SPOItT „Kind van zes heeft meer in zijn mars dan velen denken" Elfde nationale honkbalweek Internationaal tennistoernooi in Amersfoort „Ilc AVIaYS in zijn WI3RK' KLEUTERLEIDSTER MARION BOSCH-FRANSEN: finter '80-'81 DONDERDAG 24 JUL11980 Loep op Leusden MEDISCHE WEEKEINDDIENSTEN Weekeinde: 26 en 27 Juli 1980 HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den, voor de praktijken van de artsen Van den Berg. Brinkhorst/du Boeulf, Boersema/ Koch, Lantink/Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar: dr. J. Lantlnk, Burg. de Beaufortweg 61, Leus den-C, tel. 941210. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag- en zondagmiddag om 14.00 uur. Visites graag voor 10 uur 's mor gens aanvragen. APOTHEEK Apotheek Leusden. winkelcentrum De Biezenkamp. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur en uit sluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 tot 20.00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14 00 tot 14 30 uur en van 17 30 tot 18 00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. L. van Kalkert, de Roo van Alderwereltlaan 9, Leusden, tel. 945628 dienst Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 24-7 t/m woensdagavond 30-7 VERLOSKUNDIGE Mej. R. Dijkhuizen, H. van Vlandenstraat 2, Amersfoort, tel. 19200 b.g.g. 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde: Dok terscentrale Amersfoort tel. 033-722000. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt Leusden-Centrum: In de boerderij Groot Krakhorst. Bolderikhof 18, tel 945618 Maatschappelijk werk woensdag 10.00- 11.00 uur Gemeente Leusden; donderdag 14.00-15 00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC) MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk: maandag van 14 00- 15.00uur, dinsdag van 14.00-15 OOuurGe- zamenlijke Kruisverenigingen (AIMD); don derdag van 14.00-15.00 uur PSC. Leusden-Zuid: In Kruisgebouw. Roo van Aldewereltlaan 13. tel. 940818. Maatschappelijk werk: maandag 10.00- 11 00 uur gemeente Leusden; vrijdag 14 00-15 00 uur PSC Gezinsverzorging en bejaardenhulp: maan dag 13.30-14.30 uur AIMD; vrijdag 14 00- 15.00 uur PSC Achterveld: Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 30, tel 03425-1333. Maatschappelijk werk. vrijdag 9 00-10 00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp vrijdag 9 00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE. maandag van 11.00-12.00 uur. Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht v/enden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland. tel 035- 45555. Moeders voor moeders: mevrouw M L Rozendaal-Doucet, Jan van Arkelweg 47 Achterveld. 03425-1853 Werkgroep „Laat Leven" te Leusden. hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwan gerschap. tel. 033-620244 (bureau ..laat le ven" in Amersfoort). DIERENARTSEN: Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgeval len te bereiken is TEL. HULPDIENST: Werkgroep Homosexuafiteit Amersfoort (WHAM). Iedere vrijdagavond van 20.00- 24.00 uur. tel 03495-5672 Pastorale hulp: van 25 juli tot 1 augustus is bereikbaar PastorB terBekke.tel 941261. Rutgershuis Amersfoort (bureaus voor geboorteregeling en seksualiteitsvragen). Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel 033-18931 Spreekuren volgens afspraak Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63, Leusden-centrum, tel. 033-941757 (alg.) Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevett- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport). Alex Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg.) Anco de Knljff-Mall, v. Har- denbroek v. Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid. tel. 033-940273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20, Leusden-centrum, tel. 03^-943724 (alg Verder werken regelmatig rtiee: Q Ph. Spaans en W Boelhouwér KERKDIENSTEN LEUSDEN/CENTRUM R.K. Kerk: Voorganger B ter Bekke. Zater dag 19.00 uur dienst m.m.v. dameskoor Ned., zondag 9.00 uur. dienst m.m.v. heren koor Ned.; 11.00 uur volkszang. Herv./Geref. Marcuskerk: 9 00 uur: woorddienst (herv /geref.) ds. J Seventer te Ede. 19.00 uur (G.B.) woorddienst (herv.) ds D Jansen te Lunteren. Geref. Kerk (vrijgem.): Kerkgebouw De Koningshof 9 30 uur: ds H Pool te Veen- dam; 16.45 uur ds. P. Pool te Veendam. LEUSDEN/ZUID Don Bosco-Kapel: voorganger A Goes. Zaterdag 19.45 uur: dienst; zondag 10.00 uur: volkszang Dorpskerk: 10.30 uur: woorddienst (herv./ geref ds. J. Weernekers; 1830 uur woorddienst (geref./herv.) ds A M. v. d. Zande te Ermelo ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: zondag 27 juli. 9 00 uur: ds Vos uit Nijkerk R.K. Kerk: zaterdag 26 juli, 19.00 uur H. Mis; zondag 27 juli, 8 30 uur H. Mis; 10.30 uur: Hoogmis bijganger ontdekt. Met behulp van de agenten wist de man veilig de woning te bereiken. GEVONDEN/AAN KOMEN LOPEN Doublé horloge; geldbedrag, jonge bruine hond; plastic tas met inhoud. VERLOREN/WEGGELO PEN Racefiets, zwarte damesfiets; zwarte damesportemonnee met inhoud; sleutel; konijn; bruine portemonnee met inhoud; gouden dameshorloge. door Peter van Meenen Het eerste teken van de naderende Hwinter 1980-1981 - aannemende dat "iet dit jaar toch nog eens zomer zal vorden - vond ik in Voetbal", het weekblad van de KNVB-afdeling x'Jtrecht. Het betreft een mededeling toverde a.s. winterstop, die als zodanig iigenli/k niets voorstelt. Het is eerder ?/7 korte werkonderbrekingwant ils iets meer kan ik die snipperdaqen jfef zien. Voor senioren (zaterdag en zon- iflj. voor dames (senioren), voor de -ugd in de interregionale competitie m voor A-junioren in de hoofdklasse en :>Je 1e klassen A, B, C en D worden op \£[7 en 28 december 1980 geen wed strijden geprogrammeerd. Op 3 en 4 'Januari 1981 volgt een inhaalprogram- *t73. Op de ,,3e en 4e Kerstdag" vorden ook voor A-junioren (2e en 3e isse), voor B- en C-junioren, alsme- 1 voor dames-junioren geen wed- 1en vastgesteld. Hun extra-mhaal- Ifl /s bepaald op 18 april 1981. Het jpillen- en meisjesvoetbal ligt stil op 6 >n 27 december 1980 en op 3 januari \n 18 april 1981. Bij de voetbalbond is kennelijk luidehjk geworden, dat het geen zin yeéft om het weer tegen te werken. In )t verleden kwam het nogal eens voor, dat het tijdens de vooraf geplan de winterstop over het algemeen best voetbalweer was en dat direct daaraan voorafgaand en/of volgend de velden onbespeelbaar waren, zodat de of ficiële voetballoze periode (veel) lan ger duurde dan voorzien en bedoeld was. Het door de bond genomen besluit (Gods waters over Gods akkers laten komen) lijkt mij zeer verstandig. Het wordt pas echt anders als de voetbal wereld werkelijk een periode zonder voetbal in de zomer wil. Dan biedt het gokken op een paar weekeinden met bar slecht weer echter geen uitkomst. Veel beter zou dan zijn om vanaf pak weg half december tot half februari de zaken plat te leggen. Dat geeft evenwel ook problemen en daarom kan de af deling Utrecht beter de kat gewoon uit de boom kijken en hooien als de zon schijnt. PC. 10 jaar geleden Uit de Leusder Courant" van 23 juli 1970; Het enige sportnieuws kwam van de inmiddels begonnen Tour de Junior te Achterveld. Met 70 deelneemsters en deelnemers vond op woensdag in de tourweek de mini-Tour plaats voor kin deren van 5-11 jaar. In de oudste leef tijdsgroep werd Paul Droog (Leusden) winnaar, vóór Paul Ossendrijver, Evert Blotenburg, Frank Schoonderbeek, Robbie van Ruitenbeek en Bart Keja (allemaal Achterveld). LEUSDEN - Kleuterleidster Marion Bosch-Fransen is in 1978 uit Baarn naar Leusden gekomen. Zij is hoofdleidster van de Vijfde Christelijke kleuterschool aan de Smoussesteeg. In 1978 begon zij haar klas met acht kleuters in een lokaaltje van De Heerd. Toen bij de kleuterschool een lagere school kwam verhuisde zij met haar kleuters voor drie maanden naar het Ansfridushuis en van daar ging het In oktober van het vorige jaar naar de Smousse steeg waar in januari werd gestart met de tweede kleuterklas. Voor dat zij naar Leusden kwam werkte Marion Bosch negen maanden op een kleuterschool