Internationale jamborette trekt 500 deelnemers STOKT Klein ongerief TREFPUNT VOOR JONGENS EN MEISJES UIT ACHT LANDEN Vierdaagse UIT HET 1 PUUTIK-RAPPttRT 1980 AMERSFOORT FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant DINSDAG 22 JUL11980 plaatselijk nieuws door Frits van Breda AMERSFOORT/SOESTDUINEN - Vijfhonderd padvinders en pad- vlndsters uit Engeland, Schotland, Wales, West-Dultsland, Ierland, Frankrijk, de Verenigde Staten en vanzelfsprekend Nederland nemen van 22 juli tot en met 31 juli deel aan de „Jamborette '80" van het District Amersfoort, onderafdeling van Scouting Nederland. Evenals de voorgaande keren, wordt deze inter nationale scoutingmanifestatle ge houden op het scoutingkampeer- terreln „de Paltz" te Soestduinen. De door het district Amersfoort georga niseerde jamborette is de zesde in de reeks van internationale kampen, welke sinds 1955 om de vijf jaar in Soestduinen gehouden wordt. De jamborette is een verkleinde uit voering van een jamboree, een één maal in de vier jaar gehouden inter nationaal kamp, waaraan wordt deel genomen door duizenden verkenners uit de gehele wereld. Behalve het feit dat de jamborette in Soestduinen veel kleiner is opgezet dan de jamboree, is er nog een ander in het oog springend verschil. Aan de jamboree wordt tot op heden alleen door jongens deelgeno men, in Soestduinen kamperen jon gens en meisjes op hetzelfde terrein Het district Amersfoort besloot vijf jaar geleden al om het internationale treffen een ..gemengde'' aangelegenheid te laten zijn Toen werd er één „subkamp" voor meisjes ingericht, naast de vier subkampjes voor jongensgroepen. Ge zien de goede ervanngen van toen, is nu besloten om af te zien van aparte kampjes voor jongens- en meisjes- groepen In de diverse kampjes welke op het scoutingterrein zijn ingericht staan de jonges- en meisjestenten dan ook door elkaar gegroepeerd Vijf jaar geleden was het feit dat er binnen scou ting .gemengd" gekampeerd werd voor Nederlandse begrippen vrij uniek. Nu wordt er zelfs niet meer over gepraat en is het vanzelfsprekend dat aan het kamp wordt deelgenomen door zowel jongens als meisjes „De mentaliteit in het kamp is veranderd, sinds de dames er bij zijn gekomenmeent kampleider Jakob Mulder. Was het vroeger nogal een ruige boel, nu houden de jongens er duidelijk rekening mee dat er dames in de buurt zijn. Doel van het internationale treffen is simpel,vy.eg het leggen van contacten tussen verschillende groepen in Europa of daarbuiten. Dat men daar gedurende de 25 jaar dat de jamborettes nu ge houden worden in is geslaagd, moge blijken uit het feit dat er groepen pad vinders zijn die al voor de zesde keer deelnemen Elke keer weer met andere jongens en meisjes, omdat de leeftijd van de deelnemers altijd ligt tussen de 11 en 16 jaar. Overigens is de jamborette voor wat betreft de Nederlandse deelname een typisch lokaal gebeuren Aan het kamp wordt uitsluitend deelgenomen door groepen uit het district Amersfoort, waaronder ook de plaatsen Hoevela ken en Leusden ressorteren Op elke regel is een uitzondering, zo ook hier. Aan de jamborette wordt ook deelge nomen door een groep uit Ter Apel, omdat de leider van deze groep ver kenners al eerder deel had genomen aan een Amersfoortse jamborette. HOLLAND De jamborette heeft als thema „Hol land" Hiermee willen de organisatoren benadrukken dat men er naar wil stre- Naast de niet weg te denken kamp vuren, staan er op het programma ook min of meer sportieve evenementen Zo wordt er een soort zeskamp tussen de verschillende internationaal samen gestelde subkampen gehouden waarbij de deelnemers op hun behendigheid getoetst worden. DORP Het kampcentrum zelf zal er gedu rende tien dagen uitzien als een con- pleet dorp Niet alleen is de uit ongeveer vijftig man bestaande staf in het kamp centrum te vinden, ook zijn er alle cen trale voorzieningen aanwezig De Ro de-Kruis afdeling