„Ufo's en andere vreemde natuurverschijnselen" Gewijzigde spaamente s u 6% Gn m 6% m V/o ar BONDSSPAARBANK H I 1 t J i 1 4 Brian Garfield: De Paladijn s tt VOOR MIDDEN EN OOSI NEDERLAND Meubelcentrum Amersfoort i i EEN DOODGEWONE JONGEN *Een doodgewone jongen WIJ RUIMEN NOG STEEDS OP... EN HOE... LET OP... De Bondsspaarbank voor Midden en Oost Nederland wijzigt per 23 juli 1980 een aantal rente-tarieven. if" H H OPRUIMING... OPRUIMING... OPRUIMING... OPRUIMING... MODERNE 3-2 COMBINATIESvanaf 750.- KLASSIEKE BANKSTELLEN in div. stoften950.- EIKEN BOEKENKASTENvanaf 295.- EIKEN BANKSTELLEN in div. stoffen vanaf 1950.- EIKEN KASTENvanaf 895.- UITVERKOOP... UITVERKOOP... UITVERKOOP... UITVERKOOP... 9 Wie is trouwer als een man. Wie is liever als een man. Moeder weet er alles van, „De Goudvalleidie is er dan. Gratis, ja gratis, ontvangt iedere koper een waardevol geschenk. ALLEEN DEZE WEEK: CASSETTES Nog extra vakantie-aanbiedingen: t I 1 m 4€9H€SMf 9t49 9 «!CtM€8MC 9 HCtt DINSDAG 22 JUL11980 LEUSDER KRANT i Ufo's blijven de mensen beheer sen. Al eeuwen lang. Wat zijn het? Buitenaardse wezens, die ons luchtruim schenden en zo nu en dan zo n aardling oppikken om te onder zoeken? Of gewoon een nieuwsgie rig buitenaards volkje, dat op een vreedzame wijze kennis met ons wil maken, maar bang is, dat we kwaad worden? Zijn het misschien allemaal natuurverschijnselen, die we nog niet helemaal kennen? Zijn het ver schijnselen van een parallelle we reld, die zich alleen maar openbaren als we in een bepaalde natuurlijke situatie verkeren? Of zijn al die vreemde verschijnselen, die vliegende schotels, groene man netjes van de maan, vuurballen en wat al niet meer, gewoon een projek- tie van onze gecompliceerde geest? Er komen nog meer verhalen, maar „Een doodgewone jongen" is het eerste verhaal van Helen Cresswell over de familie Bagthorpe. Het draait allemaal om Jack, die zo langzamer hand het gevoel heeft in het verkeerde gezin geboren te zijn. Alles wat ie doet mislukt of de anderen kunnen het beter. Allemaal knappe koppen, die broers en zusters van hem. Maar ook op scheppers. En Jack? Die is nergens goed in. Dan komt Oom Parker op het idee om daar verandering in te brengen. Hij kan het niet goed aanzien, dat Jack zo moet lijden onder zijn familie van op scheppers. Hij bedenkt een prima plan om de zaakjes weer recht te zetten en Jack de plaats in het gezin te geven, die hem toekomt. Jack wordt profeet! Helen Cresswell schreef met ,,Een doodgewone jongen" een prima, amu sant en spannend verhaal, waar kin deren van elf jaar en ouder veel plezier aan kunnen beleven. „Een doodgewone jongen" door He len Cresswell. 1977. Vertaling: Nettie Vink, 1980. Uitgave: Bruna Zn. te Utrecht. Gebonden 168 blz. Vragen, vragen, vragen. Elk ant woord schijnt mogelijk te zijn. Elk antwoord Is ook al eens in één of andere vorm gegeven. Ufo's prikkelen de geest van de mens. De fantasie raakt op hol Ufo's, dat zijn de sprookjesverhalen en griezelromans van deze tijd Of toch niet? Wat is er waar en wat is fantasie? Kortgeleden verscheen een belang wekkend boek van de Brusselse hoog leraar de Loore, een bekend astrofysi- cus en de Gentse natuurkunde-leraar Gantois. „Ufo's en andere vreemde natuurverschijnselen" Eigenlijk zegt de titel al, wat do konklusie is van deze wetenschappers. Aan de hand van tal rijke voorbeelden, die in de wereld van de Ufologie als bijzonder opmerkelijk, opzienbarend of fantastisch worden beschouwd, tonen beide onderzoekers op nuchtere wijze aan, dat het over grote deel van de gebeurtenissen ver oorzaakt zijn door allesbehalve onna tuurlijke zaken. Vreemde natuurver schijnselen, een toevallige samenloop van omstandigheden, akkoord Maar bovenaards en boven-natuurlijk? De onderzoekers twijfelen daar aan en dragen tal van argumenten aan. die hun beweringen schijnen te bevestigen. Overigens wijzen de onderzoekers het verschijnsel Ufo niet zonder meer af. Maar ze tonen wél aan. dat veel ver schijnselen een heel natuurlijke oor zaak kunnen hebben en dat veel ufolo- gen allesbehalve wetenschappelijk te werk gaan bij