw L. Creutz-Dorré, jeugdcommissielid Dierenbescherming: Dierenbescherming richt aandacht ook op jeugd ■I CENTRA WIMWAHLE DE GRUTTERIJ10 LEUSDEN-C. FRIKANDO HALFVOLLE MELK 70" KARNEMELK 7Q MAGERE MELK 7 Q GEZINSPUDDING JOLLY SLAGROOMTAART CARLTON SPITSKOOL Ao PERZIKEN DIEPVRIES- SPINj SPINAZIE gg JONGE KAAS PAARDEROOK- VLEES 8. co GEBRADEN GEHAKT 4 RUNDERGEHAKT H.O.H. GEHAKT WINKELCENTRUM HAMERSHOF interview door Peter van Meenen Donderdag: 500 gram DINSDAG 15JUL11980 iBUSlflfSI* kltMt II Mevrouw Creutz: „Respect voor dieren is vaak ver te zoeken". Hitler als Emmausganger. Hitler als de overlevende, die een „nieuw" even begint onder valse naam. Hit- i er, de man, die miljoenen doden op rijn geweten heeft, wil genoegdoe- ling en vraagt alsnog om een pro- :#3. Op het eerste gezicht zeg je: een logal lugubere grap. Maar het vormt wel de basis voor een interessant en f arg boeiend boek van Philippe van =tjndt „Het proces Adolf Hitler". Alleen al de gedachte al, dat Adolf Hitler, de personificatie van het Nazi- cwaad, nog in leven zou zijn, zou voor reien onverteerbaar zijn. Philippe van Hjndt heeft van deze op zich interes- ;ante theorie een roman gemaakt, die fan het begin tot het eind blijft boeien èn ntrigeren Van Rjndt beschrijft, hoe Hitler in de aatste uren van zijn rijk in de rijksbun- ;er in Berlijn zijn laatste stomme fout naakt hij mist, als hij zichzelf door het loofd wil schieten. Hij vlucht, een waanzinnige, half verdwaasde man. Hij omt uiteindelijk (mèt een fikse i loudvoorraad) terecht in het Beierse lorpje Emmaus, waar hij liefdevol wordt opgenomen, omdat men denkt met een arme soldaat te doen te hebben in plaats met hun hoogste baas. Mede dankzij het goud wordt hij later de wel doener van het dorp Als Werner Busse leert men in Emmaus hem kennen als een vriendelijke, wat eenzame man, die veel voor zijn dorpsgenoten over heeft. Een voortreffelijke kweker ook. Van Rjndt schetst Hitier als een man, die in wezen niet is veranderd. Het is de omgeving, het milieu, waarin hij leeft, die het karakter versluiert of verscherpt. Uiteindelijk, als Hitier een oude man is geworden, besluit hij de wereld uit te dagen. Want volgens hem kèn de we reld hem niet veroordelen voor wat hij gedaan heeft. Immers: in de 25,30 jaar die volgden na de tweede wereldoorlog hebben tal van andere politieke we reldleiders in naam van demokratie en gerechtigheid eveneens bloed vergo ten en verderf gezaaid. Hitier geeft zich aan bij de officier van justitie in Mün- chen. Met de simpele woorden: ,,lk ben Adolf Hitler" begint opnieuw een Kaf kaiaanse nachtmerrie, die haar climax vindt in een internationale rechtszitting voor een haastig opnieuw bijeen ge trommeld tribunaal Het blijkt, dat het geloof in Hitier groter is, dan zou kunnen worden verwacht en de opvolger dient zich reeds aan: Helmut Toller, een zeer begaafde advokaat, geboren in Em maus, de verdediger van Adolf Hitler, die alsnog ter dood wordt veroor deeld. Hitier zegt aan het slot van het boek tegen Toller: „Eens, dat beloof ik u, zal dit vonnis nietig worden ver klaard en de rechtvaardigheid zege vieren Want ik bezit het ge loof!" Huiveringwekkende woorden, die lang blijven nagalmen. Want ook al Is „Het proces Adolf Hitler" een roman, het zaad is gezaaid. En al te talrijk zijn hen, die wachten om te kunnen oogsten. V. „Het proces Adolf Hitler" (The trial of Adolf Hitler - 1978), vertaling Hans Rusche. 1980. Uitgave: A. W. Sijthoff, Alphen a.d. Rijn. Gebon den: 343 biz. bevatten. Wel is het natuurlijk van belang dat ter ondersteuning van de lessen ook bezoeken worden ge bracht aan bijvoorbeeld een boerde rij, een dierenarts, -tehuis of een bos Ze moeten bijvoorbeeld ook weten wat het belang van de dierenambu lance is en hoe je een dier verzorgt en dat kan niet alleen uit boeken geleerd worden Om de kinderen te leren hoeze een dier moeten verzorgen zijn we op het ogenblik ook bezig met een dieren verzorgingscursus, niet echt een EHBO-cursus. maar een serie lessen waarin ze wat meer begrip kunnen krijgen voor de gewoonten van een dier. het leren te onderhouden en er mee om te gaan. De kinderen moeten we in de cursus leren te observeren en ook gaan we in op het vissen en de