„Sagen van koning Arthur": fascinerende herdruk De Hamer van Lucifer" - imponerend epos over een vernietigde beschaving HM Schroef vliegen „De schroefvliegen"; kwaliteitsbundel ZEEUWS MEIS JE MARGARINE*?* SPAR SOEPBAUEH blikje 120 gramflf SPAR FRU/TCOCRTAU heel blik 275 N/UESPR/TSR/NGEN pak voor /69 AtBnkaessm KWARK ™im79 SPAR SATE BABI MET SAUS /*g GEGRILDE I ACHTERHAM ZWAH B07£R HAMWORST B0£R£H M£TWORST i STCCêMARST BUITONI DINSDAG 22 JUL11980 LEUSDER KRANT 4 In de uitstekend verzorgde serie van Thieme: „Sagen, mythen en legen den", verscheen kort geleden een fas cinerende facsimile herdruk van het boek „Sagen van Koning Arthur en de ridders van de Tafelronde", door Nelly Montijn-De Fouw, met tal van illustra ties van Arthur Rackham. De eerste druk van dit omvangrijke sagenboek verscheen in 1920. Hoewel in het algemeen de sagen en legenden rond de fameuze koning Art hur en zijn ridders van de Tafelronde veel worden verteld in Groot-Brittannié (veel plaatsnamen daar herinneren nog steeds aan Arthur), bleef de legende vorming rond deze mysteneuze figuur niet beperkt tot Engeland alleen. In heel Europa doen verhalen de ronde over koning Arthur, de tafelronde, de toven aar Merlijn en de heilige Graal Verha len, die tot op de dag van vandaag tot de verbeelding van velen blijven spreken. Het boek van Nelly Montijn is een omvangrijk standaardwerk, waarin de belangrijkste sagen zijn opgenomen. 11 voorzien van historische kant tekeningen. Tien stuks en dat alleen le vert reeds een boekwerk van ruim vijf honderd bladzijden op. De Arthur-legenden kregen vorm in de twaalfde en dertiende eeuw (en eer der!) in Europa Met name in Engeland, Frankrijk en Duitsland deden ontelbare verhalen de ronde en het was dan ook een schier onmogelijke taak, zoals me vrouw Montijn in haar inleiding schrijft, hieruit een goede keus te doen, waar door de figuur van Arthur en de zijnen recht wordt gedaan en een zo volledig mogelijk overzicht wordt geboden Koning Arthur behoort tot de enkele opzienbarende figuren in de geschie denis, aan wie grote moed en boven natuurlijke gaven worden toegeschre ven Verschillende historici hebben hun hoofd in de afgelopen eeuwen gebro ken over de werkelijke oorsprong en betekenis van deze koning, ridder en militaire hoofdman. In verschillende erg oude geschied Een pil van een boek: bijna 600 bladzijden dik. Geschreven door de bekende sf-auteurs Larry Niven en Jerry Pournelle: „De hamer van Lu cifer" (Lucifer's Hammer). Een in drukwekkend boek, geheel passend in de huidige trent van het steeds populairder wordende doem-den- ken. „De hamer van Lucifer" Is een komeet, die in enkele dagen tijd een einde maakt aan de hedendaagse beschaving. Nu zult u wellicht opmerken, dat het beslist geen erg origineel idee is en u hebt dan natuurlijk volkomen gelijk, want tal van schrijvers hebben dit idee uitgewerkt tot een al dan niet boeiend boek. Nog niet zo lang geleden hebben de filmliefhebbers „Meteor" kunnen bekijken met Sean Connery in de hoofdrol Ook zo'n onderwerp, waarbij een meteoor de grote boosdoener is „De hamer van Lucifer" lijkt er niet op. Ook al zijn Niven en Pournelle dan niet ontkomen aan verschillende cli- ché's, zoals vloedgolven, aardbevingen èn de ontwikkeling van een nieuwe reli gie. de uitwerking van het gegeven maakt van „De hamer van Lucifer" een uitermate boeiend epos van menselijke wil en doorzettingsvermogen, van lief de, haat en terreur Een verhaal, waarin de chaos overheerst en mèt de chaos de laagste instinkten van de mens bo ven komen, tegelijk met die onmisken baar aanwezige wil om kost wat kost te overleven Met name J. G. Ballard had in het verleden het monopolie op dit soort verhalen, maar steeds meer bekende SF-schrijvers hebben zich aan het doomsday-thema gewaagd en vooral ten aanzien van de menselijke bescha ving né de vernietiging van onze pla neet door welke oorzaak dan ook. De roman van Larry Niven en Jerry Pournelle acht ik tot nu toe een posi tieve uitschieter. Niet zozeer door de omvang van het werk (589 forse blad zijden in paperbackformaat), maar veeleer door de zorgvuldige uitwerking van het gegeven, waardoor zelfs de ge bruikte cliché's een geheel nieuwe