het onderzoeken van ge melde ufo-kontakten. Ook bekende rapporten, zoals dat van de commissie Condor, worden door erkende Ufologen als Julien Weverbergh soms wat al te luchthartig geïnterpreteerd in de rich ting van de Ufo-gelovige, zonder dat kritisch alle aspekten worden geanaly seerd. Ufo's kunnen zonder meer bestaan Kunnen een realiteit zijn Wat een Ufo is. niemand zal het kunnen zeggen. En kele procenten van de gemelde geval len blijven tot nu toe onverklaarbaar. Daarom zal het fenomeen, ook na het lezen van dit nuchter-kritische, verhel derende boek, niet uitgeroeid zijn. Dat is ook de bedoeling niet. Wat de beide schrijvers alleen hebben willen aanto nen is, dat er tal van aspekten zijn, die een nader onderzoek verdienen èn dat niet langer zo gemakkelijk moet worden gedaan, wanneer een Ufo-fenomeen wordt gesignaleerd. Het klakkeloos ac cepteren van het feit, dat het een Ufo is, heeft al heel wat misverstanden in de wereld gebracht. Nauwgezetter onderzoek kan daaraan veel positiefs bijdragen tot een beter begrip van het fenomeen. Voorlichting, zoals De Loore en Gantois in dit boek geven, ontbreekt (en onbrak) in de meeste gevallen. Vandaar dat „Ufo's" en andere vreemde „natuurverschijnselen" een wetenschappelijk goed onder bouwde en bovendien erg boeiende aanvulling is op de boeken die in de loop der tientallen jaren zijn ver schenen en die vaak waren geba seerd op allesbehalve weten schappelijke onderzoekingen. Aan bevolen voor de ufologen en hen, die er graag meer var^willen weten! Bert Vos „Ufo's en andere vreemde natuurver schijnselen", door J. M. Gantois en C. W. H. de Loore. 1980. Uitgave: W. j, Thieme Cie te Zupthen. Gebonden 206 blz. met veel illustraties, 42,50. Volgens Brian Garfield is het ver haal van „De Paladijn" bijna hele maal gebeurd zoals het door hem is beschreven In samenwerking met de geheimzinnige man, om wie het al lemaal ging en die door Garfield „Christopher Creighton" wordt ge noemd. „De Paladijn" is het (een tikkeltje on gelooflijke) verhaal van een tienjarige jongen, die in 1935 kennis maakt met Winston Churchill, en later - als de Tweede Wereldoorlog is uitgebroken - door de Britse premier wordt ingezet voor allerlei allesbehalve „schone" karweitjes. Christopher Creighton was als vijftienjarige in België als spion van Churchill en dat was nog het minst ver velende karweitje, ook al moest de knaap dan wel dwars door de frontlinies trekken om tijdig met de zich terugtrek kende Britten via Duinkerken Frankrijk te kunnen verlaten. Later worden de opdrachten voor Creighton volwasse- ner, en vaker dan eens betekende het moord Hoewel Creighton (hij is twintig als de oorlog is afgelopen) vaker dan eens een opdracht heeft geporbeerd te weigeren, wist Churchill hem elke keer persoonlijk te overtuigen van de nood zaak. „De Paladijn" is ongetwijfeld een erg spannend geschreven oorlogsroman, waarin geen plaats is voor zachtmoe digheid. De beschreven aktie is in het algemeen keihard en dat wordt nog eens extra geaccentueerd, doordat het allemaal wordt uitgevoerd dooreen vijf tien, zestienjarige jongen Of het alle maal werkelijk is gebeurd, zoals Gar field betoogd, kunnen we gevoeglijk in het midden laten. Misschien wel, mis schien niet. „De paladijn" is in ieder geval een fors brok avontuur en aktie. V. „De paladijn," door Brian Garfield. (The paladin 1980), vertaling Jan Smit. 1980. Uitgave: A. W. Sijthoff, te Alphen aan de Rijn. 336 blz. „Jake's geval", door Kingsley Amis. „Jake's geval" van de bekende schrij ver Kingsley Amis wordt aangekondigd als een satire op de „alles kan-alles moet-seksgolf" van de laatste jaren. Het draait allemaal om lektor Jake Ri chardson, die na een rijk en gevarieerd sexleven tot de ontdekking komt, dat zijn „geval" niet meer omhoog wil en dat is voor een man uiteraard niet zo n gelukkige zaak. Samen met zijn vrouw begeeft hij zich spoorslags naar sexuologen en therapeuten om gene zing te vinden Een kleine vergissing uiteraard Met alle respekt voor het werk van Amis, heb ik me toch niet ver maakt met dit boek. Satire7 Het boek kwam op mij over