In Baarn, maar het open en wat vooruitstreven der karakter duidelijk gericht op het lager onderwijs van de Leusdense school bevallen haar beter. Marion Bosch over dat laatste: „We hebben hier een moderne ba sisschool, al goed op weg naar de situatie zoals die vanaf 1983 lande- - lijk moet zijn, geïntegreerd kleuter en basisonderwijs. Dus basisscho len waar de kinderen niet over die hoge drempel van kleuter- naar la gere school hoeven te stappen. In het kleuteronderwijs moeten we de kinderen zoveel mogelijk vertrouwd proberen te maken met de school. Ook een kleuter is een zelfstandig wezentje, dat zelf aangeeft wat het wil en op welk niveau het bezig wil zijn. Geeft een kind op een gegeven moment aan dat het wat wil gaan experimenteren met woordjes, dan help ik daarbij, heel spelenderwijs, niet met boekjes maar met bij voor beeld klankspelletjes en rijm- spelletjes en dan gaat zo n kind heel langzaam maar zeker de kant van het lageronderwijs op." GOED CONTACT Er wordt op jouw school intensief overlegd en samengewerkt door de leerkrachten van kleuter- en lagere school. Wat zijn je ervaringen met dat overleg? Marion Bosch: ,,lk ervaar steeds weer dat goede contacten tussen de beide vormen van onderwijs heel belangrijk zijn. De kinderen stromen veel gemakkelijker door, ze zien eigenlijk helemaal geen verschil meer tussen hun kleuterklasje en de lagere school. De kinderen gaan spelenderwijs verder en dat komt voor een groot deel doordat je je collega's kan vertellen wat voor kin deren ze krijgen met wat voor moge lijkheden. Die teamgeest is bij ons zo ge groeid omdat wij allemaal het hele groeiproces van de school hebben meegemaakt. Eerst was ik hier al leen, toen is de lagere schoolklas gekomen en daarna kwam de twee de kleuterklas Ook hadden wij het recht samen onze nieuwe collega's te kiezen en dan kies je uiteraard degenen die je goed liggen en waar van je van te voren denkt te weten dat er goed overleg mee mogelijk is. Doordat de teamleden zo goed bij elkaar passen is de sfeer zo goed op school en dat voelen de kinderen heel goed aan." Daarstraks zei je het al, kleuters zijn net als grote mensen wezentjes met allemaal een eigen wil. Je hebt nu een klas met zestien kinderen, hoe hou je die de hele dag bezig? Marion Bosch: ,,Ze hebben inder daad allemaal hun eigen willetje en omdat de kinderen spontaner en speelser zijn dan op de lagere school is het wel eens moeilijk de zaak te blijven overzien, maar dat lukt toch allemaal best. Belangrijk voor de kinderen is dat er zoveel mogelijk afwisseling in hun bezig heden wordt gebracht. Het ene mo ment moeten ze zelf bezig kunnen zijn en het andere moment moeten ze bijvoorbeeld weer kunnen luisteren naar een verhaaltje dat hen wordt voorgelezen Het is belangrijk dat de leidster drukke en rustige delen van een ochtend of een mid dag kleuterschool elkaar laat afwis selen." ONTWIKKELING LEIDEN BEGE- Wat proberen jullie met het kleuteronderwijs precies te berei ken? Marion Bosch „De functie van de kleuterschool is het kind te begelei den in zijn ontwikkeling Het kind moet zich een algemeen geldend gedragspatroon eigen maken, het moet de wereld verkennen en zich zelf hierin kunnen vinden. Wat je eigenlijk doet is het kind helpen bij zijn vorming. Een klein kind leeft voor een groot deel in een verbeel dingswereld en wij moeten het hel pen daarnaast de werkelijkheid te zien. Als je het duur wilt zeggen; we moeten het kind terzijde staan bij de uitbreiding van zijn voorstellingsin- houd En dat doen we door het kind te laten experimenteren met onder andere spelletjes en werkjes Zo spelenderwijs leert een kind heel veel en dat geldt zowel voor spelle- ties die we ze binnen als buiten laten doen. Zo is het bewegen buiten erg belangrijk, een kind leert dan onder andere wat snelheid en afstand zijn Maar in die spelletjes doen ze ook nog andere zaken op, als een kleuter een jaar of zes is heeft hij toch al redelijk goed geleerd met anderen om te gaan. De kleuter leert ook