Nieuwe motor van Ford Nu zijn weer! Alfa Romeo bouwt modellen-series verder uit HERENKAPSALON VAN SOMEREN li Geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. t0f Op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 8.30 trak tot 13.00 uur uitsluitend volgens afspraak, tel. 946236. Kooikersgracht 7. r~PARKËT.~f"[ WMML MMKOM \P0STUBL MSAPPEtëN 1 5 SF, X. 7 HOOGVLIET Wolcan uil- Eén miljard dollar ontwikkelings- en investeringskosten NSDAG 22 JUL11980 LEUSDER KRANT 9 albe 30SI I var, Bij Euron Houten Vloeien natuurlijk! Vraag gratis informatie pakket of bezoek onze showroom, waar u zult ontdekken dat een kleine specialist I heel groot kan zijn! Openingstijden: Di.-vr. van 14tot17uurf za. van 10 tot 15 uur, j do. koopavond. Liendertseweg 70a. I Amersfoort. Tel. 033-752295 I (b.g.g. 03425-1671) KWANTUM HALLEN Hoogvliet: II De nieuwe Ford Escort, die dit najaar op de markt verschijnt en waarvan de ontwikkeling ruim vijf jaar heeft geduurd, wordt niet alleen een auto, die van vóór- tot achterbumper en qua onderstel totaal nieuw is, de wagen krijgt ook een volledig nieuwe motor mee, waaraan door Ford technici In Amerika, Engeland en Duitsland bijna tien jaar is gewerkt. Over het uiterlijk en de pres taties van de Erica - de code naam waaronder de nieuwe Es cort werd ontwikkeld - bewaart Ford voorlopig nog het diepste stilzwijgen, hoewel de wagen al volledig productierijp is en de eerste prototypen de fabriek al hebben verlaten. Maar dezer dagen werd wel een tipje opge licht van de sluier die tot nu toe geheel nieuwe CVH-motor om hulde. Die aanduiding CVH staat voor Compound Valve angle Hemi, hetgeen in goed vertaalt Nederlands het best zou kunnen worden omschreven als een motor met „halfbolvormige ver brandingskamers en klepop- stelling onder een hoek De gehele opbouw van de nieuwe vier cilinder lijnmotor - die beschikbaar wordt in 1100 cm3,1300 cm3 en 1600 cm3 - is een ontwikkeling van Ford zelf. Aan reehearchkosten en de bouw van een speciaal voor de ze motor geheel nieuwe, mo derne fabriek in de Engelse stad Bridgend in in Zuid Wales is méér dan één miljard dollar be steed, een rekordbedrag voor wat enkele motor-ontwik kelingskosten betreft. De nieuwe krachtbron zal dan ook wereldwijd door Ford gebruikt gaan worden, zowel in nieuwe Europese modellen, als in de nieuwe compacts, die Ford in Amerika zal gaan produceren. Basisgegevens voor de CVH- motor was de noodzaak om in de jaren '80 - waarin een mogelijk energie-probleem zou kunnen evolueren - de beschikking te hebben over een ultra-moderne verbrandingsmotor die een maximum aan zuinigheid com bineerde met een verantwoord vermogen en een lange levens duur met een minimum aan on derhoud. Op papier eenvoudig gezegd, in de praktijk niet een, twee, drie realiseerbaar. Het ontwikkelingsprogramma van Ford concentreerde zich in eerste instantie op de fun damentele verbrandingstech niek, uit welke studie tenslotte de nieuwe bolvormige verbran dingskamers met de daarbij unieke vinding van schuinte- genover elkaar geplaatste klep pen met hydraulische klepsto- ters zijn ontstaan. De schuin ge plaatste in- en uitlaatkleppen maakten het mogelijk, dat door de in de zuiger voorgevormde halfbolvormige verbran dingsruimte, tezamen met die in de nieuwe aluminium cilln- derkop, de meest efficiente verbrandingskamer-vorm kon worden gerealiseerd, hetgeen uiteraard weer resulteert in een optimale verbranding en dus een gunstiger brandstofver bruik. Natuurlijk spelen bij een ver betering van het brandstofver bruik ook nog een aantal andere aspecten een voorname rol, zo als ontsteking encarburatie. Wat dat laatste betreft is het logisch de Ford voor de nieuwe CVH motor dankbaar gebruik maakte van de eigen variabele venturi carburateur, die vorig jaar op de Taunus werd geïntroduceerd. Die carburateur heeft een auto matische luchtregelschuif, waardoor de doorlaatopening van de venturi varieert, hetgeen voor een optimaal verrijkings- of verarmings systeem