als een tikkeltje afge zaagd en vooral saai. De humor gaat ten onder in een vloed van naar mijn gevoel te intellectueel geleuter, maar wellicht is dat als satire bedoeld „Ja ke's geval" is aan mij helaas niet be steed. Als het de helft korter was ge weest en wat met meer spirit zou zijn geschreven, misschien dan (Uitgave L. J. Veen te Utrecht. Paper back. 295 blz V. (ongewijzigd) Perfektspaar rekening zo goed als vrije rekening f 5.000,-per maand vrij (ongewijzigd) Termijnspaar rekening met een opzeggingstermijn van 6 maanden (ongewijzigd) Termiinspaar rekening met een opzeggingstermijn van 12 maanden. (ongewijzigd) Termijnspaar- rekening met een opzeggingstermijn van 24 maanden (ongewijzigd) Termijnspaar rekening met een opzeggingstermijn van 48 maanden (ongewijzigd) Giro-spaarrekening f 5000, per maand vrij opneem baar Daarboven geldt een opzeg termijn van 1 maand, behalve bij aankoop eigen huis en rente/aflossing hypothecaire lening. Kasopnames zijn niet mogelijk (ongewijzigd) Spaar-sefekt- rekening een vrije rekening onbeperkte opname maar wel 1% retourrente over opgenomen bedragen eerste storting t 100. (ongewijzigd) Spaar-selekt extra rekening een vrije rekening onbeperkte opname maar wel 2% retourrente over opgenomen bedragen eerste storting f 100, (was lOV/o) Spaar-deposito- bewijzen 5 jaar vast rente jaarlijks betaalbaar door middel van coupons a f 100,- op naam bewijzen a I 1.000, (was 10%) S-spaarbiljet aan toonder maximale looptijd 5 jaar tussentijdse opname mogelijk na 2 jaar biljetten f1000. en f5 000, (was 8%%) Zilvervloot sparen met 10% premie. (ongewijzigd) Piek fijn Junior rekening Voor 011 jarigen met 5% extra (was 6%) Piekfijn rekening (voor 1118 jarigen) Tot 16 jaar6'A% (met 5% extra premie) Van 16-18 jaar 5'/4% Alle zaken voor alle mensen. Alles moet weg. Wij moeten plaats maken voor onze nieuwe modellen. Bij ons kunt u uw oude meubels inruilen en krijgt u de echte waarde ervoor terug... Wij leveren alles tegen 5 jaar echte fabrieksgarantie. U ziet het: als u aan nieuwe meubels toe bent, dan bent u bij ons op het juiste en goedkoopste adres. Alles op het gebied van meubelen van duur tot goedkoop. Tot ziens in onze showroom.u vindt ons Achter de Kamp. Pothstraat 7a (voormalige garage), Amersfoort. Tel. 033-720427. 's Maandags zijn wij gesloten, verder iedere dag open van 9.00 tot 18.00 uur. Donderdagavond koopavond tot 21.00 uur. 9 x SC 9 x SC SC I Gouden dameshorloge Gouden ketting Gouden sterrenbeeld Gouden graveerplaat Gouden hangers J*p. 198.- 88.-148.- 78.-138.- 79.-139.- 88.-128.- Zaanse klokken 158.- 238.- Friese staartklok 598.- Dameshortoges 39.-138.- Herenhorloges 39.-138.- Jongens/meisjeshorloges 29.- Mooie brillantring met certifikaat238.-nu 98.- Prachtige gouden slavenarmband1050- nu 545.- Doublé dameshorloge met vaste band 200.- nu 98.- Oudhollandse massief zilveren armband278- nu 139.- Ook in cassettes het goedkoopste adres van Nederland: Cassette edelstaal 198.- of een uitgebreide cassette 398.- Ja en dan het allermooiste, het allerduurste: Cassette edelstaal Geen 750.- maar 545.- Bovendien ontvangt u geheel gratis: de theelepels - gebaksvorkjes - suikerschep - taartschep - suikertang - broodzaag - slacouvert. Nu met een heel mooie cassettedoos erbij. Ook zijn de modellen leverbaar in hard-pleet 100. Inkoop oud goud en oud zilver voor de hoogste prijs. Ook inruil voor nieuw. EIGEN IMPORT: goud - zilver - brillanten - klokken enz. enz. Massief zilver Kruis (heel apart) 38.- nu 18.- Groot massief zilveren medaillon85.- nu 39.- Unieke Oudhollandse hangerm- nu 69.- Prachtig zilveren sterrenbeeld nu dan zolang er is4.- Schitterende gouden oorbellen 260- nu 98.- *7' 35 X 3 I Het goedkoopste adres van Nederland... Alles 14-karaat gekeurd goud. Wij hebben voor u de mooiste, grootste en ook de goedkoopste kollektie. Ook u zult dan zeggen. De Goudvallei... die is er voor u. Hoofdstraat 87 Velp 085-618095 Columbuslaan 392 Utrecht 030-884527. r*o0de(da9S 'i i ut'1 Vtii' :ldO' d395. l0tn- t» ,»pe' SC""' velp. ,mee"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 6