jacht. Laat die kinderen zich maar eens afvragen waaróm ze met een hengel in hun handen langs het water zitten". DIASERIES Naast de leerpakketten en lessen op de boederij of in het bos kunnen de kinderen ook in de klas nog voor lichting krijgen van de vrijwilligers van de Dierenbescherming Me vrouw Creutz gaat al meer dan twin tig jaar de scholen in Amersfoort en omgeving af om voordrachten en vragenuurtjes te houden En uit die bezigheden is ook al weer een idee geboren, namelijk het maken van een film en diaseries die de voordrachten kunnen ondersteunen Tot nu toe moesten mevrouw Creutz en haar collega's hun lessen verluchten met zelf gemaakte foto's of tekeningen die dan in de klas moesten worden doorgegeven. Mevrouw Creutz is op dit moment druk aan het werk aan het script voor twee van series: een over een dieren tehuis en een over wintervoeding, twee zaken waar ze jaren ervaring mee heeft. Daarnaast worden series voorbereid over een dierenambulan ce, het werk van de dierenarts, dieren in het wild, zeldzame dieren en dieren in de dierentuin. Mevrouw Creutz: „We hebben nu drie fotografen gevonden die na de zomervakantie beginnen met het ma ken van de dia's. Wezijn nogal geluk kig dat we die mensen hebben ge vonden, want zij doen al het werk voor niks en dat betekent dat er weer extra geld is voor andere activiteiten. Het is ook bij de Dierenbescherming schipperen met het geld." MENTALITEIT VERANDEREN Er worden als je het zo allemaal op een rij zet nogal wat aktiviteiten on dernomen om die verstoorde verhou ding tussen kind en dier weer rechtte trekken Waar misschien omher- haling in de toekomst te voorkomen is het fout gelopen, u noemde toenemende vestedelijking en een in flats opgroeiende jeugd als makkelijk aanwijsbare oorzaken, maar dat kun nen toch niet de enige oorzaken zijn? Mevrouw Creutz ..Nee, zeker niet. Natuurlijk ligt ook een flink deel van de schuld bij ons volwassenen, de ouders. In deze tijd begint het huis dier steeds meer een wegwerpartikel te worden, vandaag kopen we een hond, morgen gaan we met vakantie en dan binden we hem in het bos maar aan een boom of zetten hem uit de auto Op de televisie zie je volwas senen jonge zeehonden doodslaan en oliganten afschieten. Dat zien kin deren ook en die gaan daar in hun denkwereld mee door met alle ge noemde gevolgen Kinderen immite- ren nou eenmaal graag volwassenen Daar komt dan ook nog bij dat de jeugd zich tegenwoordig sneller ver veelt, er is in veel grote steden nau welijks plaats meer voor ze om te spelen en dan worden er al snel baldadigheden uitgehaald en daar worden ook dieren het slachtoffer van. Maar toch blijf ik er bij dat de jeugd niet gewelddadiger wordt, dat is mijn eigen mening, die alleen op eigen ervaring is gebaseerd. Waar we in ieder geval aan zullen moeten gaan werken is een mentali teitsverandering, ook bij de volwas senen We zullen de mensen zoveel beschaving bij moeten brengen dat ze het dier net zo respecteren als hun medemens Ik zeg danook altijd maar dieren beschermen is mensen be— schaving bijbrengen". AMERSFOORT „Er zijn mensen dis voor de dieren opkomen. Denk Mn de tv-beelden van kerels die het nssrfcnuppelen van jonge zeehonden trachten te verhinderen. Of aan de mannen die het harpoeneren van walvissen belemmeren In Iele rubber bootjes. Aktuele beelden die tot de rerbeelding spreken, enkele van de reis mogelijke voorbeelden. Want er wordt veel meer voor dieren gedaan en meestal heel wat minder opval- Jiend. Het overgrote deel van al de gevallen waarbij mensen voor dieren opkomen haalt het nieuws nou een maal niet. Maar dat maakt ze niet minder belangrijk". Zo ongeveer, luidt de inleiding van sen van de vele folders die de Neder landse Vereniging tot Bescherming /an Dieren, kortweg de Dlerenbe- ichermlng, uitgeeft. En een van die v mensen zoals In de foldertekst ge- y loemd, Is mevrouw L. Creutz-Dorré )jlt Amersfoort. Ooit, zoals zij zelf vertelt, haar werk bij de Dlerenbe- ichermlng begonnen met het voeren /an honden en katten in hetdlerente- luis, het timmeren en verven van lokken. Zij Is achttien jaar secreta- 'esse van de afdeling Amersfoort ge- y weest en sinds 1977 zit zij in de olnnen de Dierenbescherming opge- 7 ichte