van het brandstofmengsel zorg draagt. Daarnaast is op de CVH motor een contactpunloos, electro- nisch ontstekingssyteem toe gepast hetgeen ook weer van gunstige invloed op de verbran ding is. De nieuwe motor heeft door z'n schuin geplaatste kleppen eigenlijk alle voordeel van een „twin-cam" motor, een krachtbron met dubbele boven liggende nokkenassen, maar kan het - dankzij de nieuwe con structie van de hydraulische klepstoters - af met één enkele bovenliggende nokkenas, die aanaedreven wordt door middel van een getande riem. De hy- drauliek van die klepstoters zorgt er tevens voor, dat bij een draaiende motor de klepspeling automatisch wordt opgeheven, hetgeen alweer een gunstiger rendement betekent. De nieuwe CVH motor van Ford wordt niet alleen een zuini ge krachtbron, het moet ook een zeer betrouwbare zijn. Tijdens het intensieve ontwikke lingsprogramma zijn reeds méér dan 2000 prototypes uit voerig getest, terwijl ook al bijna 16 miljoen testkilometers door technici en werknemers van Ford met deze motor zijn gere den. Men is dus waarlijk niet over één nacht ijs gegaan. Belangrijk is, dat deze motor ook in de toekomst nog en aan tal opzienbarende ontwikke lingen kan ondergaan, zoals de toepassing van turbo-wer velkamers, waarmee Ford reeds druk experimenteert, en waar mee verbruikscijfers kunnen worden gerealiseerd die bijna parallel lopen aan die van de dieselmotor. De CVH is een ui terst interessante eerste ont wikkeling aan de vooravond van een nieuw energie-tijdperk. Het hoeft nauwelijks verwon dering te wekken, dat Alfa Ro meo, specialist in hoogwaardi ge motoren, nog maar kort van de introductie van de nieuwe Alfasud 1.3 en 1.5 serie voor 1980, het modellenprogramma al weer heeft aangevuld met speciale Tl-versies. Uiteraard kende ook het vori ge Alfasud modellen-pro gramma al de Tl-uitvoeringen In de vorm van een 85 pk (62,5 kW) motor met een inhoud van 1490 cm3. Die krachtbron heeft in middels een vaste plaats gekre gen in de normale Alfa Romeo 1.5 (Alfasud) zoals die sinds be gin dit jaar in nieuw gestoken jasje op de markt is gekomen. Alfa Romeo heeft met de nieuwe Tl-versies, die eind mei in ons land op de markt komen, maar reeds verleden maand op de autotentoonstelling in Turijn werden geïntroduceerd, nog eens duidelijk aangetoond, dat er zowel uit de 1.3 liter motor als uit de anderhalve liter nog veel meer prestaties te halen zijn, dan tot nu toe zijn bereikt, zon der de levensduur direct aan te tasten. Dankzij de toepassing van twee dubbele carburateurs, waardoor alle vier cilinders van de boxermotor afzonderlijke toevoer van het brand stofmengsel krijgen, is het ver mogen van de 1.3 en 1.5 moto ren in Tl-versie thans opge voerd tot resp. 86 PK (63,2 kW) en 95 PK (69,9 kW), beiden bij een maximum toerental van 5800 omwentelingen per mi nuut. Dat betekent 7 PK méér voor de 1.3 Tl en 10 PK méér voor de 1.5 Tl in vergelijking tot het voorgaande model. De nieuwe Tl-versles zijn ui terlijk te herkennen aan een for se spoiler, die op de kofferklep is gemonteerd, alsmede de matzwarte kunststof be schermingsstrips die langs de wielkasten en de onderzijde van de portieren lopen. Ook in prijs onderscheiden de sportieve versies zich uiteraard van de normale sedan-modellen, de 1.3 Tl is met een prijs van f 17.490,- zes honderd gulden duurder dan de normale uitvoering, de 1.5 Tl komt op f 17.990,- en is daarmee 700,- duurder. Een ander nieuwtje in het Alfa Romeo modellenprogramma is de toevoeging van een 2 liter versie aan de Giulietta reeks, die tot nu toe uitsluitend geleverd werd in 1.6 en 1.8 uitvoering. Voor een méérprijs van rond f 2.200,- is deze wagen thans ook leverbaar met de 1962 cm3 motor uit de Alfetta 2000 L, een krachtbron die ook in de Giulietta een vermogen biedt van 130 PK (95,6 kW) bij 5400 t/m. Qua interieur-uitvoering en afwerking is deze nieuweling gelijk aan de 1.8 versie. Prijs: f 24.990,- incl. BTW.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9