Soest heeft een com plete hospitaaltent ingericht en heeft de beschikking over een ambulance. Ook zal de Amersfoortse arts W. Plomp, zelf geen onbekende in de verkennerswe reld (zelf was hij eens districtsvoor zitter), dagelijks spreekuur houden. Dat de medische voorziening geen overbo dige luxe is blijkt wel uit verslagen van vorige kampen. Vijf jaar geleden heeft het Rode Kruis ruim 400 maal assisten tie verleend, variërend van het plakken van een pleistertje tot het verplegen van zieken In het kamp is een restaurant, waar de deelnemers een glaasje kunnen drinken en een versnapering kunnen kopen. Verder is er een kampwinkel waar souvenirs etc. gekocht kunnen worden en een compleet ingerichte su permarkt waar de deelnemende groe pen hun dagelijkse benodigdheden kunnen kopen Verder zal het infor matiecentrum een belangrijke rol ge durende het kamp spelen. In dit cen trum kunnen de deelnemers ingelicht worden over programma-zaken, geld wisselen en verder zal hier getelefo neerd kunnen worden. Kampleider Jakob Mulder: „Mentaliteit Is veranderd". VRIJWILLIGERS voor een zwerftocht, gaan maken in de omgeving van Ermelo In Ermelo zal ook overnacht worden. Met een spe ciaal gecharterde trein worden de deel nemers weer naar Soestduinen terug gebracht. De ouderen (jongens en meisjes van 15-16 jaar) zullen een 24- uurs hike gaan maken in de omgeving van Eemnes, Spakenburg etc. Of men gedurende deze tocht aan slapen toe komt hangt van de deelnemers zelf af Het hele evenement komt tot stand dank zij de medewerking van tientallen vnjwilligers. Geen enkele be roepskracht is bij de jamborette betrok ken. Voor de vrijwilligers is de jam borette een enorme klus, waarmee men al twee jaar gelederv-is begonnen On der leiding van Jakob Mulder, een 33- jarige leraar aan de grafische school in Utrecht, is het hele kamp tot stand ge komen. Geen geringe opgave als men bedenkt dat er op het kampterrein aan het Heezerspoor in Soestduinen nau welijks voorzieningen aanwezig zijn. Waterleiding, elektriciteit, telefoon, kookvoorzieningen, vuilafvoer, alles moest opgebouwd en geregeld worden Dankzij de medewerking van velen, die dit overigens geheel belangeloos doen, (sterker nog. zij betalen ook kampgeld) is de klus toch geklaard In vergelijking met 25 jaar geleden is er toch wel het één en ander veranderd De zaken worden nu veel professione ler aangepakt en waar nodig aan der den uitbesteed De initiatiefnemer tot de eerste jam borette was, de thans in Leusden wo nende heer J.J. Herks. Als oubaas, in het toenmalige district Amersfoort van de Nederlandse Padvinders Vereni ging, organiseerde hij met zijn districts staf de eerste Amersfoortse jamborette. 25 jaar geleden was dit nog onmogelijk: ook meisjs onder de deelnemers. Met de „oudjes van toen" komt de heer Herks nog een nacht doorbrengen bij de nu draaiende jamborette Niet alleen was de heer Herks kampleider bij de eerste jamborette, de twee daaropvol gende stonden ook onder zijn leiding. BEZOEKDAG Op zondag 27 juli is er voor iedereen die daarvoor belangstelling heeft, gele genheid de jamborette te bezoeken Van 14 00 tot 17 00 uur wordt er OPEN HUIS gehouden Alle deelnemende groepen zullen zich op deze middag presenteren met een voor hun land ty pische bezigheid. Bij vorige gelegen heden toonden de Amerikanen In diaanse dansen, bakten Nederlanders poffertjes en lieten ook andere landen zien wat hun nationale gerecht was In veel gevallen bleef het niet bij kijken alleen, bezoekers konden vaak zelf ook aktief deelnemen. Wat bezoekers op de prestatiedag van dit jaar te wachten staat is ook voor de organisatoren nog een verrassing. Men laat het geheel aan de deelne mende groepen over wat met tijdens de bezoekdag wil laten zien. In ieder geval staat vast dat bezoekers aan het inter nationale scoutingkamp een goede in druk kunnen krijgen van wat scouting heden ten dage aan de jeugd te bieden