di mensie krijgen. De schrijvers beperken zich niet tot enkele hoofdpersonen, maar laten het leven van tientallen mensen met elkaar verbinden. Dat vereist zeker in de eerste helft van het boek enige con centratie, maar de lijst van alle voorko mende personen aan het begin van het boek, is daarbij een handig hulpmiddel. „De hamer van Lucifer" is geschre ven volgens het vaak beproefde be stseller-patroon, maar is indruk wekkender door het gegeven en de se rieuze uitwerking daarvan. Als de komeet Hammer-Brown het zonnestelsel binnenduikt, heeft de menselijke beschaving er nog geen vermoeden van, dat dit stukje kosmos een groot gevaar voor de aarde zal gaan vormen Pas in een later stadium komen de wetenschappers tot het be sef, dat de kans op een botsing zéér groot is. Veel kan er dan al niet meer' worden gedaan om een paniek èn een grootse chaos te voorkomen. Het wordt een kwestie van „zorgen dat je de dans ontspringt" en „vreten of gevreten wor den". Het laagje beschavingsvernis verdwijnt en het oeroude barbarisme komt weer boven. Een nieuwe religie wordt een succes, maar de bood schappers van het onheil moeten dat later bezuren en hun heilsboodschap wordt met de dood beloond. Als de bot sing een feit is, begint pas de werkelijke strijd om te overleven. Kannibalisme doet haar intrede. Niven en Pournelle weten de chaos op een werkelijk verbij sterende manier te omschrijven. De totale ontreddering van een ultra-mo derne beschaving wordt ragfijn uitgete kend, niet ontbloot van cynisme. Toch is het tekenend voor het huidige denken, dat het slot van het boek, als de zaken weer op een (beperkt) rijtje gezet worden, de overlevingskansen van het menselijke rad worden afgewogen aan het wel of niet bezitten van kernenergie. Ik wil op deze plaats geen mening ge ven over de gevaren of de voordelen van kernenergie, maar het is een ge miste kans, dat Niven en Pournelle zonder wezenlijke argumenten kozen vóór het opnieuw gebruiken van ker nenergie alleen uit puur zakelijke mo tieven: met het bezit van „de bliksem" zal de beschaving weer snel kunnen worden hersteld. De vraag blijft achterwege of het dan een verstandiger beschaving zal zijn geworden. Ondanks het feit, dat „De hamer van Lucifer" een im ponerend epos Is, blijf Ik aan het slot met verschillende vraagtekens ach ter, die gemakkelijk vermeden had den kunnen worden. „Geef mijn kinderen de bliksem te rug", smeekt aan het slot senator Jellison, die in de chaos van het ge weld de natuurlijke en verstandige leider van een groep overlevenden werd. Het zal niet baten, tenzij er ver standig gebruik van wordt gemaakt. Bijvoorbeeld om te voorkomen, dat een tweede ramp de aarde zal treffen. Wat dat betreft zijn Niven en Pournelle allesbehalve optimistisch gestemd, gezien het toch wel maca bere slot, in enkele cursieve zinnet jes neergezet Bert Vos „De hamer van Lucifer" (Lucifer's Hammer - 1977). Vertaling: David Brisk-1980. Uitgegeven door Bru- na Zn te Utrecht. Paperback, 589 blz. Paperback, prijs f Zelf* in dt tijd van Ot an Stan warden ar al geboortekaartje* verstuurd Maar vast niet zulke aardige als uit oe enorme kollektie van de Lausdar Krant, want ie weet met wat ie ziet als ie de modelienboeken doorbladert Deze is erin ieder geval bi| Uit de ti|d vanOtenSien Leusder krant, Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Tel. 033-941495 - Kelth Laumer: De komst van de Chaos/Invasie uit de dimensies. Ook Keith Laumer wordt door Meulen- hoff herdrukt. Ook een dubbelroman. Laumer is een meester op het terrein van bizarre ideeën, maar vooral ook bekend door zijn verhalen over de sterk geperfektioneerde oorlogsmachines („Dinochroom). In deze dubbelroman laat Laumer hele stukken van de wereld verdwijnen De chaos komt. De tweede roman gaat ook over de waarschijnlijke komst van de chaos, maar hierin is sprake van paralelle werelden, verbon den door een Netwerk Prima SF-werk van een erkende meester! (Meulenhoff SF nr. 77-tweede druk- 319 blz. prijs 12,50). Het park, door Don Gold. Een prima politie-thriller van Don Gold, waarin al les draait om de jacht op een psychopa- tische moordenaar. Jongens van rond de vijftien jaar worden schijnbaar zon der enig