Jeugdcommissie. Zij is ook sen van degenen geweest die de 7 lanzet tot oprichting van die com- missie hebben gegeven, y Hoewel de jeugd volgens mevrouw Sreutz zeker niet wreder Is dan vroe- i jer, hoor je, zo vertelt zij, toch steeds meer spreken over dierenmlshande- Ing door diezelfde jeugd. Volgens j mevrouw Creutz is die agressie te- jenover dieren het gevolg van de J\ rerstoorde verhouding kind-dier en jaar moet wat aan gedaan worden, j co is de mening binnen de Jeugd- ïommissle. Ij Mevrouw Creutz: „Wij zijn in no- 'ember 1977 gekomen tot de oprich- ing van de Jeugdcommissie binnen de Dierenbescherming. Daar heb ik zelf wel een beetje de initiatieven voor genomen en ik zit nu ook in die commissie omdat ik hier in Amers foort al achttien jaar bezig was met de jeugd te interesseren voor het werk van de Dierenbescherming. Vrijwel iedere plaatselijke afdeling heeft zich altijd al wel ingezet voor dat jeugd werk al wordt er wel gedacht dat het iéts van de laatste tijd is het belangrijkste dat we met het instellen van de Jeugdcommissie hebben be reikt is dat alle aktiviteiten gecoördi neerd en waarschijnlijk ook wel beter begeleid kunnen worden. En als je eenmaal zo'n commissie hebt, moet je je ook een duidelijk doel voor ogen stellen en dat is de verbetering van de relatie tussen kind en dier. Die relatie is danig verstoord en daar zijn natuurlijk vrij eenvoudig oorzaken voor aan te dragen als veel te dichte bevolking in de grote ste den, het wonen in flats waar kinderen opgroeien zonder dat ze eens een keer een vogel of een kat in een tuintje kunnen zien en ook de steeds verdergaande verstedelijking. Je kunt stellen dat door die oorzaken het contact dat kinderen met de na tuur en de daarin levende dieren zouden moeten hebben goeddeels verloren is gegaan, daardoor hebben die kinderen vaak ook helemaal geen inzicht meer in het leven van die dieren Daarom hebben we nu het jeugd lidmaatschap ingevoerd leder kind tussen de tien en zestien jaar kan dat jeugdlidmaatschap aanvragen en wij geven als bewijs van lidmaatschap een paspoort. Mies Bouhuys heeft de tekst voor dat paspoort geschreven en op de Rietveld Akademie zijn de illustraties ervoor gemaakt. In dat paspoort, dat vanaf 4 oktober, we relddierendag. wordt uitgegeven, kunnen de kinderen al hun aktivitei ten af laten stempelen We hopen echt dat dit een stimulans voor de jeugd zal zijn om wat meer respect voor de dieren en natuur in hun omgeving te krijgen en ook te tonen aan anderen LEERPAKKET Om de verstoorde relatie kind-dier weer wat te verbeteren heeft de Jeugdcommissie naast het jeugd- paspoort nog andere plannen die deels al uitgevoerd zijn en deels op uitvoering wachten. Zo is er een leer pakket voor het basisonderwijs sa mengesteld, bestemd voor de derde en vierde klassen. Het pakket bestaat uit een zogenaamd doe-boek, een praat-boek en een handleiding voor de leerkrachten. De boeken zijn geschreven door Marielouise van Kleef en Joop van Dalen, die de kinderen kennis laten maken met de leefgewoonten van de meest voorko mende huisdieren. In het doe-boek is bovendien een aantal opdrachten opgenomen variërend van het inkleu ren van de tekening van een hondje tot het zelf schrijven van een verhaal over katten en het bouwen van een voederbakje voor vogels. Zo'n 8.500 van die paketten hebben hun weg naar school gevonden en er wordt druk gewerkt aan een uitbreiding van het leerpakket Mevrouw Creutz ..Naast dit pakket zijn we op het ogenblik een tweede aan het voorbereiden, bestemd voor de vijfde en zesde klassen van het basisonderwijs. En daar staan ook weer gegevens in en opdrachten die de kinderen net zo ver uit kunnen werken als zij zelf willen, alleen is de stof die in dit pakket wordt behandeld wat zwaarder Maar dat mag ook voor een vijfde en zesde klas. In het boek dat ook dit pakket begeleidt, kunnen de leerkrachten alles vinden wat no dig is om de lessen verder uit te diepen, al naargelang de klas het kan liter t ^7 liter f 9 liter f W i_ SPERZIEBONEN 500 gram 149 kilo9 O 2 tegels Woensdag - donderdag: kilo 795 100gram I 99 150 gram I W Geldig tol en met donderdag. 500 gram 425 Woensdag: 500 gram

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7