sociale en emotionele ge voelens kennen". IMITEREN Kinderen imiteren graag, tegen woordig vooral bepaalde figuren van de televisie. Gebeurt dat bij jouw kleuters ook? Marion Bosch: „Ja, ze zijn daar soms heel erg druk mee. Op dit mo ment doen ze vooral de Hulk, dat groene monster uit die televisieserie na Ze gaan daar dan helemaal in op. Zelf vind ik het niet zo leuk dat ze die figuur nadoen maar ze zien die dingen nou eenmaal op televisie, jammer genoeg. In dat nadoen gaan ze soms veel verder dan je zo op het eerste moment zou denken. Kort voor de zomervakantie kwamen een paar van mijn kleuters tijdens het buiten spelen naar me toe „Juf, kom eens kijken, er is wat aan de hand in het berghok!" Ik snel naar dat hok en toen ik deur open trok stond daar zo'n kleuter die zijn han den met waterverf helemaal groen had gemaakt met zijn armen te zwaaien..." Marion Bosch: „Kinderen laten experimenteren." EUSDEN/CENTRUM - Voor het iderde achtereenvolgende jaar Indraait'' het Dutch Satellite-Circuit |door Nederland. Na een vijftal voor- irnoolen In Tilburg, Zuldwolde, jScheveningen, Deventer en Noord- vljk, vindt de finale plaats In de- |kelstad. Bij de LTV Flehlte aan de slaan van 28 juli t/m 3 augustus. Istrljdlelder Is Ton Rond en toer- illelder Jan van Lieshout. Na di selecties komen 16 van de ipronkelijke 200 Inschrijvers in eindronden aan het net. Daaron der zo goed als zeker de Neder landers Loek Sanders, Rolf Tung, Wouter Fok, Paul van Min en Frits 'Pon. Maandag om 13.00 uur wordt -net deze wedstrijden begonnen. Naast het masterstoernooi wordt 7/.m. ook een dames A-toernooi gehou den, met o m. Marianne v. d. Torre (no. 2 op de Nederlandse ranglijst van 979). Nora Blom (3), Marijke Schaar 6) en Tine Zwaan (7). Voorts de zes iten uit het B-toernooi, w.i. Saskia 'Krens. Ellen Driebergen, Anja Zeekaf, MathildëHeusinkveldt uil Amersfoort en de vrijwel volledige top van de KNLTB- 'asetraining met Nederlands B-kam- Dioene Nicole Eyssen. Ook hel B-toer- iooi voor heren lelt vele bekenden, roals Gijs Willem van Keulen, Jaap Beyer. Hans Wiefferink en Gerril van Nieuwenhuizen (het complete Alta 1), Frits de Graaf, Roland Eleveld en Rob van Dommelen (van t stort) en Peter Driebergen (van Flehite). De toegang tot de wedstrijden is gratis behalve op het finaleweekend Dan wordt van niet- leden een bijdrage gevraagd van 3,- per dag of 5,- voor beide dagen Een halve finale-partij uit een vorig toernooi. WT HET PHUTTEtRAPPOMT IN BESCHONKEN TOE STAND AANGETROFFEN Woensdagochtend omstreeks 01 00 uur trof een tweetal patrouillerende agenten in Leusden-Centrum de heer J. aan die in zodanig beschonken toe stand verkeerde dat hij, hoewel vlak bij huis zijnd, zijn woning niet meer kon vinden Omdat de man ook al niet meer bij machte was te fietsen, had hij zijn voertuig maar ergens langs de weg achtergelaten. Dit werd door een voor- De nummers 1 en 2 van de dan op te maken ranglijst spelen op de overige drie dagen driemaal tegen elkaar, terwijl de andere deelnemers elkaar nog eenmaal ontmoeten. LEUSDEN/CENTRUM-Honkbal is in Leusden een nog vrij onbekende sport. Liefhebbers moeten daarvoor o.m. naar Amersfoort of Utrecht. Het belangrijkste evenement op dit ge bied in Nederland - en daarmee ook in he§l Europa - is de Haarlemse Honkbalweek, die dit jaar vanaf 11 augustus wordt gehouden. Het is de 11 e editie sinds 1961 van dit honkbalfestijn, waarvan Gerard Voogd de grondlegger was. Aan dit elfde toernooi wordt deelgenomen door de Nederlandse Antillen, de Miami Hurricanes en Ucla Bruins (beiden USA), Mitsubishi (Japan) en Nederland. Het wedstrijdschema is als volgt: 11/8 14.00 uur Ucla - Miami 20.00 uur Ned. Antillen- Mitshubishi 12/8 14.00 uur Ucla - Mitsubishi 20.00 uur Nederland - Ned. Antillen 13/8 14.00 uur Mitsubishi - Nederland 20.00 uur Miami - Ned. Antillen 14/8 14.00 uur Mitsubishi - Miami 20.00 uur Nederland - Ucla 15/8 14.00 uur Ned. Antillen - Ucla 20.00 uur Miami - Nederland

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13