heeft. ven de buitenlandse deelnemers ken nis te laten maken met ons land. „We willen er echter beslist geen stukje Hol land-promoting van maken", legt voor lichter Jan-Willem Gouverneur het programma passen dap ook geen tulpen en kaasmeisjes, men wil de jon gens en meisjes op een meer geëigen de manier kennis laten maken met ons land. Zo heeft men op zaterdag 26 juli de beschikking over een groot aantal fietsen, waarmee de deelnemers de omgeving kunnen gaan verkennen. De fietsen zijn in het kader van het „witte fietsen plan" door de A.N.W.B. ter be schikking gesteld. Om de deelnemers op een andere dag mee te kunnen laten doen aan een fietsenralley zullen een groot aantal fietsen gehuurd worden In het „Hol land-thema" passen ook de op het pro gramma staande excursies. Naar keuze kunnen de deelnemers een dag naar Den Haag, Amsterdam of de Fle- vohof. SCOUTING Zoals te verwachten is, staan er op het programma van een scoutingkamp niet alleen toeristische evenementen. Er wordt wel degelijk veel aandacht be steed aan typische „scouting-aktivitei- ten". De jongere deelnemers zullen een tweedaagse hike, een padvindersterm Met hulp van ouderen moeten de jongelui hun eigen potje koken. Wie het heeft over „de Vierdaagse" bedoelt bijna altijd het vier dagen du rende tippelfestijn in Nijmegen Overi ge, even lang durende ondernemingen elders of in een andere tak van sport, genieten veel minder bekendheid Dat is deels het gevolg van het feit, dat de van oorsprong militaire afstandmarsen in de keizer Karelstad aan hun 64e edi tie toe zijn. Er hebben zich ruim 18 000 tippelaars(sters) aangemeld uit 31 lan den. Als oudsten twee 91 -jarige man nen (een Italiaan en een Zwitser) en als jongsten twee Nederlandse meisjes van 11 jaar. Daar zo n beetje tussen wandelde onder meer de Leusdenaar W. A H. v.d. Laaken, die nu zijn 35e Vierdaagse achter de rug heeft. De ver houding burgers-militairen - dit jaar cir ca 65 tot 35 - is wederom gestegen in het voordeel van de burgers. Peter REE AANGEREDEN Zaterdag 19 juli werd door mevrouw L. uit Leusden aangifte gedaan van het feit dat zij op de Treekerweg een ree had aangereden. Het dier was gewond in het bos verdwenen en haar auto was licht beschadigd Een zoekactie naar het gewonde dier heeft niets opgele verd INBRAAK IN SPORTZAAL Zondag 20 juli werd vastgesteld dat er was ingebroken in de sportzaal in De Meent. Na onderzoek bleek dat een of meer daders zich via een raam toegang hadden verschaft. Een stereo-installa tie, bijbehorende cassettebandjes en wat geld werden meegenomen. WEGGELOPEN Uit de tuin van een woning aan de Finnmark is dit weekend een konijn verdwenen. Het dier ziet er niet uit als een gewoon konijn, maar heeft een slappe oren en dikke poten. De kleur van het konijn is lichtbruin. Inlichtingen overdag: 941495 en 's avonds 943167. De regelkastjes die het naderend verkeer een deel van het uitzicht ontnemen. Rozendaallaan 9 Leusden-C. ROOD LICHTCONTROLE Vorige week donderdag werd door de politie een zogenaamde rood-licht- controle uitgevoerd op de kruising Noorderinslag-Rossenberglaan. Acht automobilisten werden betrapt op het negeren van de rode lichten. HAMERSVELDSEWEG/ NOORDERINSLAG Wie een dezer dagen de kruising Hamersveldseweg/Noorderinslag oversteekt en daarbij over de Hamersveldseweg vanuit het centrum komt gereden, zal ontdekken dat het niet meevalt verkeer dat toch al voorrang heeft en bovendien van rechts komt te ontdekken. De vorige week werden op een wat ongelukkige plaats drie regelkasten voor de in aanbouw zijnde verkeerslichtinstallatie geplaatst, die de automobilist vrijwel het gehele uitzicht naar rechts ontnemen. Wanneer de hele verkeersllchtinstallatie in werking is niet meer zo n probleem, maar nu en in de toekomst ook wanneer de installatie buiten werking is, bijzonder vervelend, om niet te zeggen gevaarlijk.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5