motief in het park vermoord Politieman Warren Jackson krijgt de opdracht om de moordenaar to pakken. Hij speelt een erg gevaarlijk spel: hij kiest zelf het slachtoffer In de broeierige sfeer van die snikhete zomer in Manhattan voltrekt zich een bloed stollend drama in het Central Park. Een prima geschreven thriller (Bruna. Zwarte Beertjes, nr. 1862, 187 blz. Prijs 5,-). kundige geschriften wordt melding ge maakt van het optreden van Arthur, maar tot nu toe heeft niemand met eni ge zekerheid kunnen vaststellen, dat Arthur ook werkelijk als man heeft be staan of dat het een samensmelting is van verschillende mannen uit de middeleeuwen en daarvoor, die opzien baarden door hun uitzonderlijke daden Naast oude Keltische en Romeinse in vloeden moet zeker ook niet de chris telijke invloed worden onderschat, wat het duidelijkst tot uiting komt in de le gende van de Heilige Graal. „Sagen van Koning Arthur" geeft een boeiend inzicht in het leven van koning Arthur, zoals dat door tientallen, mis schien honderden schrijvers en min- streels in het verre verleden werd vast gelegd en doorverteld. Wie met name het zuiden van Engeland en Wales doorkruist, zal tal van namen en plaat sen tegen komen, die de herinnering aan deze legendarische held levend houden. Het is een uitstekend idee om door middel van deze herdruk die herin neringen een extra dimensie te geven. V. „Sagen van Koning Arthur" door Nelly Montljn-De Fouw, 1920. Tweede (fotografische) druk. Uitgave: W. J. Thieme Co te Zutphen. 1980. Gebonden, 528 blz. prijs 39,50. „De schroefvliegen en andere verhalen", samengesteld door Terry Carr. Vertaling: 1980 door J H. M. Verheydt Uitgave: Het Spectrum-Utrecht, Prisma- SF-reeks nr. 1909. Pocket, 392 blz. 12,50. „De schroefvliegen en andere ver halen". uitgegeven door het Spectrum in de SF-Prisma reeks, is een uitste kende bloemlezing science fiction- verhalen, samengesteld door Terry Carr. Kwaliteitsverhalen met daarbo ven enkele fikse uitschieters, zoals het poëtische, maar spannende „Ster- rendans" van Spider en Jeanne Robin son, waarin een balletdanseres, dieniet geschikt is voor ballet op aarde bij een normale zwaartekracht, het ruimte- dansen ontwikkelt totdat een buite naards ruimteschip de aarde nadert Menselijke wilskracht in een fascine rend ruimte-avontuur. Raccoona Shel don schreef het titelverhaal „De schroefvliegen". Een opmerkelijk idee, uitgewerkt tot een opmerkelijk, wellicht deprimerend verhaal. De vrouwen zijn toch al goed vertegenwoordigd en dat levert in de meeste gevallen toch andere, gevoeli ger SF-verhalen op. veelal gericht op intermenselijke en kosmische relaties Een goed voorbeeld is het verhaal van Lisa Tuttle: „De aap van de familie", een niet alleen amusant verhaal, maar ook een vertelling vol meegevoel. Von- da N. Mclntyre ook geen onbekende in de SF-literatuur, vertelt in „De Azte ken" een episode uit het leven van een jonge vrouw, die ruimtevaartpiloot wordt en daarvoor haar hart inruilt voor een kunstmatig orgaan. Geen opzien barend aktieverhaal maar vol goed ge doseerde emoties en in een fascine rende stijl Verder in dit boek o.m. een goed ver haal van nieuwkomer John Varley, die in zijn korte schrijversloopbaan reeds verschillende boeiende romans op zijn naam heeft staan „De Lollipop" en „Het zwarte gat" is weer zo'n inventief idee van Varley Fritz Leiber goochelt met getallen en vooral met het getal zeven in „Een voorjaarsrite", een men geling van SF en vooral fantasy, waar deze meester ook op de langere baan, zo sterk in is. „De schroefvliegen en andere ver halen", is een uitstekende bundel van een kwalitatief hoog niveau. Aanbevo len. V. :N ANDERE VERHALEN Samengesteld doorTerry Carr oToioToioio:r>i?>io:oioioio;(5ioio:oroToToir>ioioio;o tenzij anders vermeld gelden deze aanbiedingen van 24 t/m 30 juli laiaiaiaif kuipje 500 gram voor of Siciliana 298 UIT DE DIEPVRIES zakje 3 stokjes voor '00 CRAM^gg /SC SRAM tSCCRAMj^g saks met tuinkruiden 170 gram 1 tfSRl salami I cervelaat £^f*r\ 230 gram 230 gram IILIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIITIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIHMIIIIIIII UIIIIUIIII/

Leusder Krant | 1980 | | pagina 4